Ernest Hemingway

21 Temmuz 1899 doğumlu,gerçek haytında pek karamsar bir insanmış kendisi.Zaten hayatı savaşlar rasında geçen bir insandan başka bir psikoloji beklememekteyiz.Aslında sadece Çanlar kimin için çalıyor'u okudum ve kitaptaki doğallık,süslü cümlelerden kaçınılmadan oluşturulan doğal ortam kitabı benim çekici yapan.Kitabın birçok ayrıntısında da baş karaktere kendi duygu ve düşüncelerini verdiğini hissedebiliyorsunuz.Kendisi 2 temmuz 1961 de ağzına sıktığı kurşunla intihar etmiş.

çok iyi bir yazar. insanlar kitapta daha çok sıradışı insanları görmek ister(prensler,krallar fln).ama hemingway kitaplarında sıradan insanları anlatıyor.daha doğrusu aslında kimsenin sıradan olmadığını.

yaf ingilizcede iyice astıksan sonra ana dilinde okumak lazım bu adamı çünkü adamın ünü ingilizceyi kullanısında ve ifadelerindeki sadelikte

"İnsan kendi ölümünü kendi seçmelidir" dusuncesini benimsemis ve de asılamıs bi insan
Buket Uzuner de İki Yeşil Su Samuru kitabında bu adamı bayaa yüceltmişti, onun tarzına ve dusuncelerine olan hayranlığını karakterlerin ağzından yansıtmaya calısmıstı sanırım
Hayata sade bakarak derinden işleyen, dili de bunun için amaç diil de araç olarak gören bi insan. Kalem kullanmak yerine oyuncu olmayı secseydi de aynı basarıyı gosterebilicekmis gibi gelen adam...

bu forumu açmak için girmiştim ama varmış yazalım o zaman
eserleri:
silahlara veda
yaşlı adam ve deniz
ırmağı geçmek
askerin dönüşü
çanlar kimin için çalıyor
yaşlı adam ve deniz gerçekten süper bir kitaptır insanla doğanın savaşını anlatan dev bir başyapıt

çanlar kimin için çalıyor muhteşem , insan aşkla savaşı bu kadar güzel birleştiremez.

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

''çanlar kimin için çalıyor?''u okumuştum. sürükleyiciliğini önleyen tek şeyin cümlelerdeki basitlik olduğunu düşünüyorum ya da sorun çevirmendedir. ama kurgusu harkiydı.

Kount demiş ki:
"Silahlara Veda"yı daha çok sevmiştim nedense.

Bu konuda sana katılıyorum. Etkileyici bir kitaptı.

Hakkındaki bilgilere eklemek istediğim. Yazarlık hayatında editörünün en az kendisi kadar önemi olduğunu belirtmek istedim. :) Benim için Dünya'nın en iyisi olan bu adamın kitaplarından yeni bir kitap kıçaracak kadar kelime yontmak çokta kolay olmasa gerek.

Saygılar.

Mrba,

nobel ödüllü yazardır...
çanlar kimin için çalıyor..
ispanyadaki...iç savaşı konu alır...
epey bir kısmını okumuştum...
O zamanlar nobel önemliydi...
ya şimdi...

Hoşçakalın

çanlar kimin için çalıyor ve silahlara veda okuduğum en güzel kitaplar arasında kalacaktır..kilimanjaro nun karları diye kısa öykülerinin derlendiği bir kitabı da vardır ama pek bilinmz başucukitabuı olarak çok iyi iş görür ama;) bir de ilginçtir yazarın en sevdiği hikaye huckleberry finn miş yıhyıh.. :p

Geri