(1300-1700 Tl)elektro Akustik Gitar Seçimi (tavsiye)

#1
Selamlar,yazım biraz uzun olacak baştan söyleyeyim :) Asıl amacım fikir-öneri almak ama paylaştığım bilgilerlede öneride de bulunmuş olacağımı düşünüyorum.

Şimdi arkadaşlar 1300-1700 TL arası bir bütçe ile elektro-akustik gitar(dreadnought kasa) almayı düşünüyorum yazın sonlarında,dikkat ettiğim unsurlar arasında tabii ki önce ses rengi geliyor,biraz tok bir sesi olsun istiyorum(country,folk,blues için) o yüzden dengeli bir ses ya da parlak tiz sesleri olan bir gitar istemiyorum,uzun süre araştırdım markaları,kullanılan ağaçları,ağaçların tonlara etkilerini,manyetikleri.Seçtiğim gitarların "bana göre" iyi ve kötü yanları sizlere sunmak istiyorum ve sizden önerilerinizi bekliyorum.

Not:Gitarların hiç birini denemedim,youtube vb benzeri sitelerdeki tanıtımlarını izledim.

MARTİN - DX1E (1600-1800 TL arası)
Türkiye'de Martin marka satan 2 mağaza bulabildim,birisi kıvılcım müzik diğeride rekor müzik, ikisininde elinde yok ama siparişe ekleyebileceğini söyledi bi mağza,Martin'in kendi sitesinde yazan fiyat 889$,Türkiye'de ki satış fiyatı tahminime göre 1000$ dan aşağı olmaz (dolar yaza düşerse bu gitarı 1700 lira civarına alabilirim gibi geliyor,tabii tahmin)
Artı Yönleri
Yani pek anlatmaya gerek yok "Martin",Martin'de ki sesin çok ayrı bi rengi var,tam blues,country,folk için bence, solid sitka spruce(ladin) kullanılıyor ön yüzünde,yan ve arkada HPL(High pressure laminated) maun kullanılıyor,elektronik olarakda Fishman Presys Plus w/Tuner.
Eksi Yönleri
Diğer Martinlerin aksine Meksika üretimi.
Sap'da Stratabond denilen bir malzeme kullanılıyor
(Stratabond : Maun ağacına alternatif lamine parke sisteminde hazırlanmış sıkıştırılmış ahşap parçalarından oluşan panellerdir.Sunta veya playwood ne kadar ahşap sayılırsa bu malzemede o kadar ahşap sayılır. Yani gerçeğinin yerini tutmaz. [Bu bilgiyi el yapımı gitar üreten Orhan Ümmetler'den aldım] )

Daha sonra klavye ve köprü'de ise Richlite denilen bir malzeme kullanılmış.
( Richlite : Bir tür abanoz takliti yapay bir malzemedir.Selülozik fiber ve fenol reçinesinden imal edilir. Çok ince katmanlar halinde bir birine yapıştırılarak abanoz kıvamuna getirilir.Kötü tarafı ahşap malzeme değildir ve asla yıllanma süreci yoktur, gitarı aldığınızda ses ne ise 40 yıl sonra da değişen bir şey olmaz. Ayrıca ahşap malzeme moleküler sürtünme nedeni ile müzikal ortamlarda eşşiz bir malzemedir. Bu malzemede böyle bir durum söz konusu değildir. Ahşapmış gibi davranan bir malzemedir açıkçası. İyi tarafı böyle bir malzemede çalışma olmaz, yani enstrümana çok iyi bakmak üzerine titremek gerekmez, malzeme kötü ortam şartlarından kolaylıkla etkilenmez.)
Beni eksi yönde en çok etkileyen özellikleri sap ve klavyede bu malzemelerin kullanılmış olması,çalınabilirliği ne kadar etkilediği,ve hiç yıllanmayacak olması,1700 liraya yakın bir para verip gerçek bir ahşap malzeme kullanılmamış olması,sırf adı olduğu için böyle fiyata deyip deymeyeceği.Ama eğer maun-gül ağacı gibi bir kombinasyon yapılsa hiç düşünmeden alırdım,tabi o zaman fiyatda değişirdi gerçi

TAKAMİNE - EG530SSC ya da SC (1300 TL - Zuhal Müzik)
Takaminenin ayrı bir tonu var kabul etmek lazım,güzel ama sanki D kasa ya da Jumbo farketmiyor hep bir parlak sesi var,tok bir sese denk gelemedim ben hiç.

Artı Yönleri
Çin üretimi değilK Kore üretimi.
Ön Kapak : Solid Spruce (Tek parça Ladin)
Arka K. : Sapele ( Afrika Maunu) , Takamineni kendi sayfasında EG530SSC modeli değil EG530SC modeli var ,Zuhalde gösterilen SSC modelinde Solid Sapele yazıyor Takaminenin webde yazan SC modelinde lamine Sapele yazıyor arka kapak için.
Yan : Sapele
Sap : Bilmiyorum
Körpü-Klavye : Rosewood (gül ağacı)
Preamp: TK40

Eksi Yönleri
Aslında eksi yön değilde tam olarak Sapele ağaç kullanılan gitarların ses rengini çözemedim,tanıtım videosundaki sesi parlak geldi bana dediğim gibi,ve amfili performansı ile amfisiz performansı arasında ses rengi açısından çok fark var,amfi ile çalınınca sanki elektro gitar gibi bir sesi oluyor,orjinalliği gidiyor gibi geldi bana.

LAG - T400DCE ( 1313 TL - Zuhal )
Tanıtım videosunda izlediğim kadarıyla tonu çok hoşuma gitti,istediğim tarzda tok bir sesi var,tabi yanıltan etmenlerde olabilir bu hep aklımda.

Artı Yönleri
Ön Kapak: Solid Sitka Spruce (Sitka ladini)
Yan ve arka : Indonesian Rosewood (Endonezya Gül ağaçı,bildiğim kadarıyla bu ağaç pahalı normal gül ağacından)
Köprü-Klavye : Indonesian Rosewood
Sap : Maun
Preamp : StudioLâg Plus & Nanoflex Piezv (üzerinde 5 ayrı ses tonu kanalı var,pedal niyetine,bu çok hoşuma gitti,amfili sesi çok natural)

Eksi Yönleri
Fransız bir marka olmasına rağmen gitarların Çin'de üretilmesi. (Özellikle Çin'de üretiliyor olmasından hiç bi yerde bahsedilmemesi garip geldi bana)
Onun dışında eksi bi' yönü yok aslında,tonu hoş.

PARKWOOD - PW360M (1507.53 TL - 4C Müzik) , PW560 (1459.76 TL - 4C Müzik)
Parkwood gitarlar aslında Cort'un elektro akustik bir modeli,ama 2006'dan itibaren Cort'dan ayrı bir marka adı altında yüksek kaliteli gitarlar olarak satılmakta.

Artı Yönleri
Gitarın tamamının tek parça (solid) ağaçtan kullanılması.Gitarda kullanılan malzemelerin gerçekten kaliteli olması. Mydükkanda her ne kadar PW360 modeli için endonezya PW560 model içinde çin üretimi yazsada,benim öğrendiğim kadarıyla Parkwood gitarlar Kore'de üretiliyor. Ve ilginçtir diğer ülkelerde 1200$ a satılan bir parkwood bizim ülkemizde 800$ civarında satılıyor, diğer markaların tam tersi

PW360M modeli :
Gövde: Solid Sitka Spruce(ladin)
Yan ve arka: Solid Maun
Sap: Maun
Klavye ve Köprü : Rosewood
Preamp:Fishman Premium SOB

PW560M (aslında kullanılan malzeme olarak daha pahalı bir gitar,diğer sitelerde de 360M'den daha pahalı gözüküyor ama 4C Müzik'de nedense daha ucuz )
Gövde: Solid Sitka Spruce(ladin)
Yan ve arka: Solid Rosewood
Sap: Maun
Klavye ve Köprü : Rosewood
Preamp:Fishman Premium SOB

Eksi Yönleri
Diğer gitarlara göre fiyatına baktığımızda kullanılan malzeme gerçekten harika,ama çok aşırı tiz sesleri var ve bas sesleri kayboluyor gibi geldi bana izlediğim tanıtımlarda.Nasıl bir üretim süreci var onu da merak ediyorum.

Evet arkadaşlar farkındayım çok uzun yazdım diyebilirsiniz "eee arkadaşım zaten bu kadar araştırmışsın burada ne işin var?" diye. Eğer bu gitarlardan birini kullanmış olan arkadaşlar varsa tavsiyelerini ve düşüncelerini öğrenmek istiyorum ya da gitarları karşılaştırmalarını, başka önerebilecekleri gitarlar varsa onları da söylerlerse sevinirim,ayrıca bilgide paylaşmış olduğumu düşünüyorum.

Teşekkürler.
 
#2
Dostum bunların hepsi tiz ses verir, tok ses istiyosan ses tahtası sedir olan modellere bak. Sedirin nasıl ses verdiği hakkında fikir sahibi olmak için Glen Hansard'ın Once filmini ya da YouTube'da herhangi bi vidyosunu izle, özellikle Say It To Me Now...
 
#4
Dostum bunların hepsi tiz ses verir, tok ses istiyosan ses tahtası sedir olan modellere bak. Sedirin nasıl ses verdiği hakkında fikir sahibi olmak için Glen Hansard'ın Once filmini ya da YouTube'da herhangi bi vidyosunu izle, özellikle Say It To Me Now...
Tavsiyen için sağol dostum :) Aslında Sedir kasalı gitarlarıda dinledim yorumlarıda okudum,Sedir kasalı gitarların sesi tok evet ama ladine göre sönük bi yapısı var,tabii zaten sedir bi' gitardan istenilen seste o :) Aslında tok sesten kastım tiz seslerin baskın olmadığı bi gitar hepsi o :)

Dostum seagulla baktımda,onunda gövdesi ladin olan modelleri satılmıyor burada,sedirler var hep :) ama gideceğim yerde denk gelirse muhakkak deneyeceğim :)
 
#8
Geç bunları bilader :) Kıvılcım da Faith adında yeni bir gitar var..3 parti geldi ve anında bitiyor, git ellerinde var ise dene...sonra tekrar istişare edelim.
Hocam dediğin gitarlara baktım yurt dışı fiyatları 650€ falan,burdaki fiyatı kim bilir kaç olur onlar 2000TL yi aşar gibi :D İsmini hiç duymadım ama kullandıkları malzemeler iyiymiş :) Denk gelirse onuda deneyeyim sağolasın.

Yaklaşık bi yıldır bu gitarı kullanıyorum, bu modeli denemeden karar verme derim. Sedir önermemin sebebi Lag T200J modeli bu arada, daha önce hiç sedir gitar kullanmamıştım, Lag'ı deneyince direk aldım...
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8852&gid=310
aslında bu gitar ile senin söylediğin gitar özellikleri nerdeyse aynı(klavye farkı var sadece) ama arada baya fiyat farkı var,ve sanırım mydükkanda yanlış yazıyor bu gösterdiğim gitar kore üretimi olması lazım :)

ama bu parkwood gitarlarda tam taping içinmiş gibi bi' his doğurdu bende şu videodan sonra :D
(Parkwood 360M)
 
E

Episode13

#9
Çin üretimi 1.400 lira verecem çin üretimi gitar alacağım ne bileyim takılmayın böyle şeylere deniyor ama benim içimde rahat etmiyor yahu 200 liralık gitar olsa eyvallah insan bir şey beklemiyor zaten ama böylesi garip Seagulllar falan canada üretimi mesela...
 
#12
Bak açık konuşalım..

Martin: o parayı hak etmez..

Takamine, yüzlerce takamine çaldım ( 7 yık distribütöründe çalıştım) japon olursa tamam..model olarak da ef 261 san' ı tek geçerim.

lag: en rasyonellerinden birisi fakat, sedir kapak seçersen 1-2 yıl sonra ses kaybına başlar ve çok çabuk deforme olur (sedir bir çok gitar tamir ettim iyi bilirim). Ladin olanını seçersen de 12. perdeden sonrasında buzlamaya başlar ilk yıl içinde..

parkwood lar 6ay - 1 yıl içinde klavye deformasyonu yaşatır.

benim işim bunları tamir etmek genede sen bilirsin ;)

Ya ef261 san (kesinlikle siyah falan değil..) ya da Faith..
 
#14
Ya ef261 san (kesinlikle siah falan değil..) ya da Faith..
Dostum dediğin gitar 2,630 TL Zuhal'de :D Ben 1700 TL'yi aşamıyorum malesef,sanırım dediğin Faithlere de yetmez bu para,o yüzden bunlar arasında iyi-kötü tarafları düşünüp bi' seçim yapmam lazım :) Tabii bu Sedir olayınıda kafama soktuntan sonra Seagull ve Simon&Patrick gitarlarıda düşünebilirim :D ama yinede gönlüm sitka ladini bir ön kapakdan yana :) Faith gitarlarda engelmen ladini,yanlış bilmiyorsam avrupa ladini kullanılmış,ve yine yanlış bilmiyorsam bu malzeme sitka ladininden daha pahalı ama daha parlak bi sesi var :)

Bu Faith - FSCE (Natural Series) 'in fiyatı ne kadardır mesela ?
 
#17
lag: en rasyonellerinden birisi fakat, sedir kapak seçersen 1-2 yıl sonra ses kaybına başlar ve çok çabuk deforme olur (sedir bir çok gitar tamir ettim iyi bilirim). Ladin olanını seçersen de 12. perdeden sonrasında buzlamaya başlar ilk yıl içinde..

parkwood lar 6ay - 1 yıl içinde klavye deformasyonu yaşatır.
Üstad Cort Customlarda da aynı sorun oluyo mu? Benim Cort bi yılı geçti, gerçi sahnede falan kullanmadım, klavye de abanoz farklı olarak ama ilk halinden pek bi farkı yok gibi.
.
Lag'ı da öneren benim :) Lag T200J var elimde sedir ses tahtalı... Gitarın ön yüzü zamanla bariz aşındı, şeffaf pickguard takınca iki aydır ilerleme olmadı erimede, bu yeterli bi önlem mi sizce? Bu gitar da bi yaşını geçiyo bu arada, geçenlerde arkadaşa tavsiye edip aynısını aldırdım, bi fark farkeedemedik aralarında. Tabi biz yiyiciyiz, sesine bakıyoruz sadece...
 
#18
Bu Faith lerin fiyatları 600 dolardan başlıyor du kıvılcım müzik de.. Barış var tünel mağazasında bi telefon et, şeker gibi adamdır dadından yinmez :) gayet net bilgiler alabilirsin, hatta gidip denemen de en doğrusu olur.

Şunu unutmayalalım, bir firmanın ürettiği aynı 2 gitar arasında bile ciddi ses farklılıkları olabilir ki bu gayet normal bir durumdur.

Cabwaystar dostum, nasıl kullandığı gerçekten çok önemli. Akustik gitar bakımı en zor ve en hassas işlerden biridir.. sedir de yaralanmalar olabilir, sedir gerçekten çok narin bir ağaçtır. Tırnak izi vs deformasyonlar olabilir, ama sedir gövdeli bir gitar alacaksanız mutlaka internetten balkon sistemlerine bakın derim..

Şİmdi biz hel elektro kafasıyla gidiyoruz ama iş akustikte öyle değil malesef. Örnek olarak 2 sedir ses tablolu gitarı alalım ve sesleri karşılaştıralım, ses farklılığını yaratan en büyük ve ilk etmen balkon sistemleri (bracing)dir.

Eğer aldığınız gitarı üreten adamlar, işi biraz biliyorlar ise ( takamine ovation faith lag vs) balkonların mukavemet eseslarını ve ses hesaplarını doğru yapmışlar ise gözün kapalı alırsın.

örnek:


Bak mesela burada tam eşiğin altına kafes örmüş ve en krtik taşıma noktalarına da ana balkonları koymuş inanılmaz stabil bir ses tablosu..100 üzerinden 95 alır...ama sustain biraz düşük kalır ;)

2. örnek:Bak bu da ikincisi, ses gayet dolu dolu ve sustain iyi...hoppalaa bu seferde nem dengesi yetersiz ise o zaman da alt eşiğin olduğu bölge şişer hatta ses tablosunun üst kısmı içeriye çöker..

tamam bir miktar çökme kabul edilebilir, ama bunun en büyük etmeni; yapımcısının seçtiği ağaçların niteliği-damar yönleri-esneklik değerleri-balkon formları
sonucunda ne kadar olacağıdır..yani kimin elinden nasıl çıktığıdır.

Takamine bu işi bitirmiştir:Nex (ve artık yapılmayan nex-c) en başarılılardır.


BU işlerin de piri Ksha schnaider isimli ikilidir..Yani sedir ise nazlıdır çok iyi bakım ister, ladin ise daha mukavemetlidir ama sedir daha hoş gelir :)

Siz, gitarınıza iyi bakarsanız sorun yok zaten uzunca kullanırsınız..önemli olan sizden önce gitarı yapanların işi nasıl çıkarttığı.

Netten bak balkon sistemleri ve sahip oldukları özellikleri araştır ve öyle bir çerçeve ile değerlendir.

kısacası faith diye papağan gibi tekrar etmemin sebebi;adamların bunları aşmış ve bitirmiş olmalarıdır :) yoksa gerisi dedikodu latife ;)

Sevgi ve saygılarımla, Fatih.

not: faith den para almıyorum bu arada :)
 
E

Episode13

#19
Onlar adını almışlar ama abi :D

Şaka maka gitarpedal da bir konu vardı akustik bölümünde oradaki arkadaşta 3-4 akustik denemişti en son eline Faith almış ve aşık olduğunu söylemişti..

Fatih abi diyorsa bir bildiği vardır zaten, fiyatlarını araştırın sizi aşıyorsa bile bence bir miktar daha bekleyin sonuçta akustik gitar bu ben ömrü hayatımda 1 kere alırım en iyisini alırım diye düşünüyorum akustik konusunda..Ama elektroların biri gelir biri gider...
 
#20
Üstad endişelerim gitarın dükkandan alırkenki sesi konusunda değil de daha ziyade bu deformasyonlar konusunda, yani yukarda yazdıklarına dayanarak ne bileyim, abanoz sandığım klavye boyalı limon kasası çıkmasın, rengi falan atmasın gibisinden... Sedirin erken aşındığını da alırken biliyodum hatta bu abimizi dinledikten sonra aklıma sedir girdi, aşınma konusunu dert etmedim. Bu kadarsı abartı tabi ama hafif eskimiş olanları hoş bile duruyo bence.

http://www.takamine.com/hwg/glen_hansard
http://acapella.harmony-central.com...s-Bentley-the-other-night-on-the-tonight-Show

 

Üst