Kulaklık Monitörler Hakkında....

Aranızda hiç kulaklık monitör tecrübesi olan var mı?

Çıktığım hiç bir sahnede ve pek az stüdyoda beni memnun edecek ses sistemine rastladım. Ya diğer enstrümanlar/vokal birbirine giriyor ya da kendimi duymada zorlanıyorum ki bu daha kötü çünkü ezberden çalabiliyorum (gerçi diğer enstrümanları duyamadıktan sonra uyum zorlaşıyor, müzik yapmaksa anlamsızlaşıyor) ama kendimi duymadığımda doğal olarak performansımı çok olumsuz etkiliyor. Çözüm olarak kulaklık-monitör tabir ettiğimiz sistemleri araştırmaya başladım ama bu konuda tecrübem olmadığı için aslında nelere dikkat etmem gerektiğini bilmiyorum.

Behringer Powerplay Pro HA4700 Kulaklık amfisi buldum mesela. Fiyatı 100$ civarı, uygun bir fiyat, ama gereken bu işime yarayacak bir şey mi? Wireless bir sistem pek düşünmedim, hem yerinde sabit durarak çalınan bir enstrümanım var hem de fiyatı arttırmak -şu an- gereksiz.

Kulaklık olarak ta Shure E2 ve E3 modelleri var, fiyatları 100 ve 180 $ civarı. Bunların sorunu kulağın içine giren tiplerden olmaları ve bazı kullanıcıların kulakta iritasyon ve ağrı yapabileceğini söylemiş olmaları. Gerçi zaten normal kapalı kulakla sahnede3 saat çalarsam kafamın erimesinden korkarım (sıcaktan tabi ) - ve öyle bişeyle çalmak çok rahatsız, stüdyo kayıtlarından biliyorum ve sahnede kullanmayı istemem, bu yüzden kulağın içine giren bir kulaklık modeli almakta kararlıyım, ama neredeyse her gece en az 2 saat kulağımda takılı kalacak olan bir nesne eğer rahatsızlık verecekse bir süre sonra çöpe gidecek demektir. Bu yüzden kulaklık seçimi de çok önemli.

Bu konuda görüş/öner/tavsiye/tecrübe her türlü bilgi çok yararlı olacak. Kullandığınız, ya da bilginiz olan, böyle bir sistem için gereken amfi ve kulaklıklar hakkında tecrübelerinizi paylaşırsanız eminim bir çok kişi (ve ben) bundan faydlanacaktır. Şimdiden teşekkürler.

Kulak içi monitörler hakkında ben de bilgi istemekteyim.. Çaldığım enstrumanın sesi, özellikle küçük bir sahnede çalıyorsam gitar ve bas anfilerinin arasında duyulmaz hale geliyor. Monitörden ses açtığımız zaman da hemen feedback yapmaya başlıyor. Kendi mikserimden tizleri ve ortama göre basları kısıyorum ama o da oldukça kısır bir ses çıkmasına neden oluyor. Sahneye stüdyo tipi büyük kulaklıklarla da çıkamam. Tek çarem kulak içi monitörler..

Netten araştırdığım kadarıyla dış sesi uygun ölçülerde (16-22 db) azaltan ve iyi ses veren kulaklıklar 100$'dan başlıyor. Hangisi iyidir? Nesine göre tercih edilmelidir? Özellikle flüt için hangisi uygundur(fiyat ve performans açısından)? Kötü yanları var mıdır???

ben e2c kullanıyorum bi sorun görmedim ayrıca kulaklık la birlikte 18 tane başılk geliyo kendinize uygun kulağınızı en rahat ettirecek başlığı seçebiliyosunuz.

ben e2c kullanıyorum bi sorun görmedim ayrıca kulaklık la birlikte 18 tane başılk geliyo kendinize uygun kulağınızı en rahat ettirecek başlığı seçebiliyosunuz.

e2c demişsiniz, yanılmıyorsam shure un ec2 kulaklığından bahsediyorsunuz.. Ne için kullandığınızı ve ne düzeyde bir ses seviyesinde kullandığınızı sorabilir miyim??

Sensaphonics 3d active ambient: Yumuşak jel silikon kulaklığın içine mikrofon yerleştirilmiş...Mikrofon tarafından alınan ses kulaklığa sistemden gelen sesle mixleniyor...fakat alet tam bir pil canavarı...

www.sensaphonics.com'dan bilgi alabilirsiniz...
Saygılar...

Geçen gün uzun araştırmalar sonucu bulduğum shure e2 kulak içi monitörü aldım. Çok memnunum, ama kendi mixerimden aldığım çıkışı doğrudan bağladığımda sahnede kimseyi duyamıyorum :). Ana mixerden alacağım sesi ayrı bir mixerde (benim mixer 2 bus lı ve 2 si de dolu :( ) kendi sesimle karıştırıp kullanmayı düşünüyorum... Daha uygun bir fikri olan var mı bu iş için?

arkadaşlar bende bu konuyu uzun süredir araştırmaktayım ve ybc. epey bi forumuda takip ettikten sonra bu konuda en iddialı ve endüstri standardı olarak kabul edilebilecek bir kulaklık önerebilirim size

westone um1

bu hafta siparişini vericem aletin usa fiyatı 110 usd ve 38 usd kargo fiyatı var ...

bu aleti sahnede madonnasından tutunda brian may ine kadar kullanan pek çok ünlü var

arkadaşlar bu aletleri bass gitarla deneyeniniz var mı. Bas seslerde sorun çıkarır mı acaba, yada bir süre sonra duyma bozukluğuna falan yol açar mı diye korkuyorum 3 saatlik bir programda. Kulağın baya içine giriyor çünkü sanırım.

Selam.. Yaklaşık bir aydır kullanıyorum kulak içi monitörünü. Çok sağlıklı bir alet :). Monitör için ana mixerden aldığım çıkışı ve kendi mixerimden gelen çıkışı birleştirecek ayrı bir mixer kullanıyorum. Bele takılan monitör preamfileri var galiba ama çok pahalı. Ben bele takılan aparatı da kendim yaptım..

Kulak içi monitörün 25 dB e kadar ses kesme özelliği var. Yani taktığın zaman neredeyse sağır oluyorsun :). Sahnede bile o kadar az şey duyuluyor ki... Ben kulaklık mixerimdeki ses seviyesini düşük tutuyorum. Böylece 3 3 buçuk saat çaldıktan sonra bile hiçbir rahatsızlık yaratmıyor.

İlk aldığım zaman yaklaşık 3 saatlik bir sound check yapmıştık, o sırada bütün enstrumanları teker teker dinleme şansım oldu. Konuda uzman sayılmam ama bence bas aralığını gayet iyi verebiliyor. Normal kulaklıklarla kıyaslamamak lazım..

Kulağın içine baya girdiği için aletin temizliği çok önemli. Her kullanımdan sonra antiseptikle temizlemenizi öneririm. Ne olacağı belli olmaz.

Bu arada bunları kulağa takıp portatif bir müzik çalarla etrafta dolaşmak inanılmaz zevkli :D..

Arkadaşlar aklıma geldi hemen söyleyeyim. Konya sokakta (evet orda da var :)) Shure un E2 modelini yaklaşık 170 ytl ye bulmak mümkün. İyi bir pazarlık gerekiyor. Siparişi veriyorsunuz getirtiyorlar. Ankara'da daha ucuzunu bulamadım.

Geri