ADSL

'Forum Meydanı' forumunda Galthor tarafından 9 Mart 2005 tarihinde açılan konu

1. Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın NTV kanalına
    yaptığı açıklamaya göre 1 Nisan 2005 tarihinde minimum
    adsl hızı 512 Kbps oluyor.

2005 yılı ilk çeyreğinden sonra minimum 256 Kbps olan
    bağlantı hızı 512 Kbps oluyor. 512 Kbps sınırsız adsl
    bağlantısının aylık ücreti 99 ytl'den 49 ytl'ye düşüyor.

Ntv'de kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Telekom
    Genel Müdürü Sayın Mehmet Ekinalan Adsl hızlarının
    artacağını ve bağlantı ücretlerinin düşeceğini söyledi.

Günümüzde mevcut en düşük adsl hızı 256 Kbps. Gelişmiş
    Avrupa ülkerinde ise bu hız minimum 512 Kbps. Türk
    Telekom Genel Müdürü Sayın Ekinalan Adsl minimum
    sınırsız bağlantı hızının 512 Kbps olacağını ve
    ücretinin 49 ytl olacağını ntv'de yaptığı açıklamada tüm
    halka duyurdu. Hızların yükseltilmesinin en önemli
    nedeni Avrupa Birliği ile içinde bulunduğumuz uyum
    süreci. Avrupa Birliği dolayısıyla yapılan reformların
    arasında internet bağlantılarıda önemli bir yer tutuyor.

Sayın Ekinalan ile yaptığımız röpörtajdaki diğer önemli
    maddelerden biri ise Yurt çıkı çıkış hızlarının
    arttılacağı oldu. Günümüzde mevcut yurt dışı çıkış hızı
    11.9 Gbps. Bu hızın 2006 başında 35-40 Gbps olması
    planlanıyor.

Buna göre 1 nisandan itibaren geçerli olmak üzere adsl
    bağlantı ücretleri. (Tüm bağlantılarda fiyatlar düşüyor)

512 Kbps Aylık 49 ytl
    1024 Kbps Aylık 79 ytl
    2048 Kbps Aylık 119 ytl
    4096 Kbps Aylık 189 ytl

512 Kbps (5 GB sınırlı) 29 ytl
    1024 Kbps (8 GB sınırlı) 49 ytl

Tüm bağlantılar için bir defaya mahsus alınan bağlantı
    ücreti ise 59 ytl. (Taksitli ödeme seçeneğide mevcut)

Üstdeki tabloya göre 256 Kbps adsl bağlantısı kullanan
    Telekom müşterilerinin hızları 2 katı artacaktır. Geçiş
    dönemi sırasında 512 Kbps kullanan abonelerin hızları
    otomatik olarak arttırılmayacak , isterlerse aynı ücrete
    1024 Kbpsadsl bağlantısı kullanabileceklerdir.

Ayrıca Sayın Genel Müdür 1 Ocak 2006 tarihinde minimum
    adsl bağlantı hızının 1024 Kbps olacağını açıkladı. 1024
    Kbps bağlantı hızınında şartlar elveriyorsa 49 ytl
    olacağı açıklandı.

Önemli : Bağlantı hızlarının arttırımı 1 Nisan 2005
    tarihinde kademeli olarak başlayacak ve 1 Mayıs'a kadar
    tüm 256 Kbps hıza sahip adsl abonelerinin hızları
    arttırılacak.

Bir büyük gelişme ise günümüzde maksimum 2048 Kbps olan
    bağlantı hızının 4096 Kbps olacağı. Sayın Ekinalan
    Kablo.net üyelerinin hızlarında ise bir artış
    düşünmediklerini dile getirdi.

Kaynak: BYTE.com.tr

2. replicant

replicant admin

905
    122
    1,156
    Re: ADSL Tam Gaz : 512 Kbps

Küfür edeceğim şimdi ama neyse. İkisinin altyapısıda telekoma ait. İkiside internet bağlantısı. Trafik malilyeti her türlü aynı. Neden kablo'ya üvey evlat muamelesi yapılıyor anlamak mümkün değil..

3. Bizde de sürekli kesintiler vardı ve sonunda birkaç saat önce 512 Kbps devreye girdi.1024'e zıplamamak içten değil.Ancak ben Türk Telekom'un alt yapısının ve özellikle de DNS yapısının buna yeterli olmadığını düşünüyorum.Türk Telekom'un sadece iki tane DNS sağlayıcısı var zaten.

4. kablonet te hız arttırımının olmaması bence bişeyi iyice açıklıyor. daha önce de defalarca söyledim yine söyleyeyim adamların amacı avrupa birliği filan değil gayet hikaye. tamamıyla kendi çıkarlarını düşünüyorlar. işte özelleştirme öncesi(özelleşeli çok oluyo demeyin sakın) artık alabildiği kadar müşteri toplamaya çalışıyor. işte kablo internetle de kimse uğraşmasın adsl de tek elde bitirelim bu işi. zamanında ttnette de aşırı düşük fiyatla müşteri topluyordu direk tekelci zihniyet. nefretim kabardı iyice telekoma karşı. ayrıca bu kadar avrupa birliğini düşünselerdi kablonet hızlarını da hiç düşünmeden arttırırlardı. bakalım şu an adsl kullanıcıları seviniyordur hızlanıyoruz diye ama bakalım o zaman tepki ne olacak. bence bu insanlar kendilerini çok zeki ve insanları aptal zannedip telekom'u yönetiyorlar ama bakalım nereye kadar.

ve ısrarla 128kbps lik kablonet kullanacağım ne kadar da hoş...

5. adsl kullanıyorum şuan . google.com bile açılmıyor ekolay dns i girdim düzeldi. bu sefer de emule gibi p2p de DL hızlarım 20 yi zor görüyor.

Göz boyama diye düşünüyorum.Biraz mecvut altyapıyı düzeltseler daha iyi olacak. Bir de KabloNet şuan için bile daha mantıklı. gecenin üçünde ara gene yardım eden biri çıkıyor karşına..ama 40 milyona 50 ile çekmek varken, kablonet ile niye 15 ile çekeyim...tabi burda tartışılır..1 ay sonra kaç tane kablonet kullanıcısı kalacak acaba..

ama kablo da ping sayısı da iyidir, süper oyun oynuyoruz online olarak...Telekom bence kabloya da bir güzellik yapmalı yoksa kimse artık kablo kullanmayacak..Anca mecbur olanlar, bölgesinde ADSL hizmeti olmayanlar (Tabi kaldıysa böyle biryer..)

6. Bu arada kaynağı incelemeye gittim ve şu anda onun yerine bu yazıyor. yani haber asılsızmış. yine de sinir bozucu...
    ----------------------------------------------------------------

BYTE.com.tr′den Duyuru!
    Telekom′un ADSL indirimi şeklinde çeşitli internet sitelerinde dolaşan haberle ilgili açıklama. //09.03.2005 19:16:29

Bugün BYTE.com.tr'de "ADSL Tam Gaz : 512 Kbps" başlığı ile yayınlanan ve Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan'ın NTV'de yaptığı bir konuşmadan ve ADSL ücretlerinde gidilecek olan indirimden bahseden bir haber kaynağı belirsiz olmasından ötürü tarafımızca yayından kaldırılmıştır.

Çeşitli internet sitelerinda byte.com.tr'yi yada NTV'yi kaynak olarak gösteren haberlerin 1 Nisan şakası olduğunu düşündüğümüzü ve bizimle bir ilgisi olmadığını kamuoyuna duyururuz.

BYTE.com.tr

7. 512 olmuş arkadaşınki...nasıl oluyo şimdi bu?

8. http://speedtest.ttnet.net.tr/
    adresinden ölçtürdüm ve 500 Kbps verdi.(İnternet kullanımda olduğu için düşük verdi) Borç sorma hattını aradığımda ise bana borcunuz 49 Yeni Türk Lirası-49 Milyondur dedi.

9. Re: ADSL Tam Gaz : 512 Kbps

haber asılsızmış hakkaten, pardon ya :) başlık silinsin bari

ama belli de olmaz,
    ben de bir kablonet kullanıcısı olarak, telekomun tutumunu anlamyorum, Telekom, kablonet altyapısının hepsine sahip olmadığı için, 2. planda bırakıyor kablo neti.

10. yukarıda verdiğim linkte test yaptırdım ve 512.Demek ki bu haber sadece beni kayırmak içinmiş,download falan harika bir şekilde yardırıyor.Herşey mükemmel :!:

11. eXpert kardeşim bu arada haber asılsız denince neden sadece hız olarak algılıyorsun. orda bi dolu yazı yazıyor ve sen sürekli olarak hızdan bahsediyorsun. tamam olabilir mümkündür hızlanmasını bekliyoruz zaten olası bişey ama sonuçta fiyat belli değil kotalar belli değil kablonet konusu belli değil, tarih belli değil yurtdışı çıkışı belli değil... sürekli olarak kendi hızından bahsediyorsun. tamam hepimiz seninkinin 512 olduğunu öğrendik ama bilmemkaç yılında türkiyenin internet çıkış hızını gösterecek bi web uygulaması varsa söyle de ordan ölçelim sonra aa haber doğruymuş diyelim.

yanlış anladıysam kusura bakma, doğru anladıysam da kendimi ifade edebildiğime inanıyorum...

12. Türk Telekom-Borç Sorma Servisi diye bir hat var bilir misin :?: Biz de cahil olmadığımıza göre araştırıyoruz herhalde,49 YTL ama hız da 512 Kbps.

13. Türk Telekom'u beklemeden %20 hızlanın bence.Bu taktiği her yere yazmam.Bunlar Windows XP'de ADSL modemler içindir :!:

Normalde adsl hızımız yüzde 80 le çalışır Windows bu bağlantının %20sini varsayılan kendi işlemleri için ayırır ve bunu %100 yapma yolunu anlatıyorum. evet adsl hızını yüzde 20 arttıran bi olaya tanık olmak isterseniz şu adımları izleyin ve görün.ama windows xp professional kullanıcılarına.
    Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam a basın olay bu kadar.

14. 444 03 75 arayın sorun adamlar elimize gelen bir bilgi yok diyorlar bu konu hakkında :) ama hızını sık sık kontrol et dedi bağlantından bunu neden dedi anlamadım :) ve lakin ankara hattının belli kesimlerinde telekom çalışma yapıyor mesela dün ankaranın belli kesimlerinde yoktu internet ( nereleri demeyin bilmiyorum işim gereği bir web sitesine bağlanmam gerekiyordu ama net uçmuştu 4 saate gelmedi ) yapacaklar bunu allahın emri ama ne zamana olur orasını bilemeyiz.Birde dns'ler değişecekmiş bunun hakkında bir bilgi duyan varmı ?

15. Önceki gün çok yoğun bir şikayet gelmiş ve o gün hemen bir ekip kurmuşlar.Ekip sorunu dün halletti.Haklarını yememek lazım,hızlılar ama şu operatör olayına sıkıldım.2-3 bilgisayar atmakla olmuyor!

16. hız testi hatalı da olabilir..

bi keresinde bende 50mbit çıktı...türkiye çıkışları kaç ki zaten? emule den 50 ile 5-6 saat çektim sonra 12 saat adsl gitti....:)

bekleyelim ve görelim, biraz daha sabır...

17. expert kardeşim hastayım zaten, yani anlayacağın uyuzluk katsayım gayet yüksek ve şu anda farkında olmadan yada olarak ısrarla beni delirtmektesin. ısrarla olaya tek yönden bakıyorsun. fiyat konusunda haklı olabilirsin yazı benim aklımda yanlış kalmış ama olaya bütünüyle bakmaktan fazlasıyla yoksunsun. at gözlüklerini çok beğendim anlayacağın...

18. Önce benimle nasıl konuşacağını öğrenmelisin,ille kitapçık mı yayınlayayım.Muhattabım değilsin!Bana bilgisayar ve internet konusunda nereye ve nereden bakacağımı sen söyleyemezsin.Söylersen de boşu boşuna yazarsın.Olay şu:Hızım yükseldi,ödediğim fiyat aynı.Umarım özetlenmiştir!

19. bende sana son mesajımı atayım o vakit. aslında boşuna atıyorumm çünkü bi cm bile ilerlemeyeceğini anladım artık. At gözlüklerine ısrarla hayranım...

1-)ben sana ne kaynak belirttim ne bişey. dikkat edersen biraz olsun 512 diye bişey yok yalan iftira olmaz öyle şey demedim. sadece hıza bakarak haber doğru diyip duruyorsun. haberin genel olarak içeriğine bakmıyorsun. ayrıca ben kafama göre haber yalan demedim kaynağı inceledim adamlar kendileri asılsız olduğunu söylemiş. bir gün haberin içeriği doğru olabilir ama şu an için asılsız kaynağı yok.

2-)Dünya yaratılırken yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. bi dahaki sefere sizinle daha düzgün konuşurum. kusura bakmayın. Tanrı'nın kankası olduğunuzu unutmuşum. Bi daha mesaj atacak olursam önümü ilikleyip atarım.

3-)Hızın yükselebilir ödediğin fiyat aynı olabilir, ısrarla yalan ya da asılsız demiyorum. Sen otomatiğe bağlamışın adsl dendiği anda hız yükseldi benimki yükseldi diyip duruyorsun.

4-)Bu bi tavsiye: Herşeyi çok biliyorum diye geçinmek insanın kendini uğraştığı konularda gelişmesini engeller. O yüzden ne kadar bi konuda bilgi sahibi olursan ol genele baktığında bildiğin şeyin çok çok az olduğunu kabul etmek lazım(bu sana özel değil herkes için böyle)

5-)Bilgisayar mühendisliğinde 2. sınıf okuyan biriyle konuştuğunu belirtmek isterim.

Sana engin bilgisayar bilgilerinle hayatında başarılar diliyorum. bi sonraki mesajını tahmin ediyorum şimdiden. Senin adsl'in 512 oldu ve 49 milyon ödüyorsun değil mi??

Arkadaşlar kusura bakmayın konudan fazlasıyla uzaklaştık. Burada kesilecektir umarım.

20. ne kadar çok bilirsen bil,bilgin karşıdakinin anlayabildiği kadardır!Tanrı'nın kankası ne ya :evil: düzgün konuşman yeter bana :!: bir de sözlerinin nereye gittiğini düşünerek.valla üniversiteye gidiyormuşsun pardon,yazılarından hiç te anlaşılmıyor.bu da benim son yazım.Sen hayran kalmaya devam et,eminim aynaya bakıyorsundur çünkü ben gerekli açıklamayı yaptım.Konudan uzaklaştığımızı sanmıyorum çünkü bu tür tartışmalarımızla konunun dibine iniyoruz.kişisel olarak konuşmayacak şekilde ben bu hoş havalı tartışmaya devam ederim,saygı sınırları çerçevesinde.Haber doğru demiyorum,sadece haberin içeriği,bende gerçekleşti diyorum.

Bu Sayfayı Paylaş