Redd

sisebira demiş ki:
sevgili müzik otoritesi olmuş ağbiler bir zahmet hürriyetin pazar keyfi ekinde ki Kutlu Özmakinacı yazısını okuyabilirseniz belki de değerlendirirken biraz daha dikkat edebilirsiniz.

sen sadece alkışlanırsın!burası bir forum ve insanlar düşüncelerini istediği gibi özgürce savunabilir.gazetelerin yazdıklarına göre müzik dinleyeceksek zaten kapatalım "turkrock forumları"nı gazete eklerindeki düşünce ve yazılarla ne dinleyeceğimize karar verelim.
biz kendi beğenilerimiz doğrulutusunda kendi değerlendirmemizi yapmışız."beğendim" veya "beğenmedim" diyebilmek bizim en doğal hakkımız.tabi sen okuduğun yazılarla idare etmeye devam et!!!

sevgiler & saygılar...

gelip de forumdaki ilk mesajını eleştri yapan kişilere saygısızca atan kişiler kendinde olsun!
biz nerede,ne yapacağımızı biliyoruz.fikrimizi söyledik horlandık,müziğimizi yaptık dışlandık...

sevgiler...saygılar...

EKŞİ SÖZLÜKTEN YORUMSUZ

EKŞİ SÖZLÜKTEN YORUMSUZ...!
11. 1997 den bu yana '' ten '' ve '' red '' olarak bir çok mekanda performans göstermiş; doğan duru - berke hatipoğlu - güneş duru - ilke hatipoğlu' ndan oluşan eski ve köklü bir pop-rock band.'' mutlu olmak için ''adlı şarkılarının klip yönetmeni mete özgencil. '' redd '' şubat ayı sonu itibari ile müzik arenasında boy göstermeye başlayacak.
öperler benim favorim olan şarkı.
(dfbw, 15.02.2005 13:25 ~ 13:32)

12. mutlu olmak icin adlı güzel bir şarkı seslendiren grup. takip etmekte fayda var.
(weep, 28.02.2005 02:16)

13. cd ile gelen kırmızı kalem cok hoş bir buluş.
(paschaf, 01.03.2005 15:30)

14. vokallerinde hafiften chris cornell havasi sezdigim* guzel klip ve sarkilari olan grup.
(marianne faithfull, 02.03.2005 21:24)

15. şu anda yüxexes adlı sevdiğimiz programda canlı perfomanlaslarını izleyebileceğiniz grup.
(barbee, 02.03.2005 23:03)

16. insanın ruhu okşayan, ümitlendirip, buruklaştırabilen süper bir albüme de sahiplermiş.
(bkz: ovation)
(barbee, 06.03.2005 20:28)

17. rock fm'de kendilerine yöneltilen boş sorulara, süper cevaplar vermiş grup. albümü ilk dinleyişten itibaren bağımlılık yapıyor. ben de 1 numaralı hayranları olmuş durumdayım.
(barbee, 06.03.2005 23:14)

18. "coldplay sevenler bizi de sever" dedikleri bir yazıyı okuyup, bir 'coldplay sever' olarak ve türkçe rock müzikte yeni ve kaliteli bir şeylere pek hasret kalmış biri olarak albümlerini almış bulunduğum grup. ilk şarkıdaki klarnetlerle, yaylılarla 'noluyoruz' dedikten sonra diğer şarkılara geçince, hoş gitar ezgileriyle bir 'oh' çekmişimdir. fena gözükmüyor şimdilik. daha çok dinlemek gerek sağlıklı bir yorum için.. ama şurası kesin ki böyle gruplar gerek bu ülkeye biraz. kaliteli müzik yapan gruplar o kadar az ki.. vega'nın, mor ve ötesi'nin sürekli yeni albüm çıkarmasını istiyor insan bir zaman sonra, hal böyle olunca.
(topuklu, 07.03.2005 01:05 ~ 01:10)

19. mutlu olmak için

http://www.grupredd.com
(weep, 07.03.2005 02:30)

20. dogan duru'nun, sesiyle fark yaratacak tarzini buldugunda gercek ve kalici basariyi yakalayacagini dusundugum, genc yeteneklerden olusan grup.
(bkz: 50 50)
(ursard, 09.03.2005 12:43 ~ 12:47)

Biraz önce başlıktaki mesajların hepsini okudum ve açıkçası bu gidişattan endişelenmeye başladım. Başlığı açmaktaki amacım, ilk defa gördüğüm ve dikkâtimi çeken bir grup hakkında daha fazla bilgi almak, albümü dinleyenlerin, klip şarkısı dışındaki şarkılar hakkındaki yorumlarını alabilmekti. Amatör gruplar başlığına yazmadım çünkü amatörce birşey görmedim. Grubun neredeyse on yıllık geçmişinin olması da beni haklı çıkarttı.

Ancak kafamdaki soru işaretlerini giderdiğimi söylemem güç. Tabii ki herkes aynı şeyi beğenmek zorunda değil. Aksini düşünmek abes olur. Ama olumsuz eleştilerin de yapıcı olması, beğenilmeyen tarafların kırıcı olmadan, medeni bir şekilde dile getirilmesi, kişisel polemiklere girilmemesi gerekir. Zira bence ne söylendiği kadar nasıl söylendiği de önemlidir.

Reddvox, Yüxexes'teki performans hakkında yazdıklarını silmiş, -birşeyler anlatmanın anlamsızlığına inandı belki, bilemiyorum- ama keşke kalsaydı.

Diyeceğim şudur ki: Lütfen, kestirip atmak yerine daha doyurucu eleştiriler gelsin, kişisel polemiklere girilmesin ve lütfen bu kadar laftan, yapmaya çalıştığım şeyden sonra "Nasıl davranacağımızı sana mı soracağız?" tarzında bir cevap gelmesin.

bence buradaki hiçbir şeye redd grubunun elemanları cevap vermemeli..hatta mümkünse grupla ilgili haberleri de menejerleri forumlara girmeli diye düşünoyorum.Sonuçta uzun bir bekleyişin ardından profesyonel olma yolunda büyük bir adım atmış olan grup bu şansını iyi değerlendirmeli.Nasılsa yakında ankara'da tanışıcaz o zaman daha detaylı konuşuruz:))

forumu baştan sona okudum ve gercekten anlamadığım şu...eğer cidden hoşunuza gitmediyse beğenmediyseniz , bunu çok daha farklı bir dille anlatmak varken neden yıkıyorsunuz? bir ikincisi proffesional olma yolunda diyen arklar var , afedersinizde bu iş album yapmaklamı oluyor? bilmiyorsanız afedersiniz ama sizin cahilliğiniz...albümü soft bulan arkadaşlara sesleniyorum sizler kesin mor ve ötesi duman vs gibi grupları çılgınlar gibi dinleyen ve bundan çok büyük haz alan insanlarsınız..kesinlikle saldırı degil ama onların albümlerini dinledigimde
efekt tüfek reverb dolu soundlar ve canlı performanslarda hayal kırıklığı olarak tanımlıyorum o arkadasları bu da benim düşüncem...albümü sözleri soft yumusak vs bulduk diyorsunuz bi kere kafadan , kafanızdaki rock muzik profili ile karsılaştırmanız yanlış yada içinizden kıyas yapıyorsanız diger gruplarla bu da yanlış çok farklı , kendilerini diğer gruplardan ayıran bir tarzları ,soundları war , isyan bayrağını çekmiş 3. dünya harbine için için girmiş sözlerden çok , isyanın yanında ümitetmekten umud etmekten vazgecmeyen sözler , basit diyen arkadaşlar daha iyilerini yazıyorlarsa bilemem , iki üç beş şarkıyı dinleyerek karalama kampanyası baslatmayın , ayrıca begenmedigini tekrar tekrar dile getiren forumuda deli gibi takip eden , güzel birseyler yazılırsa akabinde grubu kötü eleştiren yazılarıyla foruma köstek olan arkadaslara sesleniyorum, fikriniz olumsuzsa grup hakkında begenmedim dersin gecersin , ısrarla bunu tekrarlıyosanız eminim baska grupların elemanlarısınız yada tanıdıklarısınız ve redd in bu gözle görülür yükselisinden korkuyorsunuz...grubu olusturan insnların kariyerleri , müzik hayatları , PROFESYONEL likleri tartışılmaz , burdan kriter arkadaşlara selamlarımı gonderirim ayrıca öperim ...öperler ...nefes bile almadan seviyorum redd i ;)

yukarıdaki entry sahibi insanları saldırganlıkla suçlayan bir tavır takınmış.diğer kişilerin yazdıkları umrumda bile değil.ancak profesyonellikten bahseden kişi benim ve yıllar boyunca müizk ile uğraşmayı,konser vermeyi barlarda çalmayı ben profesyonellik olarak görmem.Müizk sadece icra edilen bir olgu değil çağımızda.Tamamen bir ENDÜSTRİ ve grup bu işe başladıysa sadece enstrümanlarına hakimler ya da bu işin piri oldukları için profesyonel olamazlar.Önce bu piyasa şartlarını iyi tartmalılar.Ben profesyonellikten bahsettiğim entryde.Grubun iyiliği niyetiyle bir giriş yapmıştım.Daha yeni parlayan bir grubun elemanları forumlarda kişisel polemiklerden kaçınmazsa ilerisi için yapılan yatırımlar büyük oranda zarar görür..Mesela ben grubun menjeri ile ankara konseri için defalrca görüşmüş biri olarak kliplerinin bu p.tesi den itibaren kral tv de gösterime gireceğini duyduğumda tebrik ettim.Umarım şirketlerinin yatırımlarıni boşa çıkaramazlar.Şahsen ben grubun ankara konserini yapmak istemiştim ama şimdilik uygun şartlar oluşmadı ama kafamın bir tarafında hala redd yer almakta.Nasılki bazı insanlar forumlarda grubun bazı yönlerini haksız yere eleştirdiklerini düşünüyorsanız sizde bazı noktalarda kesinlikle saldırganlık konusunda bu insanlardan geri kalmıyorsunuz.Ben redd grubunun gelceği olacak bir grup olduğunu düşünüyorum.Söz yazımı konusunda başarılılar.Ancak önümüzdeki günlerde türk rockı adına çıkacak albümlerin arasında sıyrılabilcekler mi bilemiyorum.Umarım grubun bahtı açık olur.Piyasa küçük ve pastadan pay almaya çalışan çok isim var.Birileri bu yarışta diskalifiye olacak umarım bu redd gibi nitelikli isimler olmaz..

beğenmediğimizi daha başka nasıl bir dille anlatabiliriz?"beğenmedim" yetmez mi?yıkıcı bir şey yazdığımızı zannetmiyorum,ayrıca ilk albümünü çıkarmış bir grup bu tarz eleştrilerle yıkılacaksa zaten geri dönmek lazım.
profesyonellik konusunda ise nekrophiliac yerden göğe kadar haklıdır,bu konu sadece yıllardır müzik içinde olmakla olmaz.nerde,ne zaman,ne diyeceğini de bilmek gerekmez mi?
evet,albümü soft buldum ve evet duman,kurban-direc-t hayranıyım.kurban kadar sahne performansı iyi olan bir grup var mı?direc-t kadar albümle birebir çalan grup var mı?bahsettiğim gruplarda efekt(tüfek) gibi aksyonlara pek rastlanmaz(drive aç kapayı,vah'ı efekten sayıyorsan bilemem).
tıpkı senin de dediğin gibi D_E_R_I_N arkadaşım biz düşüncemizi beyan edip hoşlanmadığımızı belirttik ama sen ve senin gibiler "neden beğenemedin?nesi varmış?siz anca duman,mor ve ötesi v.s. dinlersiniz zaten!" gibi yazılarla bizi yazmaya zorladınız.asıl kösteği biz değil bizi gazlayan sizler oluyorsunuz ve bunu defalarca tekrarlayan da sizsiniz.
başka grupların elemanı olmak ya da olmamak bir şey farkettirir mi?hem az önce redd diğer rock gruplarından farklı diyen sen değil miydin?madem o kadar farklı bir grup biz niye redd'in yükselişinden korkalım?(farkındasın...)aynı tarz bir müzik söz konusu olsa "eyvallah" denir sözlerine ama dediğim gibi sen de farkındasın... ;)

sevgiler & saygılar & hörmetler...

bendende saygılar sevgiler hurmetler ;) gazlanacak bi durum yok , fikrini negatif yönde belirten tek arkadas sen diil sin yazdıklarımı komple üstünüze alınmanıza gerek yoktu paşam , bide merak ettigim şey piyasada calmakla mı profesyonel olunuyo ? yoksa olunmuyomu ? olunuyosa sadece 1-4 -5 . derece akorlarını bilen 2 de marş armoıni örenen insanların gitar calıp sarkı solemeleri bu işten para kazanmaları profesyonellikmi ? yoksa album cıkarmalarımı profesyonellik ? nedir bunun kıstası ? ben bu soruların cevaplarını cok iyi biliyorum ama simdi bunları yazmam da yersiz forum amacından sapmasın ama yinede silmicem siz kendi kendinize düşünün bir derim...çok başarılılar cok natureller zevkler ve renkler ... ayrıca rock muzik ülkemizde gittikce populistlesen,avrupadaki bir kac rockmusic yada poprock diye tabir ettigimiz muziklerin sentezlerinin, ülkemizde kopyalanmasına taklit edilmesine doğru bir gidiş war , çıkmamış gruplara tabiki sölicek bi lafım yok daha bebek dogmadan göbek kordonunu kesmek yersiz belkide ama o tur gruplarla aynı kefeye koyup onların aralarından sıyrılmaksa bahsettiginiz , hiç sıyrılmasınlar daha iyi ..piyasa şartları nedir bilmem , çoğu insan cebinin dolması derdinde , az masraf , büyük kitle , çoluk çocuk hedef kitle oldu zaten , bol satıs , bilet fiyatlarından bi güzel ....hangi piyasa sartları yapmayın allaskına şartı şurtu yok bu işlerin kim kime dum duma kim kime nası şeetsem die bakıo herkes anasının gözü kendi menfaatinin derdinde hangi piyasa şartı sorarım bilgimize sunarsınız sizde umarım.. neyse redd e dönelim :)babalar calıolar aslanlar gibi soft temiz , müzik ortada , solist muhtesem , ben bi de redd i canlı dinlemenizi tavsiye ederim , yok tv de canlı gördük duydukla olmuyo bu işler inanın ...televizyon sound konusunda cok yanıltıcı olabiliyo , grupların SADECE albumleri ile degerlendirilmeside bana garip geliyor , album sadece tanıtıma halka arz durumlarına yardımcı oluyo başkada bi getiri oldugunu düşünmüyorum , takip edin gidin bir dinleyin derim ..herkeze saygılar

bu kadar anlamsız sözler görmedim...klibini izledim bu grubun ama olmaz abi müzik fena değilde sözler ne kadar bayağı anlamak zor...popmu yapıyorlar acabada pop müzik mislai sözler??

D_E_R_I_N sen benim yazdıklarımı nasıl okudun anlayamadım.benim ilgili olduğum nokta grubun müziği hakkında adamların kişilikleri hakkında en ufak bir yorum yapmayıp profesyonellikten bahsedince agresif bir tavır takınman.Artı olarak burada herkes grubu eleştirir ama savunan neden savunuyor acaba?
millet birbirini şey etmeteye çalışıyor demişsin sonra da nerede piyasa demişsin.Ben umarım yanlış anlamadım ama insanların biribirinin kuyusunu kazmasına ben tam anlamıyla piyasa derim.Zaten olması gereken de bu..Herkes para kazanmalı bu işten bunun için elinden ne gelirse yapmalı.etik değerlerinde bence böyle işlerde hiçbir önemi yok.Kimse babasonın hayrına çalışmıyor.Redd grubu da babasının hayrına çalışmıyor.Şimdi sen onlar sevdiği işi yapıoyr falan gibi şeyler söylersin ama ne farkederki adamlar bu işten para kazanabilmek için can atmıyoruz diyemezler.Zaten para kazanmayı dşünmüyoruz gibi bir söylevleri varsa o zaman samimiyetlerinden endişe duyarım.Mor ve ötesi kurban gibi gruplar olmasaydı emin ol şimdi REDD diye bir grubun albümü çıkmazdı.O beğenmediğin kişiler bu ülkede çok zor olan bazı şeyleri başardılar.Albümleri listelere girdi kral tv de başa oynadı.Bunlar kötü şeyler değil.Umarım redd grubu da birgün kral tv de bir numara olur.
şimdi burada seninle profesyonellik tartışması yapmicam.Ancak gitar çalmak birçok kişinin zaman içerisinde öğrenebilceği iş.Zamanla öğrenelemeyecek şey ise işin ticari boyutu,sahne duruşudur derim ben sana..
bu müizk dediğimiz şey büyük bir endüstri ise sende bu oyunun içindeysen oyunu kendi kurallarına göre oynayamazsın oyunu kim yarattıysa kuralı da o koyar sen sadece yaratıcı fikirler üretip oyunda ilerlersin:)))

aynen dediğin gibi D_E_R_I_N:zevkler ve renkler...ama sen halen kabullenmiyorsun bizim zevkimizi.necrophiliac'ın dediği gibi savunan neden savunuyor ki bir tek sensin bunu yapan...
piyasa nedir?piyasa şudur:müziğini yaparsın,paranı kazanırsın.ne şekilde yaparsan yap bu işi,ister kendi bildiğini oku istersen de milleti şey etmeye çalış.
o beğenmediğin gruplar bu memlekette rock müziğinin önünü açtı(taklit veya değil)

saygılar...

kırmızıkalem veriyorlarsa gayet iyi bi çok şeyin üstü çizilirken işe yarar.Açıkcası grubun hürriyete milliyete vs çıkması grubu iyi yapıyosa güzel..saygılar sevgiler

Geri