yavaş yavaş hızlanmak

Jeff_Loomis demiş ki:
Hız tamamen omurilikle ilgili bir hadise. Yani sonradan kazandığınız reflekstir. Akşam malmsteen kasarsın 3 saat 5 saat. Yatarsın sabah kalkıp tekrar çalarsın çok daha iyi çaldığını fark edersin. O hareketleri artık, yemek yerken nasıl çatalı nasıl tuttuğunuzu düşünmeden yiyorsanız, onu da öyle düşünmeden yaparsınız, sadece yaparsınız.

Bu tip hızlı partisyonları yavaş çalması daha zordur hatta...

çok doğru sölemiş kardeşimiz herşeyin başı çalışmak

hazır buldum bende sorayım dedim ben de çok yeni sayılırım solo konusunda hatta nerden başlamam gerek bilmiyorum basit ritimlerle hızlanmaya calışıyorum ama sanki bir eksiklik var daha karmaşık ritimlere mi geçsem yoksa bu şekilde mi devam etsem daha iyi olur??

petruccinin rock disipline cdsinde bi çalışmada petrucci hızlanmak istiyor ama karıştırıyor ve yapamıyor.sonra çok zor diyor ve metronom ile yapıyor.
soloda çok yararlı oluyo.TİK TAK TİK TAK yani metronom :)

Amrakh demiş ki:
hazır buldum bende sorayım dedim ben de çok yeni sayılırım solo konusunda hatta nerden başlamam gerek bilmiyorum basit ritimlerle hızlanmaya calışıyorum ama sanki bir eksiklik var daha karmaşık ritimlere mi geçsem yoksa bu şekilde mi devam etsem daha iyi olur??

herseyden önemlisi bence sabır!
sıkılsanda kalkmamalısın gitarın basından , cünkü sıkılmaya başladığın andan itibaren öğrenmeye ve hızlanmaya başlıyorsun
hemen karmaşıklara gecme , iyice bir oturt
metronom herzaman şart!!!

hızlı ve melodik çalmak allah vergisidir yoksa ne petruccinin ne gilbertin adı geçerdi burda.bi kere bu adamlar dahi.biz sadece o adamlara öykünüp bir iki teknik kapabiliriz fazlası olmayacak duaya amindir.gün gelir onlar gibi hız yaparsın ama o kadar melodik ve güzel olmayacaktır.kendimizi kandırmayalım.akıllı akıllı gitarımızı çalalım.

petrucci2 demiş ki:
hızlı ve melodik çalmak allah vergisidir yoksa ne petruccinin ne gilbertin adı geçerdi burda.bi kere bu adamlar dahi.biz sadece o adamlara öykünüp bir iki teknik kapabiliriz fazlası olmayacak duaya amindir.gün gelir onlar gibi hız yaparsın ama o kadar melodik ve güzel olmayacaktır.kendimizi kandırmayalım.akıllı akıllı gitarımızı çalalım.

sana kesinlikle katılmıyorum! :)
amacın eğer hızlı çalabilmek olursa tabiiki hiçbirşey elde edemezsin
fakat amacın gitar çalmak olursa herşeyi herkes elde edebilir!
deli gibi hız kasıp deli gibi hızlı çalabilirsin ama bir P.Gilbert olamazsın
çünkü amacın gitar çalmak değildir
eğer notalı , duyarak ve hissederek , gerekli bilgi birikimine sahip
bir şekilde enstrumanını çalışırsan böyle bir seviyeye gelebilirsin...
niye dünyada cok virtüoz yok sence?
çünkü o insanlar dahi değil diğerleri onlar kadar eğilmiyorlar müziğe , gereklerini yerine getirmiyorlar bence
çok detaylı ve uzun olabilir bu gereklilikler ve göreceli olabilir onun için bahsetmeye gerek yok
ama en basit örneği burda tartıştığımızdır yani hızlanmak!!!
p gilbert kesinlikle bir gün hızlı çalmalıyım dememiştir , adam gitar çalarken hisleri ve beyni dolayısıyla hızlı çalmıştır ve kendini geliştirmiştir
yani gerektiği yerde gerektiği gibi hızlı çalmıştır bu yüzden bir virtüoz dür...

BU iş biraz yetenek ama çokça çalışmakla oluyor. Bİrkez beyininiz düşünmeden fretboardda eliniz istediğiniz yere gitmeye başladı mı tamamdır. Ama hemen olmuyor.

Dream Theater gitar soloları için öncelikle diminish çalışın, gerisi gelir. Diminishte hızlanmaya bakın, 6 tel inip çıkın ve tek tel üzerinde 4 parmağınızı da kullanarak klevyeye hakim olmay abakın. Amerika'daki rock gitar okullarında sadece tek tel için bir dönem ders veriyorlar. Çok önemli.

hollowtone demiş ki:
Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda yeniden dream theater dinlemeye başladım ve petrucci abimizin attığı sololar çok zor ve benim dinlediğim şeylerden çok farklı bir teknikte çalıyor, yani jimmy page'in ve hendrix abimizin soloları bile bukadar kasmakas gelmiyor, farklı bir teknikle çalıyor, yani daha ibanezimsi bir teknik, nasıl anlatsam , aşırı derecede hızlı, Mesela fatal tragedy'nin 4. dakika 40. saniyesinden itibaren imkansız geliyor o solo, ben bu tekniği nasıl geliştirebilirim, yani çok tuhaf bir soru ama çok farklı geliyor, galiba çok hızlı :)

petruccinin tekniğinin temel unusuru "sağ elden azami kazanç" tır ce çok işe yarar, mesela benim sağ elim sol elime göre biraz yavaş bense sağ elle 1 vuruş yapıp sol elle 3-4 nota birden basıyorum mesele halloluyor,petrucci de bunu "çok iyi" bi şekilde yapıyor.

daha once yazılmış olabilir,incelemeden yazdım :D

petrucci2 demiş ki:

sana bende katılmıyorum hız sonradan gelebilir-bi yere kadar tabi-,melodik çalma meselesine 2 kere katılmıyorum bir gamın melodik yada armonik olması tamamen teknik bir meseledir ve çok ufak bir fark vardır,bence soloda yeni olan arkadaşları korkutmaya mahal yok. :D

Petrucci'ye eğer hemen özenmişsen işin zor abi. Ha orta seviye bir gitaristsen petrucci mantıklı. Ama öbür türlü soğutur adamı gitardan. Yani yıllarını vermen lazım istediğin kaddar yetenekli ol. Gitar gerçekten büyük sabır istiyor. Bazen 5 ay önce yaptığın egzersizlerin yeni yeni faydasını görüyorsun. Aa bu egzersizler bana yaramış diyorsun. Ama bir sürü egzersiz var teknik var. Hepsini oturtmak zaman ister. Şahsen sabrımın taştığı zamanlanlar hemen çıkarmak istediğim parçalarda sinirlenip şarkıyı ortada bırakıp 1 hafta gitarı elime almıyorum. Halbuki sabredip 1 haftada hiç çalamam dediğim parçaları çıkardım. Tabi 1 haftada çıkmasınında 3 yıllık egzersiz geçmişi var ama o 1 hafta ben sabır ve metronomla çalışmasam o parça çıkmayacak. Atacam gitarı kenara sinir stres sahibi olacam.

Petruccide anasın karnında öğrenmedi. Adam deli gibi çalışmış. Sabretmiş düzenli çalışmış. Gitarla kalmamış armonisinide geliştirmiş. Yani adam çok şey yapmıiş. Doğuştan yetenek filan değil bu. Düzenli çalışma, sabır ve birde bence yeri geldiğinde iyi hocalardan yardım yada iyi gitaristlerle gitar üzerin sohbet lazım. Ben amatör gitaristim 3 yıldan fazladır gitar elimde yukarda söylediklerimi yapmadığım için 3 yılın hakkını kesinlikle veremiyorum. Bide hep kendi çabalarım bizim memlekette iyi bir hoca yok. Hatta iyi gitarist bile yok 1 tane var oda bıkmış gitardan hocalık vasıfları sıfır.

eğer doğru bir şekilde çalışılırsa yani metronomla ve temiz çalmaya özen gösterilerek hız elde edilecektir bu uzun hızlanma sürecinde kendine özgü bazı alışkanlıklar elde etmek kaçınızlmaz bişeydir pena tutuşundan bent çekiş şekline gam üzerinde yürüyüş şekline kadar bir çok alışkanlık çalışırken tabi armoni konusunda merak uyanmasıda kaçınılmaz olduğunda araştırıp armoniyide kapmaya başlarsın bu bir gelişim sürecidir kapı kapıyı açar azmini ve merakını kaybetmediğin sürece petrucci olmasan bile sen olursun bir stilin olur senin çaldığını dinlemeyi seven insanlar olur işte bence önemli olan olayda budur ayrıca türkiyede çok iyi gitaristler var gerçekten dinlemekten zevk duyduğum gitaristler ama elektrik gitar konusunda eğitim alabileceğin yer çok kısıtlı ve masraflı eksik kısım bu bence.

evet metronom şart.. ve sabır.. egzersiz - gitardan soğuma dengesini iyi tutturmak gerek..dikkat içiniz bayılmasın.. troy stetinanın speed mechanics kitabını tavsiye ederim. ankara dostta var...

hollowtone demiş ki:
Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda yeniden dream theater dinlemeye başladım ve petrucci abimizin attığı sololar çok zor ve benim dinlediğim şeylerden çok farklı bir teknikte çalıyor, yani jimmy page'in ve hendrix abimizin soloları bile bukadar kasmakas gelmiyor, farklı bir teknikle çalıyor, yani daha ibanezimsi bir teknik, nasıl anlatsam , aşırı derecede hızlı, Mesela fatal tragedy'nin 4. dakika 40. saniyesinden itibaren imkansız geliyor o solo, ben bu tekniği nasıl geliştirebilirim, yani çok tuhaf bir soru ama çok farklı geliyor, galiba çok hızlı :)

senin istedigin teknik legato koçum :)

legato için sunlar tavsiye edilir

pull of , hammer on , sonra tapping birazcık ( compressor un varsa cok tatlı olur)

sonrada legato kasarsın :) ama petrucci abimizin en has tekniği tabikide ALTERNATIVE PICKNG dir :)

bu arada arkadaslar metronom denilmişte metronomun hızını 150 b. de baslatmayın en azından yeni arkadaslar için ... yavas yavas hatta 60bpm da falan baslatarak 20-20 bpm. arttırın ...

jason becker in sadece basit bir egzersizi vardı mesela o da cok işe yarar herşeyden once yavaş ve metronomla gunde 1 saat calısmak ( eminimki 1 saat diye oturursan 2 saati bulur :) ) yeterli olacaktır. :) bir de pena onemli yahu ...

drhasana demiş ki:
evet metronom şart.. ve sabır.. egzersiz - gitardan soğuma dengesini iyi tutturmak gerek..dikkat içiniz bayılmasın.. troy stetinanın speed mechanics kitabını tavsiye ederim. ankara dostta var...

Herkeze selam arkadaşlar...Forumda böyle faydalı konuların olması güzel.Arkadaşımızın dediği gibi Troy Stetina - Speed Mechanics for Lead guitar methodu çok faydalı bir kaynaktır kanımca.Özellikle bağzı egzersizler bitirici niteliktedir.İsteyen arkadaşlar özel mesaj atsın kendi uploadım olan linkini vereyim indirin çalışın ;) .Sevgiler

Troy'un egzersizleri demişken onun hakkında biraz konuşayım. Çok sağlam bir method. Hatta kitap olarak hızlanmak için en iyisi. Ama gitara çok yeni başlamış arkadaşların o metodta çok yavaş bir şekilde ilerlemeleri lazım çok sabırlı olmaları lazım. Birde troy egzersizlerin mp3 kayıtlarında bazılarını anormal hızlı çalmış, illa o hıza gelmenize gerek yok. Temiz bir şekilde metronomu kaçırmadan bir miktar hızlandıktan sonra geçebilirsiniz. Yoksa o kitap orta seviye gitarist için bile çok çok uzun zaman alabilir. Hatta bazı egzersizlerde aynı hıza ulaşmaya inat ederseniz sadece o egzersiz haftalarınızı alır sıkılır kitabı bir köşeye atabilirsiniz.

Birde Troy'a başladıktan sonra parça çalışma ve diğer egzersizleride bırakmamanızı öneririm. Troyun egzersizlerde armoni hiç yok inanılmaz bayabilir, ama bir o kadarda yaralı olduğunu düşünüyorum. O yüzden sadece Troy çalışmayın derim. Ama ağırlık Troy olabilir.

Son olarak bazı egzersizleri çok yanlış çalışanlar var Troy'da bende ilk başladığımda bazılarını yanlış çalıştım. Ordaki ingilizce yazıları dikkatli okuyun. En basidinde Palm Mute tablature de yada portree gösterilmiyor onlarıda mp3ü dinlerken çakacaksınız. Onun içinde mp3 leriyle birlikte çalışmak en mantıklısı. O ingilizce uzun uzun yazılarıda her kelimesine doğru olarak çevirin. Çok büyük ayrıntılar var, dikkat edilmesi gerekenler. Sonra pişman olabilirsiniz direk egzersize atladığınız için. Kolay gelsin...

Metalcafe arkadaşım çok doğru bir konuya değinmiş durumdasın konuyu tamamladığın için şahsen teşekkür ederim :) Arkadaşımızın dediği gibi güzel bir methoddur ancak bende yeni başlayanlara aslında önermiyorum.Herşeyden önce konunun başlığı hızlanmak olsada unutmayın hızdan daha önemli olan şey doğru çalmaktır.Oyüzden olabildiğince yavaş ve doğru çalarak ilerlenmeli.Keinlikle egzersizler atlanmamalı ve direkt olarak bir methoda odaklanılmamalı.Unutmayın ki bir hocadan yardım almadan çalışmak herzaman risklidir zira tekniğinizi yanlış oturtabiliriniz ve bunu farkettiğinizde düzeltmeniz çok zor ve hatta kısmen imkansızda olabilir...

arkadaşlar bu aralar canon rock a sardım :) şarkı iyi güzel hoş sweepleri yapabiliorm lakin dakika 1.45-1.50 arası bi sweep var orayı yapamıorm.Ne kadar uğraşırsam uğraşıyım olmuyor(teknik calıs demeyin zaten calısıorm hala :) troy stetina speed mechanics for lead guitar kitabını yeni bitirdim eğitim cd siyle hoca gözetiminde)
funtwo-canon rock

Geri