Türkiye'de Ingilizce Rock/metal: Seçim Mi, Özenti/eziklik Mi ??

'Müzik - Genel' forumunda barrios tarafından 8 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bir hafta içerisinde İngilizce rock/metal ile ilgili çok tuhaf bulduğum iki yoruma denk geldim. Bu başlığı açmamın nedeni, benim zihnimi epeydir meşgul eden bu konu hakkında forumdaki diğer rock dinleyicilerinin ne düşündüğünü öğrenmek ve tuhaf bulduğum söz konusu yorumların başkalarına ne çağrıştırdığını görebilmek. Ama önce İngilizce/Türkçe rock-metal ile ilişkili birkaç düşüncemi dile getireyim:

  Bir süre öncesine kadar Türkiye'deki rock/metal müziğinin büyük ölçüde Türkçe rock/metal ile eşanlamlı olmasından bir hayli rahatsız idim; Türkçe rock/metal (buradan itibaren "TRM" olarak kısaltacağım) çabalarını büyük ölçüde başarısız ve anlamsız buluyordum. Sonraları, müziğin herşeyden önce bir ifade ve samimiyet meselesi olduğuna daha fazla inanmaya başladım ve bu nedenle müzikte kullanılan dile de kişisel bir seçim olarak saygı duyulması gerektiğine karar verdim. TRM grupları ile tümden barışmış değilim gerçi, ama bunun kullandıkları dilin Türkçe olması ile hiçbir ilgisi yok, bu daha ziyade yaptıkları işin kalitesi ve samimiyetleri ile ilgili. Kaliteli ile ilgili olan sıkıntım, Ortadoğu/Akdeniz müziği tınıları ile ve özellikle Frigya türevi makamlarda/modlarda yazılmış, Türkçe hafif batı müziği akor kalıplarını kullanan kompozisyonların TRM ekolünde çok tercih edilmesi. Bunu biraz fazla piyasacı bulmadan edemiyorum; bence TRM ekolllerinin diğer modları ve tınıları kullanmak için de daha fazla çaba sarfetmesi gerekiyor. Diğer mesele ise bence daha vahim: İngilizce müzik yapmak istedikleri halde yapmayan/yapamayan (beceri eksikliği veya ticari kaygıdan) gruplar var. Bunlar benim için halen büyük sıkıntı ve küçük düşünme alışkanlığının bu gruplarda baskın olduğu düşüncesindeyim.
  Ama son olarak şunu da söylemeliyim: Özellikle şarkı yazımları/kompozisyon itibariyle "helal olsun" dedirten gruplar da var TRM ekolünde. Apsent ilk aklıma gelen örnek... (hayır, ana akım Türkçe rock gruplarının hiçbiri bana bunu dedirtemiyor...)

  Kafamı karıştıran iki yoruma gelince: Aynı hafta içerisinde bunlarla karşılaşmam bir tesadüf mü, bilemiyorum. İlk yorum Türkiye'de İngilizce rock-metal icrasını "eziklik" olarak niteliyordu (kişisel yazışma...) Bir diğerini ise başka bir sitede gördüm, bir rock müzik vokali ilanından : "...özenti olmayan yani yabanci parcalar yerine turkce cover ve beste yapan bi grupta bulunmak istiyorum" şeklinde bir ifade... (yazım hatalarını kasten bıraktım; Türkçe müziği ön plana çıkaran bir ilanda, "turkce" sözcüğünde kullanılmayan Türkçe karakterler nedeniyle oluşan imla hatalarını ve hemen ardından İngilizce "cover" sözcüğünün gelmesini anlamlı buldum çünkü...)

  1-"Eziklik" meselesi: Belli ki sosyal bir hadise bu. Türkiye'de, İngilizce Avrupa'daki gibi yaygın konuşulmuyor. Bu nedenle bir Avrupa ülkesinde İngilizce bilmemek asıl eziklik nedeni olabilirken, çoğunluğun Türkçe konuştuğu ve bu dilde müzik dinlemeyi tercih ettiği Türkiye'de İngilizce rock-metal icracıları kendilerini ezik hissediyor olabilirler. Benim bulabildiğim en akla yatkın açıklama bu oldu. Ancak buradaki asıl belirleyici faktör bu sosyal mesele ise, bu durumda ortadaki müzikal veya kişisel bir seçim değil demek oluyor ve iş yine samimiyetsizliğe geliyor: Eğer siz İngilizce müzik yapmak istiyorsanız, ama "elalem ne der, ezik oluruz" gibi kaygılarınız varsa yapacağınız müzik de samimiyetsiz olur diye düşünüyorum. Bu noktada insan Brezilyalı, Finlandiyalı, Japonyalı vs dünya çapındaki grupların anayurtlarında İngilizce müzik yaparken kendilerini ezik hissedip hissetmediğini merak ediyor:)

  2-"Özentilik" meselesi: Bu ifade beni daha çok ürküttü açıkçası. Ciddi bir zenofobi-bilinmeyen korkusu var gibi geldi bana. Böyle bir ifadenin İngilizce bilmeyen/kullanamayan birisi tarafından tercih edilme ihtimali yüksek bence. Aynı zamanda dışa kapalı bir ortamda ve rock müziği büyük ölçüde Türkiye'den örnekler ile dinlemiş birisinin sözleri gibi. Bu söylemi daha önce hafif batı/pop müziği için dile getirenleri duymuştum; o kişilerin profili buna uyuyordu.
  Ancak TRM açısından bu "özentilik" tavrında ciddi çelişkiler var gibi de geldi bana. Şöyle ki, TRM ekolünde:
  • Batı müziği kalıpları ile şarkı yapılıyor
  • Batı müziği normları/armoni kuralları ile müzik yapılıyor
  • Batı müziği enstrümanları kullanıyor (ve kullanılan markalarda büyük ölçüde batılı firmalara ait)
  • Ama müziğin batı dilinde olması "özenti" klasmanına giriyor ??
  Kişilerin değerlerinden daha fazla haberdar olması ve kendilerini sorgulayabilecek cesareti bulması durumunda bu gibi çelişkilerin azalacağına şüphe yok. Ancak bunları yapmak da kolay değil elbette.

  Bu noktada, ilk söylediğim fikre tekrar döneceğim: hangi dilde müzik yapılacağına dair tartışmaların bence "seçim/tercih" kavramları zemininde tartışılması yukarıda değindiğim sorunları azaltabilir gibi geliyor bana... Belki daha kişisel birtakım kriterlere de yer verilebilir, ancak bunların pratikte çok da anlamlı olmayacağını düşünüyorum.

  Tolga
   

Bu Sayfayı Paylaş