The Rain

1994 senesinde ODTÜ' de kurulan The Rain grubunu burada da tanıtmak istedik. Grupla ilgili bilgi almak ve bestelerini dinlemek için:

http://therain.100free.com/index.htm

adresini ziyaret edebilirsiniz. Burada kısaca bahsetmek gerekirse, 1994 - 1998 arasında aktif olan grup, şu sıralar yarı aktif olarak sadece kayıt amaçlı biraraya geliyor. Yaklaşık 30 adet Türkçe Rock bestesi mevcut olan The Rain, bir zamanlar Ankara' nın sayılı beste yapan gruplarından biriydi. Merak edip yukarıdaki adresleri ziyaret eden arkadaşlar, grubun müziği ile ilgili eleştirilerini burada herkesle paylaşabilir. The Rain, en son olarak;

Gitarda: Hakan Emek
Davulda: Çağrı Erişen
Bas Gitarda: Koray Ergünay
Klavyede: Ozan Dündar
Vokalde: Cüneyt Taşdelen

kadrosu ile bir demo kaydetti. Bu demodaki 5 şarkıyı da yukarıdaki adresten indirebilirsiniz...

Yorumlarınızı bekliyoruz...

rock müzik çaldığını düşünenler bi dinlesinler bu grubu ondan sonra enstrümanlarını bırakıp tekrar her şeyi baştan alsınlar. öyle bi grup yani...

uraz demiş ki:
rock müzik çaldığını düşünenler bi dinlesinler bu grubu ondan sonra enstrümanlarını bırakıp tekrar her şeyi baştan alsınlar. öyle bi grup yani...
bu biraz göreceli bir kavram demonuzu dinledim tarzım olmasa bile kulağa hoş geliyor uyum çok iyi herkes ne yapacağını iyi biliyor umarım yakında dinlerim sizleri..

ne adamlarsınız be :) The Rain'in iyi bir grup olduğunu söylemek amacıyla biraz mübalağa edeyim dedim herkes ciddiye almış.. hepinizi tebrik ediyor, alınlarınızın çatısından vuruyorum o zaman. :kicsalla
alın anasını satayım :sniper

iyi bir grup olduğunuzu şarkıları dinleyince anlıyoruz zaten bunu belirtmek için böyle ifadeler kullanırsan destek yerine elbetteki tepki alırsın. ne demiş maykıl abim "BEAT IIIIIIIIT BEAT IIIT"

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Uraz biraz mubala yapmis, dogru. Kimseye enstruman biraktiracak kadar iyi oldugumuzu ben de dusunmuyorum esasen. Amacim, uzerinde epey ugrasilmis olan birkac besteyi buradan da yayinlayabilmek sadece. Umarim iyi-kotu biraz elestri alabilirim. Cunku bu kayitlarin yapilmasindaki tek amac bu. Yani insanlara dinletebilmek ve eleştrileri toplamak.

voiceofthesoul' a da benden selamlar.

indirin dinleyin elestirin lutfen... Daha eski kayitlarimiz da var, onlari da koyacagim pek yakinda. Demo' nun temiz kayidini isteyen olursa [email protected]' a bir e-mail yeterlidir. mp3' ler rahat indirilsin diye oldukca dusuk kalitede hazirlanabildi...

sevgiler

Koray sürpriz oldu seni burada görmek. Takılıyorsun demek buralara...

Keyifler bomba allaha şükür :) Kayıtlar hakikaten çok keyifli geçmişti. Hakan İrlanda' dan dönse de yine girebilsek keşke kayıda. Bir dünya beste var, öyle bekliyor.

Reklama devam edelim :)

Tabii takılıyoruz ara ara, ne demiş ünlü Türk büyüğünün birisi " ortamlara akmak lazım" :D :D

Şaka bir yana hem besteleri hem sözleri ile kaliteli şarkıları var Rain'in... Şu ara esen rock rüzgarını arkasına alıp albümü çıkan popülerlik kazanan birçok grubu görünce, Rain keşke 10 sene sonra en aktif dönemlerini yaşasaymış diyorum...

Bir ara prodüktörlerle görüşüyordunuz Cüneyt ne oldu? Aslında ciddi birşeyler için ortam oldukça müsait bu aralar....

Abi aslında (ismi bende kalsın) büyük bir firma ile anlaşma aşamasındaydık. Fakat çok enteresan istekleri oluyor şirketlerin. Senin de yukarıda espiri ile karışık bahsettiğin rock rüzgarları aslında çok iyi bildiğin gibi bu firmaların yarattığı yeni ve sığ bir rock müzik tanımı doğurdu. Aynı şeyi dünyaya empoze eden MTV aslında rock müziği öldürmedi mi? İşte bu taktiğe boyun eğen son örnek Mor ve Ötesi (Ben, "Deep ve Purple" diyorum onlara) mesela. Eskiden kaliteli işler çıkarırlardı, beğenirdim. Şimdi gözümde Duman' dan farkı yok adamların.

Bizimle ciddi ilgilenen her şirketin bizden istediği de esasen bu oldu. Yani denildi ki, müziğinizi çok beğendik fakaaat; bir tane cover kayıdı (son dönemin modası), bir tane de milletin ağzına dolanacak beste yapın, bu iş olur. İnanmazsın ama bu, şu anki müzik endüstrisinde resmen bir prosedür haline gelmiş durumda. Bu isteğe kendi tarzımızla nasıl yanıt veririz diye düşünmedik değil. Yani hem cover hem de popüler bir rock şarkısı yapmaya çalıştık bir süre. Ama üstad, müzik ruh işi. (En azından bizim için böyle) Ismarlama olmuyor beste yapmak ya da severek yorumlayacağın bir şarkı bulmak. Şu crossroads muhabbeti vardır ya, blues üstadı şeytana ruhunu satar ki daha iyi çalsın, müzikte, enstrümanında tanrı olsun. Bu muhabbette artık şeytan; müzik endüstrisi. Bizim ruhlar da satılık çıkmadı anlayacağın.

Bu sırada Hakan İrlanda' dan bir iş teklifi aldı ve gitti. Çağrı da askere gidince bıraktık ipin ucunu...

Açıkçası şu aralar şeytanlık yapmayacak bir firma bulmak oldukça zor. Bulunabilme ihtimali varsa bile bizim aramaya vaktimiz yok. vesaire vesaire...

Ben de ne yaptım, şarkıları internete koydum. Zaten bütün amaç şarkıları insanlara dinletmek değil mi Koray? Bence çok daha etik bir yaklaşım. Haa bu arada doğru dürüst bir firmadan, doğru dürüst bir teklif gelirse değerlendireceğiz. Böylesi daha güzel be dostum. Albüm yapacağım diye kıçını yırtmak gerekiyor, neden yırtayım ki? Ben, müzik yapmak için kıçımı yırtarım ancak. İnsanlara ulaşmanın çok daha güzel yolları var artık:

Bütün bunlar aslında hepimizin çok iyi bildiği şeyler. Bu sitenin forumlarında kimbilir kaç kere tartışılmıştır. Ben de Rain' in bu rüzgar karşısındaki duruşunu özetlemiş oldum. İyi oldu...

Bu arada Rock Station' da başarılar. Çağrı ile konuştuk, dinlemeye kesin geleceğiz...

Görüşürüz...

Muratcan; yorumlarını bekliyorum. Ayrıca sana demonun orjinal kayıdını da veririm bir gün. Temiz temiz de dinlersin. mp3' ler 64kbps olduğundan duyum problemi yaratıyor olabilir...

Ağzından bal damlıyor Cüneyt... Acı gerçekleri söylüyorsun, ama çok güzel anlatmışsın durumu. Ne kadar üzücü, güzel müzik , "ruhu olan" müzik öldürülüp (dediğin gibi MTV ve diğerleri sayesinde) endüstriyel, ticari, kapitalist müzik pohpohlanıyor. Hissettiklerini notalara döküp paylaşmak isteyenler ise bu sistemin içinden seslerini duyurabilmek için can hıraş çalışıyorlar. Sonuçta The Rain'in şarkılarını internetten indirip dinliyoruz. The Rain gibi nice gruplar var ruhuyla bu işi yapan. Ama ellerine geçen tek şey müzik yapmak için gitgide daha azalan zamanları. Çünkü onların müziği karın doyurmuyor, bu yüzden başka işler yapmak zorunda kalıyorlar. Çünkü onların müziği sisteme aykırı, çünkü içten, samimi bir müzik. Bu konular konuşulduğunda aklıma hep "Kumdan Kaleler" gelir. O kadar kaliteli, o kadar duygulu bir müzikal oluşum, hala onları hatırlayan bir kitle, ama şimdi yoklar.... Belki de en büyük zafer sisteme uyup 100.000-200.000-500.000 satıp 2 sene sonra unutlumaktansa 1.000 tane satıp buna rağmen 20 sene akıllarda, yüreklerde kalabilmek. Söylenecek çok şey var ama.... kim dinliyor? Hayat arz talep üzerine kurulu bir yandan da. İnsanlar güzel müziğe destek olmadıktan sonra para üzerine kurulmuş olan sistem niye olsun ki? Belki sorun sistemde değil, o sisteme uyan insanlarda. İnsan çok bencil bir varlık neticede. İnternetten mp3 indirmek varken kim niye gidip albüm alsın ki. Alanların azınlıkta olduğunu inkar edebilir miyiz?

Çok konuştum. Burası değil bunların yeri belki ama, konu açılınca dayanamadım. Kusuruma bakmayın.

Bu akşam şarkıları dinliycem en nihayet. Yarın yorumlarımı yazarım. Eminim çok şahane şarkılar.

Görüşürüz.

Cüneyt ne güzel yazmışsın; bunun üzerine birşey yazmak boş olur :D

Benim mp3 ile ilgili tek "teorik" sorunum, kayıt kalitesinin hem mp3 yapılış teknolojisine hem de dinlenildiği bilgisayara bağlı çoğu kez kötü sisteme bağlı olarak gerçeğini yansıtmaması olasılığının yüksek olması... açık söyleyeyim hiçbir zaman mp3 dinlemekten keyif almadım, farkı direk duyuyorum çünkü... eskiden daha berbattı, çimdi biraz daha düzeldi teknoloji sayesinde genel mp3 kalitesi ama bas frekansların zayıflığı, mid ve tizlerdeki kompresyon rahatsız edici olabiliyor... kendi hesabıma ayda 5 albümden fazlasını hakkını vererek dinleyemem, çoğu kez bu kadar bile dinleyemiyorum, onun için yeni birşey alacaksam orijinal cd alıyorum hep... yoksa etik konusunda haklısın :D :D

Senin gibi kulağı olan birisi için çok haklısın Koray. Ama emin ol o kadar titiz dinleyen kişiler zaten o mp3' ün audio file' ına da ulaşmayı başaracaktır. Mesela bizim kayıt için bana e-mail atmaları yeterli. Basar CD' ye gönderirim :)

Muratcan "ağzından bal damlıyor" demiş. Dostum, keşke zehir damlasaydı da bu konuda bu kadar dolu olmasaydık değil mi? Ancaaak, sonuçta rock yapıyoruz. O! nlar için herşey mükemmel bile olsa biz çarpıklıkları bulur, üzerine saldırırız. Bizi ve müzikal yansımamızı besleyen, bu çarpıklıklar, yanlışlar, yanılgılar aslında... Üzerine gitmek bile bir görev değil mi rock müzisyeni için. Şu an sitemizde dinlemeni bekleyen Yaşayan Yağmura Ağıtlar' ı da bu çerçevede dinlersen, aslında gruba ve yukarıda anlattığım düzen içindeki konumuna yapılmış bir ağıt olduğunu farketmek, ve liriklerde sembolize edilen kişi veya durumları doğru tanımlamak hiç zor olmayacak.

Herkese sevgiler...

merhaba

Herkese merhaba,

Form sayfalarını gezerken rastladığım the Rain grubu tartışmalarına katılmak değildi amacım ama o kadar düzeyli eleştiriler okudum ki önce mp3'lerinizi indirip sonra da bir iki satır yazmak istedim. Beş şarkıyı da defalarca dinledim ve gerçekten hayran kaldım. Ne yazık ki sizlerinde çok daha iyi dile getirdiği gibi artık kaliteli müziğe ulaşmak oldukça emek harcamayı gerekli kılıyor.

En azından bunu bizler için daha kolay hale getirmiş olan mikropp'a teşekkür etmek lazım. Şarkılarda emeği geçen herkese de ayrıca ve çok içten teşekkür ediyorum. Gerçekten hem müzik hem de sözleriyle etkileyici ve ruh sahibi parçalar yapmışsınız.

En kısa zamanda diğer şarkılarınızı da dinleme keyfine ulaşmayı diliyorum.

Sevgiler

Faust9

Geri