Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

anladım saolasın.
istanbuldayım ve tünelden alıcam dediğin gibi.
boss ds-2 turbo distortion pedaldan soundlar dinleme fırsatım oldu ve oldukça hoşuma gitti. bu pedalın fiyatları ne civardadır acaba kazıklanmayalım dediğin gibi.

araya giriyorum ama bilgim olduğu için paylaşmak istedim.. boss ds-2 için yaklaşık bir ay önce zuhal müzikte 83 euro fiyat verilmiştir.. ben de düşünmüştüm almayı fakat mt-2 dinleyince ds-2 çok suni geldi bana.. önerim mt-2yi dinlemeden karar vermemendir.. sonuçta istediğin ses olmalı tabi.. çok sağlıklı bir sonuç olmasa da http://www.bossus.com adresinde "interactive" bölümünden "virtual distortion" bölümünü açarsan ses farklarını alabilirsin.. yalnız dediğim gibi sonuç pek sağlıklı olmaz çünkü hangi ekipmanlarla kayıt yapıldığını bilmiyoruz.. aynı ses evde çıkmayabilir.. önceden yazıldığı gibi alırmış gibi yapıp ikisini de canlı dinlersen senin için çok daha faydalı bir sonuç olur.. pazarlık yapmanı ayrıca tavsiye ederim..

weeping demon almayı dusunuyorum..Fikirleriniz ne yondedir wd-7 için ? Tarz olarak heavy metal -death-doom gibi şeyler calıyorum ama yeri geldigi zamanda the darkness soloları da atıcam mesela ..Cok fuzzy diyorlar ton için ne kadar dogru ?Cry baby ye gore avantajları ve dezavantajları neler ?tesekkurler

Reeve demiş ki:
Reeve demiş ki:
Wah kıyaslaması isticem bende..

şöyle bir durum var;

535Q Crybaby® Multi-wah

GCB-95F Crybaby® Classic wah wah

hangisi, neden tercih edilmeli? (metal için)

arkalarda kaldıda o yüzden bidaha şey edeyim dedim :roll:

535Q Crybaby® Multi-wah ı kerry king , Slipknot falan kullanıyor
birde wah larken +20 db gain yapıyor

BKZ solo of bloodline - Slayer

mazanni demiş ki:
arkadaşlar.....

setup önerisi istiyorum.....

mevcut düzenek:
Cort Source Jazzboz Elcetric Gitar
Laney HCM65R Ampli
Digitech RP100
Marshall Guv'nor
Boss PW-10 Wah

her tür müzik yapma durumu söz konusu olduğundan bazen sert tonlara ihtiyaç oluyor. lakin mevcut sistem o kadar sertini üretemiyor(ya da ben üretemiyorum) aşağıdaki seçeneklerden hangilerini önerirsiniz (ve tabii neden önerdiğinizi de belirtiniz lütfen)

seçenekler:
Boss Ds-1,Ds-2,Os-2,Od-20
Marshall Jack Hammer
MXR double distortion,ZW44,
Digitech Bad Monkey,Hot Head,Grunge,DF-7,

Setuptaki diğer pedallarla uyumu da önemli tabiiki.

bir de dist./o.drive gibi pedalların yanına Boss Od-20 gibi bir drive zone nasıl olur uyumsuz olurmu? neticede aynı özellikleri taşıyor yanılmıyorsam. ve od-20 digital mi yoksa analog mudur?

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: MXR EVH 90 Phase Pedal

arkadaşlar içinizde bu pedalı kullanan var mı acaba?

ayrıca pera müzikte MXRların satıldığını duydum, perada var mı bu alet? varsa ve fiyatını biliyosanız söylermisiniz?..

pod analog anfi hiieyyt

sahnede çalan ve anfisi olmayan bir gitaristin bir adat zoom 707 si ve sansamp tri-ac si varmış. (ama iyi bi gitarı varmış)
sahneye çıktığı yerde de anfi yokmuş ve sahip olduğu sistemi direk mixere sokup öyle gitar çalıyorrmuş ve distortion tonlarından hiç hoşnut değilmiş. Ve bir gün bu gitarist delirip güzel bi pedal alayım demiş. Gitaris zoom 707 den dolayı dijital sentetik seslerden nefret eder olmuş. Şimdu bu gitarist
1 pod xt live ya da boss gt 8 falan gibi sörf tahtalarından mı almalı
2 bu sörf tahtalrından birisini alınca sahnede gene cılız, cızır cızır, sentetik iğrenç distortion tonlarıyla karşılaşabilir mi?
3 yoksa birsürü boncuk gibi analog pedalları yere dizse mi? (bkz.binlerce kablo,adaptör pille uğraşmak ve akabinde delirmek)
4 sadece anfi mi alsa?
5 daha doğrusu bu sörf tahtaları sahne performansı için yeterli mi???? özellikle sahnede anfi yoksa...
hepinize teşekkür ederim

Re: pod analog anfi hiieyyt

ayndraymraygurt demiş ki:
sahnede çalan ve anfisi olmayan bir gitaristin bir adat zoom 707 si ve sansamp tri-ac si varmış. (ama iyi bi gitarı varmış)
sahneye çıktığı yerde de anfi yokmuş ve sahip olduğu sistemi direk mixere sokup öyle gitar çalıyorrmuş ve distortion tonlarından hiç hoşnut değilmiş. Ve bir gün bu gitarist delirip güzel bi pedal alayım demiş. Gitaris zoom 707 den dolayı dijital sentetik seslerden nefret eder olmuş. Şimdu bu gitarist
1 pod xt live ya da boss gt 8 falan gibi sörf tahtalarından mı almalı
2 bu sörf tahtalrından birisini alınca sahnede gene cılız, cızır cızır, sentetik iğrenç distortion tonlarıyla karşılaşabilir mi?
3 yoksa birsürü boncuk gibi analog pedalları yere dizse mi? (bkz.binlerce kablo,adaptör pille uğraşmak ve akabinde delirmek)
4 sadece anfi mi alsa?
5 daha doğrusu bu sörf tahtaları sahne performansı için yeterli mi???? özellikle sahnede anfi yoksa...
hepinize teşekkür ederim

*Şöyle baba bir Marshall head ve altına devasa bir Marshall kabin al, istediğin kadar sağlam distortion alırsın ;) (gitarında iyi)
*Eğer parası açısından tuzlu gelirse al bir tane Line6 POD v2.0, direkt gir mixera, o da seni sahnede baya götürecektir(bugüne kadar zoomla idare edebildiysen pod hayli hayli götürür :)
*pedal dizmekten bahsetmişsin, kendi fikrim; ıvırı zıvırı çok ama ille analog setup diziyorsun diye piyasadaki bütün analogları toplayacak değilisin :) .. tarzın neyse ona göre küçük bir setup kurabilirsin.. mesela metal yapıyosan boss mt-2, tube screamer, sansamp gt-2 falan alabilirsin..
bunlar kendi fikrim.. daha bilgili olan arkadaşlar yardım olacaklardır zaten..
kolay gelsin :)

mazanni demiş ki:
bir de dist./o.drive gibi pedalların yanına Boss Od-20 gibi bir drive zone nasıl olur uyumsuz olurmu? neticede aynı özellikleri taşıyor yanılmıyorsam. ve od-20 digital mi yoksa analog mudur?

analoglar daha kalitelidir yoksa kimse uğraşmayıp alırdı bir tane od-20, kurardı setupını..
ama tabi yakın tonlar alırsın bu alettende.. sonuçta boss kaliteli mallar çıkarıyor.

kenny demiş ki:
weeping demon almayı dusunuyorum..Fikirleriniz ne yondedir wd-7 için ? Tarz olarak heavy metal -death-doom gibi şeyler calıyorum ama yeri geldigi zamanda the darkness soloları da atıcam mesela ..Cok fuzzy diyorlar ton için ne kadar dogru ?Cry baby ye gore avantajları ve dezavantajları neler ?tesekkurler

bu pedalı bende araştırdım.. wah almak üzereyim (senin mesajının hemen altında var :) ) bende "sound" olarak heavy-metal hard-rock yapıyorum ve tarzım için crybabynin daha iyi gideceğini okudum internetten falan..

fakat,

burada yorum olarak kim ne derse desin, alacağın pedalın soundunu son olarak senin duyman lazım, hadi benim için süper bir wah weeping demon ama seni kesecekmi onun soundu..içine sinecek mi? ayrıca alacağın pedal senin amfiye gidecek mi

deneme imkianın varsa dene derim, kıvılcımda vardır heralde bu modelden..

buarada bende crybaby için yorum istedim :) ama tabiki deneyip alıcam.. ön bilgi olsun diye şey ettim yoksa buradan aldığım bilgiyle gidip internetten sipariş vermem :)

evet en iyisi denemek aslında ,nitekim bende gidip denedim ve aldım ,iki zuhal muziktede vardı birinde kalmadı şu an :)

ben cok memnun kaldım fonksiyonları gercekten cok guzel tam istedigim gibi.

kenny demiş ki:
evet en iyisi denemek aslında ,nitekim bende gidip denedim ve aldım ,iki zuhal muziktede vardı birinde kalmadı şu an :)

ben cok memnun kaldım fonksiyonları gercekten cok guzel tam istedigim gibi.

sorması ayıp ne kadara aldın acaba.. fiyatını bilipde gitmek her zaman daha iyi ya o bakımdan sordum.. ön bilgi olsun benim için ;)

yaklasık 120 eurofalandı galiba . ama bu indirimli hali.Liste fiyatı ise 140 euro ancak otv ile birlikte inirimli hali 140 olur diye dusunuyorum

sampsam gt2 nin kopyaları sizce iyimi.Orjinalle arasında fark olması normal ama 200$ fazla şu an kopyaları baya ucuzmuş.line6 dm4 ü kopyalıyacak birini tanıyormusunuz.Likidite sıkıntım var her şeyi en ucuza çözücem ama kaliteden ödün vermeden :)

arkadaslar analog sette iyi performans icin ilaada lambalı amfimi sart yoksa bendeki kıytırık 60w AMPTEQ amfi ilede iyi tone elde edebilirmiyim yoksa pod muı kasim (pedallar -cs3-ds1-535q- şimdilik

lambalı amfiden daha güzel tonlar alırsın ama transistörlü-kaliteli bir amfidende analog setuptan güzel tonlar alırsın..

şahsi fikrim, çok profesyonel bir ortamda çalmayacaksan transistörlü amfi alabilirsin.. bende H&K club reverb 65w var ve hayvani tonlar alıyorum..
gidipte 100w lambalı alırsan o aleti zorlaman için baya bir kasman gerekir, emin ol :)

yani transistörlü amfi kalitesiz amfi demek değildir kısaca

ek olarak,
(bence) amfi çok önemli, örneğin boss gt8 yorumlarını okudum ve amfi simülatörlerinin gayet başarılı olduğunu öğrendim..
okuduğum bir yorumda(yabancı bir siteden alıntı) adam diyor ki: boss gt-8de mesa simulatörü çok başarılıydı, gerçek mesa boogieyi yanına koydum ve sonuç inanılmazdı, tabiki gerçek mesa boogie kendi karakterini daha iyi belli ediyordu ama gt8de hiç küçümsenecek tonlar vermedi, amaaa dediğim kadar kaliteli sound alabilmeniz için amfinizinde kaliteli olması gereklidir, yoksa dediğim olay kalitesiz amfiler için geçerli değildir".. diyor..

bence amfi çok önemli, kaliteli birşey al kendine ;) ille lambalı olacak diyede birşey yok ama tabi kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle kafanda marka belirleme, git soundunu duy mutlaka.. ben kulaktan dolma bilgi ile amfi alacaktım aslında ama işim düştü istanbula gitmişkende denedim amfileri ve H&K benim çok hoşuma gitti ve iyikide deneyip almışım diyorum.

Reeve teşekkur ederim şimdi ben bu 60w lık amfiyi kullanamıyorum ya watt yuksek yer kaplıyor onun yerine sitede satılık olan roland cube u tavsiye edermisin heme yer kaplamıyo zaten onuda fazla sesini acamam ev burası sonucta ve efecktler bn ds1 ile harmanlanın ca gusel olur sen ne dersin bu işe tesekkur ederim

Geri