yavaş yavaş hızlanmak

Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda yeniden dream theater dinlemeye başladım ve petrucci abimizin attığı sololar çok zor ve benim dinlediğim şeylerden çok farklı bir teknikte çalıyor, yani jimmy page'in ve hendrix abimizin soloları bile bukadar kasmakas gelmiyor, farklı bir teknikle çalıyor, yani daha ibanezimsi bir teknik, nasıl anlatsam , aşırı derecede hızlı, Mesela fatal tragedy'nin 4. dakika 40. saniyesinden itibaren imkansız geliyor o solo, ben bu tekniği nasıl geliştirebilirim, yani çok tuhaf bir soru ama çok farklı geliyor, galiba çok hızlı :)

petrucci'yi çalışırsan çalabilirsin ama hendrix abizimizi iyi düşün derim ;)
Armoni bilgini parmak numaralarıyla birleştirirsen petrucci'nin tarzını yakalarsın fakat çok çalışman ve engin bir armoni bilgisi ile tecrubeler yaşaman gerekli unutma petrucci berklee kolejinin en iyi öğrencileri arasındayken albüm yapmak için okulunu terk etmiş biri...

Petrucci'yi hakkıyla çalmak için onu bir müttet yok sayman gerekir. Ona bakıp da moralini bozmadan 2-3 sene aralıksız parmak ve pena tekniklerini geliştirmen gerekir. Özellikle bir süre malmsteen çalmalısın. Onun çaldığı şeyler daha akılda tutulabilinen tarzdan olduğundan tekniğini daha rahat kaparsın. Daha sonra ise petrucci'ye dönebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkürler arkadaşlar :) Gerçekten moralim bozuluyor, malmsteen hiç dinlemedim, aslında bu tip gitar tekniğine rastladığım tek grup dream theater diyebilirim, malmsteen'e bir bakayım ozaman :)

bence petrucci ye benzemek için en iyi başlangıç bir adet petrucci eğitim cdsi edinmek. ordaki parmak alıştırmalarına tekniklere kasarken tekniği hakkında biraz olsun fikir edinebilirsin daha sonra gerisi araştırmaya ve çalışmaya bakıyor. herşeyi tek bi cdden beklememek lazım :). bu arada bi çok arkadaşım cdye bakıp bu çalınmaz diyip kapamış ama kasınca çalınabiliyor. ha amcamın abarttığı noktalar da var ki izleyince o noktaları görüp es geçersin zaten 8)

paul gilbert ismini doğru yazıyorumdur inşallah çalış adamın hızlanmak için çok iyi teknikleri var baya bi ona kastıktan sonra petrucci daha rahat gelecektir seninde dediğin gibi herşeyi başta çok düşük hızda çalmalısın ki hızlanınca notaları yutma bu arada o soloları kendileri yazdığından kenditeknikleriyle çaldığından o kadar hız doğaldır fazla takma onları

Paul Gilbert'ın bir eğitim videosu var ama tam komedi ya papyon falan takmış :LOL: adam çok kafa biri.

Bu arada Paul Gilbert harbi shredcilerdendir bence çok hızlı ama aynı zamanda melodik ve mükemmel çalıyor.Bence Petrucci'den çok daha iyi bir virtüöz.Ona çalış.

paul gilbert ın scratchin the dog diye bi videosunu çektim videonun başında terrifying guitar strip... diye bişeler yazıo, bence mükemmel melodiler çok güzel kazaada falan vardır dinlemediyseniz bi dinleyin derim

Bu isimleri dooru yazma nerden çıktı ya ben de rahat ahat yazacaktım FRANK GAMBALE diye :) Abicim hız da bu adamda, armoni de bu adamda, deha da, herşey de... Ben uzun zaman Malmsteen, gilbert, Vai, jason becker dinnedim ama yok abi olamaz bööle bişii. Tarz olarak farklı biri tamam ama adam gitar olmuş geziyo... Ben kendisini sadece Becker ile kıyaslayabilirim...
Teknik geliştirmeye de gelince, bana sorarsanız iş tamamen armoni bilgisinde yatıyo... Şu alıştırmadan başla, kromotik tek tel in çık çok zor...Gam bilen bir adam sırf gam çalışarak ve türev üreterek bile iyi bişiiler çıkarır... ( swipler içinse bişii diyemem o tamamen bakarak olcak bir hadise...)
iyi çalmalar

david gilmour'da güzel , John Frusciante'de,jonny greenwood'da(bu heriflerde nerden çıktı şimdi diyeceksiniz, hepsi ayrı ayrı yaratıcı adamlar) :) Onlarıda seviyorum, çalıyorumda, fakat şöyle birşey var, kendimi biraz hızlandırmak istiyorum, zaten dream theater, malmsteen benim müzik zevkime uyuşmuyor pek, araç olarak kullanıyorum onları bir yerde hehe :) Ben Muğla'da oturuyorum, bu eğitim cd'lerini nereden edinebilirim?

@hollowtone;
hız önemli değildir..o sonradan gelir..önemli olan doğru biçimde çalabilmeyi öğrenmektir..hızlı çalmak zaman ve çok çalışma isteyen bir olaydır..tabi bu dinlenilen müzik tarzı,o solo atılırken hissedilen yaşam felsefesi ilede çok alakalı bir konu..o yüzden bence kendin gibi çalmaya,kendi kendinle yarışmaya ve kendin üretmeye çalış derim ben...eninde sonunda,istemesende 4-5 sene sonra(tabi bu günlük gitar çalmana bağlı değişir.) bayaa bir fark edeceksin :D

saol medusa666 :) Fakat şöyle bir sorun var, nedense kendimi hep aynı yerde sayıyormuşum gibi hissetmeye başladım son zamanlarda, birşeyler katamıyorum müziğime ve kendime birşeyler katmak için biraz hızlanmam gerektiğini hissettim, çok yeni başladım sayılır elektro gitara, 3 ay kadar oldu, 4,5 yıldır akustik gitar çalıyordum, solo olaylarına çok kasmıyordum akustikte, ta-ki bu elektro gitarı alanakadar :)

Hız arıyorsanız eğer dünyada Michael Angelo Batio'dan hızlı çalan bir adam bulamazsınız belki de.Bu ve bunun izinden giden birkaç hayvan, gitar çalmak işini artık gitar çalmak için değil, spor olsun diye yapıyorlar.Michael Angelo'nun "Speed Kills" adlı videosunu izleyin.Ama ben bu kadar hızlı çalmaya da pek sıcak bakmıyorum.Belli bir noktadan sonra melodi kalmıyor, sadece hızlı sweepler sweepler sweepler...

tommasi sana sonuna kadar katılıyorum :D
speed kills i seyrettim sadece baktım öle sap sap, seyretmeseniz daha iyi yani hız konusunda aşmış ama yine dediğin gibi sadece hız melodi falan varsa bile anlaşılmıyo (artık anlayın nası olduğunu) :D

eğer ciddi ilgileniceksen bende baya bir metod var
pdf olarak petrucci nin falan
bi ara yollayabilirim msn den falan
ama bu aralar az giriyorum nete malum finaller !

Hız tamamen omurilikle ilgili bir hadise. Yani sonradan kazandığınız reflekstir. Akşam malmsteen kasarsın 3 saat 5 saat. Yatarsın sabah kalkıp tekrar çalarsın çok daha iyi çaldığını fark edersin. O hareketleri artık, yemek yerken nasıl çatalı nasıl tuttuğunuzu düşünmeden yiyorsanız, onu da öyle düşünmeden yaparsınız, sadece yaparsınız.

Bu tip hızlı partisyonları yavaş çalması daha zordur hatta...

Geri