Amazon'dan Ürün Getirme

Çok iyi yahu. Peki bu ebay'de bir ürün aratıyorum ama satıcı sadece ABD içine kargoluyor gözüküyor. Bu ürünü satın almak nasıl mümkün olabilir? Yani satıcı ABD'deki herhangi bir kargo şirketinin deposuna yollasa sonra o depodan dağıtılsa hepsi. Buna benzer şekilde aracı vasıtasıyla mı yürüyor işler?

Teşekkür ederim cevabınız için.

Çok iyi yahu. Peki bu ebay'de bir ürün aratıyorum ama satıcı sadece ABD içine kargoluyor gözüküyor. Bu ürünü satın almak nasıl mümkün olabilir? Yani satıcı ABD'deki herhangi bir kargo şirketinin deposuna yollasa sonra o depodan dağıtılsa hepsi. Buna benzer şekilde aracı vasıtasıyla mı yürüyor işler?

Teşekkür ederim cevabınız için.

Ebayden son 4 yıldır mal alıyorum, diğer amerikan enstrüman sitelerinden de. Ben bir siteden Amerikadan posta kutusu üyeliği aldım, böyle birkaç firma var. Aylık 9 dolar ödeyip kullanıyorum. Her ay bir iki şey aldığım için bana uygun. Aldıklarımı oraya göndertiyorum, orada toplanıp evime 3-4 günde teslim ediyorlar. Kargo gerektiren durumlarda da telefon edip miktarı söylüyorlar. Bu kadar basit. Periyodik olarak mal getirtmeyi düşünenler için çok güvenli olduğunu söyleyebilirim.

o iş böyle oluyor.Ayrıca usps ile sorunsuz kaymak gibi geleceğinin garantisi yok.Kargosu yolda kırılan çalınan kaybolan ya da gümrükte malın 2. el olduğuna kanaat getirmeyen gümrükçüler.Ya da başka şekilde kitabına uydurup mal gümrükte kalabiiyor.Ebay le alırken USPS bile alsanız(ki zaten fedex,DHL, ups ile kesinlikle alınmaz.Çünkü garanti gümrükte sorun oluyor çekerkende hangar kiralama bedelinden tut inciğinden boncuğuna kadar fatura çıkartıyorlar.) riski mevcut.Riski alanlar 500 tl 1000 tl kar eder orta-üst gitar ya da amfi için.Risk etmeyenler türkiyede %30 %40 (en az) kazıklanır.

Risksiz kargo olmaz. Ancak şu ana kadar yurt dışından gelen hiçbir mal ne çizik ne kırık çıktı, ne de gümrükte kaldı. Fender gitar, Gibson SG (avatardaki), Ibanez gitar, onlarca pedal ve manyetik, elektronik parçalar... aynen elime geçti. Gümrük işlemlerini kendiniz yaparsanız daha sıkıntılı olabilir, ya da prosedürü ve oradaki gergin olabilecek durumları nasıl karşılayabileceğinizi bilmeli, istenen evrakları tam olarak getirmeli ve sakin olmalısınız. Gelen ürün ikinci el ise ve mal iyi görünüyorsa yapacakları birşey yok yeter ki gelen kutunun içinde faturası olsun. Bir de malın cinsi ve ismi tam olarak yazsın, yoksa kıllık çıkartabiliyorlar. Onlar da çalışan, ve devlet hesap sorabiliyor. O yüzden pimpirikli davranıyorlar. En iyisi bir gümrükçü tutmak, ya da dediğim yöntemle (yurt dışında posta kutusu hesabı) mal getirenlerin kullandıkları firmanın kendi gümrükçüsüne onay vermek.

İnternetten mal almak ve kargo beklemek her zaman gıcık ve streslidir. Kimse olabilecek hiçbir şeyin garantisini veremez. Mal bozuk çıksa amerikaya geri göndermek mantıksız olacak ve bu işten nefret edebilirisiniz, başıma 4 yılda 1 kere 19 dolarlık bir fender strat köprü siparişimin çin malı olması sebebiyle çok kötü uyduruk bir seti elime geçti. Çin malı hiç bir şey almamaya yemin ettim. O da benim hatam diyelim.

İnternetten mal alırken bunu nasıl yapacağımızı da bilmek lazım. Ürünün bolca resmi olmalı ve sizi aradığınız malın o olduğuna ikna etmeli. Ben çoklukla sıfır mal aldığım için kargoda kırılma olasılığı hariç başka bir riske girmemiş oluyorum.

Eğer çok dertli geliyorsa tabi ki elden almak veya yurt içinden bir siteden mal almak en mantıklısı.

Bir Citibank görevlisi bankalarının kredi kartını kullanarak yaptığımız yurtdışı alışverişlerinde bize indirim sağladığını söyledi. Anladığım kadarıyla sistem şöyle işliyor:
Alışveriş yaptığımız siteye Citibank adresini verdiğimizde ürünü bizim adımıza satın alıyorlar (Bu durum yurtdışına kargo gönderimine göre çok daha indirimliymiş ve üstelik verilen adres yabancı ülkeye ait olduğu için satıcı firmaya ödenen miktar düşüyormuş). Daha sonra banka bizden ürünün ağırlığına göre 1.5 kilo için 10 Euro civarı bir para alıyormış kargo ücreti olarak. Üstelik ürün bize ulaşana kadar geçen zamanda olası bir zararı karşılıyorlarmış. Bu veya buna benzer bir sistemi yurtdışından ürün getirmek için kullanan var mı forumda, mantıklı bir iş mi dir acep?​

Bir Citibank görevlisi bankalarının kredi kartını kullanarak yaptığımız yurtdışı alışverişlerinde bize indirim sağladığını söyledi. Anladığım kadarıyla sistem şöyle işliyor:​
Alışveriş yaptığımız siteye Citibank adresini verdiğimizde ürünü bizim adımıza satın alıyorlar (Bu durum yurtdışına kargo gönderimine göre çok daha indirimliymiş ve üstelik verilen adres yabancı ülkeye ait olduğu için satıcı firmaya ödenen miktar düşüyormuş). Daha sonra banka bizden ürünün ağırlığına göre 1.5 kilo için 10 Euro civarı bir para alıyormış kargo ücreti olarak. Üstelik ürün bize ulaşana kadar geçen zamanda olası bir zararı karşılıyorlarmış. Bu veya buna benzer bir sistemi yurtdışından ürün getirmek için kullanan var mı forumda, mantıklı bir iş mi dir acep?​

eminsen çok iyi 1.5 kiloya 10 euro oooo gitar bile alınır.Hemen gidecem citibanktan kart alacam :D

evet öyle bir şey var ise citibank ile gitar getirmek yaklaşık 50 dolar + gümrük tutar ki bize ulaşana kadar geçen zamanda olası zararı karşılıyorlar ise sorunsuz gelebilir. yarın gidip detay öğreneyim yazayım buraya da :)

Amerika'dan alışveriş ile ilgili emin olmadığım bir kaç konu var. Bir arkadaşım Manhattan' a gidecek. Şimdi ordaki herhangi bir müzik mağazısının web sitesindeki fiyata ilaveten abd içi bir vergi ödemem gerekiyor. Her eyaletin vergi düzenlemeleri farklı bildiğim kadarıyla. Manhattan'daki veya herhangi bir eyaletde müzik aletleri için ödemem gereken vergi miktarını nasıl öğrenebilirim? Arkadaşım USA vatandaşı. Türkiye'ye giriş yaptığında gümrükte herhangi bir vergi ödemesine takılmayacak di mi? USA'da ödediğimiz vergileri yurda dönerken alıyoruz gibi bir muhabbet var bu duyum doğru mu? Epey bir soru sordum, idare edin :))

Amerika'dan alışveriş ile ilgili emin olmadığım bir kaç konu var. Bir arkadaşım Manhattan' a gidecek. Şimdi ordaki herhangi bir müzik mağazısının web sitesindeki fiyata ilaveten abd içi bir vergi ödemem gerekiyor. Her eyaletin vergi düzenlemeleri farklı bildiğim kadarıyla. Manhattan'daki veya herhangi bir eyaletde müzik aletleri için ödemem gereken vergi miktarını nasıl öğrenebilirim? Arkadaşım USA vatandaşı. Türkiye'ye giriş yaptığında gümrükte herhangi bir vergi ödemesine takılmayacak di mi? USA'da ödediğimiz vergileri yurda dönerken alıyoruz gibi bir muhabbet var bu duyum doğru mu? Epey bir soru sordum, idare edin :))

Evet, etikette yazan fiyata ek olarak ek %8.875 vergi odemesi gerek New York City icin, New York eyaleti icin %4. Farkli olamsinin sebebi her sehrin kendisinin eyalet vergisinin uzerine vergi talep edebilmesi yuzunden.:
http://ny.rand.org/stats/govtfin/salestax.html

Internet'den yapilan alilsverislerde eger postalanan eyalette saticinin herhangi bir kurulusu YOKSA vergi verilmez, aksi halde o eyaletin salestax'i ne kadarsa o % eklenir en son adimda. Ornek olarak, "NY'da Guitar Center magazalari oldugu icin GuitarCenter.com'dan bir sey alirsan vergi verirsin, ama MF'den alirsan vermezsin, cunku MF'in NY'de bir birimi yok", gibi.

ABD vatandaslarinin yurtdisindan cikarken vergi iadesi alabileceklerini sanmiyorum. Turistler vergi iadesi alabilirler cunku onlar ABD'de para kazanmiyor varsayiliyorlar. Bunu yine de iyice arastirmani oneririm.

TR'ye sokarken sansina bagli, normalde yaninda getirdigin seyler kendi kullanimin icinse gumruk vergisi vermezsin, yani arkadasinin yaninda 1 gitar varsa sorun cikmaz buyuk ihtimal, ama 2 gitar varsa belli olmaz :)

e-bay olsun musician friend olsun bu tarz alışveriş sitelerinde satılan 2.el aletlere güvenebilir miyiz? 2.el ekipman satan müzik mağazalarının çoğunda top-rated seller yazıyor. Bu mağazalardan alacağımız aletlerin bozuk veya çakma olma durumuyla karşılaşan oldu mu hiç acaba forumda?

gümrük işi aslında biraz şans işi kardeş.küçük bi paket olunca büyük olasılık hiç gümrüğe takılmadan alırsın ama bazen pimpirikli gümrük memurları oluyor.eğer İstanbul,İzmir,Samsun gibi işlek gümrüğe gelirse takılmaz küçük kargolar.

e-bay da bir ürün bakıyorum. genelde fiyatlar 399+vergi şeklinde. Bugün bir mağazaya mail attım elinizde ürün var mı diye, fiyatı da sordum tekrardan. e-bay da 399+vergi yazan ilan birden 329 dolara değişti. Vergi dahil toplam 342 dolar. Özellikle sordum new dedi. Biraz kıllandım açıkçası aletin çakma veya kullanılmış olabileceğini düşünmekteyim, ne dersiniz? Firma adı: proaudistar.

Birde birşey dikkatimi çekti. Belçikada bir firma buldum, adı keymusic. Baktığım ürün ebay fiyatlarından daha düşük bir fiyata satılıyor. Avrupa daha ucuzsa neden amerika tercih ediliyor ürün getirmek için?

arkadaslar ben amazondan ps4 siparis etmek istiyorum turkiyeye nasil getirirler yardimci olursaniz sevinirim

eyvallah bosuna sepet yaptim o zaman
Ebay'i düşünün hocam, iki defa ürün getirttim, ptt ile sorunsuz ulaştı, yalnız orada kargo seçeneklerinde kamu-devlet kargolarını tercih edin, ups vs. seçmeyin, onların gümrük olayları daha sıkıntılı, devlet kargosunda sorun olmuyor hesap kitap bir yerde oluyor yani, 75 euro / 100 dolar altında zaten vergilendirme olmaz. Daha pahalı bir ürün alacaksanız da alacağınız kişiye mesaj atıp Türkiye'den alacağınızı ve %20 vergi indirimi yapmasını istemeniz yeterlidir. Vergisiz fiyatı ebay'e ödersiniz, farkını ptt aracılığı ile ülkemize vergi olarak ödersiniz.

Geri