Mevlana ve Mesnevilik

insanların gözleri neyi görmüş ya koskoca mesneviye bakıp da "açık saçık anlatıyooo" diye bağırıp mevlana karşıtlığı yapmanın bi anlamı yok...
adam aşırılığın ararını anlatmış o hikayede...üslup doğru mu yanlış mı tartışırsınız ama böyle yüz mükemmelliğniçinden bir ilginçliği tutup çıkarma oyunu oynayacaksanız bunu getirip insanların önüne "işte mevlana budur" diye koyarsanız hiçbir şey söylemiş olmazsınız, adam tüm dünyada en çok tanınan türk büyüğüdür ve ateisti de budisti de inançsızı da bu adama saygı gösterir, tutup da eşekle kadının ilişkisini anlatan hikayeyi burda 3 sayfa boyunca tartışmanın çok çocukça bi arka mantığı var...bunları aşın ve sonra mevlanayı incelemeye çalışın....

2007 dünyada mevlana yılı olarak geçecek bu yıl mevlana için daha çok tanıtımlar ve anmalar yapılmalı bunun gibi:

Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız
Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir...
Güneş olmak ve altın ışıklar halinde
Ummanlara ve çöllere saçılmak isterdim
Gece esen ve suçsuzların ahına karışan
Yüz rüzgarı olmak isterdim....

Bir katre olma, kendini deniz haline getir
Madem ki denizi özlüyorsun, katreliği yok et gitsin

Beri gel, beri !
Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

şu sözlerini tüm dünya ezberlemiştir...:

Come, Come again !
Whatever you are...
Whether you are infidel,
idolater or fireworshipper.
Whether you have broken your vows
of repentance a hundred times
This is not the gate of despair,
This is the gate of hope.
Come, come again...

Gel, Yine Gel !
Ne olursan ol, Yine Gel !
İster Kâfir ol , ister putperest ol, ister Mecusi ,
İstersen yüz kere bozmuş ol tövbeni ...
Yine gel ! Bizim dergahımız umutsuzluk kapısı değil;
Umut kapısıdır. Yine gel..

Açık anlatılmasında da ne kadar problem olabilir ki zaten... Bence o kitabın o bölümünden etkilenen tam da Mevlana'nın anlatmak istediği gibi biridir. Dini bir kitap okuyorsun orada, ama düşündüğün şeye bak...

''Haydi şu benlikten kurtul, herkesle anlaş, herkesle hoş geçin. Sen kendine kaldıkça, bir habbesin, bir zerresin fakat herkesle birleştin, kaynaştın mı, bir ummansın, bir madensin! Bütün insanlarda
aynı ruh vardır, ama hepsinde de aynı yağ bulunmaktadır. Dünya da çeşitli diller, çeşitli lügatler var, fakat hepsinin da anlamı birdir, çeşitli kaplara konan sular, kaplar birleşirler, bir su hâlinde akarlar. Tevhidin ne demek olduğunu anlar da, birliğe erersen, gönülden sözü, mânâsız düşünceleri söküp atarsan, can, mânâ gözü açık olanlara haberler gönderir, onlara gerçekleri söyler.''

hz.mevlana

Tevhidin ne demek olduğunu anlar da, birliğe erersen, gönülden sözü, mânâsız düşünceleri söküp atarsan, can, mânâ gözü açık olanlara haberler gönderir, onlara gerçekleri söyler.''

...

iyice okuduğumda görüyorum ki mevlananın öğretisi budanınkiyle hemen hemen aynı.ama ben mevlanayı tasavvuf, ya da başka bir düşüncenin insanı olarak görmem benim için mevlana mevlanadır.

"Madem ki insansın, madem ki duyuyor, düşünüyor ve seziyorsun, büyük hakikati bulmak için gönlünü ve idrakini yoracaksın. Duyduklarını ve bulduklarını söyleyeceksin. Sen söyleyemezsen, ruhunun vasıl olduğu sırları şiirlere, sazlara ve semalara söyleteceksin. Bütün bunlarla dahi söylenemeyecek ölçüde büyük sırlara erdiğin zamansa; işte o zaman susacaksın" - Mevlana Celaleddin Rumi (k.s)

MEN BENDE-İ KUR'ANEM EGER CAN DAREM
MEN HÂK-İ REH-İ MUHAMMED MUHTAREM
EGER NAKL KUNED CÜZ İN KES EZ GÜFTAREM
BİZAREM EZ U VEZ AN SUHEN BİZAREM

BEN YAŞADIKÇA KUR'AN'IN BENDESİYİM
BEN, HZ. MUHAMMED MUSTAFA'NIN YOLUNUN TOZUYUM
BİRİ BENDEN BUNDAN BAŞKASINI NAKLEDERSE
ONDAN DA ŞİKAYETÇİYİM, O SÖZDEN DE ŞİKAYETÇİYİM

Hz. Mevlana Celal-ed-Din Muhammed Rumi (k.s)

Geri