The Elder Scrolls V: Skyrim

Bethesda'nın Elder Scrolls serisinin, 2011'de çıkan son oyunu. Birçoklarına (Mesela Spike TV) göre 2011 yılının en iyi oyunu.

Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; kendisi open world bir RPG'dir. Kurgusal Tamriel dünyasının Skyrim bölgesinde geçmekte olan oyunda, Elder Scrolls serisinin her oyunu gibi (Bundan önceki Oblivion'dı. En ses getiren ise anladığım kadarıyla üçüncü oyun olan Morrowind'miş.) oyuncu, kim olduğunu bilmeden oyuna başlar. Morrowind'de salıverilmekte olan bir mahkumdunuz mesela. Oblivion'da ise hapishanede başlıyordunuz. Skyrim'de ise idama gitmektesiniz. Daha anlamadan, bi' bok yemiş olarak başlıyorsunuz yani oyuna. Ne bok yediğinizi ve nereden geldiğinizi ise hiçbir zaman öğrenmiyorsunuz.

Şimdi oyunu oynamak isteyenler için anlatmayayım detaylı; ama bir şekilde kurtuluyorsunuz tabii düştüğünüz bu sıkıntılı durumdan. Oyunun dünyasına çıkana kadar da temel şeyleri öğrenmiş oluyorsunuz. Ondan sonrası serbest. Size kalmış. Kimi quest giver karakterler dışında herkesi kesebilir, herkese yardım edebilir, kendi silahınızı yapıp satabilir, kendi yemeğinizi bile pişirebilirsiniz. Oyunun içerisinde hissetmeniz konusunda Bethesda biraz bokunu çıkarmış ki çok da güzel olmuş. Şehir modellemeleri falan muazzam zaten bence.

Skyrim'in konusunu özetlersek.. Tamriel'e hükmeden Imperial güçlerle, yönetimden memnun olmayan Skyrim merkezli Nord'ların arasında bir iç savaş yaşanmaktadır. Bu esnada da yıllar önce Tamriel dünyasından sürülmüş ejderhalar geri dönmüştür. Tüm bu karmaşada karakteriniz, bir yandan ejderhalarla uğraşırken, diğer yandan iç savaşta tutacağı safı seçmek durumundadır. Konu ve faction'lar bununla da kalmıyor. Bir paralı asker grubu olan Companions'a katılabilir, College of Winterhold'da büyüye dair ne varsa öğrenebilir veya daha yasadışı yollara sapıp, Thieves Guild veya Dark Brotherhood'a katılabilirsiniz. Bir de Bard's College var bu arada. Sürüyle konu, görev ve kişi mevcut anlayacağınız.

Oyun sardı mı fena sarıyor. Bazı mantıksızlıkları ve sıkıntıları var tabii. Zaten Bethesda, bug'lı oyun sürme konusunda kötü bir şöhrete de sahip. Ama tüm bunlar Skyrim'i genel olarak ele aldığınızda önemsiz kalıyor. Hakikaten 2011 yılının en iyi oyunu. En azından bence.

Biraz da resim..

Tamriel Dünyası:

Tamriel_map.gif

Oyunda büyük öneme sahip Whiterun şehrinden bir görüntü:

WhiterunMarket.jpg.jpg

Ejderha Avı:

Skyrim%20Picture%206.jpg

2910605-1322451763.jpg

Bu oyuna mahalle baskısıyla başladım desem yeridir. Kafamı nereye çevirsem Skyrim bu aralar. Oyuna başlar başlamaz önceki oyunları oynamadığıma pişman da oldum zaten. Fallout oynarken canımı sıkan birbirinin kopyası mekanlar mesela bunda yok denecek kadar az. Girdiğin her mağara, zindan vs. epey farklı tasarlanmış. Acaip klostrofobik ortamlar da var. Yükseklik korkusu aşılayan deli uçurumlar da var. Pek güzel. Sık sık bir kayalığın tepesine çıkıp manzara seyrettiğim de doğrudur :D Karakter seçerken aslında elf olup sağa sola ok atma hevesim vardı fekat Game Of Thrones gazıyla Nord karakter seçip Archery kastırdım, gene okçu oldum :D Asistanım Lydia'ya da yan bakanı dizindem okla vururum ha :D

Bu oyuna mahalle baskısıyla başladım desem yeridir. Kafamı nereye çevirsem Skyrim bu aralar. Oyuna başlar başlamaz önceki oyunları oynamadığıma pişman da oldum zaten. Fallout oynarken canımı sıkan birbirinin kopyası mekanlar mesela bunda yok denecek kadar az. Girdiğin her mağara, zindan vs. epey farklı tasarlanmış. Acaip klostrofobik ortamlar da var. Yükseklik korkusu aşılayan deli uçurumlar da var. Pek güzel. Sık sık bir kayalığın tepesine çıkıp manzara seyrettiğim de doğrudur :D Karakter seçerken aslında elf olup sağa sola ok atma hevesim vardı fekat Game Of Thrones gazıyla Nord karakter seçip Archery kastırdım, gene okçu oldum :D Asistanım Lydia'ya da yan bakanı dizindem okla vururum ha :D

Açık ara 2011'in en güzel oyunudur.Bir süredir farklı oyunlarla ilgilendiğim için Skyrim'e girmiyorum ama sebebim var.Girince çıkamıyorum.Can,arada skyrim konuşalım.Yaptıkların,yapacakların vs fikir alışverişi yapalım :))

Kuruyorum oyunu. RPG oyunlarını pek sevmesemde, söz konusu ejderhalar olunca boynumuz kıldan ince.

Oyun ile ilgili yeterince gaz alamadıysanız, bu ay ki Oyungezer dergisini almanızı tavsiye ederim. 10 sayfa destansı bir incelemesi mevcut oyunun.

PS3 te oynuyorum. Elder scrolls da güzeldi. Burada ejderhalar olunca daha iyi oluyor tabi. Keşke oyunda bir ara senaryo gereğindeki gibi binip srimde tur atabilseydik. Attan hızlı olurdu. Dağların tepesinden aşağılar çok güzel görünüyor.

Giant-Mamut öldürme taktiği: Sudan ok atın. Suya girmiyorlar. Geri dönüyorlar kös kös. Eheh..

Bu arada Dark Brotherhood'u yapan var mı? Ben daha başındayım, küçük bir has*ktir çektim bile. Senaryosu güzele benziyor. Bakalım.

Giant ve mamutların olduğu yerlerde ya su var zaten, ya da altına saklanıp vur-kaç yapabileceğimiz köprü, kulübe gibi bir şeyler. Ben genelde öyle saklanıp vuruyorum bunları. Bir de gizlice yaklaşıp sneak attack ile iki kat hasar veriyosun ya en çok o hoşuma gidiyo :D

keşke morrowind'e daha yakın olsaydı, morrowind'den aldığım tadı hiç bir Elder Scrolls oyunundan alamadım, ancak yine de mükemmel. stealth bir build oynarsanız daggerla sneak atak yaparak 30x hasar verebilirsiniz, bu da giantı tek vuruşta indirmek anlamına geliyor :) Bu build için Bosmer ya da Khajit öneriyorum, pek fazla yay kullanmayacaksanız Khajit ilk tercih olmalı, oyundaki bir bug nedeniyle Ancient Shrouded Hood ile herhangi başka bir şapka ya da maskeyi aynı anda giyebilirsiniz, Krosis ya da Cicero'nun şapkasını tavsiye ederim :)

Giant ve mamutların olduğu yerlerde ya su var zaten, ya da altına saklanıp vur-kaç yapabileceğimiz köprü, kulübe gibi bir şeyler. Ben genelde öyle saklanıp vuruyorum bunları. Bir de gizlice yaklaşıp sneak attack ile iki kat hasar veriyosun ya en çok o hoşuma gidiyo :D
magery ile kesiyorum ben slowlamak en zevk aldığım şeylerden biri.keşke frost özelliğim olaydı ya :D

Geri