Kaç Numara Ve Hangi Marka Tel ?

Yardımlarınız için teşekkürler fakat , kafama takılan başka bir konu daha var , telin kalınlaşması ne fayda ve zarar sağlıyor ve inceleştikçe tabi bunlara da açıklı getirirsek tam anlamıyla harika olur.

İnce tellerde; frekanslarda daha düşük cevaplar alırsın. Alacağın bass response'u düşer, tonlar biraz daha hacimsizdir. Kilitli sistemlerde daha çok akord kaçırma sorunu olur. Fazla yumuşak ve hafiftirler, bu yüzden daha kolay bend'ler yaparsın. Distortion'da hi-gain tonlara ulaşman daha olur, harmonikler de aynı şekilde.

Kalın tellerde; frekanslarda daha güçlü cevaplar alırsın. Alacağın bass respons'u ince tellere kıyasla daha güçlüdür, tonlar daha hacimli gelir. Kilitli sistemlerde akord stabilitesi daha iyidir. Daha sert ve daha ağır olacakları için bend'lerde bir miktar zorlanma yaşayabilirsin. Distortion tonlarda daha az boost kullanarak daha sert tonlar alabilirsin, harmoniklerin güçlenir.

Benim tecrübelerim bunlar, katılan katılmayan, ekleyecek olan arkadaşlar varsa ve yazarlarsa daha da iyi olur.

Tavsiyem Dean Markley Blue Steel .10 denemen, yumuşak tellerdir ama kalın bir settir. Blue Steel'ler genel olarak yumuşaktır, örneğin 0.11 bir Blue Steel benim gözümde sertlik olarak 0.10 bir DR'a eşittir.

Bu arada DR marka teller de çok iyidir, onlara da bakabilirsin. Aynı şekilde GHS teller de öyle...

Ayda bir değişen telden de pek hayır gelmesini beklemeyin.
Abi para yok tarzı fakirlik edebiyatına girecek arkadaşlara çok güzel yanıtlarım vardır.

İnce tellerde; frekanslarda daha düşük cevaplar alırsın. Alacağın bass response'u düşer, tonlar biraz daha hacimsizdir. Kilitli sistemlerde daha çok akord kaçırma sorunu olur. Fazla yumuşak ve hafiftirler, bu yüzden daha kolay bend'ler yaparsın. Distortion'da hi-gain tonlara ulaşman daha olur, harmonikler de aynı şekilde.

Kalın tellerde; frekanslarda daha güçlü cevaplar alırsın. Alacağın bass respons'u ince tellere kıyasla daha güçlüdür, tonlar daha hacimli gelir. Kilitli sistemlerde akord stabilitesi daha iyidir. Daha sert ve daha ağır olacakları için bend'lerde bir miktar zorlanma yaşayabilirsin. Distortion tonlarda daha az boost kullanarak daha sert tonlar alabilirsin, harmoniklerin güçlenir.

Benim tecrübelerim bunlar, katılan katılmayan, ekleyecek olan arkadaşlar varsa ve yazarlarsa daha da iyi olur.

Tavsiyem Dean Markley Blue Steel .10 denemen, yumuşak tellerdir ama kalın bir settir. Blue Steel'ler genel olarak yumuşaktır, örneğin 0.11 bir Blue Steel benim gözümde sertlik olarak 0.10 bir DR'a eşittir.

Bu arada DR marka teller de çok iyidir, onlara da bakabilirsin. Aynı şekilde GHS teller de öyle...

Ben kullanmadım ama Blue Steel teller için genel kanı daha sert oldukları yönünde.

Blue steel kullanıyorum gayet iyi öle sert falanda değiller bence herkesin sap ayarı vs farklı normal şartlarda belli bi sap ayarı pozisyonunda blue steel farkını belli eder. Ernie ball gibi değiller kirlenme konusunda elixir kadar olmasada baya iyidir ;) ...

Konu ile alakalı bilgileriniz tamamen yanlış,ayrıca aynı gitarda aynı sap ayarı ile iki farklı telin birinin daha sert olmasından bahsediyorum.
Bu forumda bilmediği hususlarda ahkam kesmekte sakınca görmeyen ne çok kişi var.

abicim kim ahkam kesiyor ? ahkam kestiğim bi yorumumu söyle şurda ??? Demek istediğim sertlik kastı genel kullanıcılarda , genelde sap ayarına göre tuşe ile tellerin arasındaki yükseklik farkından kaynaklanan ve sıkıysa tellerin gerilmesinin dahada artacağı ve bend vs de kolay olmayacağı standart şekilde bi lüthi tarafından yapılabilicek bi ayarlama ile bi takım tellerin sertlik kastını daha iyi anlanabiliceğini söylemeye çalıştım.

Bu forumda bişeyleri uzatma laf ebeliği babında üstadlarda ne çok var ...

Sap ayarının ne olduğu ve neye yaradığı konusunda en ufak bir bilgin bile yok,ayrıca ben burada gitarın ayarından değil tellerin diğerlerinden sert olduğundan bahsediyorum.
Lüthi kim standard ayar nedir benim bildiğim gitarların standard ayarı yoktur.

Sap ayarının ne olduğunu biliyorum bilader bi çok kez de yaptım gitar sattığım arkadaşlarada sorabilirsin sen merak etme .

1. Ben senin yorumuna karşılık bi msj atmadım burda sen niye üstüne alınıyosun senin bi telin bi telden daha sert veya yumuşak oluşuyla ilgili konuşmuyorum? Blue steel ler biraz daha yumuşak veya sert olabilirler . Benim anlatmak istediğim daha farklı bir olay. Bir telin kalın veya inceliğinden ziyade kullandığı gitardaki saptaki gerginliğinden, gevşekliğinden yola çıkarak tellerin havada kalmasıyla tabiri biraz daha sert bir tel için biraz daha iyi çalım kolaylığı olabilceğini ( tuşe ile arasında büyük büyük mesafe farkı yoksa ) , eğer sap çok sıkılmış ise tuşeye az daha yakın ama truss ' ın direncinin telleri yenerek dahada gerginleştirmesinden kaynaklanan yine aynı kalınlıktaki telin biraz daha zor çalım olabiliceğini söyledim anlam olarak budur ben gitarlarımda bunu yaşadım bunu gördüm .

2.Lüthi demek istediğim Lütiyerin İngilizce karışılığı Lüthier dir bu arada bilememiş olabilirsin tabi.

3.Standart ayar, bir ustanın, Lüthi nin gitarda yapabilceği en iyi sap ayarlarından biri demek istedim tabi anlamak istemiyor olabilirsin hepimiz eleştirmeniz zaten burda .

Dahada yazımycam ilanın amacına ve arkadaşa saygımdan dolayı uzatmıycam herkeze iyi forumlar ...

Ben kullanmadım ama Blue Steel teller için genel kanı daha sert oldukları yönünde.
Kullanmadıysanız yorum yapmanıza da gerek yok.

Forumlarda da genel kanı en iyi manyetik seti EMG81-85'dir. 3 yıllık Squier'lerin tonu oturmuş ağacı kurumuştur. Size dileğiniz kadar kanı(!) sunabilirim.

Ha yukarıda bahsettiğim şeylere katılmıyorsanız; bunları da söylemenin yolları vardır. Ben değişmez kaidelerden bahsetmiyorum, aksine tecrübe eden diğer arkadaşların yorumlarıyla harmanlayıp daha olgun bir bilgi olmasını istiyorum. Siz de eğer tecrübelerinizi paylaşırsanız dinlemek isteriz, öbür türlüyse de sıkı bir referansla herkesi etkileyebilirsiniz.

İyi forumlar.

dean markley teller yumuşaklığıyla ünlüdür, denemeni öneririm. şahsen ernie ball slinky kullanıyorum biraz daha keskin geliyorlar bana diğer tellere göre. belki de ellerinin kesilmesi tellerden değil daha yeni başladığındandır.

Ayda bir değişen telden de pek hayır gelmesini beklemeyin.
Abi para yok tarzı fakirlik edebiyatına girecek arkadaşlara çok güzel yanıtlarım vardır.

sakin ol şampiyon :) kimin parası olup olmadığını kimse bilemez. öğrenciyken değil tel değiştirmek elektrik parasını ödeyebilmek için dilenme turlarına çıktığımı bilirim. ayda bir tel değiştirmeyi bırak programdan programa , konserden konsere tel değiştireni bile gördüm. yeni telle çalmak çok da güzeldir. sadece ilk başlarda biraz akord entonasyon sorunu yaşatabilir bunu da çözmenin bir çok yolu var. şahsi kanaatimce elixire 40 lira vereceğime 15 liraya her ay tel alıp ki bunlar dandik markalar değil ayda bir değiştirmek daha ekonomik.

sakin ol şampiyon :) kimin parası olup olmadığını kimse bilemez. öğrenciyken değil tel değiştirmek elektrik parasını ödeyebilmek için dilenme turlarına çıktığımı bilirim. ayda bir tel değiştirmeyi bırak programdan programa , konserden konsere tel değiştireni bile gördüm. yeni telle çalmak çok da güzeldir. sadece ilk başlarda biraz akord entonasyon sorunu yaşatabilir bunu da çözmenin bir çok yolu var. şahsi kanaatimce elixire 40 lira vereceğime 15 liraya her ay tel alıp ki bunlar dandik markalar değil ayda bir değiştirmek daha ekonomik.
hocam parasızlıktan okula bile gidemiyoruz bazen ne tel değiştirmesi, kopana kadar duruyor vallahi. :)

Tamamen kullandigin akort duzenine ve gitarinin sap skalasina bagli. Ben sahsen A# standart'ta 13-17-30-42-52-60'tan olusan bir set kullaniyorum, Dean Markley'in 7 telli bir seti var 10-60 olarak, 10'u atip digerlerini kullaniyorum 6 telli gitarimda. 25.5 sap skalasi var, 24.75'te ise biraz daha kullanman gerekiyor ayni gerginligi koruyabilmen icin. Ha bu senin tamamen tusenin sertligine, pick attack gucune de bagli olarak degisen birsey, bir arkadasim 11-52 ile 24.75'lik gitarda C standart kullaniyor, bayagi yumusak bir tusesi ve pena vurusu var, kisiye bagli olarak degisir bu.

ben standart E akord halinde 12 numara tel kullanıyorum ritimlerde memnunum fakat soloda çok zorlanıyorum alt telleri kaç numara taksam sizce dengli olur hem rahatlık hem rezonanns açısından ?

Ben şu anda Ernie Ball slinky kullanıyorum ama artık rahatsız ediyor bu deller başka marka tel kullanmak istiyorum.Bildiğiniz yumuşak tel var mıdır tercihen 08-09

Geri