Öğrenciyim,elektro Gitar Almayı Düşünüyorum.

'Elektro Gitarlar' forumunda BlooD-RaiN tarafından 18 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar,elektro gitar almayı düşünüyorum ,malum öğrenciyim,bütçem dar. 350 tl civarında. Sizce hangi marka ve model iyidir bu fiyata? Ben cort düşünüyorum aslında. G200 falan. Ama fazla bilgim yok. Tavsiyenizi bekliyorum.

2. Öğrenciyim kısmını bize değil satana diyceksin pazarlık yaparken. =)

3. ibanez grg170-270 ler var onlar hoş gitar

4. swapp

swapp

7
    0
    100
    katılıyorum başlangıç için en iyisi ibanez grg170dx

5. Az önce baktım, grg170 benimde hoşuma gitti ama 500 tl falan o. Eğer bunu alıcaksam biraz beklemem lazım. :(

6. swapp

swapp

7
    0
    100
    bence anlayan birini bul ikinci el al 200 tl ye falan bulabilrsin temiz. başlangıç gitarın her zaman 2. el olsun ;)

7. Cort G serisinin klavyesi çok rahat, bence Ibanezlerden bariz bi şekilde daha rahat ama sesi tam olarak hayalindeki gitar olmayabilir. Bu linkteki baya ciddi bi gitar bu arada ikinci el olarak arada 200 TLye kadar düşüyo, bunu tavsiye ederim.
    http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=615&gid=111

8. swapp

swapp

7
    0
    100
  9. maalesef çevremde müzikle ilgilenen çok insan yok :) Zaten hepsi klasikle başlamamı söylüyor. Bunun sebebini de anlamıyorum.

10. Ben Sahsen epiphone lp 2 al derim
    Madem ucuz ve iyi bir gitar ariyosun
    Bence bir goz at review leri oku derim
    Fiyatina gore cok iyi bir baslangic gitari

11. Dostum elektro gitar calmak istiyorsan gidip bir elektro gitar almalısın klasik gitar değil . Cevrendekileri bosver .. Bana da öyle dediler ve (lanet olsun ki) klasikle basladım . Ama elektro gitar la klasik gitarın teknikleri arasında dağlar kadar fark var ..

Gitara gelmek gerekirse ben grg170dx 'le basladım . Gayet tatmin etmisti beni . 350 TL varsa biraz daha bekle derim . Acele edip kötü bir gitar alma . Cunku kotu gitar cidden en basta calmaktan sogutur . ( Yanlıs anlasılmasın ; kendi arkadasımdan biliyorum ) :)

12. büyük bir yalandır klasik gitarla başlama zorunluluğu.. tek açık nokta şu ki gitarist genel bir kavramdır, akustikten klasiğe elektroya ve hepsinin tavırları farklıdır. bu inanç sadece bu bağlamdan mantıklı ancak; sadece elektroysa elektroyla başlamak en akıl karı iştir..

13. Bu "elektroya klasik gitarla başlama" yalanını galiba "çocuğun öğrenene dek hevesi geçer, biz de bir ihtimal masraf etmeyiz "diyen bir aile uydurdu!! Gereksiz bir olay. Nota düzenleri aynı olsa da tuşe farklı, teknik farklı vs.

Bu paraya biraz sabırla yanında da forum ve sahibinden.com üyelikleri ile ikinci el Epiphone, İbanez, Cort mutlaka bulursun. Kısaca dikkatli olman gereken noktalar:
    1- Gitarı mutlaka elden al, kargo ile falan getirtmeye kalkışma. Kargonun sigortası olsa bile giden gider sonuçta. Hele İstanbul PTT kargonun adını duyduğun yerden kaç.
    2- İlk gitarın olacaksa mutlaka deneyerek, çalarak al. Yanında da işi bilen birisi bulunsun.
    3- Sert bir şeyler çalmayı düşünüyorsan mutlaka humbuckerlı (HH), rock blues civarı gezineceksen single manyetikli veya yok kararsızım diyorsan HSS bir gitar al. Standart akord düzeni ile çalmayacaksan bir luthiere çalacağım akor düzeni için ayar yaptır. Teller paslı veya kararmış ise yeni takım tel al.
    4-Aldıktan sonra bilgi edinmek istersen forumları, internet ortamını bol bol deş karıştır.

Kolay gelsin.

LordWanteD ve Cabwaystar bunu beğendi.
  14. Elindeki bütün parayı sadece gitara harcaman hele hele yeni başlayan birinin "odun" tabir edilen gitarlara 300 tl para saçmasını görmek gerçekten çok cansıkıcı.
    300 tl ye bi amfi, gitar veya prosecor almak yerine, hepsini 300 tl ye almak daha mantıklı

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-ideal-sb-dreams-elektro-gitar-76913775/detay gitar 100 tl

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...l-mg-serisi-10-watt-amfi-60-tl-77803721/detay amfi 100 tl

http://turkrock.com/threads/24960/ prosecor .. 120 tl

tam takır set 330 tl ;)

15. Anladığım kadarıyla 350 TL yi sadece gitara yatıracaksın, amfi için ayrı bir kaynağın var galiba. Şimdi şöyle bir durum var senin amfin neyse onun sesini alacaksın yani alabileceğin gitarların tonları senin ayırt edebileceğin kadar farklı olmayacak aynı amfide.(sendeki amfinin çok üst düzey bişi olmayacağını varsayarak böyle yazıyorum). Yani ne gitar alırsan al yaklaşık aynı tonu duyacaksın.(sadece single ve hum. manyetiklerde ton farkı bariz olacak) İşin ton kısmını geçersek senin alacağın alet sana akort problemi yaşatmasın, klavyesi düzgün olsun bızlama yapmasın, köprüsü stabil olsun(kesinlikle sabit köprülü bir gitar al çünkü floyd rose' lu başlangıç serilerinde gitar çalmaktan çok köprü problemleriyle uğraşırsın bu da seni soğutur gitardan), entonasyonu düzgün olsun ve 2. el olsun. Bunları göz önünde bulundurarak bir gitar alman gerekiyor ve dolayısıyla bu işi bilen birisiyle yola çıkmak en mantıklı yoldur doğru gitarı seçebilmek adına. Ama Hevesini geçirmek adına alıyosan çokta farketmez al bi tane kafana göre gitsin.

16. Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Uyarılarınızı dikkate alıcam :)

17. Önce bir kendine sor; bu konuda ne kadar ileri gitmek istiyorsun, ne kadar fedakarlık yapabilirsin hayatında gitar çalabilmek için. Bunları cevaplaman gerçekten önemli, çünkü çok insan var 350-450 liralık gitarları alıp birkaç aydan sonra sıkılıp bırakan. Eğer kendini gerçekten geliştirmeyi kafana koyduysan, bence biraz daha biriktirmeye bakıp HSH ya da SHS (yeni başladığını düşünürsek daha ne tarz çalacağın da belli değildir diye düşündüm, dinlemeyi sevdiğinle çalmayı sevdiğin tarzlar çok farklı olabilir ) manyetikleri olan, sabit köprülü (istersen floyd rose' lu da bulabilirsin de, Sittirat'ın dediği gibi fiyat düştükçe parça kaliteleri de düşüyor), tesviyesi doğru olan, hiç bir perdede cızırtı yapmayan, sana rahat hissettirecek orta seviye ikinci el bir gitar al. Bu konuda Fatih Yılmaz'ın bloğundan şu yazıyı da okuyabilirsin;
    http://www.fgitaratolyesi.blogspot.com/2012/02/ikinci-el-kullanlms-gitar-alrken-nelere.html

Sadece ilginin olup olmadığını çözmek istiyorsan zararı minimum tutmaya çalış :D

18. 200tl bütçeyle alacağın gitardan birşey elde edemezsin. Aralarında çok büyük bir fark yok. Sabit köprülü bir gitar iyi olur. Roland micro serisi bir anfi al ve ona uygun bir gitar deneyerek bulabilirisin.

Bu Sayfayı Paylaş