Gitaristin Çalış Tekniği

Sanırım bu muhabbet uzar gider daha.. Zira uzunmu uzunnn derinmi derin bir konu.

Bence son bir kaç cümlede ben söyleyim mümkünse konuyu kapatalım.

Aslında konu sadece müzik konusu değil burda. Buradaki gerçek; yozlaşmanın her şekilde toplumda ortaya çıkış şeklidir. Sadece müzik değil, diğer sanat dalları da ve hatta sanatın ötesinde yaşam tarzında yozlaşma kaçınılmaz bir gerçek günümüzde. Ve bu sadece ülkemizde değil 68 kuşağını dolu dolu yaşamış ülkelerde de bugün böyle.

Teknolojik gelişmeler günümüzde bir çok emek isteyen işi kolay üretilebilir hale getirmiştir. Lise çağlarındaki arkadaşların evden tasarım işi alıp matbaa baskı işleri yaptıklarını çok gördüm. Niye ? Çünkü artık tasarım yapmak zor değil bir sürü bilgisayar programı var iki tıklamayla yapabildiğiniz.

Eee onca mezun tasarımcıya nooldu. Teknolojinin kurbanı oldular. Her ama her alanda teknoloji tüm işleri hazır ve kolay üretilebilir hale getirince tabiki müzikte bundan nasibini aldı. Teknolojik oyuncaklar en karga sesli insana albüm çıkartacak kaliteyi sunarsa, hiç grup kurmadan stüdyoda her türlü enstrümanın içinde çorba gibi karıştırılıp bir kişi adına albümler çıkarılabiliyorsa, teknolojik tınılar dijital sesleri cazip kılan motiflerle işlenerek insanlara emek olmaksızın müzik sunabiliyorsa elbetteki insanlarda bu sunulan bir ton şeyi değerlendirmeye ve dinlemeye başlıyor. Kiminin abisi kiminin ablası yüzünden etkilenme yoluyla bir şekilde tekno müzik vs. dinleyen bir ton kesim oluşuyor.

Yukarıda söylenen doğruydu bana göre. Popüler müzik kötü müzik değildir. Zira 68 dönemi müziğide kendi döneminin popüler müziğiydi veya 90 ların guns n roses ları metallica ları. Sonuçta kabahat popüler müzikte değil onun her seferinde nasıl bir kalitede topluma sunulduğunda yatıyor.

Bu durum hiçbir şekilde önlenemeyecek daha kötü zamanlarda gelecektir. Belki insan sesini simule eden bilgisayar şarkıcılar çıkacak piyasaya. O zaman teknocularda ağlanıp sızlanacak. Müzikmi bu yapılan diye.:LOL: :LOL:

Bence tüm müzisyenlerin şunu unutmaması gerekir : Bir şeyi iyi yapıyorsanız aksi koşullar olmadığı sürece her zaman sizi farkeden bir topluluk olacaktır. Sadece tüm bu piyasa şarkıları veya popüler müzik kaygılarına kulaklarımızı tıkayıp işimize konstantre olmalıyız.

Bu ülke için söylüyorum : isterseniz bu ülkenin en iyi ve en hızlı flüt çalan insanı olun emin olun birileri sizi farkedecektir. Televizyonlar ilginç haber diye peşinizde koşacaktır. :)

Eskiye göre işimizi zorlaştıran tek bir şey var artık : Eskiden sadece iyi bir şeyler yapmamız toplum tarafından takdir görürken, bugün artık sadece en iyisi sizseniz takdir görürsünüz.

En iyisi olmak egosu taşımadan, en iyi şeyi yapabilmek için çaba sarfederseniz bunu takdir eden insanlar muhakkak sizi farkedecek ve alkışlayacaktır.

Selamlar....

Yukarda yazdığım şeye bir örnek vereyim. Bunu benim gibi yaşayan eminim bir sürü insan vardır.

Örnek : Ailem elektro gitarla alakası olmayan insanlardır rock, heavy müzik ise onlar için sadece ızdıraptan ibarettir. Bazen babam ne diyor biliyormusunuz?

Diyorki : yaptığın işe hiç saygım yok hiçde sevmiyorum müzik tarzını çaldığından da hiç bir şey anlamıyorum. Ama anlamama rağmen o kadar hızlı çalıyorsunki bazen parmaklarını takip edemiyorum izleyemiyorum. Sonuçta ne yaptığını anlamasamda çaldığın şeyi çalmanın ne kadar zor bir şey olduğunu görmek zor bir şey değil. Hiç bir enstrümanı böyle hızlı çalan birini görmemiştim... Bence sen, yaptığın işi anlamasamda en iyisini yapıyorsun oğlum. Umarın yolun açık olur.

İşte babamın düşünceleri. Görüyorsunuz en iyisini yapmayı sadece kendinize hedef edinseniz bile sizi anlamayan biri bile takdir edebiliyor. Tabi babam başka gitarist dinlemediği için benim hızımı dünyanın en hızlısı sanmakta haklı :LOL: :LOL: :LOL:

Yineliyorum :) anlatmak istediğimi anlamıyorsun.

Ama herhalde suç benim kendimi yeterince ifade edemiyorum.

Benim bahsini ettiğim konu,fanatizmden uzak bir mevzu buna inan.
Şu an müzik piyasasındaki sanatçı sıfatı taşıyan bu insanların ne yaptıkları ortada allah aşkına bunları ben söyleyince fanatizm mi oluyor :) ...

Dedim ya kendimi ifade edemiyorum,senin beni anlayacağında yok neyse...

AllexStone çok doğru şeyler söylüyorsun. Saygıyla eğiliyorum önünde. Baban mesela yaptığın müziği sevmese nasıl yaptığını anlamasa bile sana laf etmemiş, "anlamıyorum, beğenmiyorum ama yaptığın şeyi iyi yapıyorsun" demiş. Ben de bu yaklaşımdan bahsediyorum zaten.

DJ müziğine tekonuya şuna buna da, bu müziği dinlemeyen kişilerin(ki be nde dinlemiyorum) aynı yaklaşımı göstermesini beklerim işte. Bunlar da kendilerine göre bir sanat icra ediyorlar ve ne yaptıklarını anlamadan bu kişilere laf yetiştirmemek gerekir diyorum ben de. Bu işleri yapmak da ayrı bir meziyet. O ekipmanın başına geçin, neyi nasıl kullanacağınızı öğrenin bakalım güzel şeyler üretebiliyor musunuz. Hiç kolay değil.

Bir de müzikteki yozlaşmadan bahsetmişsin, ancak tekrar etmek istiyorum, rock müziğin yanık gitarların o isyanın başladığı dönemde, bugünü domine eden bu müzik en büyük yozlaşma göstergesi değil miydi? Şimdi nasıl kaliteli bir kültür oldu? Ve bu pilavı dünya aynı formatta ne kadar uzun süre yiyecek? Sürekli ilerleme var ve bu tabi ki teknolojik araçlarla da birleşecek, Bunun adı değişim. Teknoloji öcü değil.

01, ben seni çok çok iyi anlıyorum bu sefer de ben anlatamıyorum herhalde. Sanatçı sıfatı taşıdığı için birine sinirleniyorsan bunun açıklaması "insanlar bu kişilere saygı gösteriyor ama ben daha yetenekliyim kimse beni ve benim gibileri anlayamıyor" düşüncesi yüzündendir. Doyurulamamış ego yüzündendir. Ben "bana göre" saygıyı haketmeyen biri müzik konusunda saygı duyuyorsa güler geçerim. Buna kızmaya gerek yok.
Şimdi günümüz türk popüler müziği ayrı bir mesele biz senin o küçümsediğin dans müziğinden bahsediyorduk. Önceki laflarım daha çok onaydı. Poülerm üzik tartışması ayrı bir yere dallanır budaklanır.

Evet sonu gelmeyecek mevzulardan biri.

pyramind demiş ki:
AllexStone çok doğru şeyler söylüyorsun. Saygıyla eğiliyorum önünde. Baban mesela yaptığın müziği sevmese nasıl yaptığını anlamasa bile sana laf etmemiş, "anlamıyorum, beğenmiyorum ama yaptığın şeyi iyi yapıyorsun" demiş. Ben de bu yaklaşımdan bahsediyorum zaten.

DJ müziğine tekonuya şuna buna da, bu müziği dinlemeyen kişilerin(ki be nde dinlemiyorum) aynı yaklaşımı göstermesini beklerim işte. Bunlar da kendilerine göre bir sanat icra ediyorlar ve ne yaptıklarını anlamadan bu kişilere laf yetiştirmemek gerekir diyorum ben de. Bu işleri yapmak da ayrı bir meziyet. O ekipmanın başına geçin, neyi nasıl kullanacağınızı öğrenin bakalım güzel şeyler üretebiliyor musunuz. Hiç kolay değil.

Bir de müzikteki yozlaşmadan bahsetmişsin, ancak tekrar etmek istiyorum, rock müziğin yanık gitarların o isyanın başladığı dönemde, bugünü domine eden bu müzik en büyük yozlaşma göstergesi değil miydi? Şimdi nasıl kaliteli bir kültür oldu? Ve bu pilavı dünya aynı formatta ne kadar uzun süre yiyecek? Sürekli ilerleme var ve bu tabi ki teknolojik araçlarla da birleşecek, Bunun adı değişim. Teknoloji öcü değil.

01, ben seni çok çok iyi anlıyorum bu sefer de ben anlatamıyorum herhalde. Sanatçı sıfatı taşıdığı için birine sinirleniyorsan bunun açıklaması "insanlar bu kişilere saygı gösteriyor ama ben daha yetenekliyim kimse beni ve benim gibileri anlayamıyor" düşüncesi yüzündendir. Doyurulamamış ego yüzündendir. Ben "bana göre" saygıyı haketmeyen biri müzik konusunda saygı duyuyorsa güler geçerim. Buna kızmaya gerek yok.
Şimdi günümüz türk popüler müziği ayrı bir mesele biz senin o küçümsediğin dans müziğinden bahsediyorduk. Önceki laflarım daha çok onaydı. Poülerm üzik tartışması ayrı bir yere dallanır budaklanır.

Evet sonu gelmeyecek mevzulardan biri.

Batuhancım ,aslında çok çok ayrı şeylerden bahsetmiyoruz,özelliklede "Ben "bana göre" saygıyı haketmeyen biri müzik konusunda saygı duyuyorsa güler geçerim." bu lafına katılıyorum fakat bu kadar yoz şeylerin var olması ve evirilip çevirilip insanların önüne sunulması benisinilendiren şeyler...

"o şimdi asker canı neler ister" diye orasını burasını açarak saçmalayan lara benim tepkimSanat bu kadar kolaymı basitmi?Bunlara kızıyorum...

Neyse kaptırıcam yine kendimi :LOL:

Bu konu baya uzun bir konu buradan konuşulacak gibi değil neyse...

Batuhan yinede hoş saohbetti ne kadar iltişimimiz kopukta olsa...

Hehe o hatun gibileri saman alevi endişelenme. Uçar giderler. Hiç olmadı TSK müdehale eder sanırım. :)

Teşekkür ederim 01(yahu trafik polisi gibi hissettim :) ). Konuyu daha fazla uzatmayalım. Bir yerlerde buluştuk aynı noktada olmasa da.
Sevgiler

Yapılan müziğin ne olduğunu bilmeyen biri onun yapan birinin iyi icra edip etmediğini bilemez ki. Taktir etse yeter. Neyse konu pozitifte, deşmeye gerek yok zaten.

ya şöyle bişi var her zevk alınan şey kaliteli müzik olmayabilir. Neden? Mesela brutal vokalli,death,black gruplar ki bunlara binlerce örnek verilebilir, bence kaliteli müzik değil. Yani tamam süper riffler,sololar olabilir,bunlar kaliteli ama vokal bi şarkıda en öne çıkan şeylerden biridir ve vokalde böğüren,çığlık atan adamlar olduktan sonra buna "kaliteli müzik" deniceğini sanmıyorum.

ben de hiç beğenmiyorum "o şimdi asker canı neler ister","çilek dudaklarına yapışıp kalıcam" gibi abuk subuk say say bitmez şarkıları. Ama sonuçta herşeyin tam kalitede olması gerekmiyor beğenilmesi için.

Yani başka bir müzik türüne laf ederken kendi dinlediğimiz ve sevdiğimiz müzik türünün de eksikleri olduğunu görüyoruz. Evet,brutal vokal gibi şeyler beni de çok gaza getiriyor,bundan zevk alıyorum. Ama yine de brutal vokal kaliteli bişey diil.

Burda yine 1-2 sayfa önceki bir arkadaşın "Acaba sanat sanat içinmidir,yoksa sanat toplum için midir?" sorusuna biraz dönüyoruz.

Bencede o söze dönmeyin zaten onun cevabı senelerdir bilinmiyor :LOL:
Konu gitaristin çalış tekniği olduğuna göre ben bir şey sorucağım. Mesela gitar kitaplarında yazılan gitar şöyle tutulmalı perdelere şu şekilde basılmalı gibi şeyler. Bir gitaristin gitarı çalma tekniğini kısıtlarmı. Ben pek dikkat etmediğim çalma tiplerinin farkına vardım. Mesela siz gitarda power akor basarken sağ el ayanızın yan kısmını tellerin üzerine yaslayarak mı çalıyorsunuz devamlı(palm mute denen olay). Bu şekilde çalındığında gitara daha hakim olabiliyorum ancak distortionun sesi biraz gidiyor boğuklaşıyor. Normal çaldığımda sesler birbirine giriyor dağalıyor birazcık napacağım bende şaşırdım :bilmem

Mastitis demiş ki:
Bencede o söze dönmeyin zaten onun cevabı senelerdir bilinmiyor :LOL:
Konu gitaristin çalış tekniği olduğuna göre ben bir şey sorucağım. Mesela gitar kitaplarında yazılan gitar şöyle tutulmalı perdelere şu şekilde basılmalı gibi şeyler. Bir gitaristin gitarı çalma tekniğini kısıtlarmı. Ben pek dikkat etmediğim çalma tiplerinin farkına vardım. Mesela siz gitarda power akor basarken sağ el ayanızın yan kısmını tellerin üzerine yaslayarak mı çalıyorsunuz devamlı(palm mute denen olay). Bu şekilde çalındığında gitara daha hakim olabiliyorum ancak distortionun sesi biraz gidiyor boğuklaşıyor. Normal çaldığımda sesler birbirine giriyor dağalıyor birazcık napacağım bende şaşırdım :bilmem

Her ne kadar calmak istedigin seyi caldigin surece nasil tutarsan tut mubah ise de, bazi yontemlerle yapmak istedigin seyi daha rahat yapabilirsin. Bu da oyle bir sey.

B

bazen benimde gitarı atamsı geliyor öyle zaman oluyorki her zaman caldıgım parcayı bir zaman sonra calamıyorum ne bileyim bazen cosuyorum bazen hiç yapamıyorum tek bildigim sey o anki psikolojın en iyi tonu yakalıyorsun ertisi gün o ton kulagına hoş gelmiyor.... calısıyorum , calısıyorum bunun sonu yok diyorum..ama asla calmaktan vazgeçimiyorum analdımki gitar banim için sadece bir heves degilmiş yapmak istedigim bendeki ruh bütünü .....kısaca caldımız alete saygı duyalım

AllexStone, allayıp pullamış paragraflar boyu ama uzun lafın kısası benim anladığım anafikir; yavaş yada daha az teknik çalan gitaristler hizli, teknik çalamadıkları için mi bu türlere yönelmişler yoksa kişisel zevkleri mi ? sorusu (kendi fikri a şıkkı yönünde benim gördüğüm)

Bu konuda ben de DaveMustaine_64'e katılmaktayım Marty baba olayın özünü iyi kavramış ve anladığını da iyi aktaran çok değerli bir virtuöz.

Eklemek istediklerim,...Herkes becerebildiği muziği çalıyor genellemesi (ki ilk posttan bu anlam çıkıyor kanaatimce) çok yanlış bence, şöyle ki herkes çeşitli tarzları dinleyerek büyür, sen ben o ,şu an virtüöz dediğimiz adamlar da,...60 larda çalan bluesçular, 40-50 lerdeki bluesçuları dinleyerek büyüdü ve onların stilinden/tekniğinden ilerledi, 60-70 lerin muziğiyle büyüyen 80lerde aktif olan virtüözler de 60-70lerin muziğine kendilerinden birşeyler kattılar ve kendi stillerini oluşturdular, yeni jenerasyon gitaristler de aynı şekilde kendileirnden bir çnceki jenerasyonun üzerine bir kat çıkıyorlar hayat/muzikal görüşleri doğrultusunda,...

Dolayısıyla kişisel inancım; her türlü genellemenin yanlış olduğu yönünde, çeşitli tarzları çeşitli yeteneklerle sınıflandırmanın yanlış olduğu görşündeyim. Müzik denen şey sadece teknikten oluşuyor olsaydı insanlara gerek kalmazdı, hiç şüpheniz olmasın petrıccinin, satrianinin, malmsteenin 50 katı hızlı speed picking ,legato, sweep picking yapan, mekanink robotlar üretmek hiç de zor deil,...Zor olan insan ruhunu simule etmek,...Ruhunu muziğe aktarabilmek, birşeyler anlatabilmek melodiyi oluşturabilmek,...
Her gitaristin (gerçekten iyi gitaristin diyelim) bir stili var,...Muzik bir şeyler anlatmak bir duygu vermek ise, her milletin deişik ana dili olduğu gibi her gitaristin de bir anlatım dili olacaktır, ve anlattıkları da farklı olabilir gayet doğal olarak, birisi kendini bluesda daha rahat ifade ederken bir dieri shred yaparken daha iyi ifade ediyor olabilir,...Bu illa yetenek bazlı bir yol olmak zorunda deil,

Sırf daha hızlı çalabildiği için hızlı parçalar yazan bir adam iyi bir muzisyen de deildir benim kanaatimce, en fazla iyi(teknik olarak)bir gitaristtir ki virtüöz kesinlikle olamaz,...
Aynı şekilde daha iyisini yapamadığı için blues çalan bir adamdan da iş çıkmaz,...
(not: bu arada kendi seçimim de Marty babanın da belirttiği gibi tekniği olabildiğince geliştirmek ve "gerektiğinde" kullanmak, amaç hız deil muzik olmalı,...ha ben 2 sini de yapamiyorum o ayrıı :LOL: )

Bu muzik/gitar için de geçerli deil sadece, gerçekten istediği ve sevdiği bir işi yapmayan adamın başarılı olabileceğine inanmıyorum,...

He eskileri bırakıp da günümüz gitaristleirine bakacak olursak (yeni gelişmekte olan) ,AllexStone'un dediği doğru gibi gözüküyor ilk bakışta,...beceremedikleri için (daha basit müziklere yönelme durumu),
Ama şöyle bir soru ortaya çıkıyor o zaman da; artık insanlar eskiisnden daha mı yeteneksiz??? daha mı az çalışkan da beceremiyorlar??,...

Bence sorunun cevabı açık,...
TRENDLER, ve hayat görüşü, bakış açısı,
dün de bugün de yarın da stilleri etkilemiş olan ve etkileyecek olan, benim görüşüm budur,...

konu süper ! Hepinizin söyledikleri doğrudur. Bende Hendrix veya Blackmore neden iyi gitarist diye düşünüp dururdum eskiden ve vai becker varken bunları neden dinler insan derdim . Hatta Ümit Yılmaz hoca ile bile blackmore konusunda tartışırdık. (O çok severdi) Yıllar geçti 30 lara geldik. Şimdi şimdi nedemek istediklerini anlıyorum. Evet kotzen becker gibi çalmak beraberinde virtiöziteyi getiriyor ama blackmore'un sadece bendlerle çaldığı melodiler icat olmuş oluyor o dönemde.
Jason Becker'in Altitudies'i bir baş yapıt kesinlikle ama Stone Cold' daki solonun havası hiç bir partisyonda yok. Yada neden bütün gitaristler en azından bir kez little wing'i çalıyor ?

Sanırım bu adamların diğer hızlı adamlardan farkı şu O dönemin şarkıları bir babanın oğluna öğüdü gibi... Ve bütün oğullar bir gün kendi oğullarına o öğüdü yineliyor.
Aman ne yaparsan yap gitar çal yeter valla.

plokoon demiş ki:
konu süper ! Hepinizin söyledikleri doğrudur. Bende Hendrix veya Blackmore neden iyi gitarist diye düşünüp dururdum eskiden ve vai becker varken bunları neden dinler insan derdim . Hatta Ümit Yılmaz hoca ile bile blackmore konusunda tartışırdık. (O çok severdi) Yıllar geçti 30 lara geldik. Şimdi şimdi nedemek istediklerini anlıyorum. Evet kotzen becker gibi çalmak beraberinde virtiöziteyi getiriyor ama blackmore'un sadece bendlerle çaldığı melodiler icat olmuş oluyor o dönemde.
Jason Becker'in Altitudies'i bir baş yapıt kesinlikle ama Stone Cold' daki solonun havası hiç bir partisyonda yok. Yada neden bütün gitaristler en azından bir kez little wing'i çalıyor ?

Sanırım bu adamların diğer hızlı adamlardan farkı şu O dönemin şarkıları bir babanın oğluna öğüdü gibi... Ve bütün oğullar bir gün kendi oğullarına o öğüdü yineliyor.
Aman ne yaparsan yap gitar çal yeter valla.

Oyle soyluyorsun diye degil ama bir seyin ustune basmak istiyorum:

Bu suratli calan gitarcilar dediginiz adamlarin teknigi efendim Hendrix'ten, Clapton'dan, (Hasirt The) Blackmore'dan, Johnny Winter'dan falan daha iyi degil! FARKLI millet! Jason Becker dediginiz adam sol elinde 0 vibrato ile bend yapan birisi az bend yapmasina ragmen. Bakin yineliyorum, kotu demiyorum, farkli.

Piyano calan bir adamla keman calan bir adamin farki gibi bir sey bu. Piyano'da vibrasyon yoktur (pedal haricinde) ama kemanin butun olayi vibrasyondur! Bunu duymak icin kulaklarinizi biraz egitmeniz lazim.

Bu arada yakin ve kadim dostum san'at gunesimiz Umit'in ogrencisi oldugunu goruyorum (15 senedir tanirim ve hala nerdeyse her hafta gorusmekteyim). Mesela 8 ay boyunca en cok beni kastigi olay (2 senelik yogun egitimden sonra tee 15 yil once, "burslu" ogrenci statusune gectikten sonra hatta) sol el vibrasyonu idi. Cunku daha once dedigim gibi o o kadar onemli ki bir gitarci bir bend ile benim adim Clapton veya Gallagher diyor.

Olayin bir de muzik tarafi var tabi. Sadece ruh var teknik yok lafi buyuk bir yalan ve traji komik bir aldatmaca.

B

Lord-et demiş ki:
AllexStone, allayıp pullamış paragraflar boyu ama uzun lafın kısası benim anladığım anafikir; yavaş yada daha az teknik çalan gitaristler hizli, teknik çalamadıkları için mi bu türlere yönelmişler yoksa kişisel zevkleri mi ? sorusu (kendi fikri a şıkkı yönünde benim gördüğüm)
...

Aslında biraz yanlış anlamışsın Lord-et veya ben yanlış ifade etimişimdir. Zira bence Eric Clapton ve Jimi Page kabiliyetsizliklerinden yavaş çalmıyorlar tabiki bu adamlar müzik adamı ve senin de dediğin gibi o tarzı sevdikleri için o tip shred mantığı içermeyen bir tarzda çalıyorlar. Ki bu adamların müziklerini yapmanın shred yapmaktan daha zor olduğunu da yazdım diğer mesajlarımda. Yanlış anlaşılma olmasın zira ben 1970 doğmluyum ve metallicalarla değil Led Zepplinlerle büyüdüm. Jimi Page aşığı bir insanım. Ama dönemi geldiğinde Metallica da dinledim onların müziğini de sevdim. Sonunda ne çalmak istediğime karar verdiğimde bunun shred tarzı olduğunu anladım.

Yani dinlediğin de etkilemiyor bazen insanı. Zira gitarda müzik yapmanın ötesinde kişisel bir tatmin de sözkonusu. Ben shred tarzı gitar çalarak tatmin olabiliyorum. Sevgili DrB nin de dediği gibi Müzikalite; o da apayrı bir olay. Ama şunun herkesçe kabul edildiğini varsayıyorum. İyi gitar çalmak hızlı veya yavaş çalmak değildir. İyi gitar çalmak, yavaş veya hızlı nasıl olursa olsun notaya en iyi değeri verebilmektir.

Son olarak benim fikrimin a şıkkı olduğunu düşünmüşssün aslında iki seçeneğinde varlığına inanıyorum o yüzden bu konuyu açtım buraya. Emin olmak için ve yeni gitara başlamışların kafasında bu konunun iz bırakabilmesi için. Buraya yazanlara dikkat ettim herkes aklı selim ve söyledikleri yerine oturur kalitedeydi. Eminim a şıkkında bir sürü insanda var yok değil. Ama zaman içinde onların hepsinin müzik dünyasından silindiklerini gördüm. Yani ünlü olsun olmasın sahneye çıksın çıkmasın a seçeneğinde olmayan herkes bir şekilde müzik hayatını dimdik ayakta tutuyor.

Selamlar...

AllexStone,
evet haklisin kişisel tercih, yaşama bakış ve muhtemelen hayat görüşü de etkili tarz seçiminde,

ben de 2 şıkkın varlığına inaniyorum doğrusu. (genellemelere karşı olmamın bu konudaki çıkış noktası zaten),...

Ek olarak sihirli değnekle hangisi gibi çalmak isterdin deselerdi muhtemelen jason becker derdim, ki bu her türlü muziği de çalabilmek demek zaten, shred yaparak dünyaya gelmiyor böyle büyük muzisyenler sonuçta,...bu kadar ileri tekniğe sahip (hız deil sadece teknik) ve bu kadar yaratıcı başka gitarist fazla yok, hatta hiç yok desek de yanlış olmaz, ama ne kader ki adam yaşayan ölü,...
Dinlenmediyse "perspectives" albümünün dinlemesini tavsiye ederim, "hızlı" albümlerine alternatif olarak.

Geri