Arkadaşlar Fikir Ve Önerilerinize Ihtiyacım Var

'Elektro Gitarlar' forumunda yeah_dude tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. şu sıralar yeni bir gitar almayı düşünüyorum hiç fender kullanmadım hatta pek sıcakta bakmadım ama bu sefer fender almak ve denemek istiyorum. Asıl sormak istediğim şu elbette amerikan fender en iyileri fakat alternatif olarak çin-meksika-japonya üretimleride var amerikan dışında en iyi üretim hangisi ? mantetik vs vs gibi modifiyeler ile kalitesini arttırabilirmiyim ve amerika dışı üretimler iyi sonuç verir mi ? pişman olurmuyum yada ?

düşündüklerimden biri bu http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=17358&gid=109 ( çin yapımı )
    diğeride bu http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=13375&gid=109 ( meksika yapımı )
    fenderler konusunda biraz cahilim
    fikir görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

2. ne kadar suredir gitar caliyorsun ?
    elektrik gitar caldin mi daha once ?
    neye gore kime gore tavsiye ?
    gonderdigin linklerden biri telecaster digeri jazzmaster
    biri hanya digeri konya
    sen daha ne tarz calacagini da bilimiyorsun ?

Forumdaki insanlar sana nasil yardimci olacak gercekten bende cok merak ediyorum :)

3. dostum 8 yıldır çalıyorum evet daha önce elektro gitar çok çaldım ben ne tarz çalacağımı biliyorum da sen kavrayamamış anlayamamışsın soruyu bende hata var diye düşünüyorsun
    evet biri telecaster biri jazzmaster ben ikiside aynı dedimmi ? iki farklı model var aklımda işte anlasana biri meksika biri çin üretimi
    sadece daha önce fender kullanmadığımı o yüzden fenderler konusunda pek bilgim olmadıgını söyledim eğer dikkatli okusaydın anlayabilirdin sırf iş olsun diye laf kalabalığı yapıyorsun

deathskinn bunu beğendi.
  4. Ok! Bol sans...

5. Jazzmasterlar ağır gitarlardır, şimdilerde yeni nesil hormonlu geldiği için sorun etmeselerde ilk üretildiği dönemlerde pek tutulmamalarının sebebi buydu.

6. valla arif e katiliyorum ikisi de tarz konusunda sıkıntılı gitarlardır.. jazzmasterlar ton konusunda çok kısır kalacaktır. yani blues pop funk okey ama rock a geçtiğinde gitar tekler.. ayni şekilde telecasterlar da.. alacaksan eğer. h-s-s dizilimine sahip bir stratocaster her yola gelir..

7. ancak telecaster in da hss dizilimine sahip olduğunu fark ettim. ancak çin malı olması büyük hendikap. sonuçta bu gitar. duvarına resim almıyorsun. çok iyi çıkma ihtimali de olabilir çokk leş te çıkma ihtimali de. çin malı çünkü. deneyerek almakta fayda var.

8. tabiki tele daha güzel.. SADECE ESTETİK BAKIMDAN :) bilmiyorumda hem fender olacak hem 1000 tl olacak ama çin olacak.. ben uzak dururdm .. illa ikisinden birini alacaksan BENCE tercihin jazzmasterdan yana olmalıdır

9. Ben olsam artık Fender'e o kadar güvenmem. Gibson'a da ha keza. Ağaçları değiştiler, manyetiklere yöneldiler ama yine de eski tatları kalmadı (bence).
    Yine de kabaca; tarz blues rock arası gidip gelecekse kirli, hafif drivelı soundlarda çalınacaksa tele, daha yumuşak, daha alternarif, daha deneysel, drivesız tarzlara girilecekse Jazzmaster derim. Yalnız dediklerim bu gitarların klasik modelleri için geçerli. Linklerdeki gitarlar biraz farklı modeller. Bir tecrübe de etmek lazım hani.

10. dostum 1000 1500 arası verebiliyorsan ( ki linklerdeki fiyatlar verebileceğini gösteriyor :) ) ben olsam bnlara bulaşmaz deneyerek 2. el amerikan bir fender alman. müzik tarzınla ilişkili olarak model seçimini yaparsın fakat bu kadar parayı verip meksika çin üretimi alma bence :)

11. arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim..2.el amerikan fender düşünmedim değil aslında biraz daha araştırmaya devam edeceğim..bunların dışında jazz kasa epiphone düşündüm tabi bunları denemeden karar verilmez .

12. Keith Richards Telecaster
    Pete Townshend Jazzmaster
    Mike Einziger (Incubus) Jazzmaster

13. so ?

14. Jazzmaster ve Telecaster ile rock müzik çalamazsın diyen benmiyim ?

Bu Sayfayı Paylaş