Sanatçı kavramı

Ülkemiz dışında hiçbir ülkede müzisyenlere, aktor ve aktirislere vb, sanatçı denilmiyor..
Ya biz yanlış yapıyoruz ya bütün dünya..
Bir gitarist, beste yapiyorsa ya da ekstradan bir ensturman çalıyosa birden çok yeteneği oldugunu göstermek için ona bu ünvan takılır; Müzisyen..
Bir ressam resim çizmenin yanısıra heykel ya da seramik vb. sanatın başka dalları ile uğraşıyorsa onun aldığı ünvan: Sanatçıdır..

Bir "müzisyene" hem müzisyen hem sanatçı denilip iki ünvan takılması yanlış mı sizce?

www.anadolurock.com
diye bir websitesi var oranın forumunda ise "sanatçı" kelimesinin adeta delice kullanıldığını gördüm, pek sevinmedim..

İlk başta belirttiğim gibi ya biz yanlış yapıyoruz ya da bütün dünya; İkiside olabilir..
Ama gecen bir yılbaşı programı afişinde gördüğüm şey bizim yanlış yaptığımız yonunde idi.
Bilmem neresi, saat bilmem kaç, sanatçı:NEZ vayy..

Sizce sanatçı kimdir?
Kimlere sanatçı denir?
Ülkemizde sanatçı kavramı doğru mu kullanılıyor?

"Bence "Sanat" ile ilgili konuşurken, bir düşünüp konuşmak lazım.."
Özand Gönülal böyle diyor..(Hacettepe Resim Bölümü-Ana Sanat Dalı Ögretim görevlisi)

Bence hocam haklı yav..
Siz ne dersiniz?

"Sinema dışında kalmalı" görüşüne katılarak, kabullenmiş 7 tane sanatın var olduğunu belirtip, bu 7'sinden herhangi birini meslek olarak edinmiş kimselere sanatçı denir diyorum :LOL: Bu rakam 7 değilse rezil oldum, bu mesajı yok sayın :D .. Gibi bir yorum işte :p

eheh :D tamam kendime sanatçı demedim zaten hiçbirzaman müzisyenim kabul ediyorum sende büyük bi sanatçı olacaksın işalla :) geyik bi yana ülkemizde ''sanatçı'' nedemek onu birine sorsan 2 kelimeyi yanyana getirip sanatçının ne demek olduğunu doğru düzgün tarif edebilen çok az kişi olduğundan adım gibi eminim.O yüzden orda burda yazılan sanatçı sıfatının yanlış kulanılması sana pek garip gelmemeli.Sanatçının doğru insanları nitelendirmesi gerektiği konusunda sana katılıyorum sayın pek kıymetli basçımız erinç bey :D ama bir konuda sana katılmıyorum.örneğin eğer bir müzisyen sadece belli kalıplarda kendisine ait olmayan şeyleri çalıyor ve söylüyorsa bence sadece müzisyendir fakat eğer bir müzisyen, bir ressam veya bir heykeltraş gibi düşüncelerini ve duygularını kendine özgü birşekilde müziğiyle insanlara aktarıyorsa bu sanattır bence bunu yapanada sanatçı denir.yani ben sanatçıyım :D eheh neyse daha çok konuşuruz seninle bunu. :)

Anketin biçiminin çok yanlış olduğunu düşünüyorum...

Birincisi, kişiyi anlamsız bir seçim yapmak zorunda bırakıyor; hem bir ressamın hem de bir müzisyenin sanatçı olduğunu düşünme hakkınız yok, ya da seçip daha "sanatçı" olanı mı oylayacaksınız? başka bir nokta ise, mesela bir gitaristin sanatçı olmadığını ama bestecinin sanatçı olduğunu düşünüyorsak ne yapacağız?

İkincisi, tüm sanat eleştirmenleri ve otoriteler tarafından kabul edilmiş sanat türlerinin (en basiti müzik ve resim) uygulayıcıları arasında farklılık yaratıyor.

Üçüncüsü ise; eğer sadece "sanatçı" tanımının tartışılmasını amaçlıyorsanız böyle bir ankete gerek olmadığını düşünüyorum... yok eğer sayılan dallardan hangisinin sanat, hangisinin zanaat ya da sanat dışı bir şey olduğunu tartışacaksanız buna daha uygun... yani amacınızla pek uyuşmamış bana kalırsa...

Konu çok önemli ama... dile getirdiğiniz için teşekkürler :D :D :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
KorayE
Evet anketi yaparken "insanları seçim yapmak zorunda bırakmak" için böyle bir anket yaptım.. Hepsi diye bir seçenek te koyabilirdim, aklımada geldi ama o yapmak istediğim şeye ters olduğu için yapmadım..

Kimse sakın yanlış anlamasın burada ben resim ve heykel vb. gibi işlerle uğraşanlara sanatçı denir, gerisi değildir demiyorum..
Bir çıkış yolu bulmamız gerektiğini söylüyorum.

Benim asıl taktığım konu "ünvan" meselesi daha öncede belirttiğim gibi..

Bence müzik ile ugrasanlara nasıl Müzisyen deniliyorsa;
Ne biliyim Güzel sanatlarla uğraşanlara.. A densin
Görsel Sanatlarla (tiyatro,sinema vs) B densin
Edebiyat ile ugrasanlara C densin..

Ve hepside Sanat dalı olduğu için Ya bunların herbiriyle uğraşana sanatçı densin...
Yada kimseye sanatçı denmesin müzisyen, A, B, C densin..
Bu bir yol...benim aklıma gelen..

Çünkü Sanat ve Sanatçı kelimelerinin, aslında çok özel olan bu iki kelimenin ülkemizde kullanımı çok hoyratça..

Bahsettiğim "Nez" vakası ve geçende magazin programından önce izlediğim maç sırasında alt yazı "Sanat dünyasının Sinemden sonra istenmeyen ikinci gelini kim?" gibi garip iğrenç denilebilecek bir cümle.. :x

Ve bunu yapan Türkiyenin en büyük televizyonunlarından biri..

Evet Erich anlıyorum demek istediğini...

Benim düşüncem ise şöyle:

- Sanatçı tanımını doğru yapmak için önce sanatın tanımını yapmak gerekir derim ben. Daha doğrusu sanat ile zanaat farkını ortaya koymak gerekir.

Benim kişisel olarak tercih ettiğim, doğru ve yerinde bulduğum tanımda sanatın kendi başına bir işlevi olmayan, kendi düzeni ve kuralları olan, kişilerin estetik algılarına hitap eden değişkenler olduğu söylenir.

Buradaki önemli noktalar:
1. Kendi başına işlevi olmaması, yani günlük hayatın devamında gereken bir öge olmaması. Mesela bu tanıma göre mobilya dizayncısı sanatçı değil zanaatçıdır ama mobilyaya desen işleyen sanatçı olabilir.
2. Kendi iç düzeninin olması ve kişinin estetik algılarına hitap etmesi: müzikte sesler, düzenlemeler, resimde formlar ve renkler olması ve gibi

- Sanatçı, ilgilendiği sanat dalındaki değişkenleri; kendisine göre, yeni, benzeri bulunmayan ya da farklı bir biçimde düzenleyen kişinin tanımıdır. Kısaca kendine özgü bir ifade biçimi bulandır.

Ama sadece o sanat dalının kurallarını kavrayıp uygulayan kişi değildir. Bu nokta beceri yani zanaat olarak tanımlanmalı.

Aslında en önemli sorun uygulayıcılarla (zanaatkar)ortaya çıkaranlar (sanatçılar) arasındaki farkın çok net olmaması, hatta bazen birbiri içerisine geçmesi. Bir örnek vereyim: buradaki düşünceye göre kişi kemanıyla beste yaparken ve onu seslendirirken sanatçı, herhangi bir başka konçertoyu kişisel katkısı olmadan seslendirdiğinde zanaatçı rolünü alır.

Bu iki rol birbirini besler bence, zanaata hakim olmadan sanat ortaya koymak çok güçtür.

Söylediğin noktalara kesinlikle katılıyorum ama maalesef ülkemizde sanat ve zanaat hep karıştırılagelmiştir, medyanın ya da yüzeysel kültürün bundan farklı olmasını beklemek çok doğru olmaz....son olarak trajikomik bir örnek vereyim :Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu adlı, gerçekten önemli sivil toplum kuruluşunda burada kullandığımız tanımıyla "sanatçı" var mıdır sizce? :D :D :D

bu kavramı çözmek biraz zor bu ülkede , her tv ye çıkana sanatçı denıyor .... ülkemizde sanatçı ne mi ben söliim orasını burasını gösteren, üç günlük, bir sarkıda otuz defa detone olan, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, aptal insanlar, şarkıcılar sanatçı bu ülkede ...........

bide Özge madem şıkları beğenmedin sanatçı nedır veya ne sanattır onu söle bize ....

bizkit_boy demiş ki:
bu kavramı çözmek biraz zor bu ülkede , her tv ye çıkana sanatçı denıyor .... ülkemizde sanatçı ne mi ben söliim orasını burasını gösteren, üç günlük, bir sarkıda otuz defa detone olan, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, aptal insanlar sanatçı bu ülkede ...........

bide özge madem şıkları beğenmedin santçı nedır onuda söle bari veya ne sanattır !!!!!
çucuğum bunnarın hepsi sanatçı onu demek isitiom... . lafı lütfen dier boş insanlar gibi başka yerinden anlama... . . . ;)

türkiyede sanatçı olmak.bikaç şarkı söyleyip,sonra magazin programlarına çıkmakla elde edilebilen bir şey.bu halk bu moronlara sanatçı diyorsa kendisi de morondur ( sevgili Aziz Nesin'in kulakları çınlasın)

Yapılan bir şeyin bakiliğidir sanatın ölçütü. Daimi olan eserler sunmak ve ilk ortaya çıktığında verdiği hazzı nesiller sonrasında da yaşatmaktır sanatçı olmak.

Antik Yunan'da yaşayan bir Phidas olmak, Giotto olmak, Donatello olmak, Mozart olmak, Rodin olmak, Van Gogh olmak, Bethoven olmak Balzac olmaktır sanatçı olmak.

Eserin insanda bıraktığı izleri kaybetmeden ileriye yönelmesini sağlamaktır sanatçı olmak.

Kendini ifade etmektir sanatçı olmak. Olduğu gibi hislerini açığa vurmaktır sanatçı olmak.

Sinema oyuncusu olmak değildir sanatçılık. Oyuncu değildir 7. sanatın sanatçısı. Yapımcıdır, yönetendir.

Popüler müzik yapmak değildir sanat. Albüm çıkarıp, milyonlar satmak değildir sanatçı olmak.

Pisuvarı söküp altına imza atmak değildir sanatçı olmak. Ses getirmek değildir sanat.

Ressam, heykeltraş, mimar, yazar, yapımcı, bestekardır sanatçı.

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde hala lisans eğitimi alan bir eleştirmen adayının ufak anektotlarıdır bunlar. Kendine has üslübudur, kendi yorumudur. Kimseler alınmasın ama sanatçı budur.

Anarchist demiş ki:
Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde hala lisans eğitimi alan bir eleştirmen adayının ufak anektotlarıdır bunlar. Kendine has üslübudur, kendi yorumudur.

Aynı üniversitenin çatısı altında çooook farklı dallarda, oldukça benzer düşüncelere sahibiz...

Aldığınız derslerde sanatın tanımlarının ve özelliklerinin tartışmasının yapılıp yapılmadığını ya da bu konuda farklı anlayışların üzerinde durulup durulmadığını merak ettim....

Bana göre sanatın anlamı yeni bişeyler üretmek değişik eserler vermektir kişi ürettiği müddetce sanatçıdır magazinlerde onun bunun kolunda görünerek değil.Üretilen şeyi sınırlamanın yanlış olduğu görüşüne katılıyorum şarkı,resim,heykel,fotoğraf da olabileceği gibi düşünmek çeşitli fikirler üretmek de sanattır.
(Bu tezime göre biz de sanatçıyız : )

anarchist demiş ki:
Yapılan bir şeyin bakiliğidir sanatın ölçütü. Daimi olan eserler sunmak ve ilk ortaya çıktığında verdiği hazzı nesiller sonrasında da yaşatmaktır sanatçı olmak.

Antik Yunan'da yaşayan bir Phidas olmak, Giotto olmak, Donatello olmak, Mozart olmak, Rodin olmak, Van Gogh olmak, Bethoven olmak Balzac olmaktır sanatçı olmak.

Eserin insanda bıraktığı izleri kaybetmeden ileriye yönelmesini sağlamaktır sanatçı olmak.

Kendini ifade etmektir sanatçı olmak. Olduğu gibi hislerini açığa vurmaktır sanatçı olmak.

Sinema oyuncusu olmak değildir sanatçılık. Oyuncu değildir 7. sanatın sanatçısı. Yapımcıdır, yönetendir.

Popüler müzik yapmak değildir sanat. Albüm çıkarıp, milyonlar satmak değildir sanatçı olmak.

Pisuvarı söküp altına imza atmak değildir sanatçı olmak. Ses getirmek değildir sanat.

Ressam, heykeltraş, mimar, yazar, yapımcı, bestekardır sanatçı.

Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde hala lisans eğitimi alan bir eleştirmen adayının ufak anektotlarıdır bunlar. Kendine has üslübudur, kendi yorumudur. Kimseler alınmasın ama sanatçı budur.
Eyvallah!!

KorayE demiş ki:
Aldığınız derslerde sanatın tanımlarının ve özelliklerinin tartışmasının yapılıp yapılmadığını ya da bu konuda farklı anlayışların üzerinde durulup durulmadığını merak ettim....

Birinci sınıf eğitiminin ilk konusudur sanat. Tüm bir dönem boyunca tartışılır bu kavram. "Sanat nedir?" ilk sorundur sanat tarihinde. E haliyle hemen arkasından da " Sanatçı kimdir?" gelir.

Farklı anlayışlar üzerinde de öyle bir durulmaktadır ki sınavda tek soru olarak dahi "Sanat hakkında antik dönemden modern döneme, hatta günümüze dek yapılmış olan sanat tanımlarını belirterek, sizce sanatın ve sanatçının ne olduğunu tartışınız." şeklinde bir tartışma sorusu sorulmuştur. Bir gün gelip derslerimizden birisine girmeyi düşünürsen hocalarımızın kürsüleri herkese açıktır; yalnızca ben dersinize girmek istiyorum demen yeterlidir. ;)

KorayE demiş ki:
Buradaki önemli noktalar:
1. Kendi başına işlevi olmaması, yani günlük hayatın devamında gereken bir öge olmaması. Mesela bu tanıma göre mobilya dizayncısı sanatçı değil zanaatçıdır ama mobilyaya desen işleyen sanatçı olabilir.
2. Kendi iç düzeninin olması ve kişinin estetik algılarına hitap etmesi: müzikte sesler, düzenlemeler, resimde formlar ve renkler olması ve gibi

bu iki maddeye göre bir "photoshop" ustası ve ya bir "web designer" sanatçı kavramı içine giriyor mu sizce ?

Redneck demiş ki:

bu iki maddeye göre bir "photoshop" ustası ve ya bir "web designer" sanatçı kavramı içine giriyor mu sizce ?

Web designer girmiyor, çünkü bunun yapılma amacı bir ürünün, kişinin, başka herhangi bir nesnenin webde sunulması, pazarlanması, ya da en azından varlığının duyurulması... ama web designerlar tabii ki sanat öğelerinden yararlanıyorlar ya da kişisel estetik düzeylerini işlerine katabiliyorlar; bu nedenle de şanslılar
:D :D :D

Photoshop "ustası"nın ise bilgisayar ortamında çalışan bir fotoğraf sanatçısı ya da kolaj uygulayan bir ressamdan farkı, sadece araçlarının değişik olması. Yoksa yapılan fotoğrafçının farklı agrandizör ayarları kullanarak istediği etkiyi elde etmeye çaışmasından farklı değil aslında. Eğer kendi anlatımını photoshop ile sağlıyorsa, evet, yukarıdaki sanatçı tanımına giriyor :D

Geri