FloydRose köprü sorusu

Herkese selam, sorum şu arkadaşlar: Washburn gitarımda tek kilitli lisanslı FloydRose köprü var. Bu köprünün yeni bir köprü seti almadan çift kilit'e dönüştürülmesi imkanı var mı? Böyle bir şansım yoksa gövdeye şimdiki köprünün yenine speedloader fixed köprü takabilirmiyim?
Doğrusu FloydRose'un (lisanslı bile olsa) bu kadar akort tutmama sorunu çıkaracağını düşünmezdim, şöyle ki akort en fazla 2 dive-bomb'a dayanabiliyor sonra akort çoktan kaçmış oluyor 8O
Şimdiden teşekkürler...

"Tek kilit, çift kilit" ne demek ?

Lisanslı F.R. dan kastın sanırım "Under Licensed" yani Floyd Rose'un müsadesi ve gözetimi ile x firması tarafından üretilmiş F.R. demek.

Akort tutmama sorunun tamamen köprü tipine bağlı olmayabilir.
Gitarının köprü sistemini değiştirmeden bir bilene götürüp sap-köprü ayarlarına baktırmanda fayda var.

Orjinal halini bozarsan daha çok problem yaşayabilirsin.
Speedloader'ın da ne olduğunu bilmiyorum ama işin ehli biri tarafından gitara -belkide geri dönüşü olmayan değişiklikler yaparak- farklı köprü sistemleri monte etmek mümkün.

Ama bu kadar masrafa ve riske değer mi?

gerçektende bi ifade sorunu var gibi.. tek kilitli nedemek oluyor :?: eger gitarında floyd rose varsa speed loader takılabilir büyük ihtimalle ama pek hoş ve gerekli bişey olmaz.. kilidinde yalama falan olmasın dikkat et!! bi ustaya göster bencede.. ;)

ya çift kilit tremolo deniyor bi üst eşikte bi de köprüde kilitler var ya, tek kilitlide sadece köprüde mi vida var,sanmıyorum ama alla alla ..
bu arada speed loader ne ki

benimde Floyd Rose sorunum var..

telleri takarken floyd rose aşağı doğru düştü.. meğersem teller geriyomuş onu.

takarken zorlandım şimdi de aşağı doğru kaldı öle....yanındaki vidalarla uğraştım ama pek olmadı..

sorum şu ... telleri takmadan önce floyd rose a nası bi ayar çekmek lazım?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar tek kilitli'den kastım sadece eşikte kilit var köprüde kilit yok,kusura bakmayın under-licensed demeliydim...
Speedloader'e gelince kendi web sayfasında şöyle demiş: Speedloader, FloydRose tarafından tremolo kullanmak istemeyen gitaristler için tasarlanmış bir köprüdür, bu köprü geleneksel "hardtail" in görevini yerine getirirken bunu SpeedLoader'in kolaylığı ve stabilitesiyle kombine eder. Bana mantıklı geldi merak edenler:

http://www.floydrose.com/images/bridges/fixed.jpg

köprüde, eşikteki gibi kilit yoktur zaten.. köprüde telleri sıkıştırıp vidasını sıktığın şeyin adı zaten kilitttir..
sen köprümde kilit yok diyosun, o zaman düz sistemdeki gibi, köprüde bir delikten geçirip mi takıyosun telleri? yoksa vidayla sıkıştırıyo musun?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Köprüde telleri taktıktan sonra tekrardan kilitleyebileceğim bir şey yok, sabit köprülerdeki gibi bir delikten teli geçiriyorum o kadar köprüde başka bir kilit sistemi yok, eşikte kilitleyebiliyorum sadece... Kişisel galerime köprünün fotoğrafını koydum, size zahmet oluyor ama bakarsanız anlatmak istediğim şey fotoğrafta var.

Bu bildiğimiz floyd rose !!! ama vidayla telleri sıkıştırmıyor? ne olaki bu ilk kez görüyorum yahu, bir yaşıma daha girdim, gitarının markası nedir? merak ettim şimdi.

köprün tipik floyd rose köprüsü. telleri taktıktan sonra alyanla yatay vidaları sıkıştırman tellerin kilitlenmesi için yeterli. çift kilitle tek kilidin farkı zaten tek kilit olduğu zaman eşikte kilitleme sisteminin olmaması demek. akort tutmaması gibi problemlerin varsa licensed floyd'un kalite düşüklüğünden kaynaklanıyordur. o seviyede bir gitara orjinal floyd takarak masraf yapman gereksiz bence, olduğu gibi kullan derim.

1270_ppstory.gif

tel takarken köprüyü düşüren arkadaş, floyd roseda tel değiştirirken telleri birer birer değiştir ve hep aynı kalınlıkta tel kullanmaya özen göster. orjinal floyd rose kullanan gitarlar fabrikadan 0,09-0,42'lik tellerle gelirler, o kalınlıkta kalırsan ayarların bozulmaz. düşmüş köprüyü kaldırmak için olması gereken pozisyona getir, altına bir kalemi izole bantla kaplayıp yerleştir ki tekrar düşmesin, tellerini akortla ve kalemi çek. köprünün yatay durumu olması gerektiği gibi değilse gitarın arkasındaki boşluktan yayları sıkıp gevşeterek köprüyü orjinal pozisyonuna getir, bir daha akortla sanıyorum hallolur.

daha ayrıntılı bilgi ve şemalar için: http://www.glowingtubes.com/p/FloydTuning.htm

arkadaşlar benim resimden anladığım kadarıyla arkadaşın floydroseda tellerin arka kısmını kesmeden takıyosun(bunu birisinde daha görmüştüm) yani normal floydroseda tellerin alt kısmındaki renkli yuvarlak kısmını kesip yuvasına oturtup alyanla sıkarsın kilitlenir ama bu gitarda bizim alyanın ucunu soktuğumuz yerde tellerin giriş kısmı var,yani köprüde kilit yok.

aga speed loader da kulak yok gitarda yenimi gördünüz daha.. bc rich in bir senedir NJ serilerinde speed loader kullanılıyo..
hatta ilk şöyle bişeyle başladılar olaya ;)
speedloader3at.jpg

washburn WR154 diilmi o gitar :?: tel boncukla takılıyor, seddle ın içinden geçiyor tel.. çok rahatsız bi köprü zaten, genel olarak wr 154 ler iyi değiller, pek çok sorun yaşayabilirsin o gitarla.. çok masraf etmeni tavsiye etmem..

Secks özellikle şema için ve verdiğin link için sana çok çok çok teşekkür ederim, ve arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Olayı şimdi anladım, köprüyü sabahtan beri inceliyorum köprüde tornavidayla veya alyan ile kilitleyecek başka bir yer bulamıyordum ama şemada "string lock insert" dediği kısım dikkatimi çekti, verdiğin linktede orası "saddle block (clamp) yani kenetleme noktası olarak gösteriliyor. Kenet noktası bende boş, oraya küçük parçalar takılıyor telleri köprüden kilitlemek için, şimdi o parçaların adını öğrenmem ve burda bulmam lazım :D Bir de bu arada teller Canneerr 'in dediği gibi kesmeden takılıyor, vileshome iyi bildin :D gitarım Washburn wr-154

Geri