Pi

• Konuyu açan crash_test_dummie
  • Başlangıç tarihi
bundan 5-6 sene önce 1 defa izlemiştim. hala bazı sahneleri aklımdadır. bahsi geçtiği üzere anlaması güç bir film. ama izlemeye değer bir filmdir derim.

fena migren krizleri geçiren ve kafayı matematikle bozmuş bir adam. fakat öle böle deil 5 haneli iki sayıyı birden direkman çarpıp sölüor. bir tür teorisi var evrenin matematikle açıklanabileceği sölüor ve kanıtlarını da belirtior. nil nehrinin yükselik alçalması, bulaşıcı hastalıkların döngüsü, güneş lekesi döngüleri vs vs.. evrenin matematikle açıklanabilir olması heryerde şablonların olmasına işarettir. ve bu zorunlu paranoid ama aslında sadece sosyal olmayan adam yaşadığı dünyayı anlamaya çalışırken tanrının gizemine ulaşacağından haberi yoktur. bahsedilen şablonların borsanın altındada olduğu fikri başına borsa takipçilerini de sürekli peşinden koşturtur. bir yanda da hahamlar vardır. onlarda bu şablonun peşindedirler. şablon matematikte üstün sayı olan pi nin içinde gizemini koruyan bir şeydir. hededir. haliyle de adam cidden takip edilmektedir sürekli. çalışmaları izlenmektedir. pinin gizemi ise 216 haneli bir sayıyla ilgilidir. yahudilerce tevratta tanrının adının yazdığı sayıdır bu. yada borsacıları zengin edicek birşey. film aslında bilindik matematiksel gizemler üzerine kuruludur. phi(fibonacci sayıları), pi vs vs. anlamaya çalıştığı evren girişimi onun migrenlerini daa beter hale getirmeye başlar. sonunda pi nin gizemine varır. hocası Sol la sohbetlerinde tek aramak istediği pi nin şablonunu bulduğunu söletmesidir. hocası sol buldum fakat o bir şablon deildi der. daa sora pinin gizemini çözer. ama bu ölümümüdür yoksa paranoyasından kurtulmasımıdır orası belirsiz. belki de bir deniz kabuğunun güzelliğini kavramasıdır. bana gelince karanlık zamanlarımdaydım film de cok karanlıktı.siyah beyaz zaten. bir şekilde ilgimi çekti işte.

simon_adebisi nin yorumuna sonuna kadar katıldığım film..ayrıca izlerken kendinizi bi yerlere sıkışmış gibi de hissediyorsunuz fazla boğucu bir çekim.yine de bunlar filmi çekici kılan şeyler birçok insana göre.

Çekildiği yıla göre çok farklı.O zamanlarda aksiyon moda iken filmin gördüğü ilgi bence başarı olarak yorumlanmalı.Her filmde başarı ya da para için yapılmaz.Bu film onlardan biri midir?Tartışılır.

herkesin fikrine saygı duymak lazım ama işin içinde biri olarak şunu söyleyebilirim arkadaşlar(bu genel geçer değil tamamen tüzel,yani kişisel bi yorumdur)konusu ve işlenişi açısından gayet başarılı bir film,hayattaki herşeyin matematiksel bir açıklaması olduğuna ve rakamlardan oluştuğuna inanan asosyal bir adamın yaşadığı buhran ana hikaye olarak işlenmiş,işin içine giren hahamlar ve tanrının gizli adının bulunması için gelişen olaylarsa filmin iknci yani yan konusu olarak ele alınmış...yaklaşık 5 sene önce seyretmiş olmama rağmen özellikle matkap sahnesi hala gözlerimin önündedir....

herkesin fikrine saygı duymak lazım ama işin içinde biri olarak şunu söyleyebilirim arkadaşlar(bu genel geçer değil tamamen tüzel,yani kişisel bi yorumdur)konusu ve işlenişi açısından gayet başarılı bir film,hayattaki herşeyin matematiksel bir açıklaması olduğuna ve rakamlardan oluştuğuna inanan asosyal bir adamın yaşadığı buhran ana hikaye olarak işlenmiş,işin içine giren hahamlar ve tanrının gizli adının bulunması için gelişen olaylarsa filmin iknci yani yan konusu olarak ele alınmış...yaklaşık 5 sene önce seyretmiş olmama rağmen özellikle matkap sahnesi hala gözlerimin önündedir....

Senaryo berbat ve güya matematiksel bi sıradışılık yapılmaya çalışılmış. Ama yönetim çok çok iyi, pskoloji yönü çok ağır bu çok güzel olmuş. Bu arada filmin yönetmeni Darren Aronofsky bu filmdeki hap alma olayındaki montajları Requiem For A Dream'de de kullanmış. Çok iyi montajdır be, çok severim.

Geri