Tavsiyelerinizi Dinlemek Isterim.

'Elektro Gitarlar' forumunda Galameth tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Merhaba Arkadaşlar,

Elektrik gitar, ampli ve processesor almayı düşünüyorum. Yorum ve Tavsiyelerinizi dinlemek adına öncelikle kullanıcı profilimi belirtmemin doğru olacağını düşünüyorum.

Profil : Profesyonel değilim, stüdyo ortamlarına da zamanım olmuyor. Evde 5 aylık bir çocuğum olduğundan yüksek sesle ampli cıkışlı çalmam mümkün olmayacak. Genelde Trivium, As i Lay dying vb grupları çalmayı seviyorum. Genelde evde PC'den mp3 açar ve gitar ile eşlik ederim.Bunun ötesine de zamanım malesef yok. Maddi sıkıntım yok ancak fiyat/performans kriterine de önem veririm.

Gitar : ESP LTD Deluxe Mh-1000 FR almayı düşünüyorum temiz bir ikinci el yada sıfır olabilir. Bu gitar konusunda netleştim. Soru ve tavsyelerinize ihtiyacım olan nokta ise aşağıda

Soru : Kafamdaki ampli ve processesor aşağıda:

Ampli Line 6 Spider IV 75W ( http://www.do-re.com.tr/urundetay.asp?id=1172&line6-spider-iv-75w-elektro-gitar-amplisi ) - Bu ampliyi özellikle presetleri ve çalmayı sevdiğim tarz için uygunluğu sebebiyle düşünüyorum. Temiz bir 2. el yada sıfır alabilirim. Ancak belirttiğim üzere yüksek sesle kullanmayacağım sadece güzel bir tonum olsun ve ayar vs ile uğraşmadan plug & play şeklinde çalayım diye düşünüyorum. 75W çok fazla ama bu ayarda presetleri olan başka bir ampli var mı bilimiyorum.

Öte yandan yüksek sesle çalamayacaksam da neden ampli alayım diyorum ancak processsor almam durumunda da sanırım iyi bir ses kartı alarak pc'den de çalabilirim diye düşünüyorum. Aynı zamanda çok fazla ayar vs ile de uğraşmak istemiyorum. Kafamdaki Proc. ise Line 6 POD X3 live ( http://line6.com/podx3live/specs.html )

Benzer profili olan arkadaşlar nasıl bir setup kullanıyorlar bilgi ve tecrübeleriniz ile yorumlarınızı duymaktan mutluluk duyacağım.

Saygılar, selamlar

2. Bence ne istediği gayet iyi netleştirmişsin. Amfi, hele de 75 W bir amfi sana kesinlikle lazım değil. Line 6 POD X3 live tarzı bir şey alırsan ayrıca ses kartı almana da gerek yok, o cihazın kendisi ses kartı olarak kullanılabiliyor. Aslına bakarsan, eğer stüdyoya filan gitmeyeceksen veya canlı çalmıyorsan live almana da gerek yok, X3'ün "fasülye" tabir edilen düz versiyonu da fazlasıyla işini görür.

3. ses problem olmayacaksa amfi mutlaka olmalı. küçük cep aletleriyle almak istediğin gitarın hakkını veremezsin, belkide istediğin tona ulaşamayacağından soğursun bile. bence amfi olmazsa olmaz. apartmanda kafa kabin kullanıyorum bir problem çıkmıyor...

metalmilita34 ve AykanKK bunu beğendi.
  4. Değerli yorumlar ve vaktiniz için teşekkür ederim. fasülye olarak tabir edilen model nedir biraz daha spesifik bilgi verebilirseniz çok memnun olurum

5. POD X3 "fasülye" linki aşağıda.
    http://line6.com/podx3/

X3 serisi PRO (rack) modeli dışında artık üretilmiyormuş. Ama ikinci el çok rahat bulursun.X3 fasülyenin 70 küsur amfi modeli var içinde...Live modeline göre daha portatif, çünkü üstünde footswitchler yok, expression pedal yok vs. Live modelinin bir takım artıları olabilir belki, ama senin için bunlar çok önemli değil bana sorarsan.

Gaza gelip hararetle amfi öneren arkadaş evdeki "5 aylık bebek" detayını kaçırmış sanırım:)Bazen oluyor böyle şeyler, insanlar başkalarının seçimlerine yardımcı olmak için değil de kendi beğendikleri şeyi savunabilmek için yazıyorlar. Adam "5 aylık çocuğum var" diyor, hala daha "ses sorun olmayacaksa", "apartmanda kafa-kabin ile çalıyorum, sorun olmuyor" filan... Eh, 22 yaşındaymış arkadaş, olur böyle hararetler:)

Burada amfi ile ilgili önemli bir nokta var tabi, ama o cihazın "cep aleti" olması ile filan alakalı değil, kolon (hoparlör) çapı ile ilgili. Düzgün bir gitar amfisinin en az 10 inç (25 cm) çapında kolonu olur, tipik bilgisayar kolonları gitar amfisindeki kolonun verdiği bas yanıtını vs. veremeyebilir. Ama şimdiye kadar mp3lere bilgisayardan çalıp eşlik ettiysen ve sorun olmadıysa, herhalde bundan sonra da sorun olmayacaktır.

Galameth bunu beğendi.
  6. hayır niye üstünüze alındınız anlamış değilim. bence amfi olmazsa olmaz diye fikir beyan ediyorum size karşı yazmış olduğum bir yanıt yokki? arkadaş hem amfi düşünmüş hemde processor düşünmüş bence amfi olmalı dedim. tabikide kendi kullandığım cihazlardan tecrübeli olup buna yönelik önerilerde bulunabilirim. zoom g7.1ut tecrübemde oldu pod kullanan arkadaşımdanda ton duydum fakat beğenmedim amfi daha sıcak geldi bende bunu önerdim. amfide bir eq ve bbe sonic stomplada desteklenmeli. arkadaş yüksek sesle çalmam mümkün değil demiş ama aklında daha çok amfi var ve aslında sesin o kadarda rahatsız etmeyeceğini nasıl başka şekilde anlatırım lütfen örnek gösterin. ses problem olmayacaksadan kasıt zaten evin konumuyla, planıyla alakalıdır. çocuk odası amfinin olacağı odadan uzakta olabilir. ben bu kafa kabini açıp odanın kapısını kapattığım zaman yandaki odaya ses gitmiyor bile, bunu bayağı kardeşimle deneyip teyit etmiştik zamanında. o yüzden alınganlık yapıp lafı kendi üzerinizden konuşuluyormuş gibi düşünmek yerine geniş persfektifden bakarsanız gereksiz yanlış anlaşılmalar olmaz. zaten müzik zevkinide yaşla ölçen birine ilk defa rastladığımdan gereksiz tartışmaya girmemem gerektiğini görüyorum. iyi günler dilerim...

7. 1500TL'lik gitar alacağınıza 500TL'lik gitar alın. Ama 500TL'lik amfi alacağınıza 1500TL'lik amfi alın. Ton hususunda amfi her şeyden önemlidir. Gitarınızın (LTD) yanına Blackstar HT5R alın bence, en olmadı bir de preamp içeren bir drive pedalı alırsınız. Prosesör alıp kafa karıştırmanıza gerek yok. Çözene kadar sıkılma ihtimaliniz çok yüksek.

metalmilita34, ShanZai ve ZartarxiS bunu beğendi.
  8. Kesinlikle doğru bir nokta. Ama bu level meselesi kişiden kişiye değişir. Ayrıca evde bebek olması haz duygusundan geri kalmanıza sebep olmamalı bence. Ankara'dan çok sevdiğim bir abim(eğer burayı okursan Murat abi, selamlar :)) kendisininde böyle bir sorunu olduğunu söylemişti. Ama kendisi gayet SL2H, Mesa Rack ve 4x12 kabin kullanıp çoluk çocuğu da idare edebiliyor. Ne var yani imkansız mı böyle şeyler? 22 yaşındaki adamı fikirlerinin doğruluğunu görmeyip yermek de hiç hoş olmamış. Ne tesadüf ki bende 22'yim, benim de görüşlerim ne kadar doğru olursa olsun alacağım tepki aynı olacak. Yazık. :)

metalmilita34 bunu beğendi.
  9. Ha bir diğer önemli konu, prosesörü çözmeye gelene kadar, Floyd Rose'lu gitar kullanmaya alışabilecek misiniz? Bunu tartışalım bence.

10. Hararete gel..:)
    "Floyd Rose'lu gitar kullanmaya alışabilecek misiniz? Bunu tartışalım bence." :)
    "Ayrıca evde bebek olması haz duygusundan geri kalmanıza sebep olmamalı bence":)
    Seviyorum bu forumu böyle olduğu zaman...Bütün hararetine rağmen...

11. Bizde seviyoruz :) Ama imzanızı unutmuş gibi bir haliniz var ;)

12. Oysa ben imzamın hakkını verdiğimi düşünüyorum:)

13. Profilimi biraz daha detaylı anlatırsam sanırım yanlış anlamalara da mahal vermemiş olurum. 19 yaşından beri gitar çalmışlığım var (yaşım 34) ancak aktif olarak 4-5 yıl çalmışımdır. Dediğim gibi profesyonel olmadım, olmak gibi bir niyetim olmadığı gibi üst düzey bir gitarist değilim. Genel de iş dönüşü kafa dağıtmak için kısık sesle pc'de muzik açar ve minik bir amfi ile eşlik ederdim/edeceğim.

Geçmişte hep maddi nedenlerle iyi bir gitar ve amfi/processor sahibi olamadım ve güzel tonlar vs elde edemediğimden uzun süre de çalamadım/sıkıldım. Şimdi ise maddi sıkıntım yok ancak gereksiz para saçmak ta istemiyorum.

Amfi/processor olayına açıklık getirecek olursam, alacağım Processor çok kompleks bir şey olmasın istiyorum. Basit presetler varsa onları kullanayım belki zamanla istersem de biraz daha detayına girerim diye düşünmekle birlikte zaman da bulamayacağımı düşünüyorum.

Öte yandan Line 6 IV seri amfileri okuduğum kadarı ile zaten benim processor de aradığım presetlere processor kadar kapsamlı olmasa da sahip anladığım kadarı ile. Ancak amfide de ses açma lüksüm yok (ufaklıktan ötürü) O nedenle 2 alternatif geldi aklıma

1. Processor'lü amfi al, processor alma
    2. Processor al pc ye bağla ve çal

Gitar konusunda biraz görmemişlik yapıyor / gereksiz para harcıyor olabilirim ama bunu bile bile yapacağım sanırım geçmişin acısını çıkarmak için belki de :)

Sizler ne dersiniz?
    Teşekkürler

14. yazdığı yazıya değer verip o kadar açıklama yaptığıma yanıyorum :) şimdi hararetim oldu bak işte su kaynatıcam :D:D

15. Hayır, kesinlikle görmemişlikle alakası yok. Bence en doğru olanı yapıyorsunuz. Bu işin içine bir kere girdiğinizde sonunu alamıyorsunuz. Onun için güzel bir gitar + amfi sizin işinizi görecektir. Ben hiç gitar çalmadığınızı var sayarak FR işini tartışalım demiştim, madem geçmişiniz var, bu konuyu rafa kaldıralım, artı ve eksi yönlerini biliyorsunuzdur zaten.

Prosesör için çok detaylı bir şey istemiyorum demişsiniz, denildiği gibi Fasulye tarzı bir şey işinizi görebilir, ama yine ton ayarlamakla uğraşacaksınız, canınız sıkılacak. Onun için uğraşmayın. Şöyle sağlam tonlara sahip (HT5R gibi) bir amfi alın, seçtiğiniz gitar da Türkiye'de bolca kullanılan bir gitar zaten. Bence güzel olacaktır.

16. benim de kızım var sonuçta bu çocuk büyüyecek ayrıca gürültülü ortamda büyüyen çocuk daha rahat büyüyor.prosesör işi sahne stüdyoya gitmeyecekseniz kayıt yapmayacaksanız gereksiz. bir sürü zamazingosu var. uğraş dur. hem her seferinde bilgisayarı açmanız lazım. ayrıca ses sisteminizin düzgün olması lazım.lambalı amfilerde yüksek gain almak ev ortamında zor. yani dediğiniz grupların soundu için zor. line 6 mkII 112 bu açıdan çok güzel tavsiye ederim.sert ton olayı olmasaydı tech 21 tm60 önerirdim.l

17. Valla düşük seste de çalınsa amfi başka türlü bi şey bence... Hem sonra bilgisayar, kablolar, adaptörler, tuşlar... Hiç sevmem.

metalmilita34 bunu beğendi.
  18. amfiyi boşverin, sizin durumunuzda en iyi çözüm bir line 6 ses kartı + pod farm :), tabii sadece ev için istiyorum diyorsanız...

19. Blackstar'ın HT1 diye 1 wattlık amfisi vardı diye hatırlıyorum yanılıyormuyum? Ses sizin için önemli bir kriter 1 wattlık lambalı amfi düşük seslerde çok rahat kırılır ve çoluk çocuk rahatsız olmadan keyfinize bakarsınız. Gitarında hakkını vermiş olursunuz tabi ;)

20. Evet haklıymışım. Linkten bakabilirsiniz. Bence herhangi bir pedala ihtiyacınız kalmaz.

Bu Sayfayı Paylaş