Goethe

'Forum Meydanı' forumunda 1000mirrors tarafından 7 Mart 2005 tarihinde açılan konu

1. Felsefeyle edebiyatı harmanlayan,büyük bir yazardır.Almanlara bu yazarlarına saygı göstermeyi iyi bildikleri için içten saygı duyarım.Goethe için büyük yazar olmak pek de önemli de değildir,bunu not olarak ekleyeyim.Andre Malraux şöyle demiştir:"Fikirler düşünmek için değil,yaşamak içindir".Bu söz Goethe'ye çok güzel uyar.Junge Werther'de intihar eden Werther değil Goethe'nin kendisidir derler...

2. 1000mirrors demiş ki:
    edebiyatı harmanlayıp felsefeyi yaratan kelimelere mi sahip yoksa??
    zaten fikirler de düşünülmek amacıyla oluşturulmaz ki eğer öyle olsaydı bu sadece DÜŞÜNMEK olurdu...ayrıca eğer fikir yaşamaksa bizde fikirlerden türemiş olurduk..

3. yaşanmayan fikirlerin varlığı ile yokluğu arasında pek bir fark yoktur...çoğu zaman fikirlerimizi yaşamımıza yerleştiremeyiz ama bunun mümkün olmasının gerekliliğini de yadsıyamayız...goethe gerçekten büyük bir yazar...düşüncelerini yaşayamamış olması onun yazarlığı konusunda onu geriletmez...en azından fikirlerini yaşamına yerleştirmeye çalışmış...insanların geneli bunu bile yapmaz whenLOVEandDEATHembrace...genç werther'in acıları ise harika bence...faust a hiçbirşey diyemem zaten...gerçekten sanatsal...şiirleri almancadan başka bir dile çevrilirken deforme olsa bile gerçekten harika...

4. ya yükselmek zorundasın ya düşmek
    acı çekmek ya da zafer kutlamak
    örs olmak ya da çekiç olmak zorundasın..

demiş...

5. birine o adamın söylediği bir sözü söyliyecektim okunuşu çok ayıp yanlış anlaşılır diye söyleyemedim... :roll:

6. Bir Musliman Sairlerin Siir kitabini bakarak onun da bir siiri gordum. Kitabin sahibini Goethe burada ne yaptigini sordum, o da Goethe islamiyete gectigini demisti... hmm... 8O

7. Yönetici Uyarısı: Mesaj silinmiştir. Konuyla alakasız özel sohbetlerinizi irc.turkrock.com'daya da özel mesaj yolu ile yapabilirsiniz.

8. genç werther in acıları bencede çok iyi bir kitap...oradan bir söz yazayım madem öyle : ''evet bir gezginim yalnızca,bir yolcu..sizler bunun ötesinde misiniz ?? '' :)

9. Anlayana

Düşmanlarından ne yakınırsın,
    Senin olduğun gibi oluşunu, sessizce
    Sonsuz bir suçlama olarak gören,
    Dostların gibi mi olsalardı?

10. Açıkçası sadece iki kitabını okudum..

Faust okuduğum en iyi kitaplardan biridir. Yanılmıyorsam kitap 60 yılda yazılmış. Etkisinden uzun süre çıkamadığım kitaplardan bir tanesi.

Genç Werther in Acıları da okuduğum ikinci Goethe kitabı. Aynı şekilde çok etkilenmiştim. Yazarın aşkını anlattığı için de sanki onu gerçekten tanıyor ve anlıyormuş gibi hissetmiştim okuyunca. Yazıldığı dönemde birçok insan okuduktan sonra intihar etmiş. Hatta kitabımın arkasında uyarı niteliğinde bir şeyler dahi yazıyordu. Aşk romanlarını sıkıcı bulup okuyamama rağmen bu kitabı severek okumuştum.

Bu adamı iki kitapla çok sevdim. Daha fazlasını okumak istiyorum..

11. doğu batı divanı

bu kitabın çevirisini uludağda bir öğretim üyesi yapmıştır,kitapta bir batılının gözüyle doğu vardır.

12. Goethe bi şaplak lazım :D

13. Goethe Der Ki isimli bi kitap var bende.. sizin de okumanızı tavsiye ederim

14. Goethe geldi, Faust'u ve Genç Werther'in Acılarını yazdı, gitti

15. goethe denilince ilk akla gelen faust bence!!! çok müthiş bi kitap..ewet 60 yıılda yazılmış ben de öle bişi duymuştum..

goethe ne demiş: insanların beni,benim onları gördüğüm gibi görmesinden korkarım!!!

16. bir adamda azim olmazsa , bilgi ölüdür

bole demis buyuk ustad ---

en onemli eserini O onu bilen bilmeyen herkes FAUST (yumruk) diye adlandırır.
    yalnız bır esere baglı kalınmamalı ama...

17. dünya edebiyatının en önde gelen isimlerinden alman filozof,şair ve yazar
    genellikle faust adlı eseriyle tanınsa da
    asıl ününü ve yükselişini genç werther in acıları isinli kitabına borçludur
    orada arkadaşının sevgilisine umutsuz bir tutkuyla bağlanan genç bir adamı kendi hayatıyla da özdeşleştirerek yazmıştır
    bu küçük roman avrupa insanını öylesine etkilemiş ki bir dönem genç erkekler werher gibi giyinmeye onun gibi davranmaya özenmişler
    bunun dışında çok ii şiirleri de vardır
    faust u merak edip okumayan varsa onun bir tiyatro eseri şeklinde kaleme alındığını bilmesinde fayda var

18. goethe nin genç werther'in acıları adlı kitabı beni döneminde çok ağlatmıştı . ama sonra düşündüm. neden dedim werther sadece lotte ye sahip olamadı die hayatına kıydı. werther hayatın içinde bulunan- yani basit bir denklemle izah edecek olursak hayat>aşk- aşk için hayatı feda etmiştir. mükemmel bir yapıt ama mantık hatası var. tıpkı bütün aşk adına intihar edenlerde olduğu gibi.

19. ortalarda kalınırsa çünkü sıradan bir boşlukda yaşar insan..uç.lardadır yaşamın kendisi.. çok güsel anlatır bi çok şeyi.. değerli ve arşivliktir..

20. bu bölüm çok karışık..:S:S:S
    anlaşılabilir cümleler lütfen... :?

Bu Sayfayı Paylaş