Matematik ve Felsefe

H

harbi_maniac

matematik ve felsefe,felsefe ve matematik bu iki kavram arasında düşünür buldum kendmi neydi bunların ortak yönleri yada var mıydıvarmı?neden matematik bilimcilerinin çoğu felsefeye ilgi duydu?felsefe sdcboş kafa patlatıp sonuç alamamktan mı ıbaret kımılerının soylediği ve benim inanmadığım gibi felsefe ne demiyorum matematik ve felsefe diyorum neden diyorum :) :?:

Selam

Harbiden manaicsın yani. Zor denklem sormuşsun.

Descarte 'tın analitik geometriyi bulduğunu bilirim.
Filozofun biri herşeyin anlamı matematik olduğu söylediğini hatırlıyorum, belki sen bilirsin kim olduğunu.

Hoşça kal.

bence evreni ancak fizik, felsefe, matematik üçlüsü açıklayabilir.

(dindar kişiler için dini öğreti de katılmalıdır)

Yönetici Uyarısı: Mesaj içeriği anlaşılmayı güçleştirecek ölçüde yazım ve anlatım hatalarına sahip olduğundan yönetim tarafından silinmiştir. Kasıtlı olarak Türkçe'yi yanlış kullanmaya devam etmeniz durumunda siteden atılacaksınız. Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

Matematik felsefesi olarak kabul edilen oldukça engin bir dünya var.... Örneğin bir üçgen gerçekten var mıdır yok mudur gibi sorular sorar ve gerçekten b.ku çıkana kadar sormaya devam ederler. Benim çok hoşuma gitmişti zamanında okuduğumda..... Şimdi anlatması çok uzun, br sürü -izm var çünkü platonism olsun diğerleri olsun ve bir çok başka görüşü savunuyorlar. Bir matematiksel uzaydan bahsedilir mesela, düşünebilecek herşeyin orada olduğu varsayılır düşünüldüğünde aslında oradan bizim uzayımıza geçmiş olurlar falan... Okumanı tavsiye ederim, eğlencelidir, anlaması biraz kazık olsa da. Felsefe bazen adamın aklını gerçekten kerıştırıyor. En güzel yanlarından biri bu bence. Eğlenceli...

polimath yani çok yönlülük orta çağ ve öncesinde tüm bilim adamları böyleydi yani branşlaşma yoktu. Felsefe bilimsel düşünmeyi getirdi ve bölece felsefe yapanların hepsi bilimle de ilgilendi matematik tek başına bir bilim olarak görülemez o diğer bilimleri açıklamak için oluşmuş bir araç gibidir. ve her bilim adamı matematik le uğraşmak zorundadır. matematik oluşmadan hiç bir bilim dalı oluşamaz. ve bilim oluşması için önce matematik oluştu tabide bunu bilimi yaratan felsefeciler yaptı ;)

felsefe nedir?bi nevi gerçekçilik,kendini bulma....matematik buna yardımcı oluyor.nedenselliği daha net kılabilmek için.aynı şey aksi için de mümkün matematiği açıklamak için felsefenin gerekliliği...

aferim. peki sen bu kadar felsefe bilginle (yeterli olmasa da) nası kalkıp bana "felsefe eğlence değildir" diyorsun? Benim için eğlencedir, nokta. (aslında "eğlencelidir" yazmıştım ama eğlenceli olan şey bir "eğlence" değil midir zaten?). Eğlenceli olmasının yanında söylediğin her şeye katılıyorum, ama felsefe beni eğlendiriyor ve seni eğlendirmiyorsa çok şey kaçırıyorsun bence.

Infinity_minus_one demiş ki:
aferim. peki sen bu kadar felsefe bilginle (yeterli olmasa da) nası kalkıp bana "felsefe eğlence değildir" diyorsun? Benim için eğlencedir, nokta. (aslında "eğlencelidir" yazmıştım ama eğlenceli olan şey bir "eğlence" değil midir zaten?). Eğlenceli olmasının yanında söylediğin her şeye katılıyorum, ama felsefe beni eğlendiriyor ve seni eğlendirmiyorsa çok şey kaçırıyorsun bence.
Çünkü benim yetersiz felsefe bilgimin seninkinden üstün olduğu fikrine kapıldım.Eğlenceli olan her şey eğlence midir?Buna evet diyorsan daha fazla tartışarak vakit kaybetmeyelim.Eğlence eğlenme amacı güder.Felsefe eğlenme amacı gütmez!Amacı insanoğluna yol göstermektir,bunun yanında insanı eğlendiriyorsa ne mutlu,buna kimin ne itirazı olabilir.

Yine terminolojiye takılma durumu. Anlamaya başladım ben seni. :)

Dediğin gibi olsun.... ben felsefeden keyif alırım, eğlenirim, öğrenirim, vs. vs... benim için eğlencedir de, bilimdir de, yol göstericidir de, ottur da boktur da...

Eğlenceli olan her şey eğlence midir? e evet diyorum tabi ki. Ama kalkıp ta bunu sadece eğlencedir başka bi işe yaramaz diye anlıyosan yanlış anlıyosundur. Eğlence eğlendirme amacı güder tanımına katılmıyorum, zaten bütün bu anlaşamamazlık, bu terminoloji farkından doğuyor. Önemsiz bir mesele yani. :)

Neyse.... Matematik ve Felsefe başlığında ne konuşuyoruz. Gereksiz uzatmayalım.

Hmmm uzun zamandir bole tartisabilecek ortam ariyodum. Ne guzel oldu. Ilk postumu burda yapiim bare... Soliyeceklerim kesin dogrudur die bir savasim yok onemli olan fikir alisversinde bulnabilmek. Unutmamak lazim, bilgi paylastikca artar.

Tarih boyunca insanlar hep kendi ihtiyaclarini karsilamak icin dusunmustur (ve dolayisiyla sorular hep ihtiyaclardan dogar.) Butun tabii bilimlerin anasi sayilan matematikte, yine bir ihtiyaca yonelik ortaya cikmistir. Once dusunme sonra bu dusunceleri sistematik bir sekle sokma geregindan sonra dogan mantikda, matematigin atasi olarak kabul edilir. Mantigin felsefenin bir kolu oldugunu dusundugumuzda aslinda matematiginde felsefeden ayrilmis farkli bir disiplin oldugu sonucuna varilabilir belkide...

önceden böyleymiş ama artık felsefeyi bilim yazıyor. matematik bütün bilimler için bir araçtır.fizik ise doğanın matematiği ve felsefesidir.fizik tanrı insan benliği ve doğayı matematiksel olarak açıklar.matematik tek başına felsefe yapmaya yetmez bunu fizik yapar.matematik sadece bir araç önemli bir araçtır.bu yüzden bilimle uğraşan herkesin matematiği iyi bilmesi gerekir.daha sonra fizik bilimi herşeyin anahtarı olabilir.

bilmiyorum bana zıtlıkların örtuşmesı gıbı gelıo bırıbırlerını desteklemelerı sonucta matematıkçıler materyalıst ınsanlardır soyut seylerle ugrasmayı sevmezler dusunurler onlarsa ama sadece sayılar ve olaylar uerıne felsefecıler olan olmayan hersey uzerıne dusunuler var olan var oldugu soylenen ama gozukmeyen (tanrı gibi) sorgularlar ama bı matematıkcı oturup orgulamaz sıfırın nıye yutan eleman oldugunu kuraldır oyledır o yutar der gecerler formullerıvardır onların felsefede formul yoktur ıhtıyac yoktur dusundukce kendı formullerını bulacaksın kendını bırseylere tutsak etmeden ne demış nietzche "şimdiye kadar varlıga karsı en güçlü itiraz neydi?"tanrı" o bunun boyle degerlendırmış tanrı ve oınun kuralları var ona gore eger ınanırsa istedigig gibi sorgulayamayacagına ınandırmış kendını ve yıne demiş ki "huzurlu bı yasam ısteyenleer ınanmalı ve ıman
etmelıdırler ama gercegı gormek isteyenler kendılerını bu sorgulamaya adamalıdırlar"kural yoktur bana gore felsefede dusunuebıldıgıncesoyut dusuneceksın herseyı

felsefe matematik fizik birbirinden ayrılamaz 3 ana damardır. felsefenin en bariz içine girdiği fizik teoremi sanırım özel ve genel göreliliktir. sürtünmesiz ortamda hareketli bir trenden atılan top atan kişiye göre dümdüz aşağıya düşer yerden bakan birine göre parabol çizer peki top ne yapmaktadır? bu konu üzerine kafa patlatarak bir şeyler bulunmuştur. yada en ünlü paradokslardan biri zeno derki cisimlerin hacimleri olamaz yada sonsuzdur bu matematiğe göre çünkü sonsuza kadar bölünebilir cisim ve sonsuz kere sonlu bir şey sonsuza eşit olur demiştir. 2000 yıl insanlığı uğraştırıp cantor'un seri toplama ve limit hesaplarına ulaşmasını sağlamıştır. bu düşünce olmasaydı sonsuz kavramı hakkında çok daha az bilgimiz olacaktı.

iceman__ demiş ki:
matematik tek başına bir bilim olarak görülemez o diğer bilimleri açıklamak için oluşmuş bir araç gibidir.
Matematiği yalnızca bi araç olarak göremezsin bence.çünkü matematik,hesap yapmak demek değildir.çok daha fazlasıdır.
Bence matematik ve felsefenin birbiriyle bu kadar alakalı olmasının sebebi doğadaki matematiksel sırlardır (altın oran).çünkü bu sırlar felsefede soruları arttırır.

bilmiyorum bana zıtlıkların örtuşmesı gıbı gelıo bırıbırlerını desteklemelerı sonucta matematıkçıler materyalıst ınsanlardır soyut seylerle ugrasmayı sevmezler dusunurler onlarsa ama sadece sayılar ve olaylar uerıne felsefecıler olan olmayan hersey uzerıne dusunuler var olan var oldugu soylenen ama gozukmeyen (tanrı gibi) sorgularlar ama bı matematıkcı oturup orgulamaz sıfırın nıye yutan eleman oldugunu kuraldır oyledır o yutar der gecerler formullerıvardır onların felsefede formul yoktur ıhtıyac yoktur dusundukce kendı formullerını bulacaksın kendını bırseylere tutsak etmeden

Kusura bakma ama bilmeden etmeden sallamışsın. Matematik fazlasıyla soyut bir bilimdir. Sayılar "somut" şeyler değildir. Olsalar bile matematik "sayılar"dan çok daha fazlasıdır. Sandığın gibi sıfırı sorgulamamak, formüllere bağlı kalmak falan... güldürdün beni sabah sabah. :D :D allah ta seni güldürsün... :D

Fizik,kimya, biyoloji somut gerçekler ile uğraşır. Matematik ise fikirler ile uğraşır. Felsefe ile matematik arasındaki en güçlü bağ budur zaten. Her ikisi de fikirler sunar, sorular sorar ve düşünürler, ama ortada deney yapılabilecek "somut" bir şey yoktur. Diğer bilimlerin ise "laboratuar"ları vardır. Matematikçinin ve filozofun laboratuarı kafasıdır, araç gereci ise kalem kağıt. Ve emin ol matematik her şeyi çok derin sorgulayan bir bilimdir. :D

"bilimleri sevelim, onları temiz tutalım, hor davranmayalım" ;)

1000mirrors demiş ki:
Bu sonuca varmak pek de beceri istemiyordu aslına bakarsan.Biraz yaratıcı yazılar yazılsa güzel başlık aslında.

Hmmm... Yazı bu forum icin yaratici bi yaziydi. Yani en azindan "Matematik ve Felsefe" basligi altinda "ben daha cok biliyorum" ve ya "ben burdan ay'i vururum" muhabbeti yapmaktan daha fazlasini yapsaydinda ole konussaydin be. Ne dersin ?

matematik ve felsefe tamamen içiçe olan bilimlerdir bana göre,bunun nedeni de ikisinin de açıklamada bulunmaya çalıştığı şey denebilir.matematik bana göre evrenin bir yansımasıdır.tamamen soyut olan kavramların,sayılar ile soyutlamasının yapılması ve önünüze sunulmasıdır,evreni en iyi ifade etme yolu da sayılara başvurma ile gerçekleşebilirdi sanırım.felsefenin sorunsalı ise ise yaşamı anlamaya çalışmadır,sürekli sorular sormak ve çözüme ulaşılmasa da sorular ile belli bir yol katetmektir,ikisinin de öznesi insandır,daha doğrusu insan aklıdır...ikisi de insan ürünüdür ve en insana en çok yakışan şeydir matematik,felsefe kısacası düşünme!

Geri