analog pedalların bağlantı sıraları ve güç ünitesi hakkında

selamlar arkadaşlar..daha önce forum kurcalamıştım ve bu konu ile ilgili pek işime yarar bir şey bulamadım :? bende sizlerin tecrübe ve bilgilerinizden yararlanmayı daha uygun gördüm.. :roll:
şimdi elimde,
1 adet boss mt-2
1 adet boss ds-2
1 adet boss ch-1
1 adet boss ns-2
1 adet boss ge-7 bulunmakta..
yakında alacağım 1 adet delay(markası önemli değil ama muhtemelen boss) ve 1 adet comp (bununda markası belli değil ama muhtemelen boss) 1 adet crybaby ve 1 adet whammy ile birlikte toplam 9 tane pedal takımım olacak e tabi bunlara bir de güç ünitesi gerekecek bildiğiniz üzere :)
şimdi 2 adet sorum var;
1.si;ben bu pedalları hangi sıraya göre dizeceğim???yani hangisini başa hangisi ortaya kim nereye gelecek :?: :?: :?:
2.si ise; bu güç ünitesini ankarada yaptıran varmıdır nere yapar?kaça yapar?böyle 10 tane çıkışı olacak bir aletteki dip gürültüsü seviyesi ne olur?bu alet nasıl bir sonuç verir?hangi malzeme kullanılırsa daha iyi olur....falan filan ının bilen ve yardım edebilecek varmıdır acaba :roll: :?:

çok çok teşekkürler arkdaşlar şimdiden.. :roll:

hocam bu kadar bi ton pedalı bağlamanın mantığı nedir anlayamadım.. yani kendi soundunu elde ediyosundur belki ama bana şırı geldi..

ben olsam en fazla 3-4 pedal bağlardım..

şu an tek pedal kullanıyorum boss mt2 yanına bi tane noisegate ve chorus almayı düşünüyorum fazlası gerekmiyor benim için.. ama diğer konular hakkında pek bilgim yok bilen arkadaşlar vardır muhakkak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@Nocturnal_Supremecy;
şöyle diyim;
bu kadar pedal ancak yetecek bana çünkü zaten barda yaptığım programda şu anda digitech rp 12 ile toplam 35 civarı bank kullanmaktayım :D bence m2,ds2,ns2,ge7 kesin şart,olmazsa olmaz..diğerleride isteğe bağlı..tabi yaptığın müzik biraz rock ve türevleri ise ve bu türevlerde iyi ve zengin bir ton istersen bu kadar çok pedal bence kullanmalısın derim :)

sende gel benim gibi cayır cayır death yap bak o zaman kullanıyomusun saydığım pedalların dışında pedal :D bizim işimiz kaliteli,keskin soundlu distortionu elde etmektir :D bunu da yapmanın en iyi yolu gidip bi Di'marzio x2n almaktır.. pedal medal boş iş ahauaha :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sevgili @Nocturnal_Supremecy arkadaşım..;
konuyu daha fazla dağıtmaz ve uzatmaz isen sevinicem..
umarım yanlış anlamazsın..sana sataşmak değil derdim...yardım almak...
hadi sağlıcakla kardeşim :)

comp+dist+eq+noise+chorus+delay+reverb olarak sıralanabilir.. bide nedir aga bu boss takıntısı böyle :) bisürü analog çıktı piyasaya dene derim.. bide nocturnal cığım öyle iki pedalla kurtarırım olayı ben death yapıyorum diye bişe olmaz, ne death grupları var çok kalite tonları olan, sen dandik tonlar kullanan mantar black gruplarıyla karıştırdın heralde.. :p

Bak bak bak noise gate'i nereye koymuş :) olum gürültünün hat safhaya varacağı yer chorus'dan sonra olacaktır koy noise'i oraya :) en sona da delay takılır olay biter...
kolay gelsin bakalım...

arkadaşlar "boss od-20 overd/dist, dod fx86 dist. , crybaby wah, delay pedal, reverb pedal, volume pedal"dan oluşan seti hangi sırayla bağlarsak en iyi olur?
ben 1)dod fx86 2)od-20 3)wah 4)delay 5)reverb 6)volume diye düşündüm uygun mudur?
Bir de bütün bu pedalları ortalama 5 amperlik 13 volt çıkışlı bir adaptöre takarak kullanmayı düşünüyorum. Yalnız küçük bir devreyle 13 voltu 9 volta çevireceğim. Bu şekilde bütün pedalları bağlarsam sorun yaşar mıyım?

"comp+dist+eq+noise+chorus+delay+reverb"

bende şöyle bağlasam elimdeki pedalları??olurmukine?

ds2+mt2+comp+eq+chorus+delay+noise+wah+whammy

öyle değil baksana adam ne demiş yukarda :

comp-dist-eq-noise-chorus-delay-reverb
böyle olacak.
sitede çok yazıldı bu konu hakkında acaip malzeme var arasınıza arama motorundan

Elinde NS-2 nin olması oldukça işine yarayacak bi özellik.Farkkettidysen NS-2 de bi adaptör girişi bir de çıkışı var.Alacağın bir kabloyla(Boss PCS-20A) NS-2 dahil 8 pedala güç dağıtabilirsin.Tabi gürültünün minimum olasını istiyorsan adaptörü de orjinal al derim(PSA-230P).Ben böle yapıyorum ve gayet memnunum.

Pedalların sırasına da gelince ns-2+ds-2+mt2+ge-7(bunun outputundan ns'nin return'une gir),ns nin outputundan ch-1'e ordan da ampline bağlamanı tavsiye ederim.

Yok ben o kadar kabloyla uğraşamam kafayı sıyırırım diyosan Boss'un veya başka bi marka da olabilir,pedal çantaları var içinde güç dağıtıcı labloları fln olan.Benim bi arkadaş Boss'unkini aldı.Biraz pahalı ama sağlam bi alet.Şimdi stüdyoda fln çok rahat ediyo.İçindeki pedallar da rahatcana sabitlenebiliyo ve oraya buraya taşırken sorun olmuyo.

amca demiş ki:
arkadaşlar "boss od-20 overd/dist, dod fx86 dist. , crybaby wah, delay pedal, reverb pedal, volume pedal"dan oluşan seti hangi sırayla bağlarsak en iyi olur?
ben 1)dod fx86 2)od-20 3)wah 4)delay 5)reverb 6)volume diye düşündüm uygun mudur?
Bir de bütün bu pedalları ortalama 5 amperlik 13 volt çıkışlı bir adaptöre takarak kullanmayı düşünüyorum. Yalnız küçük bir devreyle 13 voltu 9 volta çevireceğim. Bu şekilde bütün pedalları bağlarsam sorun yaşar mıyım?

od20+fx86+wah+volume+delay+reverb şeklinde bağlamanı tavsiye ederim.Od-20 ve FX-86'nın yer değiştirmesindeki amaç ise FX-86'yı gerektiğinde hafif bi overdrive'la desteklemek(hoş zaten o pedalın tonu çok sert ama belki daha da yırtıcı bi ton istersin ;) ).Volume pedalının öne alınmasına gelince de ben reverb,delay,chorus gibi aletlerin ampliye daha yakın olması taraftarıyım hep.O çok da önemli değil ama.

özellikle cry baby firmasının ürünlerini kesinlikle ilk olarak kullanmak gerekli yanlız :!: benimde kalabalık bir setup'ım var tüm variasyonları denedim en iyi sonuç ilk olarak kullanılması ardındanda volume pedalını kullanmalıyız denediğim için söylüyorum zevklere göre değişir tabiiki...

@Hellhound;output-retur olayına hiç girmeden nasıl bağlarım???

çanta işiyle uğraşmak istemiyorum...forumda 1-2 resim gördüm çok çıkışlı güç ünitesi şeklinde..onlardan düşünüyorum..onları nerde nasıl ve ne kadara yaptırrım ankarada?muhtemelen 9 çıkışlı falan olacak..bide wah pedalı tam olarak nereye bağlanır???
herkez farklı bir setup dizilimi söylüyor :) bunun en doğrusu nedir?kendimize göremidir yoksa bir diziliş sırası olması gerekirmi???
teşekkürler arkadaşlar..

Geri