Scalloped Ve Pickguard Yapımı Yardım

M

metalman99

Arkadaşlar ben gitarıma metal kaplama yapacağım Ltd wayne static modeli gibi taslak alındı metal kesildi şekil gayet güzel bunu sizce vidaylamı yoksa yapıştırarakmı takmalıyım yapıştıracaksam ne kullanmalıym vida ise kaç mm vida ayrıca ben gitarıma scalloped uygulamak istiyorum perde derinlikleri kaç mm olmalı ayrıca ne tür zımparalar ve eye kullanmam lazım yardım ederseniz sevinirim

merhabalar scalloped uygulamasını kendin yapmanı tavsiye etmem gereginden fazla derinlikte olması sorun oluştırabilir bilgili ve daha önce yapmış birinin yapması iyi olur

Picguard için çift yönlü yapışabilen bantlar var onları denemeni tavsiye ederim.

Scalloped olayını denemiş birisi olarak sana, kesinlikle yapmamanı tavsiye ediyorum. Kesinlikle göründüğü gibi değil.
Ve kesinlikle yaptığın işlemden memnun kalmayacaksın. Haa son 4 perdeyi yapmaya çalış. O zaman nedemek istediğimi anlarsın.
Ayrıca bu işlemi yaparsan; bi yarabandı veya elektrikçilerin kullandığı bantlarla ile fretlerin üstünü kapa ki fretler zarar görmesin. (y)

Scalloped olayını yalayıp yutmuş biri olarak sana, elin biraz alet edavat tutuyorsa yapmanı tavsiye ederim. Kesinlikle göründüğü gibi, özellikle tuşe rosewood ise çok rahat yaparsın. Ancak ilk olarak başka bir ağaçta deneme yapmanı öneririm. Öncelikle fretleri sağlam bir bantla kapat. Eğe kullanırken çok dikkatli olmalısın, çok küçük miktarda ağacı törpüleyerek başla, zımparayı kendin nasıl istiyorsan öyle tercih et, en son kısımda su zımparası kullanabilirsin, tek seferde çok almak yerine çok seferde azar azar ilerle, zımparayı perde genişliğinin şekline getirebilecek bir araç kullanmanı öneririm, örneğin en ince perdeler için kalem benzeri bir tahta çubuk, zira parmağın alev alır bir süre sonra, ya da yorulursun, şahsen ben tamamen elle yapıyorum, ama tavsiye etmem. En önemli şey korkmadan cesaretle deneyebilmen, ben ilk scallop denememi USA Fender Stratocaster ile yaptım, tahminimden fazla memnunum sonuçtan. Ama elin alet edevat tutmuyorsa hiç bulaşma, sakın. Asla acele etme, çok yavaş çalış, güç kullanma, fazla tekrar yap. Ayrıca ben kaynak olarak http://www.projectguitar.com/tut/scal2.htm buradan yararlanmıştım, zaten beni gaza getiren hep bu site :D Bunları scalloped bir gitar deneyip çok rahat ettiğini düşünerek yazıyorum, denemediysen önce dene, tuşe abanoz ya da akçaağaç ise bu ağaçlarla hiç çalışmadım ama pelesenkten sert oldukları için çalışması zor ancak hata payı daha az olacaktır. Ek olarak; Genelde forumda kimseye sen diye hitap etmiyorum neden böyle yazdım ben de bilmiyorum, kusura bakmayın.

Çok bilgim olmasada rosewood klavyelerde damarlar bulunduğu için sorun çıkabiliyormuş scalloped olayında. Çatlama açılma vs.. Alshain bunu açıklarmısın tecrübele edinmişsindir mutlaka. Scalloptan kastımız hız ve keskin tonlarsa bence maple klavye olmalı. Maple klavyenin verdiği kayganlık parlaklık açısından.

Scalloped olayını yalayıp yutmuş biri olarak sana, elin biraz alet edavat tutuyorsa yapmanı tavsiye ederim. Kesinlikle göründüğü gibi, özellikle tuşe rosewood ise çok rahat yaparsın. Ancak ilk olarak başka bir ağaçta deneme yapmanı öneririm. Öncelikle fretleri sağlam bir bantla kapat. Eğe kullanırken çok dikkatli olmalısın, çok küçük miktarda ağacı törpüleyerek başla, zımparayı kendin nasıl istiyorsan öyle tercih et, en son kısımda su zımparası kullanabilirsin, tek seferde çok almak yerine çok seferde azar azar ilerle, zımparayı perde genişliğinin şekline getirebilecek bir araç kullanmanı öneririm, örneğin en ince perdeler için kalem benzeri bir tahta çubuk, zira parmağın alev alır bir süre sonra, ya da yorulursun, şahsen ben tamamen elle yapıyorum, ama tavsiye etmem. En önemli şey korkmadan cesaretle deneyebilmen, ben ilk scallop denememi USA Fender Stratocaster ile yaptım, tahminimden fazla memnunum sonuçtan. Ama elin alet edevat tutmuyorsa hiç bulaşma, sakın. Asla acele etme, çok yavaş çalış, güç kullanma, fazla tekrar yap. Ayrıca ben kaynak olarak http://www.projectguitar.com/tut/scal2.htm buradan yararlanmıştım, zaten beni gaza getiren hep bu site :D Bunları scalloped bir gitar deneyip çok rahat ettiğini düşünerek yazıyorum, denemediysen önce dene, tuşe abanoz ya da akçaağaç ise bu ağaçlarla hiç çalışmadım ama pelesenkten sert oldukları için çalışması zor ancak hata payı daha az olacaktır. Ek olarak; Genelde forumda kimseye sen diye hitap etmiyorum neden böyle yazdım ben de bilmiyorum, kusura bakmayın.

eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek tam da bu olsa gerek.Evde emektar maple klavye ilk gitarım var yapcam lan bu siteden bakıp hadi hayırlısı.Siteye tam bakmadım ama fredlere ne kadar yakınlıktan başlamak gerek.Yani fredleri korumak için sarcağımız bandın eni ne kadar olmalı(Derdimi umarım anlatabilmişimdir)Ayrıca scalloped derinliği ne kadar olmalı? mesela 2. fred ile 20. fredteki derinlik aynı mı?

Gentleman Jack

Rosewoodun üzerindeki damarlar tuşenin toplam boyutu kadarsa olabilir belki :), şahsen böyle bir şey tecrübe etmedim, scallop tuşeye temas etmemek için yapılır, dolayısıyla hangi ağaç olduğu çalım rahatlığı konusunda hiç bir şey değiştirmez.

Kimsin_Sen

Derinlik sizin isteğinize bağlı, ancak ince perdelere ilerledikçe derinlik artmalı, tabii bu full scallop yapacaksanız geçerli, blackmore tarzı ya da mermi şeklinde de scallop yapabilirsiniz, tamamen isteğe kalmış bir şey, nasıl rahat edecekseniz öyle yapın.
img_5475_scallop02.jpg

images

bantlar fretleri kapatacak kadar olsa yeter, ancak dikkat edin sürttükçe bant parçalanır, farketmezseniz fretleri yersiniz.

Scalloped kullanan en unlu gitaristlerden Ritchie Blackmore'un scallope'u aman ilk seferde degil, 10 sefer yapmis biri icin bile iskence olabilecek zorlukta. Ustteki ilk fotoda gozuktugu gibi perdenin sapa yakin tarafi normal baslar perde sonuna dogru oyulur. Yukardakinde 15. perdeyle beraber duzelmis gerci hep ayni gitmemis. O ayari her perdede kendine gore ve sapin geneline uygun olarak tutturmak sanirim yillarin verecegi bir maharet ister. Bildigimiz half veya full scalloped'a benzememekte. Calan kisi o oyuklara adapte olamayip memnun kalamayadabilir cok guzel yapmis olsa bile. O yuzden hic bahsi gecmesin. Ustelik ayari tutturulamayip da yapilamazsa sap kirdirtir adama :D

Benim tavsiyem daha once hic bu tur bir klavyeye sahip gitar calmadiysan "half-scalloped" yapmandan yana. Bilindigi gibi teller perdeye degmedigi icin parmaklar sadece tellerle temas etmekte. Boyle olunca da hafif bir kesme hissi olusuyor baslarda. Ustelik tele cok bastirirsan da perde icinde "bend" yapmis oluyorsun. "Half-scalloped" secimiyle baslarda karsilacagin bu handikaplari daha cabuk atlatirsin, daha cabuk adaptasyon saglarsin.

Bu noktada bir diger onemli konu ise fret secimi olacaktir. Normal boydaki fretler bile perde oyulacagi icin yukarda kalacak ve jumbo gibi olacaktir. Jumbo kullanirsan ise baya yuksek kalacaktir. Misal Malmsteen full scalloped kullaniyor ve fretleri jumbo fret. Haliyle hem oyuk hem de yukselti cok fazla. O yuzden iyi dusun tasin, oyacagin perdenin derinligine gore kendi simdi kullandigin fret dogrultusunda bir fret secimi yap. Bu nokta cok onemli.

Benim bir gitar toplama projem vardi, scalloped dusunuyordum. Kenan usta'ya yaptiracaktim, gittim konustum. Direk warmouth'tan veya benzeri bi yerden al hic ugrasmayalim demisti. İste o an bitti proje :D

söylemeyi unuttum, K_r_m çok doğru bir yere değinmiş, scalloptan sonra fretlerin tesviye edilmesi gerekebilir, ben yukarıdaki tarzları örnek olsun diye gösterdim, yapması kesinlike zor değil, ancak çalarken kişiden kişiye değişir rahatlık konusu, o yüzden hepsinden bulup denemek lazım, bu arada malmsteen öyle tuhaf bir düzen kullanıyor ki, action yüksek, fretler jumbo, tuşe scalloped, çok tuhaf, bu arada yaptığım ilk scalloped çalışmasını ilanımdaki Fender'de görebilirsiniz :)

malmsteen sağ elden kurtarıyor tellere paralel tutuyor penayı scallop da üstüne eklenince çok net ses çıkıyor.Bir steve vai ya da jason becker gibi eli-parmağı olmamasına rağmen onlar kadar tuşeye hakim oluyor.Scallop öven de var yerin dibine sokanda.Açıkcası scallop gitar kullanmadım.Dandirik bir gitarda denemeyi onun için istiyorum nasıl bir şey anlamak için.Piyasada scallop gitar nadir denk gelmedi ki deneyelim.

malmsteen sağ elden kurtarıyor tellere paralel tutuyor penayı scallop da üstüne eklenince çok net ses çıkıyor.Bir steve vai ya da jason becker gibi eli-parmağı olmamasına rağmen onlar kadar tuşeye hakim oluyor.Scallop öven de var yerin dibine sokanda.Açıkcası scallop gitar kullanmadım.Dandirik bir gitarda denemeyi onun için istiyorum nasıl bir şey anlamak için.Piyasada scallop gitar nadir denk gelmedi ki deneyelim.

penayı tellere paralel tutmak mı? :) hiç mi hiç alakası yok...

tam olarak anlatamadım yani çok düzgün tutuyor açı yaptırmıyor tellerle neyse konu dağılmasın.Rus 'un biri yapmış amatörce evde.Bazı baktım videolara göre bu baya uğraşmış şimdi hiç kolay iş olmadığını anladım

Part1:
Part2:
Part3:

vodka olayı da güzelmiş adamların elinin altında hemen masadaki su gibi asdasd.Kim bilir kaç saat sürmüştür.Vodkasız olmaz zaten ara ara içmiş :D

ben pek bir uğraş göremedim, hatta bayağı kabaca yapmış, olduğundan çok daha kolay görünüyor bu videolarda, işçilik çok kötü, çok derin olmuş, olmamış yani :). Benim dediğim hayatı yapmış, çok darbeyle azar azar almak yerine güç kullanarak alıyor eleman, hiç tavsiye etmiyorum.

bence de derin almış.Ama bu kişisel zevk meselesi değil mi? 1.2. perdeler hariçi o kadar kötü değildi.Bana çok uğraşmış gibi geldi.Bu bile az uğraşsa girmeyecem scallop işine.sapı sabitlemiş,eğe kullanmış(sadece kağıt zımpara kullanlar var) üstüne k. zımpara yapmış tekrar ince ayar zımpara geçmiş,2 kere alkolledi limonladı.... Sondaki sesin kötü çıkması gitarın squier olması+pedal neyim hiçbirşey yok.Anca bu kadar. Bir de sap ayarı yok gitarın muhtemelen.Ayrıca 5.6.7. fretleri yedi galiba.

... zımparayı perde genişliğinin şekline getirebilecek bir araç kullanmanı öneririm ...

Bu bahsettiğin aracı bulabildin mi? Hayır ben bir kaç yapı markete baktım ama, özel bir adı var da ondan mı bulamadım bilemiyorum. Bu konuda bilgin varsa ve paylaşırsan sevinirim, çünkü ben de bu ara bir sapı oymakla meşgulum.

Son 7 perdeyi gayet güzel bir şekilde "full scalloped" yapmış biri olarak çok kolay bir iş olduğunu söyleyebilirim. Fakat biraz zaman alıyor. Eliniz bu işe yatkınsa, duvara bir çiviyi düz çakabilecek yeteneğiniz varsa bunu da yaparsınız. Ben, tırtıkları fazla ve belirsiz küçük bir eğe ile işe başladım, yavaş yavaş dikkatlice yaptım ve çok memnunum şu anki halinden. Sadece geri alamayacağınız hareketler yapmayın, o kadar.

Geri