Stephen King romanları ve filmleri

evet en sonunda cidden çok iyi bir stephen king uyarlaması film izledim ben bile hala inanamıyorum (şu ana kadar izlediklerimin en başarılısı vasat sayılırdı anca hatta sonuna kadar dayanabildiğim bir tek hayvan mezarlığı geliyor aklıma)neyse adı the shining 1980 yapımı kesinlikle bir şahaser aynı zamanda slipknot ın spit it out klibininde kitap ve filmden araklandığını anlamış bulundum filmi izleyince

Mahşer'i seyrettim..tam 6cd..Kitabını da okumuştum..kitabın bir yerinde şöyle bir bölüm vardı...
"Ve bu eski pikabın başına oturarak artık geçip gitmiş bir dünyaya ait bu müziği dinlediler"

Hep o müzik umarım iyi seçilmiştir yada vardır diye seyrettim filmi..Ve o bölümde harika bir şarkı seçilmiş..Crowded House - Don't Dream It's Over..Filme paralel gidebilecek kadar güzel sözleri olan bir şarkı..Solist'de "bittiğini hayal etme" derken sanki kendi de inanmıyor hiçbir şeyin düzeleceğine..Tıpkı filmdeki gibi..

Dreamcatcher iyi bir kitap,kötü bir filmdi..bunda filme uyarlanması zor bir eser olması da önemli..kitabı okumayanlar "hafıza deposu" olayını asla kavrayamadılar...Ayrıca çocuklukları da genellikle es geçilmişti..Hayatları,yaşadıkları zorluklar..hepsi kırpılmıştı..Bu yüzden film yapılması için 120dakika çok azdı o eserin..

CorvusTheHeretic demiş ki:
evet en sonunda cidden çok iyi bir stephen king uyarlaması film izledim ben bile hala inanamıyorum (şu ana kadar izlediklerimin en başarılısı vasat sayılırdı anca hatta sonuna kadar dayanabildiğim bir tek hayvan mezarlığı geliyor aklıma)neyse adı the shining 1980 yapımı kesinlikle bir şahaser aynı zamanda slipknot ın spit it out klibininde kitap ve filmden araklandığını anlamış bulundum filmi izleyince

Kitabın türkçeye çevrilmiş hali 'Medyum' gerçekten benim başyapıtlarım arasında..ama o film iki yönetmene çektirildi bildiğim kadarı ile..ilk olarak ünlü bir yönetmendi ama ismini hatırlamıyorum..çekilen filmi S.T. beğenmemiş konu dışına cıkılmış deniyor izleyemedim ben..ikinci filmide pek tutulmamış sanırım..Kitabı bitirdiğimde mükemmel senaryo demiştim..filme çekilse ne güzel olur diye..

sis, medyum, hayvan mezarlığı, ruhlar dükkanı ,kuşku mevsimi...güzel kitaplar. sinema uyarlamalarından da esaretin bedeli, carrie, yeşil yol güzel izlediklerimden. medyumu izlemedim merak ediyorum.
bir de stephen king romanları, senaryo sıkıntısı çeken hollywood için kurtarıcı işlevi görüyor.

Bu arada imdb.com'da Bag Of Bones yani Kemik Torbası'nın önbakışını okumuştum..En sevdiğim romanlarından biridir..Umarım Lawrence Kasdan'ın Dreamcatcher'ına benzemez..

Merakla bekliyorum..

stephen king'in bir sözü vardır :
"her kitabımın filmini izledigimde ağlıyorum" diye.
evet bende her kitabını okuyup filmini izleyince ağlıyorum. o kadar inanılmaz kitaplardan nası böle filmler çekiyolar ben anlamıyorumki :S

stephen king in romanları kesinlikle bir filmdir zaten.adam bir tasvir yapar sen o tasviri yapılan yerde yaşıyorsun gibi hissedersin...kitapları da ondan kalın zaten..kitaplarının yarısı tasvirle geçiyor...çoğunlukla da beni sıkıyor bu ama ben stephen king i çok seviyorum yine de...filmlerine gelecek olursam da o kitapların değerini ve seviyesini düşürüyor.çok yüzeysel olduğu için çoğu önemli ayrıntı atlanıyor..bu da
çoğu zevkin ölmesi demek...stephen king romanından uyarlanmış tek güzel film vardır bana göre o da yeşil yoldur...güzel bir film olmuş...

aaa evet bak onu es geçmemek lazım cidden. o film güzel olmuş. ama onun dışında.. misal dream catcher.. allahım bu kadar mı fiyasko olur yaa. izlerken gözlerim doldu. "bu mu laaaaaaaannn" dedim :D nese umarım bigün gerçekten kitaplarından anlayan biri yönetmenliğini üstlenir de bizde bu çileden kurtuluruz

lise döneminde bol bol okuduğum bu adamı artık okumuyorum.aslında bunun en büyük nedeni tarzının hep aynı olması ve hikayeyi okurken sonrasını yanılgısız bir şekilde tahmin edebilmemdi.son okuduğum kitabı maça kızı ydı galiba?gizemli yabancı ismiyle hopkins in oynadığı bir film yaptılar bu romanın ilk bölümünden.aslında iyi bir kitaptı ama bence bu adamın en iyi kitabı tom garden a aşık olan kız dır.diğer kitaplarının hepsi bir birine benziyorlar ama bu kitabın konusu ve psikolojisi çok iyi anlatılmış.aslında bu kitabını neden bu kadar çok sevdiğimi bilmiyorum ama en sevdiğim kitabı bu!

Valla Rose red 2,5 saat deil de 4 saat gibi biseydi galiba.
Kanımca S. King filmlerini kendi zevkime göre 4 e ayırabilirim:

Başyapıtlar ve çok iyi filmler: :tap:
Shawshank Redemption, Green Mile, Hearts in Atlantis, Shining, The Diary of Ellen Rimbauer, Rose Red, Carrie, Apt Pupil, Dolores Claiborne, Storm of theCentury

Eğlenceli ve kesinlikle iyi filmler:
Cat's eye, Creepshows, Cujo, Firestarter, Misery, The Runing Man, Secret Window, Sometimes They Come Back, The Stand

Vasat ve izlenebilir filmler:
It, Needful Things, Riding the Bullet, Children of The Corn, The Dark Half, Pet Sematary, Cinnet?

Kötü filmler:
Dreamcatcher, Christine, Salems Lot(eski ve yeni) :(

Geçen bi official S.King sitesine girdim de, birçok yeni film varmış sırada. Kimisi yani gösterilmeye başlanmış, kimisi bitmiş, kimisi ise pre-production aşamasındaymış.

Desperation, Tv filmi olarak gösterime sunulmuş (Romanı harikaydı, türkçesi "Yaratık" )

Bag of Bones, The Girl Who Loved Tom Gordon, The Sun Dog, TBD aşamasındayış.

Eyes Of The Dragon şu an prodüksiyon aşamasındaymış.

Bi de The Talisman yakında çekilmeye başlanacakmış.

aaah ah dark tower'ı şööle inanılmaz bi yönetmen çekse şöle hayal gücü inanılmaz biri. izle izle doyma şahane olur...

ya bende onları okudum abide 2004te çıkıcak yazıodu anlamadım 2004te deilmiyiz :?

Yok 2005 yazıyordu herhalde... Kara Kule muhteşem olur da Roland'ı kim oynar diye merak da etmiyor değilim. Onbeş sene falan önce olsa Clint Eastwood olabilirdi mesela.

Ben de sıkı bir Stephen King hayranıyım. Piyasadaki bütün kitaplarını okudum. Elimde de mevcut. Kara Kule serisi muhteşemdi. Biraz fazla uzun sürdü ama finali acayip hoşuma gitti. Tepki, O, Christine, Çağrı, Yeşil Yol,Tılsım en sevdiğim romanları.

Geri