ağaçlar ve özellikleri

basswood agathis mahogany özellikle de alder ağaçlarının gitara verdiği özellikler hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
mesela alder hafif diye bişi duymuştum doğruluk payı nedir

cakewalker demiş ki:
http://www.warmoth.com/guitar/options/options_bodywoods.cfm
burda hepsi yazar

Ooooooo :eek: link çok sağlammış ha :)

Ya şu turkrock'a bir tane espritüel amaçlı takılabileceğimiz bir başlık açsak silerlermi acaba çok hoş olur seviyeli bir şekilde geyiğe çevirmeden çeşitli güncel konular hakkında düşüncelerimizi yansıtırız mizahsen açıdan

sevgili kornomaniac konuyla ilgisi yok ama avatarını nerden buldun.digital işlenmiş bir fotomu o?.fotografın aslını istesem senden ayıp olurmu

Ya bakın, şunu yanlış anlıyorsunuz, geyik olmasın diye bir şey aslında yok... Ama iş geyiğe sarınca nedense durulamıyor... Bir tane geyik mesaj arkasına bakın bir tane ciddi açıklama gelmiş mi?...

Bunun oranı şöyle bir şey olmalı, 5 tane faydalı şey söylüyorsan, 1 tane espri de o yazının/başlığın okunabilirliğini arttıracaktır.. Daha fazlası ise işi sulandıracaktır... Doğru dürüst geyik yapın, dozajında bırakın "uvaaaa, süper" diyen ortaokul seviyesi şakşakçılar da forumda barınmasın, "eyvallah" deriz biz de.. Ailecek yazdıklarınızı takip ederiz...

Ama tabi olmuyor, derhal suyu çıkıyor.. İsterseniz, geyik serbest haftası yapalım burada, bakın bakalım bir tane işinize yarar bilgi bulabiliyor musunuz gelen yüzlerce mesaj arasından?... Yaaa... Bu kısıtlamalar, biz geyik olmadığımız, cıvık adamları sevmediğimiz için oluşmuyor... Yoksa ben çok geyik bir adamımdır, bir bilseniz :)...

Ahem, neyse.. Konuya geri dönelim... Bu başlıkta birileri bir bilgi verecekse versin, aradaki geyikleri temizleyelim :)... Yoksa kapatacam bakın, halbuki güzel bir link'te gelmiş, yazık olur...

KoRnoManiac demiş ki:
basswood agathis mahogany özellikle de alder ağaçlarının gitara verdiği özellikler hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
mesela alder hafif diye bişi duymuştum doğruluk payı nedir

kızılağaç maun a göre tabi biraz daha hafiftir...

Kızılağaç eğer kuruysa sustaın i iyi ve parlak bir tonu olur..
Akçaağaçla benzer niteliktedir..

iyi gunler.
aslinda ben de burada bir kac baslikta bununla ilgili soru soruyorum ama nedense cevaplayan pek olmuyor, pek ilgilenilen birsey degil galiba.

ben de yakinlarda bir mexican yapim telecaster almak istiyorum. merak ettiğim şey ise, şu telecaster'ın bilindik parlak twang tonu için alder (kızılağaç)mi, poplar (kavak) mı daha uygundur? warmoth'un sitesinde ikisinin de tonlarinin benzer olduğu söyleniyor.
ayrıca fender yanılmıyorsam bazı yıllar alder, bazı yıllar poplar kullanıyor. harmony-central'den çıkarabildiğim bilgi bu. anlamadığım şey, fender kendi sitesinde ağacına alder, music123 ve musiciansfriend gibi sitelerde ise poplar gözüküyor. ne iş anlamadım, hangisi doğrudur acaba.

yanı nasıl söyleyeyim, poplar daha bir kalitesiz diye kalmış aklımda, içim rahatlasın diye size de sorayım.

biraz kafayi taktim bu ağaç meselesine, ama almışken ağacının iyi olmasını istiyorum, malum sesinden memnun olmazsam manyetik değiştiririm belki ama ağaç mümkün değil ehea ;)

POp lar kalitesiz bir ağaçtır,kavak işte..

Fenderin bu ağacı kullandığınıda ilk defa duydum..Büyük ihtimal onlar uzak doğu üretimidir..

fender gayet de kullanıyormuş, uzakdoğu da değil meksika yapımı.
ben de anlamadım, yurtdışında sıfır fiyatı 300-400$ olan bir gitar sonuçta, kalitesiz olsa daha ucuz olmasi gerekirdi.

bu forumlardan mexican telecaster'ı olan varsa desin benim gitarı şu şu ağaç diye. kazıklanmayalım durduk yerde.

maersk demiş ki:
iyi gunler.
aslinda ben de burada bir kac baslikta bununla ilgili soru soruyorum ama nedense cevaplayan pek olmuyor, pek ilgilenilen birsey degil galiba.

ben de yakinlarda bir mexican yapim telecaster almak istiyorum. merak ettiğim şey ise, şu telecaster'ın bilindik parlak twang tonu için alder (kızılağaç)mi, poplar (kavak) mı daha uygundur? warmoth'un sitesinde ikisinin de tonlarinin benzer olduğu söyleniyor.
ayrıca fender yanılmıyorsam bazı yıllar alder, bazı yıllar poplar kullanıyor. harmony-central'den çıkarabildiğim bilgi bu. anlamadığım şey, fender kendi sitesinde ağacına alder, music123 ve musiciansfriend gibi sitelerde ise poplar gözüküyor. ne iş anlamadım, hangisi doğrudur acaba.

yanı nasıl söyleyeyim, poplar daha bir kalitesiz diye kalmış aklımda, içim rahatlasın diye size de sorayım.

biraz kafayi taktim bu ağaç meselesine, ama almışken ağacının iyi olmasını istiyorum, malum sesinden memnun olmazsam manyetik değiştiririm belki ama ağaç mümkün değil ehea ;)

Poplar bizim bildigimiz kavak degildir, daha dogrusu T.C.'de bunun adi kanada kavagi diye gecer, yoksa o incecik cok hizli buyuyen bizim normal bildigimiz kavak degil.

Poplar'in lakabi "poor man's alder". Her seyi soyluyor. REngi yesilimsi bir sey, sesi alder (yani kizilagac) varii, ama cok cok iyi degil.

Maersk, fender amerikan telelerde hic poplar kullanmadi ya alder ya da asagida bahsedecegim asil "tele agacini" kullandi. Meksikalarda 2003senese kadar (2003 haric) hep poplar kullandilar, hem stratlarda hem telelerde. Daha ucuzdu. Ama alder fiyatlari dusunce 2003 senesinden baslayarak (ortasindan bir yerden dolayisi ile 2003 olunca alder olmasi garanti degil) artik MIM fenderler de alder kullaniyor.

Tele de iki secenek var, birincisi alder alacaksin ve bir de alnico 5 tele lead manyetigi takacaksin ki o bahsettigin twang olacak. Koprun celik ayakli olandan olacak. Bence telelerin saplari illa maple olmalidir ama hadi bu benim biraz militan fikrim. Isteyen istedigini alir ona da eyvallah. Hangi tele lead manyetigi dersen fenderlerin normal amerikan series manyetikleri 6,50K alnico 5 duz (non-staggered) seyler. Kisacasi duncan sayfasindan bakkarsin bu ozelliklere. Ama alnico 5 onemli (meksikalar seramiktir ondan daha kotu, daha az twang ve daha mattir), 6,50 onemli ve dus olmasi da onemli, yani staggered degil. Daha rock vari hem twang olsun hem de stairway to heaven solo tonu ciksin diyorsan (bilmeyenleriniz, evet stairway to heaven solosu bir tele ile calinmistir bilginize), o zaman broadcaster tabir edilen daha guclu tele leadlere bakacaksin. Bunlar icinde de duncan broadcaster sahane bir manyetiktir, 9,50K sanirim alnico 5 ve yine non-staggered.

Ama asil tele agaci daha parlak olan ve daha derin ve seslerin tek tek secilebildigi ASHtir. Her iki cinsi de cok iyi sonuc verir: Iki cinsi vardir biri agir olan bildigimiz sevdigimiz turkiyede her yerde yetisen ve kasaplarin mesela etleri ustunde dovdukleri tahta olan disbudak, ikincisi ise turkiyede bulunmayan ve swamp ash adi altinda gecen bataklik mesesi diye adlandirilan agac.

Disbudak cok daha tizdir, ama maple yani akcaagac gibi cok guclu ve tok bir tonu vardir. Bunlardan dolayi 80lerdeki sert tonlara takmis tipler gitarlarini ya mapledan yada hardash (yani disbudak) agacindan yaptirirdi. Nitekim van halen'nin cok meshur frankenstein gitarinin agaci da disbudaktir. Tele de ama cok cok tiz sonuc verebiliyor. Onun icindir ki o durumda koprunun ayaklari "brass" (yani pirinc) olsa ve manyetigin de alnico 5 yerine alnico 2 yahut 3 olsa cok daha iyi. Iste bu en iyi tele formullerinden biridir, ve jerry donhanue mesela aynen bu formulu kullanmaktadir.

Bataklik mesesine gelince, onun tonu biraz daha az tizdir ama genelde parlaklik haricinden disbudakla gayet yakinlardir. En onemli farklari agarliklaridir, bataklik mesesi disbudaga gore cok daha hafif kalir. Biraz daha az parlak oldugundan dolayi bu agaclarda alnico 5 manyetik de kullanilabilir, hatta eger rosewood sap olursa (o zaman ton biraz daha az parlak olacaktir maple sapa gore) alnico 5 artik nerdeyse illa kullanilan standard bir formuldur.

Bol sans.

B

barlo gercekten cok tesekkürler. istedigim tüm sorulara cevap aldım. ayni basligi muziktek'te de acmistim orda da goren olmamisti, usenmemis yazmissin cok sagolasin.

american tele'lerde poplar kullanılmadığını biliyorum, ama benim amacım zaten mexican tele almak, malum öğrenciyiz, çok para ayirabilecek durumda değilim. ama gene de istediğime yakin tonu alayim istedim.

ash/alder, zaten hem strat hem tele icin en uygun ağaç galiba. ancak ash'ler genelde sadece usa'lerde oluyor, tabi ki fiyati da ucuk oluyor. (mesela light ash tele var yurtdisinda fiyat 800$)

şu made in mex. (mim) gitarlarda alder kullanildigini ogrendigim iyi oldu, yani alacagim sifir kilometre bir tele muhtemelen alder olur. zaten bastan maple düsünüyordum klavyeyi. manyetikleri de hallederim zamanla.

iyi, iyi, alacagim gitar konusunda cok sey netlesti. sagolasin. :roll:

Selamlar,

Bilen birisi 10 yasindaki bir cocuga anlatir gibi elektro gitarlarda agac farkinin ne oranda tona katkisi oldugunu yazabilir mi?

Yani gitarin uzerindeki manyetiklerin tonu, arada kullanilan pedal veya processor'larin tonu ve nihayet amfinin tonu dururken gitardan elde edilebilecek sound icin gul agaci ya da ihlamur agaci olmasi arasinda ne fark var?

darkmatter

Elektro gitarın çalışma prensibi tel titreşiminin manyetikler tarafından elektriğe çevrilmesi.

E bu titreşimde gitarın konstrüksiyonu üzerinde gerçekleşiyor.

Agacın bilimum yapısal özellikleri de(gözenekliliği,sertliği vs. vs.) daha ses oluşmadan yani "pedal,prosesör,ampli,ıvır,zıvır..." devreye girmeden,giremeden bu oluşuma birinci elden müdahale ediyor.

En basit yaklaşım bu.

Ağaç ve ton ilişkisinide forumda bir aratma yaparsan üzerinde çok konuşuldu...

Kolay gelsin

aBYgjEZ_700b.jpg

Geri