Maple sap temizliği

selamlar...maple sapı olan fender marka bir gitarım var tellerini değiştirme zamanı geldi ve yeni telleri takmadan önce sapı temizlemek istiyorum ...sapa nasıl bir bakım yapabilirim...fretlerin üstünde biraz oksitlenme var gibi gözüküyor..nasıl temizleyebilirim??

Oksitleri Nasıl temizlersin bir fikrim yok, ama klavyenin üstünü Lemon oil(limon yağı) cleaner& conditioner diye tabir edilen bir solüsyon kullanmanı öneririm,klavyendeki kirleri temizler,çok azda tellerinide bu solüsyonla silersen kayganlaşıp gitarının çalımını kolaylaştıracaktır.8-10$ civarında bir fiyatı vardır.bilgine...

yucel demiş ki:
Oksitleri Nasıl temizlersin bir fikrim yok, ama klavyenin üstünü Lemon oil(limon yağı) cleaner& conditioner diye tabir edilen bir solüsyon kullanmanı öneririm,klavyendeki kirleri temizler,çok azda tellerinide bu solüsyonla silersen kayganlaşıp gitarının çalımını kolaylaştıracaktır.8-10$ civarında bir fiyatı vardır.bilgine...

Selamlar Yucel,

Valla "lemon oil" rosewood icin illa ki lazim, malum rosewood daha kuruca ve gozenekleri zamanla acilan bir agac oldugu icin o yag cok ise yariyor. Ama ince makina yagi da oluyor bu arada, 10 senedir bir sey olmadigina gore demek ki kotu degilmis. Ama dedigim oyle grez yagi falan degil, cok ince dikis makinalarinda kullanilan (ve pahalica bir sey olan) makina yagi.

Amma vellakin, maple saplar icin yaga gerek yok, zira agac rosewood gibi acik gozenekli olmadigi icin ustunde nitro laquer veya poly finish olmasa da (cok nem degisikligi olmadigi surece) hic bir sey olmaz. Kolonya (yani alkol) onu cok iyi temizler, yaglari (elden gelen) iviri ziviri guzel alir. Hatta ondandir ki musicman (ve peavey) van halen modellerinin saplarinda herhangi bir finish yoktur.

B

Badblues,

fretlerde oksitlenme var demişsin ama olmaması lazım. Büyük ihtimalle fretlerin diplerinde biriken kir (ter,yağ ve deri parçaları) seni yanıltıyordur. Gitarının fretboard'u rosewood veya cilasız başka bir ağaç olsaydı lemon oil kullanabilirdin ama maple gibi cilalı ağaç olunca birşey kullanmana gerek yok. Hatta lemon oil gibi temizlik maddelerini kullanmaman gerektiğini söyleyebilirim çünkü lemon oil adı altında satılan ürünlerin limon ile alakası yok.Bunlar petrol türevi temizleyiciler. Yağı, kiri söküyor o kadar. Maplenin cilasını bozabilir. Bu da ileride daha büyük sorunlara yol açar. Çok hafif nemli bir bezle silip, kurulamak şartıyla gereken temizliği sağlamış olursun.

alkolsüz ıslak mendiller var bebekler için üretilmiş onlarla temizleyebilirsin. üzerinde cila olan herşeyi alkol türevleri bozar. bahsettiğim ıslak mendiller ise nazikçe temizliyor. pc monitörleri için de ideal bir temizleyici bu bezler. herkese tavsiye ederim.

Arkadaslar, alkol davasini abartmissiniz. Alkol iyidir, kiri yagi soker atar. Finish'e zarar verme konusuna gelince, zaten nerdeyse butun finishler polyurethan yahut olsa olsa nitorlacquer. Dolayisi ile alkol ancak gomolak, tung oil gibi daha ince agacin dokusunu doldurmayan cins finishlerde zarar "yaratabilir". Ayrica iyi yapilmis 15 kat Tung oil ile bir problem olmadigini tecrubemden soyleyebilirim.

Alkolun kisa vadede tek problemi nitrolacquer finishlerde (ki bunlar ancak Fenderin cok ust amerikan modellerinde var, bildiginiz amerikan series de yok mesela) Gibson LPlerde falan olan "aging" saglar, yani alkol surerseniz nitrolacquer bir satiha eski parlakligi gidecektir. Ama o da dert degil, cok ince bir pasta cila varsa evinizde onunla kolunuza bereket biraz hizli cilalarsaniz, eski parlakligina hemen kavusacaktir!

B

DrB demiş ki:
yucel demiş ki:

Selamlar Yucel,

Valla "lemon oil" rosewood icin illa ki lazim, malum rosewood daha kuruca ve gozenekleri zamanla acilan bir agac oldugu icin o yag cok ise yariyor. Ama ince makina yagi da oluyor bu arada, 10 senedir bir sey olmadigina gore demek ki kotu degilmis. Ama dedigim oyle grez yagi falan degil, cok ince dikis makinalarinda kullanilan (ve pahalica bir sey olan) makina yagi.

Amma vellakin, maple saplar icin yaga gerek yok, zira agac rosewood gibi acik gozenekli olmadigi icin ustunde nitro laquer veya poly finish olmasa da (cok nem degisikligi olmadigi surece) hic bir sey olmaz. Kolonya (yani alkol) onu cok iyi temizler, yaglari (elden gelen) iviri ziviri guzel alir. Hatta ondandir ki musicman (ve peavey) van halen modellerinin saplarinda herhangi bir finish yoktur.

B
Doğrudur üstadım katılıyorum,maple saplı olan bir gitarımda kullanıp sakıncasını görmedim,kullanılabilir diye düşündüm.

yucel demiş ki:
DrB demiş ki:
yucel demiş ki:

Selamlar Yucel,

B
Doğrudur üstadım katılıyorum,maple saplı olan bir gitarımda kullanıp sakıncasını görmedim,kullanılabilir diye düşündüm.

Aynen, hic bir sakincasi yok. Zaten "dinsizin hakkindan imansiz gelir" prensibi ile calisiyor, yani sapa yapismis yaglari aslinda en iyi daha ince bir yag ile sokersin. Mesela yagi eritme ve dolayisi ile rosewood'u kurutmasindan dolayi alkol rosewood'da olmaz, zira rosewood gozenekleri acik bir agac oldugu icin alkol bayagi derinlere kadar bile sinebiliyor. Ama maple zaten gozenekleri kapali bir agac, bir de ustune ustelik ustunde bir de polyurethan finish olursa, aslina bakarsan ince yag ile belki daha cabuk bile temizleniyor.

B

Ayrı başlık açmadan burda sorayım dedim:
Ibanez rg320(kore) gitarımın sapının arka kısmında bir yeşillenme başladı,en yoğun 5.perde civarında bulunuyor.Bazı yerlerde fretten yeşil bir şeyler akmış gibi bir görüntü var.Bezle falan silincek bir şey değil,çünkü verniğin altında.Neden olabilir bir fikri olan varmı?Eğer düzeltemeyeceksem ilerde sapa bir zararı olur mu?
Not:İnce zımparayla küçük bir bölgeyi biraz zımparalayıp,sadece yüzeyde oluşan birşey mi diye öğrenmek istedim ama değilmiş,içten gelen bir akıntı herhalde...Yardımmm :cry:

Dert etme, cok telecasterda (maple sapli) bu olur, mesela benimkinde (95 amerikan) mubaret her frette var. Kullanildigini gosteriyor. ;)

B

DrB demiş ki:
Dert etme, cok telecasterda (maple sapli) bu olur, mesela benimkinde (95 amerikan) mubaret her frette var. Kullanildigini gosteriyor. ;)

B

İyi ama gitarım çok yeni,iki üç ay kullandım daha.Öyle hergün veya yoğun çalan biride değilim.Belki bir yanlış anlama oldu,fretlerde değil sapın arka kısmında yeşillenme var.Fretler tertemiz.Benim derdim gitarı satarken ne diyecez ?Yani bir çaresi yok mu bu işin?Ibanez gitarda böyle bir şey olmasıda hayret verici...Yardımm :cry:

Satarken problem hadisesinden baska dert edecegin bir sey yok benim fikrimi sorarsan. Simdi hadise bence sudur, gitar boyasi yaparken ogrendigim ve bunu yapmayin diye bas bas bagrinilan bir hadiseyi sanirim senin gitarinda es gecmisler.

Maple sapin ustu "finish" ile kaplanmadan once zimparalanmasi lazim. Bu genelde cok ince zimpara kagitlari ile 1600 grit falan gibi yapilmalidir. Ama bazilari "steel wool" adi verilen ve mutfakta bulasikta kullanilan (Scotch Bright'in yesil kismindan bahsediyorum) seyi kullanirlar. Steel wool iyidir hostur cok ince oldugundan cok guzel zimparalar (mesela celik tencere ustunde deneyin goreceksiniz) ama ufak bir parca kalsa dahi sonra okside olabilir ve okside oldugu noktada belirgin bir renk degisimi saglayabilir. Bence senin durumunda olan bu. Fretin oralarda bir yerde ufacik bir parcasi kalmis olsa dahi zamanla oksidasyona ugruyor.

Simdi yapabilecegin pek bir sey yok, tabi eger gitarin sapinin vernigini tamamen siyirip bir daha yaptirmayi goze almiyorsan. Calmani engellemez, ve tahtayi da kotu sekilde etkilemez buyuk bir ihtimalle.

B

basligin ustunden 2.5 sene gecmis ama benim de bi sorum olacak.

Gitarimin klavyesi abanoz. Dunlop'un "Guitar Fingerboard Kit" i ile temizliyorum. Bir temizleme bir de yag/cila'dan olusuyo. yag limon degil bu arada.
bu bakim kiti uygun mudur degil midir? veya daha iyisi var midir?

235578.jpg

235417.jpg

235420.jpg

Geri