Analog Pedal Dizeceğim

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Metalist tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar prosesör alacaktım çevremdeki müzisyenler analog pedal diz daha iyi diyorlar ses açısndan. Hem prosesörlerinde iyisi çok pahalı. Kısaca hangi pedalları alayım? Neler lazım yardım ederseniz sevinirim.

2. Bence daha detay vermelisin.Müzik tarzın, nasıl bir ton arayışı içerisindesin, amfin, ve özellikle bütçe vs.. Özetle tc electronic nova system, baya bir efect mevcut üstündeki drive da analogtur. Hoşuna gitmez ise yanına beğendiğin bir drive pedalıyla birlikte kullanırsın.Birde wahwah.Kolay taşınabilir bir setup. Tabi tam olarak ne istediğini bilmeden bir örnek verdim. Ama öncelikle şunu belirteyim asıl tonu amfiden alırsın.Yani bir x pedal bir amfide husranla sonuçlanırken başka bir amfide kullandığında işte bu diyebilirsin. Amfi önemli.

3. Tabi ki analog diz. Neler almalısın söyleyeyim; distortion pedalı, overdrive pedalı, compressor pedalı, chorus pedalı, delay pedalı, reverb pedalı, flanger pedalı, tremolo pedalı, phaser pedalı, equalizer pedalı, wah pedalı, harmonizer , octave pedalı, noise gate alsan yeter.

yusufaspir bunu beğendi.
  4. Noise gate e gerek yok. Efekleri Tc electronix modulator alırsan daha çok işe yarar ve ekonomiktir. Processorde alınabilir. Soul walkerın saydığı pedalları almaya kalkarsan en az 2 analog set dizebilirsin. Ucuz yollu Gt-8, pod, Vox tone lab iş görebilir. Ama Analog set up herzaman daha iyi performans vereceği kesindir.
    Efek önemli değilse distortion, overdrive, chorus, wah, delay, tuner yeterli olur.Reverb kesinlikle amfiden alınırsa en sağlıklısıdır. Hatta blues yapıcaksan sadece crybaby wah al geç tabiki çokta bir alltube lambalı amfi

5. Tarzına, bütçene ve amfine bağlı dizeceğin pedallar. Bunları yazmadan sağlıklı bir cevap alamazsın.

6. Eğer daha "ne alayım" kısmında isen ikinci el bir Boss GT8 al, 350-400TL'ye. O alet üzerinden efektleri bilmemneleri öğren, kullan, ihtiyacına göre sonrasında setup hazırlarsın.

İyi setup kuran insanlar dikkat edersen nokta atışı yaparlar genelde, mesela: "Alınık TC Electronic Nova Repeater" gibi...

Monsieur_B ve keremdnmz634 bunu beğendi.
  7. Katılıyorum mistreated arkadaşıma.Boss un yanında pod serilerinede bakabilirsin. Bu tarz birşey edinirsen direk pc'e bağlayıp ufaktan kayıt işlerinede girebilirsin.

8. Evet evet, aynen. Pod'lar, Digitech'ler falan var. Ama mesela Pod XT Live alma, içinde efektler yok çünkü. Ekstra para verip yazılım yükletmen gerekir, içinde en çok efekt, amfi-pedal simulasyonu olan kaliteli aletleri tercih et.

9. Arkadaşlar yorumlarınız için çok çok teşekkür ediyorum hepinize.
    Haklısınız,hemen isteklerimi sayayım.
    Öncelikle metal çalıyorum genelde.
    Lamb of god, bring me the horizon,bullet for my valentine,children of bodom ve bunlara benzer grupları çalıyorum. Distortionları çok tatmin edici boyutlarda olmalı. Prosesör alacaktım ama dediğim gibi kimse önermiyor ve içimde prosesöre karşı bir ön yargı var. sebebini soracak olursanız digitech rp100a prosesörüm var. Efektleri gayet güzel fakat distortionda sapıtıyor. Ayarları aşırı derecede karışık. Pedalı yok, wahını kullanamıyorum. Bana kullanışlı bir alet lazım. Güzel sololar atabileceğim bir prosesör. 500 lira param var pod xt live'lara bakıyorum ama bir yandanda analog daha iyi diyorum fakat fiyatları belli çok daha fazla prosesöre göre. Ne öneriyorsunuz?

10. Bi zamanlar denemiştim Rp100 ü :) çok digital ateri oyunları gibiydi sesi(abartmış olabilirim :D) Zoom G9.2tt ye sahiptim ve tonları tatmin ediciydi. Bence sen Boss'un Me-50,Me-70,GT-6,GT-8 modellerini bir dene müzik mağazasında bulabilirsen,hem kullanımı kolay hemde gayet güzel. Ondan sonra karar ver bence çünkü RP100 le bu saydığım prosesörler arasında ciddi fark var.

keremdnmz634 bunu beğendi.
  11. Gitarın, amfin nedir? Sana bura 50 çeşit setup öreneceklerdir ama o pedalların ekipmanına ne derece cevap vereceğide çok önemli. Drivelar zaten processorlerde her zaman zayıf aklıcaktır. Dijital bir aletin analog devreleri olan pedalları simüle etmesi zaten ne kadar başarılı olabilir? Ama bunun dışında iyi iş çıkaran ürünlerde var pod xt live gibi, boss gt- 10 gibi.

12. Me- 70, Me-50 ciddi oranda yeterli olabilir başlangıçta. Preampı tamamen analog olmasından dolayı drivelarıda fena değil.

13. Hotamis hocam açıklık getirdiğin için çok teşekkür ederim mesaj atabilirmisin bi prosesörlerle ilgili konuşacağımda :)
    keremdnmz634 usta elimde epiphone sg special gitar var gerçektende denediysen bilirsin çok sağlam tonları var gitarın, amfi olarak elimde boston ga-15r var ama iyi bir prosesör amfiyi kapatıyormuş öyle diyorlar.

14. Hughes & Kettner Tubeman..Harika bir pedal..Kesinlikle setupunda bulunsun(y)

Hotamis bunu beğendi.
  15. Bence analog dizmek için erken... ne dizersen diz sağlam ton alamayacaksın boston amfiyle olmaz o. Önce amfi almalısın birtane.
    İlla amfi sağlam olmasada giricem bu işe dersen bence tech 21 sansamp alarak başlamalısın bence...

keremdnmz634 bunu beğendi.
  16. teşekkür ederim :)

17. Mükemmel bi alet ama çok cep yakıyor. Bilmiyorum çok fazla sahne almayan biri için lambalı amfi alınabilir o fiyata da

18. Aynen, oldukça tuzlu. Buradan hemen bir özür diliyorum çünkü konuyu detaylı incelememişim. Bahsettiğim pedal oldukça profesyonel cihaz. Dolayısı ile ampullü amfilerle kullanıldığında tadını hissedersiniz. Arkadaşların çoğu da bahsetmişler zaten. En azından iyi bir amfi almanız sizin için yararlı olacaktır. Piyasayı çok iyi bilmiyorum ama şöyle 500liraya lambalı (marka pek bilmem ben:D)2.el bir amfi bulacağınızı düşünüyorum. Ayrıca forumda 'tonguch' nikli selahattin bey var. Adam gerçekten çok makul fiyatlara, özellikle vurguluyorum; el yapımı harika amfiler(beyaz renk ampullü:p)yapıyor.Onunla irtibata geçiniz. Neyse konuyu fazla dağıtmayayım. Saygılar..

19. sağol yorumun için hocam bakacağım :)

20. eğer sert müzik yapıyosan sans amp gt2 al direkt koşup. yok o çok sertse, boss OS2 al . hem over drive hem distortion. ilk başta bu ikisinden birini al. elindeki ampliyle bile çok mutlu ederler seni . sonra ihtiyaca göre belirlenir diğerleri...

Bu Sayfayı Paylaş