Aşkı En İyi Tanımlayanlar

'Forum Meydanı' forumunda copadam tarafından 20 Şubat 2005 tarihinde açılan konu

1. bir çok şair var, bazı romancılarsa aşk köpekliktir diyor. sizce en iyi tanımı kim yapmıştır?

2. Aşkı en iyi kim tanımlamış bilemem ama hayatımda okuduğum en güzel aşk şiirinin Necip Fazıl'a ait olduğu kuşku götürmez. İsteyen istediği tanımı çıkarabilir bu şiirden.

Ne hasta bekler sabahı,
    Ne taze ölüyü mezar.
    Ne de şeytan, bir günahı,
    Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
    Yokluğunda buldum seni;
    Bırak vehmimde gölgeni,
    Gelme, artık neye yarar?

3. Aşkın tanımıyla ilgili ben de pek fikir yürütemeyeceğim de,benim okuduğum en güzel aşk romanları Tolstoy-Anna Karenina,Shakespeare-Romeo ve julliette ve Laclos-Tehlikeli ilişkiler.

Aslında tüm bu eserlerde de mutlu son yok ve ölüm var.Belki de Aragorn un dediği gibi bir tek aşk bile yoktur,yaşayan gözyaşı dökmeksizin.

4. Benim okuduğum en çarpıcı aşk romanı IVAN GONÇAROV'un Yamaç adlı romanı idi...Daha sonra Schopenhauer'ın Aşkın metafiziğini okuyunca da çarpılmıştım...

NOT:Aldeberan...Şiir güzel gerçekten...

5. Aldeberan'a katılmakla birlikte benim için en iyi olmasa da aşkın iyi bir tanımı Metin Altıok'un kaleminden...

----------Mekik---------
    Şimdi aşk kaçmış bir ilmektir gövdenin örgüsünde,
    Uykusuz bir gecenin çitlerine takılan.
    Sokulur durmadan uzayan ipliğiyle,
    Sarılır mekiğine sabahın
    Ürkek bir güvercin halinde.
    Ve sen eksildikçe o güvercin tamlanır,
    Kanatlanır böylece köpüren özlemiyle.
    Uçar gider geçmiş bir günün ardından,
    Bir tüy kalır geriye senin bittiğin yerde....

6. Metin Altıok'un çok iyi şiirleri var...ünlü bir dizesi de şöyle:
    "Anamın bıraktığı yerden sev beni"

7. Onu yakın bir zamanda bende okumuştum..aşkı en iyi mi anlatıyor ama cok gercekci yada gercege yakın mı demeliyim..

8. Aşk diye birşey olmadığı gibi,aşk denen şeyin tanımıda yoktur....

9. Bilmadamları beynimizin hangi kısımlarıyla aşık oluyoruz,bunu bile saptamışlar :wink: Pekte uydurma bir şey olmasa gerek aşk.

10. bana kalırsa askı en ıyı cezmı ersozun "sızofren aska mettup" kıtabı anlatıyor.benı coook etkıledıgı kesın.bır sızofrenın askını bu kadar guzel mektuplarla anlatması coook etkıledı benı.

"sadece tek bır noktada bırlesen ve sonsuzluga gıden ıkı tren yoluyuz senle.bız bırlestık askım sımdı sonsuzluga gıdelım" bu da mektuptan bır alıntı.

11. herkes aşkı tanımlama ve algılama şekli farkılıdır... .. aşkı en iyi yaşayan tanmlar............ ....

12. Bir tiyatro oyunudur bence aşkı en iyi tanımlayan.

Her ne kadar izleme şansına erişemesem de Muazzez İlmiye Çığ'ın kaleme aldığı kadarıyla "Ianna'nın Aşkı"dır.

13. Beynimizin belirli bir kısmının , duygu dediğimiz soyut kavramın oluması için gereken hormonların salgılanmasında birebir rolü var,ama ben kendi adıma konuşuyorum :) bende bu tür hormonlar yok ahbap...

14. Cezmi Ersöz
    yeter sanırım..

15. Aşkın gerçek tanımının henüz yapılamadığı düşüncesindeyim.Aşk tanımlanamaz,yaşanır kanımca.Tanımlanırsa da, Aşk olmaz..

16. Daha erken değil mi konuşmak için ;)

Ben doğrudan tanım olarak olmasa da edebi işleme olarak Tolkien'in "Beren&Luthien" hikayesini çok severim. Edebi eser babında ondan daha iyi eserler ortaya konmuş olsada hangi ölümlü erkek kendisi için kötülüğe, imkansıza, mantığa karşı çıkmış, yaşamın ötesine gelmiş böyle bir güzel hanımın inayeti için vermezdi ki herşeyini?

17. nienturi neden erken olsun ki? :D

18. "Eger hayatinizin herhangi bir an'ina gidip orada sonsuza dek
    kalacaksiniz deseler,
    yalnizca iki seyden birini seçmek isterdim:
    Biri, o çocuklugun bahçesindeki agacin dalina asili salincakta
    sallanirken...
    Öteki, bütün hayatim boyunca en çok sevdigim insanla öpüstügüm ilk
    gün...
    Herkes asik olmanin ortak dilini bulup yazmaya çalisiyordu.
    Ama aslinda bu kadar basitti iste:
    Birini öptügünde salincakta sallanir gibi hissediyorsan, asiksin!"

Kürsat Basar (Basucumda Müzik Kitabindan...)

19. Seziyorum ki kaçacaksın..
    Yalvaramam koşamam
    Ama sesini bırak bende
    Biliyorum ki kopacaksın
    Tutamam saçlarından
    Ama kokunu bırak bende
    Anlıyorum ki ayrılacaksın
    Cok yıkkınım yıkılamam
    Ama rengini bırak bende
    Duyumsuyorum ki yiteceksin
    En büyük acım olacak
    Ama ısını bırak bende
    Ayrımsıyorum ki unutacaksın
    Acı kurşun bir okyanus
    Ama tadını bırak bende
    Nasıl olsa gideceksin
    Hakkım yok durdurmaya
    Ama kendini bırak bende
    demiş Aziz Nesin..
    Bence çok güzel tanımlamış aşkı...

20. garıp bı duygu ask denılen sey.tanımlaması zor.yasaması guzel ama kaybetmesı acı verıcı.

Bu Sayfayı Paylaş