Çoklu Adaptörde Dip Gürültüsü Sorunu...

Haftasonu bir arkadaştan çoklu adaptör aldım. Sistemime bağladım ve aşırı bir dip gürültüsü geldi.
Eskiden dijital processoru adaptörle wahı da alkalin pille çalıştırırken hiçbir ses olmazdı... Fakat ikisini çoklu adaptörden besleyince dip ses çıkıyor.
Sadece processoru ya da sadece wahı çalıştırınca eski performansı alıyorum.
İki pedal da 9V. processor 300mA. Wah için de 20mA nın üzerindeki değerler yeterli olur deniyor.
Çoklu adaptör ise 2,5A. Regüleli. Üzerindeki potansiyometreden 9V u seçiyorum. Hatta daha az ve daha çok voltaj bile verdim. Değişme yok.
Belki önemli bir ayrıntıdır: dijital processor üzerinde tap temponun yanıp sönen lambası ile bu gürültü gidip geliyor(değişiyor). Ya da rhythm olayını açınca dip ses yine değişiyor. Bu arada bu gürültüye rağmen iki pedalın da işledikleri seslerden memnunum. Yani efektlerin kendilerinde bozulma yok.
Anladığım kadarıyla rakamsal açıdan teorik bir problem yok.
Bu sorunun önüne geçebilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

belki senin sorunun da cevabı bunun altında yatıyordur bende yeri gelmişken sorayım elektrik-elektronikten anlayan arkadaşlar bilir
2,5A=250mA mı yoksa 2500mA'mı

250mA ise belki processörün istediği 300mA dan eksik kaldığı için olabilir mi diye düşünüyorum yani..birde wah çekiyor tabii

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sınavlar yüzünden kaç gündür uğrayamıyorum siteye, acayip üzüldüm cevap alamayınca... Ya çöp tenekesine gitmiştir ya da dolu mesaj gelip konu sapmıştır sanıyordum... Kimse yanlış anlamasın... Cevap vermek zorunda olmadığınızı falan biliyorum... Sadece bunları yazmak içimden geldi...
Akım yetersizliği olduğunu sanmıyorum... 2,5A=2500mA yapıyor... Bildiğimiz SI birim sistemi ("mili" den temel birime giderken 3 tane sıfır koyuyoruz...)
Neyse teşekkürler...

adaptörler

pek çok gitarist arkadaşımızın ortak şikayet konusu dip gürültüsü.
dip gürültüsünün nedenleri, kullandığımız adaptörlerin cihazlarımıza uygun olmadığındandır. cihazlarımız verimli ve sorunsuz çalışması isteniyorsa adaptör:
1-mutlaka tam regüleli olmalı
2-yüksek akımlı olmalı
3-yüksek watajlı olmalıdır.
piller en güzel akım kaynaklarıdır.hiçbir dip gürültüye neden olmazlar.
saygılar

regüleli olması çok pedal varken ne gibi bir avantaj sağlar acaba?
bende 4w bir adaptör var mesela tansa marka regüleli
iki pedalım var ikisindede 300mA minimum diyor (yoksa maximum muydu ya)
bu ikisini beraber kullanabilir miyim
ayrıca bunlarla beraber başka pedal da bağlayabilir miyim?

Scalloped bana diyorsan ondan bahsetmiyorum. Bazı adaptörlerin üzerinde 1.5 3 6 9 12v seçenekleri oluyor. Bu adaptörleri efektörlerinizle kullanmayın diyorum.

110u nasıl 220ye çevirttin? Ya 110v çıkış veren ve amerikan tarzı priz çıkışı olan bir çevirici alırsın ya da 220den direk 14V AC ye çıkış veren(gt6 sanırım 14V ac ile çalışıyor) ayrı bir adaptör alır/yaptırırsın. Ben gt8ime yaptırdım mesela. Ant müzik orijinal olmamasına rağmen muadili bir adaptöre 48€ istiyor çünkü.

fişi bir paket bantına batır ve kalan ucu prize sok , tam anlatabildim mi bilmiyorum ama , prize , fişi sokarken arada paket bantının kaldığını düşün ve onu da fişe sar , öyle sok prize , topraklı olup olmaması da önemli ama bu yöntem benim hayatımı kurtardı . bi tür atlamayı kesiyor . ben de tam bilmiyorum ama dip ses falan kalmıyor .

Stormcrow demiş ki:
regüleli olması çok pedal varken ne gibi bir avantaj sağlar acaba?
bende 4w bir adaptör var mesela tansa marka regüleli
iki pedalım var ikisindede 300mA minimum diyor (yoksa maximum muydu ya)
bu ikisini beraber kullanabilir miyim
ayrıca bunlarla beraber başka pedal da bağlayabilir miyim?

tansa marka trafo vardı, ondan mı bahsediyosun? yoksa adaptör markası mı:) trafo tek başına doğru akım vermez ama.

regüle demek , sabit bir düzeyde çıkış demek.. yani pilde mesela sabit dümdüz bir 9V düzeyi var, ama sıradan adaptörde çıkış 9V olmayabilir,
yani şöyle söyleyim, adaptör çıkışı 9.1 V ile 8.9 V arasında sürekli değişiyorsa(saniyede 50 kez değiştiğini düşün) orda bi dalgalanma söz konusu. bu dalgalanmayı biz kulakla duyduğumuz için bize rahatsız edici bir ses gibi geliyor..
saniyede 50 kez deişiyorsa bu 50 Hz dir. bunu da kalın bir uğuldama olarak duyarız..

ayrıca adaptöre bir sürü şey bağlarsak, artık o 9V veremez. bi yerden sonra düşer akımı ve voltajı..
ama regülede sabit olduğu için dümdüz 9v sağlar. ama regüleli adaptörün trafosu da sağlam olmalı. yani biraz ağır ve büyük olmalıdır.

Ben ikinci el aldım. Resmi şu:
Adaptor.jpg

Satan arkadaş dip gürültüsü yapmaz demişti (analog pedallarla denemiş)
Voltaj ayarı olmasını ben de istemezdim ancak böyle olunca aldım... Resimde teknik bilgileri yazıyor. Max çıkış voltajı 18V.
Hatta ben alır almaz elektrikçiye götürüp çıkışını falan ölçtürdüm. Acaba ordaki dereceler doğru mu diye... Fakat evde bir türlü kesemedim (topraklı prizde florasan lambayı kapatarak vs.)...
bttrfly ın anllattıklarından bişey anlamadım... :(
Müdahale edebileceğim birşey kalmadıysa arkadaşa iade etmek zorunda kalacağım... Sizce var mı? Teşekkürler...
Edit: Bu arada bu adaptörü İzmir Trigon Müzik yapmış/yaptırmış... Yani bu konuda bilinçli olabileceklerini umuyorum...

bu benimde problemim galiba o alet 9wattlık güç veriyo ama bosslar 10watt kullanıyor bu konu hakkında bilgi arıyorum gidip 10wattlık bi adaptör alıcam sonucunu yazarım

pedalist demiş ki:
Slaytanic demiş ki:
bu benimde problemim galiba o alet 9wattlık güç veriyo ama bosslar 10watt kullanıyor bu konu hakkında bilgi arıyorum gidip 10wattlık bi adaptör alıcam sonucunu yazarım

slaytanic kaç adet pedal kullanacaksın adaptörle?
ona göre bilgi vereyim

ben sadece bir pedal kullanacagim su an kullandigim adaptor 8watt ve ciddi dip gürültüsü var ama bu pedalin sucumu tam emin degilim
(boss ge7)

BEnim sorunumada yardım edebilecek ve tavsiye verebilecek birisi var mı???

Beş Analog pedal kullanıyorum[morley bad horsie-small stone phaser-sansamp tri-ac-danelectro eq-Boss DD-6], bunlara tabi 5 ayrı da adaptör takıyorum ve beni rahatsız eden bir dip gürültüsü ortaya çıkıyor, sorun toprak hattından öte adaptörlerin yarattığı gerilim alanından olduğunu düşünüyorum, acaba tek bir adaptör yaptırsam bu sorunu aşabilirmiyim, aşabilirsemde bana bunu yapabilecek birisini gösterebilirmisiniz??? Şimdiden çok Teşekkür ediyorum!!!

gogostar o koydugun resimdeki alete dikkat ettiysen aletin herhangi bir toprak hatti yok yani topraki prizde yada topraksiz prizde denemen farketmez eger toprak hatti olan adaptorler kullanirsaniz(gogostarin resmini koydugu alet resimdeki fisten anlasilabilirki topraksizdir.) dip gurultusu gider.yani tek sorununuz binanizin toprak hatti oluro da duzgun bir topraklama ise neredeyse tamamen kesilir gurultu.
arkadaslar toprakli fislerin genelde yuvarlak bir oturan kafasi var(toprakli prizlere takinca hicbir bosluk birakmaz) ama bu da kesin toprakli oldugunu belirtmez yani toprakli bile olsa evinizdeki prizin topraklama noktalarina karsilik gelmeyebilir toprakli fis icin muhtemelen bu yaziyi okudugunuza gore bilgisayarinizi kapattiginizda fisini ceker ve bakarsaniz bir bilgi edinirsiniz.

Evet farkındayım fişin topraksız olduğunun fakat eski adaptörüm (zoomu çalıştırdığım) de topraksızdı... Hatta şimdiye kadar çok az topraklı adaptör gördüm... Sanırım sadece laptopımın adaptörü topraklı. Pil şarj aletiminki, cep telefonu şarj aleti, 2+1 hoparlör vs. hepsi topraksız...
Eğer çözüm buysa bu adaptör topraklanabilir mi? (Eğer doğru terim "topraklamak"sa?) Teşekkürler...

seto demiş ki:
BEnim sorunumada yardım edebilecek ve tavsiye verebilecek birisi var mı???

Beş Analog pedal kullanıyorum[morley bad horsie-small stone phaser-sansamp tri-ac-danelectro eq-Boss DD-6], bunlara tabi 5 ayrı da adaptör takıyorum ve beni rahatsız eden bir dip gürültüsü ortaya çıkıyor, sorun toprak hattından öte adaptörlerin yarattığı gerilim alanından olduğunu düşünüyorum, acaba tek bir adaptör yaptırsam bu sorunu aşabilirmiyim, aşabilirsemde bana bunu yapabilecek birisini gösterebilirmisiniz??? Şimdiden çok Teşekkür ediyorum!!!

ankarada iseniz adaptörü ben yaparım. tek kutuve ayrı ayrı beş çıkışlı.
garantili. kendi yaptığım böyle bir adaptörü yıllardır kullanıyorum pedallarımda

Bende de var buna benzer bir sorun. Sanırım dandik bir adaptör kullandığım için. Sadece yüksek gain kanalı açıkken dip gürültüsü oluyor. Bir türlüde önüne geçemedim.

Geri