Ceyhun Yılmaz

DJ olarak,Şair olarak ve oyuncu olarak işini iyi yapan ender kişilerden birisidir ceyhun yılmaz.Gerçi yalan söyledim DJ'liği çok kötü hatta iğrenç ötesi.ŞU diyalog unutulmaz;

ceyhun yılmaz bir kıza sorar;
-x ne iş yaparak para kazanıyorsun?
-sekreterlik
-sekreterlik yapıyor musun?
-evet yapıyorum
-ee peki sekiyor musun? sek sek sek
(iğrenç espriler)

Ama şiir kitapları ve oyunculuğu çok sağlam.Çok güzel şiirleri var ve oyunculuğuda iyi beceriyor.Severim kendisini de siz ne düşünüyorsunuz?

DJ'liği 2 sene önce dehşetti..cidden..
ne zaman askere gitti,yüzü de tanındı..bişeyler oldu..
deli gibi dinlerdim,deli gibi gülerdim..
hatta adıma canlı yayında Cumhuriyet kurmuşluğu var :))

kitapları şahanedir..beğenirim..şiirlerinin çoğunu radyodan dinlerdim..

ilk kitabı "Ben Sana Yanarken Şimdi Sen Kimbilir Nerede Üşüyorsun" (Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na bağışlandı gelirleri ve baya sattı).

2. kitabı; "Kasım'ın Bıçak Yarası" (Türk Böbrek Vakfı'na bağışlandı).

ucu görünmeyen uzun yollar
nereye gider bu insanlar
bir bekleyeni mi var hepsinin
belki hata bende sevgilim
bıraktığın yerde bekliyorum seni
fakat yerimden ayrılamam ki
beş yaşımda pazarda beni kaybettiğinde
o sucunun yanından ayrılmadığım için
bulabilmişti annem beni..

bu kadar da basit anlatır derdini..

bilmiyorum acaba kendisini şair diye tanımlıyor mu ?? tabii ki şairdir çünkü şiir kitabı var ve şiir yazıyor... !!!!fakat bakıyorum da şiirlerine hep aynı cümleler aynı kelimeler, bi kaç tane farklı tınlayan şiirlerinde de farkediyorum ki bu kelimelerin sadece yerleri değişmiş.... biraz da yılmaz erdoğan kokusu aldım ben.... tabii ki yılmaz daha iyi!!!

Wahrheit demiş ki:
bilmiyorum acaba kendisini şair diye tanımlıyor mu ?? tabii ki şairdir çünkü şiir kitabı var ve şiir yazıyor... !!!!fakat bakıyorum da şiirlerine hep aynı cümleler aynı kelimeler, bi kaç tane farklı tınlayan şiirlerinde de farkediyorum ki bu kelimelerin sadece yerleri değişmiş.... biraz da yılmaz erdoğan kokusu aldım ben.... tabii ki yılmaz daha iyi!!!

Ben Kimim?

şair deme bana
o kadar uzun boylu değil
bazen dalgayım
bir vapur dumanına el sallayan
kimi zaman bir babayım..biten aşkların ardından
yavrusunu kaybetmiş gibi ağlayan..
bazen de minik bir erkek çocuğu..
çok sevdiği bisikleti kırıldığı için bir köşede hüngür hüngür ağlayan..
ve yüzümde genellikle bir gülümseme
uçan balonunu elinden bırakmayan..
*
böyle bir şiiri var..demek ki neymiş? kendni şair görmezmiş..beğen ya da beğenme yazıyor adam işte..

FeNa demiş ki:
Wahrheit demiş ki:

Ben Kimim?

şair deme bana
o kadar uzun boylu değil
bazen dalgayım
bir vapur dumanına el sallayan
kimi zaman bir babayım..biten aşkların ardından
yavrusunu kaybetmiş gibi ağlayan..
bazen de minik bir erkek çocuğu..
çok sevdiği bisikleti kırıldığı için bir köşede hüngür hüngür ağlayan..
ve yüzümde genellikle bir gülümseme
uçan balonunu elinden bırakmayan..
*
böyle bir şiiri var..demek ki neymiş? kendni şair görmezmiş..beğen ya da beğenme yazıyor adam işte..
bu şiirse eğer ben bundan çok daha iyisini yazıyorum.bunun ölçüsü var mı bilmiyorum ama ceyhun yılmaz şair ise mayakovski yada melih cevdet nedir?orhan veli yle ceyhunm yılmaz aynı işi yapıyor diyen bence delidir.

aslında büyük bi ikilem yaşıyoruz belki de... saydığın şairlerin ve daha nicelerinin yanına kimse yaklaşamaz, zaten bu tip gerçek şairler bir daha da doğmayacaktır... biraz da yaşadığımız dönemle ilgili birşey... acaba ceyhun yılmaz gibi şiir yazanların şiirleri modern şiirler diye mi tanımlamamız lazım?? çünkü ne bir ölçüye bağlı kalınarak ne de söz sanatları kullanılarak yazılıyor.... adam içinden geldiği gibi yazıyor işte... ama şanslı ki türkiyede yazıyor bunları ve ona şair diye hitap ediliyor....!!!! :!: :? belki bize dokunan sadece o nice ŞİİR YAZAN sanat adamlarına kullandığımız ismi ceyhuna da kullanmamız ki bu gerçekten yeterince rahatsız edici... yazar desek belki daha iddiasız olabilir....

A - Teist Kuş

Gökyüzünde gökyüzüne aldırmadan
ve bir tek Tanrıya baş kaldırmadan
uçan bir kuş olsam
Bir gün sessizce
parmak uçlarıma basıp
pencerene gelsem
gizlice
camı iki kere tıklatsam
iki, üç, dört
güzel sesinden uzak kalmasam
perdeler açılsa
gözümün önünde sen
bir güzel soyunsan
Ve yaratılış itibariyle ben
Ben o Tanrıya baş kaldırmaz mıyım?

Umut Ülbegi

-aslında arkadaşlar;şiir diye buna diyorum ben :)
şiirin içinde beyin cimnastiği yapıyorsam;bu "yazar"a şair derim..gerisi ı ıh..

e serbest yazan da var,kurallı yazan da var;cimsastik yaptırmadan yazan da var;bunlar şair diil mi? ne var cnm ben daha iisini yazarım da diyebilirsin..mesela Nazım Hikmet'in bazı şiirlerini hiç beğenmem;hani bilmesem onun yazdığını,çekin şu zımbırtıyı önümden derim,ama biliorum.. vardır adamın bi bildiği diyorum..yani bana göre mi değerlemdirelim,sana göre mi değerlendirelim?

Ceyhun Yılmaz şairdir kardeşim..şair olmasa bile hadi;şair ruhludur..

Açıkcası şairliğini daha yeni duydum.Atv'de televizyon programı vardı, o kadar da kötü değildi.Ama şu an yaptığı program ve hayat bilgisi çok kötü."1-bilmemne? 2-bilmemne? 3- bilmemne? Bu üçünün cevabını istiyorum" dan öteye gidemedi.

Şiirlerini okumadım. Çok fazla hakkında bilgi sahibi de değilim. Ancak isteyen kitap çıkarabilir, almak sizin elinizdedir unutmayın. Kitapçıda birkaç şiirine göz atın, ister alın ister almayın.
Bir Ümit Yaşar Oğuzcan, bir Attila İlhan gibi yazmıyor tabi ki, böyle bir iddiası yok adamın zaten. Bu yüzden eleştiriler çok ağır olmuş. Ebru Şallı'nın da çocuk gelişimi hakkında kitabı var, pedagog mu olur kendisi, hayır!!

Usta bir şair olmasa da şair ruhludur evet. Bu güzel olmuş.

Geri