Leonardo Da Vinci

başlığı en az on kez yeniden yazdım ama yinede adamı nerden anlatmaya başlasam bilemiyorum ayrıca başlığı doğru yeremi açtım onuda bilmiyorum ben bu kadar bilinmezlik içerisindeyken adam bu kadar yıl önce bu kadar şeyi nasıl bilebilyordu...

16. yüzyılın ortalarında İtalyan resim sanatı tarihinde yepyeni bir çağ açmıştır Leonardo da Vinci.

Floransa'da ressam ve heykeltraş Andrea del Verrocchio'nun yanında çıraklık yapan Leonardo da Vinci, doğa ve insan tasvirlerini içeren eskizler yapmış, inasan anatomisini hemen hemen eksiksiz bir biçimde gözden geçirmiş ve hatta kuş kanatları üzerinde dahi uzmanlaşmıştır. ( Bknz:
http://www.lionardo-da-vinci.de/index.3.gif )
Fresk sanatında ise gelenekselleşmiş tüm teknikleri bir kenara bırakmış ve Son Akşam Yemeği ( Bknz: http://www.webcolombia.com/leonardo/Leonardo_Da_Vinci_The_Last_Supper_1.jpg )isimli duvar resminde malzeme olarak yağlı boya kullanmıştır.

Sanatçının 1500-1506 yılları arasındaki çalışmalarında ışık-gölge ve yüz ifadeleri üzerine uygulamalara giriştiği görülmektedir. Bu dönemine ait eserler arasında sanatçının en bilindik eseri olan Mona Lisa ( Bknz: http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/vinci/joconde/joconde.jpg ) tablosu örnek gösterilebilir.

dünyann gelmiş geçmiş en büyük dehalarndn biri. helikopter teorisini ilk ortaya atmış olan insan we daha bir çok şeyin... o bulunmuş olduğu zamann çok ilerisnde yaşamış we gizemi hala tartışıyor...
we ben davinci şifresni okumuş arkadalardnda yorumlarını bekliyorm kitaba karşı papalığın yayımlamış olduğu 'da vinci şifresi...kırılması' adlı kitapla ilgili görüşlerinizi de merak ediyorum eğer okduydanız tabii

the_shit_witch demiş ki:
dünyann gelmiş geçmiş en büyük dehalarndn biri. helikopter teorisini ilk ortaya atmış olan insan we daha bir çok şeyin... o bulunmuş olduğu zamann çok ilerisnde yaşamış we gizemi hala tartışıyor...
we ben davinci şifresni okumuş arkadalardnda yorumlarını bekliyorm kitaba karşı papalığın yayımlamış olduğu 'da vinci şifresi...kırılması' adlı kitapla ilgili görüşlerinizi de merak ediyorum eğer okduydanız tabii

Da Vinci şifresini okuduktan sonra daha çok ilgi duydum.. Dali için Fransaya gitmek istiyordum şimdi arkasına Da Vinci eklendi... Kitapda anlatılanlar tesadüf olamaz (bunun için fransa da davalar sürüyor muş)... Mona Lisa neden bu kadar ilgi görmüş baksanıza:) Tarikat ın gizliliği ve mesajları gizli şekilde yaymak için çok güzel bir yöntem.. Hayran olduğum yanı ise tersden el yazısıyla günlük tutması... Günlüğü ile ilgili fazla bilgim yok nerde saklanıyor yada sergileniyor?

adam bazi teorilerini , yazilarini ters yazmis kimse anlamasin diye ya da oldukten sonra kimse okuyup anlamasin diye ..
oldukten sonra yazilari ortaya cikinca , bilim arastirmacilari cozemezken biri ( kimdi su an hatirlayamiyorum ) bir aynayi alip yaziya dogru tutmus ve okuyabilmis ...
Nasil bir zeka bu inanilmaz ...boyle bir seyi nasil dusunebildi , nasil gerceklestirdi ...

ArdaSpring demiş ki:
bi insan bu kadar dalla ilgilenip nasi hepsinde basarili olur
insanmidir?

16. yuzyildan 20. yuzyila kadar bilim adamlari bircok dalda cailisiyorlardi : hem matematik , hem fizik , hem biyoloji yapiyorlardi ...20.yuzyildan itibaren devlet plitikasindan dolayi bir "spesialization " empoze edilmistir yani bir dalda calismak ..ki bu yuzden su an eskisi gibi buluslar olmuyor diye dusunuyorum ...

Forumda ilk günüm ve ilk günümde Da Vinci hakkinda bir topic görup yazmak benim için cok özel.
Ne denebilirki o benim gözümdede gelmis geçmis en büyük dahilerden birisi.
Da vinci sifre'sini tabiki okudum.
Robert Longdon denen sahsiyetin umarsizca,caresizce sofia ile beraber Da vinci eserlerinin pesinde kosmalarini,o eserlerden sifreleri ortaya cikarmalari,bu derece zor gösterilip ama inanilmaz bicimde kolay ulasabilmeleri beni üzdü.
monalisa eserinin isminde bile cinsellik kokan bir da vinci(rivayete göre aynaya bakarak kendini kadin gibi çizdigi söylenir)
Tüm eserleri buram buram sifre kokan bir insan.
resimde en iyi,heykelde basarili,sionizm öncüsü,pagan tarikatini devam ettirmeye calisan birisi..
Yazilacak o kadar cok sey varki..susmak sanirim en güzeli.

Bu adamın parmagini sokmadigi yer yok. Ilk fotograf makinesi yani camera obscura,helikopter, denizalti, tank, parasüt, planör hatta düzgün tuvaletler tasarlamis fakat hepsini hayata geçirememis.
leonardo da vinci aynı zamanda büyük bi renk ustasi ve heykeltras. Son aksam yemegi freskosunda ortada isa ve iki yaninda simetrik olarak dizilmis havariler yer alır. eserin konusu da Isa havarilere aralar1ndan birinin ona ihanet ettiini söylemektedir, havarilerin yüz ifadelerinden ve hareketlerinden de "acaba kim?" dedikleri anlasılıyor. Ayrca arkadaki 3 pencere de baba, ogul ve kutsal ruhu temsil ediyor.yanlardaki pencereler kilisenin yemekhanesinin dekorunu yansıtıyor.
Mona Lisa da arkada kullandigi hava perspektifini ilk kez kullanan ressam da budur. Ayrıca Mona lisa nin giysilerinden ve takısız oluşundan fakir bir kadin olduu annaşılıyo. Yani da vinci bu işi para için yapmamis.
Mona lisa yi sanirim 5 boyunca bitirememis. sonunda kadin modellik yapmayi kesmis ve o da kendi yüzüne bakarak biitrmis resmi.

Leonardo'nun başlıca eserleri:

1472-1475 meryem'e müjde
1475'e doğru ginevra de benci'nin portresi
1475-1478 madonna benois
1478-1480 karanfilli madonna
1481-1482 müneccim kralların tapınması
1483-1486 kayalıklar madonnası
1483-1490 kakım kürklü kadın
1490 bir müzisyenin portresi
1490-1495 alınlıklı güzel
1495-1497 son akşam yemeği
1503-1507 mona lisa
1510 meryem, çocuk isa ve azize anna
1513-1516 vaftizci yahya

nasıl bir zekadır bu ya...insanı hayretler içinde bırakıyor da vinci.
o kadar çok konu hakkında o kadar çok buluşu,teorisi var ki bizim bildiklerimiz sadece devede kulak..öldükten sonra günlüklerinin şifreli kısımlarından çözülebilenler kadar biliyoruz zekasının sınırlarını..altın oranı bulmak ve mükemmel anatomiye erişebilmek için,geceleri mezarlıklardan ölüleri çıkarıp,onlar üzerinde araştırma yapacak kadar gözü pek;çünkü yaşadığı çağ mistizmin etkisinde olan bir çağ...nitekim da vinci çağdaşları tarafından "şeytanın ta kendisi" şeklinde nitelendirilmiştir bu sebeple.neyseki altın oran hakkında yaptığı en büyük çalışmalarından biri sayılan "vitrvius adamı" günümüze kadar erişebildi.
günlüklerini sağdan sola ve ters yazıyla yazabilecek kadar beynine hakim.dehasını mona lisa da bile gözler önüne sermiştir.dikkat edilecek olursa,mona lisa'nın ardındaki fonun, bir tarafının yüksekte bir tarafının alçakta olduğu rahatlıkla görülebilir.bu da mona lisa 'ya "ne düşündüğü belli olmayan,gülmekle ağlamak arası bir ifade" vermiştir...

Geri