Bas ve Ekipmanı hakkında herşey

KORAYE buarada ankaralısın galiba abi,bende ankaralıyım:)Biz inrock'tan fethi okutan,ben ve iki sağlam basscı arkadaşla sürekli toplanıp bassday düzenliyoruz .birlikte çalıyoruz,çalışıyoruz,ekipmanlarımızı deniyoruz,metodlarımızı video ve konser arşivimizi paylaşıyoruz.katılmak istersen haber ver,sevgiler...

ares75 iyi, hoş diyorsun ama benim bütçem 500$ zaten. 900 euroluk gitarı alamam ki. bu gitarın ya da bahsettiğin tarzda ibanezin ikinci elleri ne kadar? satan tanıdğın ya da bildiğin yer var mı?

İkinci elleri nekadar bilemem,Buradaki hiç kimsede bilemez Barrakuda müzik dükkanlarını veya ilgili internet sitelerini arıycaksın.studyo24.net'e gir bi bak satan varmı.Dediğim tarzda Ibanezler kaliteli Ibanezler ve 2. ellerini bulurmusun bilemem,neyse ucuz etin yahnisi nasıl olur bilirsin.al sat bakalım bir iki bass sonra para biriktirip düzgün bişey alırsın:))
Buarada music123.com'a da bakabilirsin Türkiye'ye yolluyolar gümrük sorunuda olmuyo.fiyatlar Amerika fiyatları,baya ucuz,bi bak

ha bi de şunu sorayım: ben o siteyi gezdim. dediğin gibi çok iyi şeyler çok uygun fiyata. fakat gümrük parası, shipingi vs. çok tutar mı? her hangi bir kelek olur mu? (not:eek: sitede bi de shipping hesaplama yeri var. ama bir gitara 100$ falan stiyor, shiping için. bu duruma ne diyorsun. yanlış bir hesaplama yaptırmadı di mi?)

Benim bi arkadaşım 1 gitar,2 processor ve bide wah pedalı getirtti.gümrük ödemedi:)Shipping orda hesapladığı gibi gelir ve çok uygun bence ,anlaşmalı zannedersem adamlar shipping firmasıyla.Kelek olmaz bütün dünya'ya ekipman satıyolar.Bizim çakal müzik dükkanlarına kesinlikle benzemezler.Buarada bende şuanda pedalboard ve 1 adet pedal bekliyorum.Yanlız şöyle bi durum var, bazı markalar Amerika dışına ürünlerini yollatmıyo,zaten sana mail atıp söylüyolar.Bunların bazıları:boss,fender,yamaha,line6.Ama IBANEZ için sorun yok Ibanez yolluyolar.5 gün içinde de kapına gelir.

hocam normalen gümrük alınır ama UPS veya DHL gibi firmalarla yolluyolar direk evine geliyo,gözlerinden mi kaçıyo bilmiyorum,music123'den gelen hiç bişeye gümrük ödemedik biz:)kredi kartı yerine havale yöntemini kullanabilirsin,mail atıp detayları öğren.IBANEZ SR500(468$),SR505 5 tellisi(562$)Bu modellerinde hem bartolini manyetik var hemde senin para durumuna uygun sanırım.bunlara bi bak.Anfi konusuna gelince anfi getirtme kilo ve ebat olarak büyük ayrıca gümrüğe takılabilir.Ama marka istiyosan AMPEG BA210 veya BA115 derim combo anfi olarak,zuhal müzik getiriyor.hemen hemen aynı fiyata geliyo yollama parasınıda dahil edersen.

Forumu gec gördüm ama cok düzeyli ve bilgi verici tartışmalar geçmiş, tebrik ediyorum herkesi..
ben Ampeg B2R Head+ Warwick Corvette Standart (6-tel) kullanıyorum kendime 6u luk bir de rack aldım (cem abi sağolsun :) ) derhal bi analog compresser almayı planlıyorum üzerine belki bi de equalizer alıp setup'ı tamamlarım (tabi bi de speaker almak lazım ki cayır cayır, evdeki çalışma anfisinden ayrı olarak), ama diyebilirim ki ampeg harika! KorayE'nin methini duymuştum zaten, double-thumping konusunda :) 6 tellide ozellikle benim serinin tel aralıkları gayet az... slap için yeterli ama double thump için az geliyor ya da ben tembelim :), ama telleri sapa yakın tutuyorum, her ne kadar alınacak en iyi ton telleri yukarda tutarak alınır diye düşünülse de, extreme teknikler (tapping, perküsatif teknikler :) ) için çok faydalı oluyor, piyano rahatlıgında...
Warwick üzerinde de Seymour
Duncan var ama EMG kemik tonlar için ideal... görüşmek üzere basçı abilerim, kardeşlerim

areas yine sana bi sorum olucak: bi arkadaş için o da yine music123ten gitar(elektro) istiyo. ibanez düşünüyo rg serirsi. seviyemiz ve bütçemiz hemen hemen aynı ne önerirsin(ibanez dışı da olabilir)? HERŞEY İÇİN SAÐOL...

Valla barrakuda bass konusunda hertürlü bilgi ve ukalalığı yapabilirim:) ama gitar benim alanım değil genel şeyler söylerim ne kadar doğru olur bilmem.Gitar forumuna girip gitarist abilere bi sorun derim.

Can, konu açılmışken senide davet edeyim bir Ankaralı olarak.Biz INROCK'tan Fethi Okutan,Ben Celal Önder ve iki sağlam basscı arkadaşla sürekli toplanıp BASSDAY düzenliyoruz .birlikte çalıyoruz,çalışıyoruz,ekipmanlarımızı deniyoruz,metodlarımızı video ve konser arşivimizi paylaşıyoruz.katılmak istersen haber ver,sevgiler...

Bizim de MBM'den Mustafa'yla öyle bir projemiz var aslında, adı Bassically Yours (2 bas bir davul, MBM Murat da davulcumuzdu). ODTÜ bahar senliklerinde çalıyoruz 2 senedir. Özellikle geçen sene Güney klavyeyle Yiğit de darbukayla destek vermişti, gayet eğlenceli, funky bir çalışma olmuştu, seyirciden de iyi bir tepki almıştı :)
Bassdays olayı gercekten gerekli birşey, güzel bir iş yapıyorsunuz belki biz de bir ara rahatsız ederiz sizi :), fikir paylaşımında bulunmak her zaman insanı geliştiriyor zira.
Saygılar sevgiler bizden

herkese merhaba. bu formun açildigi ne güsel olmus :) ben cort a5 kullaniyorum bide uyduruk bi mba-25 anfim var. Bana duruma göre 4-5-6 tel olayi degisir, yeterki enstürümanla kurulan cümle güsel olsun..! Tarz olarak genelde funk-jazz seviyorum ama kendimi gelistirebilecegim herseyi dinliyorum. yabanc1lardan jaco pastorius, marcus miller , victor woten, stanley clarke vb... türklerden basta ismail soyberk, raci pismisolu, eylem pelit, nurhat sensesli, levent yüksel begenirim. dinlerken en keyif aldigim basçi ismail soyberktir.

Beyler,Tel konusu önemli bir konu hepimiz biliyoruz.Peki nasıl telleri tercih ediyoruz hangileri iyidir,birbirlerine göre farkları,üstünlükleri nelerdir?
Mesela ROUNDWOUND tellermi yoksa FLATWOUND'larmı daha iyidir veya PRESSUREWOUND'larmı yoksa TAPPERWOUND'larmı daha iyi.Peki ya NICKEL tellermi daha iyidir STAINLESS STEEL'ler mi?
Tel kalınlığı nasıl olmalı ,035 mi ,040 mı , 045 mi,050 mi,045 daha mı dolu dolu verir sound'u ,peki tapping ve slap için 040 dahamı iyidir.Bunların dışında hangi markalar daha iyidir?
nasıldır sound'ları?

Alın size tartışma konusu:)
Fikirlerinizi bekliyorum,ALL WITH THE BASS!!!

Biz inrock'tan fethi okutan,ben ve iki sağlam basscı arkadaşla sürekli toplanıp bassday düzenliyoruz .birlikte çalıyoruz,çalışıyoruz,ekipmanlarımızı deniyoruz,metodlarımızı video ve konser arşivimizi paylaşıyoruz.katılmak istersen haber ver,sevgiler...

Merhaba,
Nickname olayını pek sevmediğimden adımla yazıyorum, ben Koray. Süper organizasyon yapmışsınız, elinize sağlık; düzenli olarak gelemeyeceğimi biliyorum ama tabii katılmak isterim, haberleşiriz mutlaka :D :D :D

Bassclef'e:
KorayE'nin methini duymuştum zaten, double-thumping konusunda 6 tellide ozellikle benim serinin tel aralıkları gayet az... slap için yeterli ama double thump için az geliyor ya da ben tembelim ,

Aslına bakarsan tel aralıkları geniş bile olsa double thump bana zor ve ters gelir, o nedenle hiç oturup çalışmadım... slapte ben baş parmağı çiftlemek yerine (double thump!!! :D ), sağ elin diğer parmaklarını kullanarak aynı etkiyi sağlıyorum, hatta özellikle akorsal yaklaşımlarda ve dinamik aralığın değişmesi gereken yerlerde daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim (yani akor ya da arpejle finger soundu ile başlayıp slap sounduna dinamikleri arttırıp tekrar düşme imkanı veriyor bu yaklaşım, hatta daha abartılı perküsif etkilere de açık).... doksanların başında ciddi anlamda slap çalışırken (ki o zamanlar savaş zamanları, video yok, metot yok ya da az, Wooten yok, ekmek karneyle:D :D :D ) "nasıl slaple daha melodik çalınır?" derken elim öyle gitti ve alıştı, sonra da hep öyle çaldım...

Bu arada B2Rden memnun musun? hiç preamfi ile direk kayda girdin mi?
Bir de nereden aldın acaba?

Tel konusunda ise:

Perdesizde kesinlikle Flatwoundun bana daha uygun olduğunu gördüm, hem dokunuş hem entonasyon açısından. Sound tabii ki daha bas karakterli, aslında roundwound ton rengini tercih ederim ama hem kendine has bir kapalılığı oluyor hem de hissi çok iyi, bir de perdesizde de slap çaldığım için ona da daha uygun buldum, ayrıca klavyenin aşınması bakımından da avantajlı... kalınlık olarak 035 yerine 040 daha iyi geldi bana perdesizde....
Perdelide ise 035 kullanıyorum, daha kalını (en kalın 045 çaldım) benim tekniğime çok ters...

Büyük ihtimalle herkezin hemfikir olacağı gibi; kalın telin tonu ve doluluğu daha farklı... ama insanın tonu güzelken istediğini de çalabilmesi lazım değil mi?

Bence önemli olan, kişinin kendi anatomisine, zevklerine ve tarzına uygun teli (hatta bası, amfiyi vb.) deneyerek kendisinin seçmesi :D

Bassclef demiş ki:
Bizim de MBM'den Mustafa'yla öyle bir projemiz var aslında, adı Bassically Yours (2 bas bir davul, MBM Murat da davulcumuzdu).

Benzer bir olayı yanlış hatırlamıyorsam 1995'te o zamanların tanınan basçısı Gökhan ile (Celal ve Fethi tanır) yapmıştık... gerçi konser olamadı ama tamamen doğaçlama, Gökhanın 5 telli benim de 4 telli ve bass synth tonları kullandığım bir stüdyo kaydı, Bach düzenlemeleri ve iki beste var...

Bir ara Burç ile de düşünmüştük 6+4 telli birşeyler yapalım diye ama fırsat olmadı...

Size kolay gelsin, konser olursa haberim olsun, Mustafa'ya selam :D :D

Geri