Reenkarnasyon

enerjinin hareketine,dönüşümüne inanırım,bu rearkarnasyon u mümkün kılabiliyor.ancak ben yine de oyumu hayıra verdim,ruh göçüne inanmıyorum..kendime göre açıklayamadığım sebepler yüzünden

anarchist_hippy demiş ki:
... Nasıl ki evrimde maymundan şartlara uyum sağlyarak insan biçimine döndüysek, bilinçaltımızda bu evrim sürecinde bazı temel ve tekrarlanan olaylar, durumlar yer etmiş, bizlerde bunu "içgüdü" olarak tanımlıyoruz... Aslında bilinçaltındaki bilgiler bütünü sadece...[/quote

bu arada gecen baska forumda ben tanrıya inanıyorum ama din olguunu anlayamıyorum demiştin galiba
nasıl hem tanrıya hemde darvinizme mi inanıyorsun :( anlamdım

"Ama benim fikrimce tanrının patlamadan sonraki herşeyi anlamamıza izin vermesi fakat o noktayı algılamamıza izin vermemesi çok saçma bir düşüncedir..." "

bence sınırlı akılla sınırsız sey öğrenilmez
bazı seyleri hiç bilmemek daha iyi oluoyr bazn
(ilk defa bana kızmadan cevp verdiğin için saol:) )

Perfectionist demiş ki:
Ama benim fikrimce tanrının patlamadan sonraki herşeyi anlamamıza izin vermesi fakat o noktayı algılamamıza izin vermemesi çok saçma bir düşüncedir..." .

Bir insan hem darvinin saçmalıklarına hemde tanrıya inanamaz çünkü darwinin saçmalıkları tanrıyı reddetme amaçlı yani çelişki.

yukarıda söz iki türlü yorumlanabilir.

1. tanrı böyle bir samalık yapmıştır yani tanrı tanrı patlamadan sonrasını anlamamıza izin verdiği gibi öncesinide anlamızada izin vermeliydi.

2. Tanrı böyle bir saçmalık yapamaz eninmde sonunda patlamadan öncesinide öğrenecez.

aynı şu cümle gibi
Ahmetin o adama çarptıktan sonra onu bırakıp kaçıp yardım etmemesi çok saçma bir düşüncedir.

şunuda ekleyim bunun önceki darwin oalyıyla HİÇBİR ALAKASI YOK.

BİG BANG BÜYÜK PATLAMA TEORİSİ ZATEN ALLAHIN VARLIÐINI DESTEKLEDİÐİ İÇİN STEPHAN HAWKİNG İN BU SÖZÜNÜ KENDİNE GÖRE YORUMLAMAN SAÇMA

kitabın ismi neydi ekitap olarakta bulabilirmiyim
ve 2 nolu yorum tanrının varlığını kabul eden bir yorum.
1 nolu yorum ise tanrının saçmalık yaptığını söylemiş böylece tanrıyı reddetmiş

Ve ben 2 yorumuda kabul etmiyorum eğer böyle bişi söylemişse o adama katılmıyorum çünkü tanrı ( sırf o söylediği için böyle diyorum inançlı biri Allahı onun güzel isimleriyle çağırmalı ) o hakimdir ve herşeyi hikmetiyle yapmıştır. yaptığı yarattığı herşeyin sebebi vardır eğer bişeyi öğrenmemizi istemiyosa bununda bir hikmeti vardır.
Allah insana ilim sıvatınndan cüzzi vermiştir sonsuz alan sadece alim olan rabbımızındır insan herşeyi bilemez.

bence o adam öyle değil ama yine de kitabı okuyup öle cevap yazmam lazım ki sunduğun şeylerde tanrıya inanmadığı yazmıyor. neyse zaten konumuz o adamnın neye inanıp inanmadığı değil

türkiye de nedense daa cok adana-mersin taraflarinda böyle iddaalarla karsilasiliyor.anlatilanlara bakilirsa cok sasirtici seyler var. 1 hafta önce falan posta gazetesinde de yine böyle bisi okudum.bence arastirilmasi gereken bi konu. ben bu tür vakalari dinledikten sonra bu konuda tarafsiz kaliyorum. bide ilk sayfada verilen linke tikleyip d.tarihimi girdim, ben 16,yy da almanya da yasamisim, bi kuyumcuymusum,cinsiyetim yine erkekmis, yarim kalan basi islerim old. icin yine gelmisim dünyaya :p cok sairtici yaw,ayrica da komikkk :LOL:

rockercrane demiş ki:
türkiye de nedense daa cok adana-mersin taraflarinda böyle iddaalarla karsilasiliyor.

Bahsettiğin bölgede yaşayan bi arkadaşımın geçenlerde anlattığı ve bi tanıdıklarının başına gelen olay beni çok şaşırttı: Küçük bi çocuk var, 5 yaşında ve bu yaşına kadar hiç konuşmuyor, tek bir hece dahi söylemiyor. Ailenin maddi durumu iyi olduğundan yurtdışına kadar gidiliyor fakat çocuğun fiziksel hiçbir problemi yok, tamamen psikolojik nedenlerden ötürü konuşmuyor.. Çocuğun 5. yaş günü kutlamasında anne pastayı getiriyor, mumlar üfleniyor, annesi çocuğuna "iyi ki doğdun" vs.. tarzında bir şeyler söylüyor ve olan o an oluyo, çocuk konuşmaya başlıyor.. Garip olan tarafı ise çocuk İtalyanca konuşuyor. Ailede İtalyanca bilen ve İtalyan olmamasına rağmen.. Baba bunları kameraya çekiyor ve daha sonra İtalyanca bilen birine tercüme ettiriyorlar ve çocuğun söyledikleri "Teşekkür ederim, sizi seviyorum, pasta çok lezzetli görünüyor.."

Evet, reenkarnasyon kulağa inanılası gelmiyor ama bu yukarıda anlattığım olayı çocuğun psikoloğu bile reenkarnasyonla açıklıyor.. İmkansız olduğunu düşünmüyorum. Kuran'da yerinin olmamasının nedeni ise insanlar arasında kargaşaya ve kaosa yol açmaması isteği olabilir..

Fazlasıyla şaçma bir teori bence..Hatta insanın maymundan geldiği şaçmalığından bile beter..

İnsanların bilinçaltında kurdukları yaşantı normal yaşantısının önüne geçiyorsa bu tarz konulara sapması gayet normal..

Bana çok saçma geliyor, bahsettiğimiz ruh olayı belki olabilir, yani aynı ruh sizin inandığınız düzende başka bir bedene tekrar giriyor olabilir ama eski hayatını hatırlıyor olması biraz imkansız :)

Çünkü bahsettiğimiz şey, yani hafıza olayı, insanın ya da ruhun yanında taşıdığı bir hard disk değil ki, girdiği bedne tekrar takınca çalışsın :mrgreen: Hafıza dediğimiz olay sadece beynin içind bulunan iyonların bir dizilime gelmesi. Yani beyninizin bir resmi görmeden önce ve sonraki durumundaki farklar, bazı atom ve/veya iyonların belirli bir düzene göre yer değiştirmiş olmaları :) Ölüp toprağa karıştığımızda kaybolan bir düzen. Tabii eğer beynimizi araştıran bakteriler biraraya gelip yeniden hayata gelecek olan ruha yardım etmiyorlarsa veya ruhani bir hard diskimiz yoksa :D

DaveMustaine_64 demiş ki:
Bana çok saçma geliyor, bahsettiğimiz ruh olayı belki olabilir, yani aynı ruh sizin inandığınız düzende başka bir bedene tekrar giriyor olabilir ama eski hayatını hatırlıyor olması biraz imkansız :)

Çünkü bahsettiğimiz şey, yani hafıza olayı, insanın ya da ruhun yanında taşıdığı bir hard disk değil ki, girdiği bedne tekrar takınca çalışsın :mrgreen: Hafıza dediğimiz olay sadece beynin içind bulunan iyonların bir dizilime gelmesi. Yani beyninizin bir resmi görmeden önce ve sonraki durumundaki farklar, bazı atom ve/veya iyonların belirli bir düzene göre yer değiştirmiş olmaları :) Ölüp toprağa karıştığımızda kaybolan bir düzen. Tabii eğer beynimizi araştıran bakteriler biraraya gelip yeniden hayata gelecek olan ruha yardım etmiyorlarsa veya ruhani bir hard diskimiz yoksa :D

Bir dakika, reenkarnasyon inancına göre hatırlanmaz zaten önceki hayat, istisnalar haricinde. Bunun en büyük sebebinin altında da, önceki hayatı hatırlamanın getireceği ruh halini insanın kaldıramayacağı gibi bir inanç yatar.

reenkarnasyona inanıyorum ama öyle bi önceki hayatımda hayvandım şeklinde değil...mesela dıscovery de şöyle ifade edildi bunun üzerine yapılan bir belgeselde:yaşamını tamamlayamadan ölen insanlar(kasıtlı öldürülenler v.s.) bu yaşayamadıkları hayatı bi başka bedende yaşamak için geri geliyorlar ve eski hayatlarındaki bütün yaşadıklarını anımsıyorlar...ordan dinlediğim bir olayı anlatayım:bir kız çocuğu 5 yaşındayken öldürülüyor.bu kız başka bir ülkede başka bir bedende tekrar yaşamya başlıyor.ama sürekli ailesine ben bi önceki yaşamımda cinayete kurban gittim diyor ve öldürüldüğü yerden tutun da öldürülme şekline kadar herşeyi anlatıyor.eski ailesini gerçek anne babasını istediğini söylüyor sonra gidip araştırıyorlar gerçekten de kızın anlattığı gibi bi olay yaşanmış v.s. ama bu olayı anlatamadım tabi ben o programı izlemeniz lazım bir sürü ayrıntı var...ve tabi birsürü başka olay...bilmiyorum ya size kalmış...

Geri