Gitar Alıcam Tavsiyeleriniz...

'Elektro Gitarlar ve Akseuarları' forumunda Fenderr tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Gitar almayı düşünüyorum Metal'le işim olmaz tarzım deneysel müzik ve post-rock vs. gitar önerilerinizi bekliyorum bütçem 1.200 tl'ye kadar şimdiden teşekkürler...
   
 2. Avatarındaki gibi bir Jaguar alabilirsin mesela.
   
 3. Bütçeyi aşıyo hocam :)
   
 4. Meksika'sı yok mu yahu bunun? Bir de sıfır mı düşünüyorsun ikinci el mi?
   
 5. evet squier deyip geçmemek lazım ki zaten squier in üst modelleri çok çok iyi gitarlar. rahatlıkla alınıp çalınabilir. bende 97 model solak sunburst kore squier var tonu v.s. çok memnunum.
   
 6. Tavsiyeleriniz için sağolun değerlendiricem...
   
 7. benim ilk tavsiyem sıfır almamanız yönünde zaten 1200 TL ye adam gibi sıfır gitar yok ortalıkta. Fender almayı hayal ediyorsunuz tahminince eğer öyleyse 2. el bir mexico lonestar strat işinizi çok fazlasıyla görür bahsettiğiniz tarzlarda.
   
  CaglarS bunu beğendi.
 8. ben de prs se diyecektim.
   
 9. Benim tavsiyem. 500-700 tl arası güzel bir ikinci el kore gitar almak ve geri kalan parayla varsa anfin satıp daha iyi bir anfiye geçmen.
  Anfide Line6 çok fönksiyonel ve deneysel müzik için gayet efekt bol.
   
 10. Hocam, bencede amfiye daha fazla önem verin. Tonları çok iyi olan bir amfi ile bu gitardan çok ama çok iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz.. Deneme fırsatım olmuştu ve tonları başarılıydı..

  http://www.do-re.com.tr/urundetay.asp?id=2827&yamaha-pacifica-112vmx-elektro-gitar
   
 11. Marshall jtm 310 amfim var...
   
 12. 2500tl altında orjinal, temiz, amerikan malı bir gitar bulman zor. Bende piyasaya bakıyorum. Fender Amerikanların Deluxe modelinin altı tat vermiyor diye bir çok görüş var bende katılıyorum. Gibson, Prs, Viger, Heritage vb. gitarlar çok çok iyiler ama hepsi fender deluxe'den pahalıdır. Bunları sende biliyorsundur, duyuyorsundur.

  Ben 20'den fazla gitar değiştirdim. Sakladığım gitar olmadı. Bir kaçtanesi sıfır aldım fakat şuan ki tecrübemle sıfır almanı tavsiye etmem. aldığın anda %30 değer kaybediyor ve sürekli gitar çalmayı düşünüyorsan etrafımda ki herkes gitarından sıkılıp yeni bir gitar aramayı sürdürüyor. Kabul etmeliyizki her erkek harem kurmak ister. Her gitarist Fender, Gibson, Jackson, Prs vb gitarlarım olsun, çeşitli marka lambalı anfilerim olsun istiyor. Eldede para olmayınca 6 ay a marka sonra onu satıp üzerine para koyup daha iyisini alayım diye geçiyor. Benim anlatığım benim tecrübelerim, sana uyabilirde uymaya bilirde.

  Amerikan gitarlarının dışındaki tüm gitarları eksiklik hissi verir. Amerikan gitarlarından sonra Japon gitarları geliyor ESP, İbanez, Jackson vb.
  ESP metal için çok iyi gitarlar yapıyor, Blues için Eclipse 1000 deluxe çok çok iyi ama fiyatları amerikan gitarlar kadar yüksek. İbanezleri tavsiye etmiyorum. Genelde Basswood ağaç ve kendi yaptığı manyetikler kullanırlar. Tonlar karanlıktır, susteinler düşüktür. Satriani, Steve Vai, vb isimler kullanıyor diye Türkiye'de bu gitarlar iyidir diye bir şehir efsanesi var. Halbu ki bu adamların gitarla anfi arasındaki efekt ünitelerinin sayısının haddi hesabı yok, bana sorsan o sisteme 100$ gitarıda taksan yakın sound elde edersin. Geneldede Floyd roselu modelleri tercih edilir ama ne hikmetse akor tutmaz. İbanezin 1980-1990 modelleri çok güzeldir. bulabilirsen al. Japon Jacksonlar var piyasada tavsiye etmiyorum. Metal müziğe uygundur.

  Kore üretiminde LTD, Cort, PRS, Schecter, marka gitarlar fena değil, bunların üst CUSTOM modellerini ve orjinal Seymuor Duncan manyetikli modelleri senin için uygun. Kalite ve ton sıralaması yapsam PRS>LTD>Washburn>Cort>Schecter sıralaması yapabilirim.

  Hem single, Hem Humbucker özelikli modelleri var. Ton yelpazesi çok genişliyebiliyor. Aynı gitardan Fender ile Gibson arasında tonlar alabiliyorsun. Cort markası sağlam firmadır. Diğerlerinden farkı Cort kore markasıdır ve fabrikasında diğer markaları üretiliyor olması şuan yılda 1.000.000 gitar üretiyor. Özelikle 2008 öncesi kore üretimi üst modellerini şiddetle tavsiye ederim.

  Özete 1200 tl bütçeyle Amerikan gitar alamazsın, alsanda Fender Fender tonu verir, gibson gibson tonu verir, bir parçada fender tercih edilir başka parçada Gibsona yakışan ton olur, biz gitaristler tüm markalara sahip olmak isteriz :) ömür o gitar bu gitar sahip olma hayaliyle geçer....

  İçindeki gitar sevgisi kaybolmasın yeter ki....
   
  Nobody bunu beğendi.
 13. Çok güzel açıklamışsınız.. Aynen katılıyorum.
   
 14. Kadıköy'de SRV Müzik var.Fender ile ilgili birçok ikinci el bulunduruyor. Aynı zamanda anfilerde var. Meksika Fender arıyorsan uğramanı tavsiye ederim. 3-4 tane fender deneyerek, beğendiğin bir tanesini alabilirsin.
  http://www.srvmusic.com/electric.htm

  Fender Mexico 2007 Roadhouse Stratocaster
  maple fingerboard, texas special pickups $699
  http://www.srvmusic.com/index_files/gitar/fender/FenderMexico2007RoadhouseStratocaster.jpg

  G&L Usa S500
  maple fingerboard $880
  http://www.srvmusic.com/index_files/gitar/GLUsaS500.jpg
   
 15. Cort u Schecterın önüne koyana kadar güzel yazmışsın
   
  illiom06 bunu beğendi.
 16. Ben yorumları kendi kulak zevkime göre yaptım.

  Çünkü Cort'tun fiyatı Schecter'den ucuz. fiyat ve performans açısından değerlendirdim. Galiba Schecterde Korede Cort'un fabrikasında üretiliyormuş. Bu konudan emin değilim forumlarda rastlamıştım. Youtube'da Schecter fabrika turu gibi birşey görmedim. Bence bir yerlere fason yaptırıyor. Bilen varsa, paylaşırsa sevinirim. Bir cahilliğimiz aydınlanır.
   
 17. Cort'un Endonezya fabrikası
   

Bu Sayfayı Paylaş