Line6 Variax Serisi

Merabalar.
Line6 in bu Variax serisi gitarlari hakkinda teknik veya taktik bilgisi olanlar bu gitari biraz tanitabilirmi.Modelleme gitari oldugunu ve Fender Stratocaster,telecaster,gibson les paul gibi klasikleri modelledigini de biliyorum ama bu ne kadar basarili olabilir.Ayrica manyetik yokmus gitarda ve pille (yada adaptorle) calisiyomus.Yardim lutfen.

Ben yardımcı olmaya çalışıyim kıvılcımda denemiştim üzerindeki bi 3.cü potansla gitar modellemeleri arasında geçiş yapıyorsun, tam emin olmamakla birlikte kıvılcımdakiler bana aletin manyetiğinin olduğunu fakat gövdeyle 0 lanıp
aynı renge boyandıklarını dolayısıyle çalanında fark edemediğini söylemişlerdi ben onların yalancısıyım :)
Gitarda 2 tane çıkış var 1i normal bildiğimiz jack çıkış, diğeri ise network kablosuna benzeyen sadece line6 pros. ve amp. ne giren özel bi çıkış, normal jacktan ne fark yaratıyor onu bilemiyorum,
bildiğim kadarıyla pil veya adaptör muhabbetide yok, fakat tonları cleande çok güzel iyi bi gitar, sert tonlar içinse gene line6 nın spider2 sinde denemiştim oldukça başarılı geldi hatta param olsa ve o tarz kasayı seviyor olsam hiç düşünmeden alırdım...
umarım yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin!!!

biraz daha detay yapabilecek arkadaş var mı? gerçekten benimde ilgimi çekmişti ama kaynadı arada.. gitarı efekti derken bayada tuzluya çıkıyor bu alet, getirisi nedir peki..?

o diğer çıkış arkadaşın dediği gibi pod lara falan bağladığın zaman program değiştirirken gitar üzerinden değil procesör üzerinden gitar tipini değiştirmeye yarıyor

pil olayı var ama ayrıca footswitchten line6 amfilerden falanda güç alabiliyor (özel girişten tabii ki)

manyetik olayında iyice saçmalamışlar bence nasıl olacak o olay anlamadım

köprüde gizli piezo tipi manyetik vardır

evet köprüde gizli piezo tipi manyetik var bence o parayı haketmeyen bi gitar çünkü kendine özgü bir alet değil başka gitarları taklit ediyor aynı paraya çok daha güzel bir gitar alınabilir

kendine özgü olması değil ki mesele bence. Stüdyo işleri için kayıt amaçlı üretilmiş bir alet aslında ama sahnede falan da kullanılabilir tabi. Processorlar amplileri, stompları taklit ediyor onları alıyoruz mesela. Bu da onun gibi bir şey çok kapalı olmamak lazım.

Bunun bir editörü var, bilgisayara bağlıyorsunuz, istediğiniz sap, gövde, manyetik kombinasyonunu oluşturuyorsunuz, bunu gitara yükleyip custom bir ses yakalamanız mümkün. Tabi gerçeği ne kadar yansıtır o ayrı mesele ama amaç gerçeği yakalamak da olmamalı zaten tam olarak.
Bence denemeye değer bir alet, bir yanda bulunmalı.

Ben mükemmel bir fikir olduğu kanaatindeyim. Ama görsel dizayn biraz daha füturistik olmalıydı bana sorarsanız. Gitarlar neck manyetiğinden beklenen sesi almak için 21-24 perde yapılıyor, aradaki boşluğa ihtiyaç duymayan bir tasarım 36 perdeye bile gidebilirdi, tabi o registerlarda kim gitar çalabilirdi bilmiyorum ama sanırım ifade etmeye çalıştığım şeyi aktarabildim.

Pyramid'in bahsettiği software ile gerçekte asla mümkün olamayacak şeyler yapmak bile mümkün. Manyetiklerin yerini dilediğiniz yere (dilerseniz 12. perdenin üzerine(!) ), dilediğiniz açıyla koyabilmek, gitarın farklı parçaları için dilediğiniz ağaç türlerini seçmek gibi opsiyonlar var. Bu açıdan bence yine ampli simulatörlerinde ve processor'lerde olduğu gibi çok eğitici öğretici, denemelere açık bir tarafı da var. Ben şahsen gerçek bir 59' Les Paul Standart'ın yerini tutamayacığını bile bile bir tane edinip kurcalamak isterdim. Bence mükemmel bir fikir, denemediğim için gerçekçiliği ve kalitesi hakkında yorum yapamayacağım...

aaalp, öğretici olduğu konusunda çok haklısın. Ayrıca, bir 59 les paulün birebir sesini kopyalasa bile, kucağında başka bir alet duruyor olacak. Gövde, fingerboard, sap tamamen farklı, yani demek istediğim, o gitarın hissiyatını asla veremez, ama kesinlikle de işe yaramaz bir şey olduğunu düşünmüyorum. Dediğin gibi güzel bir fikir.

herkese cok tesekkurler.aciklamalar yeni sorular getiriyor.bu variax ayni zamanda akustik gitarlarida modelliyor.line 6 in sitesinden bazi ornekler dinledim.ayrica gitarı deneyen bi kac unlu eleman "studyoda inanılmaz bi sekilde benim stratocaster imdan daha sessiz" demis.yani bu manyetiklerin cidden olmadigini mi gosteriyor anlamadim.
birisinin fiyatına 30 kadar efsane gitar modeline sahip olmak bence inanılmaz bisey.(tabi calma hissini gormezden gelirsek).Peki bilgisayardan yapacagimiz custom sesler,sadece bilgisayar uygulamalarinda mi kullanilabiliyor,yoksa gitara yukleyebiliyomuyuz?

Gitarın üzerindeki switchdeki istediğin bir pozisyona custom gitarlarını atayabiliyorsun, yani yanında taşıyorsun istediğin yerde kullan o sesi. Sitedeki tanıtımında öyle yazıyor.

Kasalarını daha özel yapabilirlerdi biraz itici geliyor bana şekil itibari ile...
zaten amaçları belli kayıtlarda deneysel çalışabilmek için üretimiş modeller.

Benim duyduğum kadarıyla variax çalarken elinizde variax olduğunu unutuyorsunuz.

Ben hep o gitar hakkında "tamam teknoloji olarak mükemmel de peki gitarın kendi nasıl?" sorusunu sorardım kendi kendime, kıvılcımdaki şahıs ise gitarın kendinin de çok kaliteli olduğunu söyledi ki o kaliteli diyorsa kalitelidir. En azından mal sahibi satıcı mantğıyla dönen bir sohbet değildi...

ben de kıvılcımda denedim,alet bi teknoloji harikası ama o parayı hak etmiyo ne biliyim gerçek gitar hissini vermiyo sanki yalandan bişeyler yapmışlar da gitar sesleri çıkarıyomuş gibi,bi deneyin ama klavyeden falan fazla memnun kalıcağınızı sanmıyorum,hele hele de lead çalıyosanız...

Bana kalırsa profesyonel olarak müzikle uğraşıyorsanız, kayıt falan yapıyorsanız kesinlikle alınması gereken bir gitar.Amatör olarak barlarda sahnede, hatta profesyonellerin bile sahnede çalacağı bir gitar olduğunu düşünmüyorum.He çalınabilir ama bence müzik çalarken gitarla bütünleşmek gerekir, variax ise fazla teknolojik olduğundan bunu engeller bence.(ps: cıstak çalcaksanız başka tabi :p )

Demek istediğim kayıtla uğraşan, profesyonel birşey elde etmek isteyen insanların kayıtlarda farklı tonlar elde edebilmesi, değişik şeyler deneyebilmesi için kesinlikle alınmalı.Yoksa "bu barda fender çalarım, öbür barda les paul" mantığıyla almak istiyorsanız hiç paranıza kıymayın, bence pişman olursunuz.

yalnız modellerini tam olarak bilemiyorum ama 2 tip var bu gitardan biri nerdeyse diğerinin fiyat olarak 2 katına yakın bu 2 model arasındaki kalite ve işçilik farkı daha gitara dokunmadan belli oluyor... kaliteli olanı daha iyi bi gitar hissi uyandırabilir nede olsa bunu stüdyonun dışında sahnedede kullanan bazı ünlü isimler var (line6 nın sitesinde isim olarak verilmiş bu şahsiyetler) galiba üretim yeri farkıda var...

Geri