nemli iklimde yaşıyorum gitarımı nasıl koruyabilirim

karadeniz kıyısındayım ,direk deniz kenarındayım ,gitar ın telleri valla 1-2 haftada manyak gibi paslanıyor çıldıracam ,haftasonları biyerlere gittiğimde bi dönüyorum o ne paslanma öyle allahım... poşeye moşete sardım gulyabani gibi yaptım olmıyor nasıl çözecem bu olayı ,sevgiler

Vallaha gitarı fazla çalıyorsan ondan dolayı da olabilir.Geçen hafta tel takımı aldım,3.gün alt 3 telimi karattım :LOL: Ama paslanıyorsa sorun havadandır.Tam olarak kararıyor mu yoksa paslanıyor mu?Ve de üst 3 tel paslanıyor mu?
Bizim okul stüdyosu deli gibi nemliydi.İçeriye kağıtla falan girerdik,yarım saat sonra çıkarken yemin ediyorum sıksan su akacak dereceye gelirdi :LOL: Üstüne su dökülmüş gibi olurdu :) Bodrum kat ,havalandırma yok,güneş almıyor.... Hala anlamıyorum orada 3 yıl nasıl yaşadık... Özledim be şimdi ...
Daha dün gibi aklımda vallaha (çaktırmayın geçen yıl mezun oldum :))

Ben stüdyoda şu amfi,gitar falan aldığında içinden çıkan boncuk gibi şeyler var,onlardan koyuyordum case imin içine,işe yarıyordu.O rutubette 3 hafta falan dayanıyodu teller.Onu da bulamazsan pirinç dök caseinin içine :LOL:

oldu olacak pilav yapsın case in içinde :D
evet naftalin koymalısın küçük beyaz poşetlerde satılır üzerinde ''yenmez'' yazar ama ilk bakıldığında lokantalarda eşantiyon verilen tuz poşetlerinin aynısıdır , rutubeti ve güveyi engeller...
edit:naftalin güve içinmiş yanlış oldu :D

o naftalin diil be!! naftalin zehir zıkkım bişedir güveler gebersin diye, adamıda telef edicen :D
istanbulunda havası berbat nem oranı çok değişiyor, buda gitarın can düşmanı.. bide biri bana gitarı hava akımı alan yerde tutma demişti (camın önünde falan) daha çok etkileniyomuş, mantığı nedir bilmiyorum ama..

slm

valla o nem olayını çözmek biraz kimyaya giriyor zamanında uyuduk derslerde şimdi aval aval bakıyoruz şaka bi yana nemi almanın en iyi yolu etil yada metil alkol veya sadece alkol de olabilir alkol havadaki nemi sünger gibi çeker

Dostum merhaba, tellerin korunması için sana ucuz yollu bir ürün önerebilirim. WD-40 diye bir sprey, tahminimce orta boy olanları 7-8 ytl gibi birşey. Bu alet 40 farklı işe yarıyor, en önemli özelliği pas çözücü ve koruyucu olması.Ayrıca paslanan yada eskiyen telleri bir miktar WD40 sıkılmış bez ile silersen o yeni takıldıkları zaman verdikleri sound'a az buçuk yakınlaşıyorlar.Bu sprey pas sorununu ve deformasyonu azaltabilir. Gitarın kendisinin nemden korunması olayı ise biraz zor gibi ama bir yolunu öğrenebilirsem seni haberdar ederim.

Bijen,arkadaşım wd 40 kullandı ve hiçbir işe yaramadı.Pas çözmeyi bırak kararmayı bile geçirmedi.Sen kullanıyor musun yoksa sadece duydun mu?

Not: Gitarı çaldıktan sonra kuru bir bezle telleri silersen ,kararmayı büyük ölçüde engelliyor.

Ahaha herkesi bi paranoya sardı :D şehir şehir yazıyolar artık (istanbul , artvin , adıyaman , senegal)
Nerde yaşadığından ziyade ortamını söyle bence ev rutubetlimi ? çok nem alıyormu ?
Mesela ben izmir kanalizasyonlarında yaşıyorum meskenim oralar ,ama bir sorun yok...
çaldıktan sonra silin bi bezle güzelcene en iyi çözüm bu gitarınıza bakmazsanız o da size bakmaz ben her hafta temizlerim..

Cash gene avatarı değiştirmiş :mrgreen: Adını okumadan tanıyamıyorum artık.
Aklıma gelmişken söyleyeyim.Manyetiklerin üzerine vazelin sürün (aman ha yanlış anlaşılmasın ;)) Paslanmasını engeller.Ben bi ara delirip tellere de sürüyodum,sonra da siliyodum telleri de etkili oldu mu bilmiyorum :LOL:

Heheh doktor kimbıl gibiyim fbı arıyor o yüzden değişiyorum..
Abi extra bir uğraşa gerek yok bence alın yumuşak bi bez(kadife) silin gün aşırı bakın nasıl gıcır kalacak , aylarca hatta yıllarca bakımını yapmazsanız bir günde aklanacağınıda düşünmeyin...

Kenny dediğim gibi case in içine nem önleyen şeylerden koy(veya pirinç dök :D) ve her çalışından sonra mutlaka kuru bir bezle telelri silersen 2 kat kadar arttırabilirsin tel ömrünü ve de kararmayı bayağı bir süre engellersin.

Başlık şov'a dönüşmüş yahu yarıldım okurken.... bende birşeyler döktüreyim

Ben Elixir denilen telden kullanmama rağmen 2 haftada kararıyor tellerim 2 hafta cillop gibi 2 hafta kara kara tellerle çalıyorum ayda birde değiştiriyorum. Ayın son on günü teller paslanmaya başlıyor bende ayın son on günü pek gitar çalmıyorum kendimi alkole veriyorum hem alkol burdada işe yarıyor kafa bi ton olduğundan tellerin paslı olduğunun farkına bile varmıyorum ohhhh mis misss....

Ayrıca bende her çalımdan sonra telleri önce kuru bez ile sildikten sonra klavyeye ayakkabı süngeri yardımıyla Hakiki Komili Zeytinyağı !!! sürüyorum o kadar kaygan ve temiz oluyor ki klavyenin ağacının sertleştiğini hissediyorum bildiğiniz gibi değil(cidden, ben zeytinyağı sürüyorum birşey olmaz değilmi? )biraz kokuyo galiba :p

oh oh oh abi vazelinler zeytin yağları :D taze fasulye çekti valla canım...
bilmiyorum ama bence sürme zeytin yağı falan :D ne biliyim...ben olsam çalarken perdelere zeytin yağı sürdüğüm aklıma gelir bir anda turkish osmalı usulü peşrev çekmeye başlarım ardındanda taksim makamı motivasyon kaçar.
cam sil denedinizmi :?: oldukça iyi temizliyor denemediyseniz deneyin :!: (ama kadife bez kullanın yumuşak)

Geri