Amfi Için Topraklama Sorunu

Selamlar
Marshall MG15R amfiye sahibim Drive geçtiğimde çok fazla dip gürültüsü oluyor bi ustaya götürdüm ve evdeki topraklamadan kaynaklanıyor dedi bunu nasıl çözerim ?

genelde mutfaklarda topraklama olur amfiyi birde mutfakta falan dene zaten topraklı prizler belli eder kendini daha içeriye dogrudur.. prizi söküp bakarsanda orada toprak olup olmadıgını anlayabilirsin

vallaa topraklama hatlarda bile o sorun azda olsa devam ediyor nedeni nedir bilmiyorum. Sanıyorumki, hiçbi evin topraklaması 10 numara olmuyor. Eski kalorifer sistemlerinde, yani metal borulu kalorifer sistemleri ile bu iş çözülüyor :) Kalorifer kazanları direk toprağa temaslıdır. Kaloriferin boru kısmına bi kablo bağlayıp, kablonun diğer ucunuda amfinin direk şasesine giden bi metal kısma bağladığınızda ses ve drive sonda bile olsa çıt dip gürültü almazsınız :) çoğu kişi derki; apartmandaki herhangi biri kalorifer peteğine değdiğinde hafif elektrik hisseder,, ama alakası yok. Apt da herkes böyle bişey yapmadığından devede pire olayı oluyo ve bişey olmuyor. Ki ben yıllardır böyle kullanırım :)

Eski metal borularla döşenmiş musluklarda aynı vazifeyi görüyor.Ben öyle kullanıyorum şu an.Musluklardan birine kablo bağladım.Pc nin olduğu prizin topraklamasınıda kabloya.Sorun kalmadı.Önceden sürekli netten düşüyordu bilgisayar şimdi tıkır tıkır.Amfidede ses kalmadı.

Ancak bunun verimli olması için metal borularla döşenmiş tesisatlara bağlaman lazım.Plastik borularla döşenmiş tesisatlarda teorik olarak nihayetinde su vasıtasıyla toprağa temas ediyor ve su iletken bir madde ama pratikte denemedim.

Eski metal borularla döşenmiş musluklarda aynı vazifeyi görüyor.Ben öyle kullanıyorum şu an.Musluklardan birine kablo bağladım.Pc nin olduğu prizin topraklamasınıda kabloya.Sorun kalmadı.Önceden sürekli netten düşüyordu bilgisayar şimdi tıkır tıkır.Amfidede ses kalmadı.

Ancak bunun verimli olması için metal borularla döşenmiş tesisatlara bağlaman lazım.Plastik borularla döşenmiş tesisatlarda teorik olarak nihayetinde su vasıtasıyla toprağa temas ediyor ve su iletken bir madde ama pratikte denemedim.
evet hocam :) etkili bir yöntem fakat bir elektrik kaçağı durumunda akan sudada elektrik olur :)
vallaa topraklama hatlarda bile o sorun azda olsa devam ediyor nedeni nedir bilmiyorum. Sanıyorumki, hiçbi evin topraklaması 10 numara olmuyor. Eski kalorifer sistemlerinde, yani metal borulu kalorifer sistemleri ile bu iş çözülüyor :) Kalorifer kazanları direk toprağa temaslıdır. Kaloriferin boru kısmına bi kablo bağlayıp, kablonun diğer ucunuda amfinin direk şasesine giden bi metal kısma bağladığınızda ses ve drive sonda bile olsa çıt dip gürültü almazsınız :) çoğu kişi derki; apartmandaki herhangi biri kalorifer peteğine değdiğinde hafif elektrik hisseder,, ama alakası yok. Apt da herkes böyle bişey yapmadığından devede pire olayı oluyo ve bişey olmuyor. Ki ben yıllardır böyle kullanırım :)
hocam buda baya bir riskli elektrik kaçagı durumunda ama bu riskii göze alınıp denenebilir :)

Ben bu yaz İzmir'e taşınınca bizim evde stüdyo kurulabilecek bir oda olmadığı için anneannemin misafir odasını işgal ettim :D Müstakil, 50 yıllık ev, topraklama falan yok tabi... Tüm inputlardan, pedallardan falan, elektriğe bağlı ne kadar aksam varsa çarpılıyordum. En son gitardan da akım geçti, teller çarptı. Baktım olacak gibi değil, usta çağırıp topraklama hattı çektirdim, ama sadece odama. 150TL'ye mal oldu, ama şu an çatır çatır çalışıyorum oda da , hiç bir sorun kalmadı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
AyhanKK bende öyle yapmayı düşünüyorum
Ve birşey daha duydum amfinin herhangi bir metal kısmına bir kablo bağlayıp diğer kısmınıda toprağa veya betona değdirince çözülüyormuş sorun bilen varsa anlatabilirmi ?

evet hocam :) etkili bir yöntem fakat bir elektrik kaçağı durumunda akan sudada elektrik olur :)

hocam buda baya bir riskli elektrik kaçagı durumunda ama bu riskii göze alınıp denenebilir :)

elektrik kaçağı gibi bi durum kalorifer peteklerinde rast gelinen bi yer değil malum sürekli ellenmiyor. Fakat musluklar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.. Zamanında çok duydum ve şahit geldim, her musluğa el dokundurmaya çat-çıt elektriğin hafiften vurduğunu :) kalorifer temiz iş bence.. malum musluk kadar çok elleşilen bi bölge değil :D

elektrik kaçağı gibi bi durum kalorifer peteklerinde rast gelinen bi yer değil malum sürekli ellenmiyor. Fakat musluklar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.. Zamanında çok duydum ve şahit geldim, her musluğa el dokundurmaya çat-çıt elektriğin hafiften vurduğunu :) kalorifer temiz iş bence.. malum musluk kadar çok elleşilen bi bölge değil :D
yinede dikkatli ol :D

Arkadaşlar sorduğum şey hakkında bilgisi olan varmı ?
amfinin herhangi bir metal kısmına bir kablo bağlayıp diğer kısmınıda toprağa veya betona değdirince çözülüyormuş sorun bilen varsa anlatabilirmi ?

yok dostum oyle bişey olmaz. Amfinin kenarından bir teli lehimleyerek deneyebilirisin. fakat olacagını sanmıyorum :) en güzeli amfinin fişinin topraklama kısmından bir tel çekerek onu istedigin yerlerde dene.

Yeniden merhabalar.
Eve tesisatçı çağırdım ve evin topraklama sisteminin gayet düzgün olduğunu söyledi voltaj 0'mış. Amfide de yok sorun sizce nedendir yardımcı olun arkadaşlar :( Gitar çalmaktan soğudum arı gibi ötüyor amfi.

Geri