Elixir Teller Hakkında Uyarı!

Yıllardır Elixir kullanıyorum ve beğeniyorum ben tavsiye ederim. Fretlerin erimesi bence sizin tuşenizle ilgili.
Şöyle bir örnekle açıklayayım, ben yıllarca LP kasa gitar kullanmadım neden bilmiyorum :) Kendime ilk LP kasa gitar aldığımda Elixir teller kullanmaya başladım. Dediğiniz gibi fretler gereğinden hızlı aşındı bende durumu tellere bağladım. Fakat diger gitarlarımada Elixir takmış olmama ragmen onlarda sorun olmadı. Sonuç olarak vardığım nokta, Superstrat kasa gitarlarımın fretlerinin daha sağlam olduğu değildi. LP kasaya (22 perde bir klavyeye) hiç alışık değildim. Çalarken çok daha fazla güç kullanıyordum. Yani klavyenin kalın olması vs. farkında olmadan daha fazla güç kullanmama neden oluyordu. Yani sorun tuşedeydi. Bunun üzerine gittiğimde sorun kalmadığını gördüm.
Buda naçizane benim tecrübe ettiğim bir durum. Ayrıca bunlara çok fazla takılmaya gerek yok bence. İyi çalmakla uğraşmak, güzel bir ton yakalamak, asıl kafa yorulması gereken bu.
Öyle yada böyle fretlerde eriyecek gitarınızda eskiyecek, önemli olan bu esnada sizin nasıl bir değişim yaşadığınız ilerledinizmi yokda yerindemi saydınız.
Uzun lafın kısası gitar denilince ben öyle telin markasıymış, gitarın potansı şuymuş, amfi şu markaymış umursamıyorum. Ben ne yapıyorum önemli olan bu. (Ha bu demek değilki kaliteden uzak duralım, imkanlar elverdiğince her zaman kaliteden yanayım) Ama kalitelisi yoksada ağlamaya gerek yok. Ne gitaristler var, 100 tl lik gitarları 10 w lık amfilerde ağlatıyorlar. İlk amaç bu olmalı, çalamadıktan sonra, Fender USA olsa, ESP olsa, Elixir yada Dean Markley olsa ne farkeder.
Bu nedenle bu tartışmaları çokta içi dolu olarak görmüyorum.

Son düzenleme:
Yine iş tuşeye bağlanmış @OsmanBurak koş :D
Buyrun efendim elixirin mikroskop ile görüntüsü:
Image7_zpsb2a3b286.jpg

Image2_zpsd32ef1d4.jpg
Image14_zpse31c9bb3.jpg

Belki de aramızda benim kadar anti-sert tuşe sahibi biri yoktur. Nedense hiç bir zaman öyle bir kuvvet uygulamam gitarı çalarken hatta benden fazla geçmişi olan gitar çalan arkadaşlarım bana gıcık olurlar bu konuda. Bir dönem sürekli tel değiştiriyordum, 30-45 günde bir. Sonuçta evde kullanıyordum, ortalama 30 günde paslanıyordu bende değişiyordum. Daha sonra elixir alayım dedim. Evet ev kullanımında yaklaşık 11 ay paslanmadı bile. Gel gelelim ki "sen fret falan değişimi göremezsin" diyen arkadaşlarıma bir adet "kapak" vermiş oldum Elixir teller ile. Telleri söktüğümde fretlerimi tesviye ettirdim, baya bir yemişti fretleri. Ben kendime soruyorum, bu kadar minimum güç uygulayarak çalarken, bu kadar soft çalarken (böyle mi desem bilemedim); nasıl tesviye ihtiyacı duydum. Bunu böyle sorarken diğer tellerde başıma gelmediğinden, direk Elixir'den ötürü olduğunu düşündüm. Nette de baya bir şey okudum elixirin ciddi anlamda fretlere zarar verebildiğini. Hani uzun süre elixir kullanıp fretlerimi değiştireceğime yada tesviye ettireceğime; kısa süreli diğer markalar kullanırım daha iyi. Hemde daha ucuza geliyor böylelikle bir ev kullanıcısı olarak.

Arkadaşlar Selam

1998'den beri elektro gitar calıyorum. O dönemlerde Türkiye'de tel anlamında cok çeşitlilik olmadıgından genellikle daddario kullanıyordum. Elixir ile ilgili benim görüşüm ise tel gerçekten basarılı ancak şimdiye kadar hiç bu kadar fretlerde aşınma yaşamamıştım. Benim görüşüm elixir tellerin diğerlerine nazaran fretleri daha fazla aşındırgıdır.

Hangi teli kullanırsanız kullanın, bölgesel sertleşmeler oluyor malzemede. Strain hardening olması lazım, malzeme dersinden hatırladığım kadarıyla. En çok bend yaptığınız bölge hem sürtünmeden hem de o bölgedeki telin dinamik yüklenmesinden dolayı sertleşmesiyle birlikte hızla eriyor.
En garantisi telleri kısa sürede değiştirmek, fretler eriyince de -herkes memnun kalmayabilir- çelik fret taktırmak. Nikel fretlerlerle ernie ball pure nickel, çelik varsa gitarınızda rotosound öneririm. Rotosoundlar daha krom alaşımlı ve sertlik derecesi tahminimce daha yüksek, nikel fretleri hızlı eritetebilir.

Evet hocam ben de katılıyorum, Elixir tel yapımında kullanılan madde diğer tel yapımında kullanılan maddeler ile aynı değil diye biliyorum + ek malzemesi telin uzun ömürlü olmasını sağlıyor fakat bir süre sonra fretlerin yıprandığını görebiliyoruz. Hem fret yenilemeye para verip hem de elixirlere o kadar para vereceğinize, 3-4 ayda bir Ernie Ball taktırın bakımlarıyla daha ucuza gelecektir ve daha sağlıklı olacaktır eminim ki
3-4 ayda bir Ernie Ball degisiyorsa, Elixir 1 yil mi kullaniyorsunuz? Gonderi oldukca eski, umarim bu dusunceniz degismistir.

Cleartone hakkında ne düşünüyorsunuz? Fiyatı elixir den pahalı olması lazım. Aynı mantıkta uzun ömür vaad eden bir tel markası.
Kendi izlenimimı anlatayım.
Yeni aldığım gitarın üzerinde vardı bu tel . Çaldım bir süre ve inanılmaz karaktersiz dümdüz geldi bana. Çalım olarak gereksiz rahat. Ben biraz daha direnç li telleri seviyorum sanırım. Ömür olarak baya iyi ama haftada 3 gün çalıyorum. 3 hafta falan oldu hala dün takmış gibiyim telleri.
Bundan öncesinde sürekli elixir kullandım. Dediğiniz gibi fret yıpratma olayı mevcut .
Fakat sürekli sahne aldığım için ömür de önemli biraz benim için. Elixir in karakterini de hiç sevmiyorum bu arada .
Son olarak ;
Cleartone teller hakkında sizin görüşleriniz neler ?
Gitarın çıplak sesi telin sesi çalım hissiyatı inanılmaz önemli benim için. Ömür falan aramıyorum artık tel de yeter ki istediğim gibi olsun . Çok koyu olmayan yüksek tusesi twang çalımlarda mutlu olacağım. Bir tel önerisi olan varsa çok memnun olurum.

ROTOSOUND lar nasıl?

Cleartone hakkında ne düşünüyorsunuz? Fiyatı elixir den pahalı olması lazım. Aynı mantıkta uzun ömür vaad eden bir tel markası.
Kendi izlenimimı anlatayım.
Yeni aldığım gitarın üzerinde vardı bu tel . Çaldım bir süre ve inanılmaz karaktersiz dümdüz geldi bana. Çalım olarak gereksiz rahat. Ben biraz daha direnç li telleri seviyorum sanırım. Ömür olarak baya iyi ama haftada 3 gün çalıyorum. 3 hafta falan oldu hala dün takmış gibiyim telleri.
Bundan öncesinde sürekli elixir kullandım. Dediğiniz gibi fret yıpratma olayı mevcut .
Fakat sürekli sahne aldığım için ömür de önemli biraz benim için. Elixir in karakterini de hiç sevmiyorum bu arada .
Son olarak ;
Cleartone teller hakkında sizin görüşleriniz neler ?
Gitarın çıplak sesi telin sesi çalım hissiyatı inanılmaz önemli benim için. Ömür falan aramıyorum artık tel de yeter ki istediğim gibi olsun . Çok koyu olmayan yüksek tusesi twang çalımlarda mutlu olacağım. Bir tel önerisi olan varsa çok memnun olurum.

ROTOSOUND lar nasıl?
Rotoyellow 10 ları neredeyse 1 senedir kullanıyorum, erniball kullandım öncesinde. Ernieballar çok iyi teller ama maple strat kullanıyorum ve fretleri paslanmaz çelikle değiştirince tonum tabiri caizse "metalikleşti".
Rotosound'ı deneme amacıyla aldım ve daha dengeli geldi tizler ve midler açısından. Twang için şu anda rotosound ı tercih ederdim, ama normal fret takılı olsa ernieballdan vazgeçmezdim de.
Paslanma ömrü olaral yaklaşık 1 hafta daha uzun diyebilirim ernieballardan. Tamamen kararması 1.5 ayı buluyor ama ayda 1 değiştiriyorum genelde. İki gitarımda da takılı, genellikle stratla çaldığım için ayda 1 değişiyor, ortalama haftada 10-12 saat çalıyorum. Diğer gitarımda 3 4 ayda bir değiştiriyorum, case içinde ve haftada 2 3 saat çalıyorum onu da.

Rotoyellow 10 ları neredeyse 1 senedir kullanıyorum, erniball kullandım öncesinde. Ernieballar çok iyi teller ama maple strat kullanıyorum ve fretleri paslanmaz çelikle değiştirince tonum tabiri caizse "metalikleşti".
Rotosound'ı deneme amacıyla aldım ve daha dengeli geldi tizler ve midler açısından. Twang için şu anda rotosound ı tercih ederdim, ama normal fret takılı olsa ernieballdan vazgeçmezdim de.
Paslanma ömrü olaral yaklaşık 1 hafta daha uzun diyebilirim ernieballardan. Tamamen kararması 1.5 ayı buluyor ama ayda 1 değiştiriyorum genelde. İki gitarımda da takılı, genellikle stratla çaldığım için ayda 1 değişiyor, ortalama haftada 10-12 saat çalıyorum. Diğer gitarımda 3 4 ayda bir değiştiriyorum, case içinde ve haftada 2 3 saat çalıyorum onu da.
Çok teşekkür ederim cevabınız için.
O zaman bir sonraki tellerimi rotosound tercih edeceğim. Bu arada yellow olan modelden nedense hep bütün teller sap sarı çıkacakmış gibi bir izlenim oldu bende senelerdir :D (öyle bir durum var mı bilmiyorum gerçi renkli telleri de var aynı markanın galiba ) sarı renk pek sevmem genelde pis gelir bana o yüzden sanırım.

Çok teşekkür ederim cevabınız için.
O zaman bir sonraki tellerimi rotosound tercih edeceğim. Bu arada yellow olan modelden nedense hep bütün teller sap sarı çıkacakmış gibi bir izlenim oldu bende senelerdir :D (öyle bir durum var mı bilmiyorum gerçi renkli telleri de var aynı markanın galiba ) sarı renk pek sevmem genelde pis gelir bana o yüzden sanırım.
Teller bildiğiniz metalik, alex hutchings ve guthrie govan endorser olarak kullanıyor, videolarda rengini görebilirsiniz :p ton konusunda yorum yapamayacağım, endorserler özendirmek için yok mu ne de olsa :D

2 Yildan fazladır Elixir kullanıyorum. Cokta güzel tel uzun ömürlü ellerim terlemiyor ve gitarımın bulunduğu yerdede nem rutubet yok. Tek beğenmediğim yanı tansiyonu sert. Bendlerde zorluyodu. Suanda bıraktım elixir kullanmayı ve thomastik marka tel kullanmaya basladım. Ömrü uzun ve tansiyonu cok yumusak. Tonuda gayet dolgun. 10-46 kullanıyorum. Fiyatı biraz yüksektir ama kesinlikle öneririm. Denemediyseniz eğer kesinlikle deneyin derim.

Geri