Müzik Dinlemek Mi Daha Önemli Yoksa Gitar Çalmak Mı

'Müzik - Genel' forumunda egosss tarafından 23 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Benim bir sorunum var.Ben çok fazla müzik dinliyorum.Tabi ki sorun bu değil.Ama müzik dinlediğim kadar gitarı elime alıp çalışmıyorum.Tekniğim iyi gitar üzerinde hakimiyetim olduğunu düşünüyorum ama yeteri kadar pratik yapamıyorum.günde 1-2 saat oluyo genelde ve 1-2 saatin yetmeyeceğini düşünüyorum ama yoksa yanılıyor muyum?
   
 2. Bu kişiden kişiye, vakit durumuna ve hedeflere göre değişir. Fazla çalışmaktan şüphesiz zarar gelmez. Vaktin varsa tabi daha çok çalış. Hem teknik hem tuşe hem yaratıcılık vs. konularında ne kadar çok gitar çalışılıp çalınırsa daha iyi olur. Çeşitli müzikler dinleyip çalmanında, bestelerde olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.
   
 3. Vaktim var ama gitarı elimden bıraktığım an bir iki dakika dizi izleyeyim diyorum saatler geçmiş oluyor.Benim korkum günde 1-2 saatin yeterli olmayacağı yönünde :/
   
 4. Beni yazmışsın valla gece yatmadan mutlaka 1 saat müzik dinlerim.Gün içinde toplam 3-4 saat müzik dinliyorum.Son ses bangır bangır en sertinden blackinden deathın dan :D

  Gitar işine çok hevesliyim daha adam akıllı öğrenmeden rg2550 peavey bandit 112 80 watt gibi amfi aldım.Gel gelelim elime alıp kafama göre takılmaktan başka bir şey yaptığım yok.Elimden biri tutsa bir şeyler olacağı kesin ama yaşadığım yerde de öyle biri yok.2 arkadaşım bıraktı gitarı sattılar ne var ne yok.Bende onlar gibi olacağım diye korkuyorum.Her gece müzik dinlerken kendimi hayal ediyorum o soloları sahnede attığımı falan :D

  Neyse uzun oldu, güzel konu olmuş bir çok kişinin derdidir eminim.
   
 5. ikisini aynı anda yaparken amuda kalkabilmek ve o pozisyonda elini kullanmadan çorba içebilmek en önemlileri. ne saçma bir sorudur bu.
   
  mya01, Casablanca ve Gizz bunu beğendi.
 6. Ben genelde 12'de uyurum ama müzik dinlemek için saat 9'da yatıp saat 01.00 a kadar müzik dinlemişliğim vardır.Ama gündüz en fazla 1-2 saat pratik yapabiliyorum.

  @onursysly

  Cevap vermek zorunda değilsiniz beyfendi.Burda kimsenin size birşey dediği yok düzgün bir üslupla konuşun lütfen.
   
 7. Hakikaten beğenmediysen cevap verme bence harika bir soru tavsiye alabilirz.
   
 8. Ne kadar gitar çalmak isteyip, bunu yapabildiğini düşünüyorsan ve yaptığın seni mutlu ediyorsa, kendine göre tatmin oluyorsan, sorun yoktur. Bir amacı olmaksızın keyif için çalıyorsan ve yetiyorsa dert edilecek bir durum yok bence. Sınava girip okula kabul edilmek için uğraşmak başka, keyif için çalmak başka. Gitarı 1 sene bile çalmasan satmana gerek yok. Bİr gün istersin çalarsın. Duvarda dursun. O bile bir keyiftir.
   
 9. üslubumda ne tür bir yamukluk gördünüz beyfendi(!)? sorunuzu saçma bulmak, düzgün üslup dışına mı çıkıyor?

  ayrıca hala ısrarla sorunuzu saçma buluyorum, birbiriyle yüksek derecede bağıntılı bir kavramı, birbirinden ayırıp kıyaslamak, yola bakarak mı daha iyi araba sürülür yoksa direksiyona hakim olarak mı sorusundan daha mantıklı değil.
   
  st martin bunu beğendi.
 10. haklısın. oldukça saçma ve gereksiz bir kıyas bu. müzik dinlemek daha yararlıysa, geri kalan gitar kariyerini dinleyerek mi geçireceksin? ya da gitar çalışmak daha yararlıysa, bir daha müzik dinlemeyecek misin? bu mudur?
   
 11. Profesyonel olarak düşünüyorum.Endişem bu yüzden zaten.Gitarı hergün mutlaka elime alıyorum oldukça da zevk alıyorum ama 5-6 saat çalsam bile yeterince çalmamışım gibi bir sıkıntım oluyor içimde.

  onursysl
  Karşınızdakini tanımadağınız halde böyle alaycı bir üslüpla konuşmayı da normal görmeniz çok nadide vatanımın vahim eğitim seviyesini malesef gözler önüne koyuyor.Madem saçma beyefendi cevap atmayın.Bu tartışma da büyümesin.
   
 12. Beyefendi herşeyi niye dümdüz okuyorsunuz yahu.Başlıktan tek çıkarabildiğiniz bu mu ?Bu başlıktan kişinin gelişiminde hangisinin daha önemli olduğunu sordum neden,çünkü fazla pratik yapamıyorum.Bu yüzden de çok birşey kaybeder miyim yoksa dinlediğim müzik benim kulağımı ve sezgilerimi yine de önemli bir derecede geliştirir mi bunu sordum.Saçma buluyorsanız cevap vermeyin.
   
  Aslan Bey bunu beğendi.
 13. :) siz karşınızdakini ne kadar tanıyorsunuz da eğitim seviyem hakkında yorum yapabiliyorsunuz? çuvaldız ve iğne olayını atlayarak, kendinizce bu kadar basit bir şekilde ayar verme girişimine girmeniz, arkasından da, uzamasını istemediğiniz(!) bir tartışma ortamında hala son sözü söylemeye çalışma girişiminiz, içinde bulunduğunuz ironik tutarsızlığı gözler önüne seriyor. siz bir soru sordunuz ben de fikrimi söyledim, olay bana saçma geldi, saçma dedim. bu konuda sizin egonuzu bu derece yerle bir eden ne oldu hala anlam verebilmiş değilim. ''saçma'' cevabını cevap olarak kabul edemiyor olmanızın sebebi nedir ona da hiç anlam verebilmiş değilim, sayın çok ama çok yüksek eğitim seviyeli dostumuz. bana saçma gelmesinin sebebini, sizin algılayabileceğinize inanarak, 2. mesajımda kendimce makul sebeplerle anlatmaya çalıştım, lakin siz algıda seçicilik yaparak, benim asıl niyetimi belli eden cümlemden ziyade, saçma bir ayar verme çabasına girdiniz. eğitim seviyemi çok merak ediyorsanız da söyleyim, nickimde de gerçek adım ve soyadımı kullandığım gibi, bu konuda da bir gizlim yok, Hacettepe Üniversitesi, Fransız Dili ve Edebiyatı mezunu, gene aynı üniversitede 1 yıldır da, Karşılaştırmalı Felsefe Master'ı öğrencisiyim. gene bilgilerimde verdiğim facebook hesabını kontrol ederek, içerisinde bulunduğum Hacettepe üniversitesine ait resmi facebook ağı ile de söylediklerimde ne kadar ciddi olduğunu anlayabilirsiniz.

  insanların fikirlerini alaycı bulmak yerine, ne demek istediklerini anlarsanız, sanırım genel anlamda istediğiniz soruların cevabını alabilme konusunda daha ciddi adımlar atmış olursunuz.

  tartışmayı sizin istediğiniz gibi, daha fazla uzatmayarak, bu yazdıklarımdan sonra da başka bir cevap vermeyeceğim. derdim; kendimi daha net ifade edebilmekti.

  diğer okuyan arkadaşlardan da, iş bu yazı'nın bireysel cevabından istinaden çaldığım zamanlarından dolayı özür dilerim.

  saygılar.
   
  st martin bunu beğendi.
 14. Buradan egoyla ilgili nasıl birşey çıkardın merak ediyorum doğrusu.Ben size başta dedim ki konuyu saçma buluyorsanız cevap vermezsiniz.Bu kadar basit.Bunun arkasında egoluk bir durum yok.Burada dediğim şey madem saçma buluyorsunuz sizden bana ekmek çıkmaz.Saçma buluyorsan işime yarayan bilgi veremezsin.Sen bunu saçma buluyorum dedin kime ne yararı dokundu.Ben de kirlilik olmaması sadece insanların ihtiyacı olan bilgilerin olması için cevap yazmazsınız dedim ama siz yine uzattıkça uzattınız.Bu arada yine dediğimi yanlış algılamışsınız besbelli.Eğitimden kastım ahlaki eğitim ama siz bunu da algılamayıp adeta başka bir şekilde eğitiminizin nasıl olduğunu kanıtlarcasına bir çeşit şov yapmaya çalışmışsınız.Sonuncu kez söylüyorum daha fazla uzatmayın eğer insanlar ihtiyaçları varsa faydalansın bu konudan.
   
  Barış_B bunu beğendi.
 15. Müziği bilinçli dinlemekte önemle, bu yüzden en azından orta seviyede teknik bilgi/nota bilgisi önemli. Yoksa sokaktaki vatandaşta müzik dinliyor...
   
 16. Profesyonel olarak düşünüyorum demişsin, ne tür bir kariyere sahip olmak istediğini belirle derim önce. Dünyada tek tip gitarist ya da tek tip müzisyen yok. Hangisi sana uygun, sen hangisine uygunsun onu seçip ona göre ilerlemen lazım.

  "Gençken günde 6 saat 8 saat gitar çalışırdım" diyen sanatçılar da var, "hayatımda bir kez olsun metronomla gitar egzersizi yapmadım sadece dinlemekten hoşlandığım müziği çaldım" diyen sanatçılar da. Biri diğerinden daha üstün değil. Farklılar sadece. Haliyle farklı yönlere eğilmeyi, farklı yönlerde gelişmeyi gerektiriyorlar.

  Yalnız malesef hiç gitar çalmadan müzik yapmak mümkün ama hiç müzik dinlemeden müzik yapmak mümkün değil.
   
  olcygktp, egosss ve Pilot bunu beğendi.
 17. güzel açıklamışsın dostum aynen sana katılıyor ve tebrik ediyorum :)
   
  egosss bunu beğendi.
 18. Müziği bilinçli dinliyorum.Özellikle gürültü olmayan ortamda bütün enstrümanları ve uyumlarını duyarak dinlemeyi seviyorum.Benim dünyanın en iyi gitaristi gibi bir amacım yok zaten.Ben gitar+vokal yapıyorum grubumuzda :D Ama çoğu barda,cafede çıkan gitaristler gibi elimde klasik gitar akor basıp şarkı söyleyeyim olayı değil :D Hani Matt Bellamy gibi(İdolüm zaten müzisyenliğine hayranım) genel olarak müziğe önem vererek ama zor olmayıp insanlara şarkının duygusunu iletebilen riffler yazabilmek benim amacım.Grubumuz 4 kişi piyano,bass,bateri ve ben varım.Daha 16 yaşındayız onların bilgileri yeterli olmadığı için bestenin bütün partisyonlarını ben yazıyorum(zaten genelde de şarkının büyük kısmını besteyi hazırlayan yapar ufak dokunuşları da elemanlar kendi tarzlarını belirtmek için yapar diye düşünüyorum).Benim için önemli olan bunu geliştirmek yani.Yine iyi bir gitarist olmak isterim ama öncelikli amacım üreteceğim bütün halindeki müzik :)
   
 19. gitar+vokal=matt bellamy :) :) kesinlikle olmak istediğim kişi matt :)
   
 20. Bana müziği sevdiren adam kesinlikle.Müthiş.Beğenmeyen çok sebebini de hala anlamış değilim :)
   

Bu Sayfayı Paylaş