Telecaster Tavsiyesi

'Elektro Gitarlar' forumunda tonedrive tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Selam arkadaşlar.
    Eskiden telecaster gitarları pek sevmememe rağmen şuan ciddi ciddi almayı düşünüyorum. Marka olarak pek takıntım yok. Öncelikli olarak ince sap (ibanez alışık biri olduğumdan) arıyorum. Genelde klavyeleri etli oluyor bunların. Mumkun olduğunca ince arıyorum. Fiyat olarakta çok uçuk şeyler düşünmüyorum maksimum 1300 civarı, daha aşağısıda olabilir. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. acanon

acanon

149
    15
    5
    Blade Delta Serisine bakmanda kesinlikle ve kesinlikle fayda var,çok kaliteli gitarlar,hem bütçene de uygun.12'' radiusu var.Pluton müzik ithalatçısı,uğrayıp deneyebilirsin.Fiyat olarak biraz daha uygunu yeni çıkardıkları player serileri var,onlara da bakabilirsin...

3. Abi sana telecaster değilde şu gitarı öneririm:Yamaha Pacifica 611 HFM http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=17595&gid=314
    Fiyat 1300 civarında.
    Sapta p90 var gördüğün gibi müthiş bir gitar.
    şurda videosu var tonları müthiş görebilirsin.Telecaster tonları da alınabiliyor.Müthiş kesinlikle.Sonuna kadar izlemeni tavsiye ederim

muratokcufender bunu beğendi.
  4. tonedrive kardeş,

Telecaster denince G&L'i özellikle tavsiye ederim. (Fiyatı hakkında güncel bir bilgim yok). Şu vidyoya bir bakman yeterli, takdir senin.

5. Sen tonu için almıyosun demek ki gitar görüşünüşü için alıyosun.

Angus Young bunu beğendi.
  6. Blade'lere de bir göz atın.. Sapları biraz daha ince oluyor gibi

7. Kardeşimize hürmet gösterelim, kendimiz de hürmet görelim. Ne için hangi husus için beğeniyorsa o kriter doğrultusunda istediği gitarı alabilir. Bu kişisel tercih ve detay için, arkadaşımıza yargılayıcı bir tavır sergilememiz anlamsız ve haksız olur.

Müzik, enstruman vs. meselesinde: 'Hepimiz, bireysel evrimimizde belli aşamalardan geçerek ve zaman içinde neyin ne olduğunu kademe kademe öğrenerek (bazen de hata yaparak) belirli bir bilgi düzeyine ulaştık.'

Ve daha öğrenilecek ve özümsenecek çok şey, gidilecek de çok yol var. Hepimize başarılar.

s-co, egosss ve tonedrive bunu beğendi.
  8. Gitarın Çin'de üretilmiş olması (insanın içine sinmesi bakımından) bir pürüz yaratmıyorsa, fiyatlarıyla gayet ekonomik bir seçenek olan 'SX Telecaster'ları rahatlıkla önerebilirim. Köklü firmaların ürettiği üst seviye sosyetik ağabeyleri ile kafa kafaya aşık atacak düzeyde olmasa da, SX Tele performansıyla son derece başarılı bir replikadır. Nihai karar elbette senin.

İstanbul'daysan SX'leri Yüksekkaldırım semtindeki müzik mağazalarında (reklam olmasın, şifreli isim vereyim, mesela 'Gelkop'da) bulabilirsin.

Darkstorm bunu beğendi.
  9. Teşekkürler arkadaşlar hafta sonu bakınacağım. Blade'lerden başlayacağım. Vakit kalırsa tünel deki diğer yerlere göz atacağım.

10. fiyat performans olarak alınacak telecaster markası blade dir bence şu aralar.

xhornetxx ve Angus Young bunu beğendi.
  11. Ağustos ayında aldığım Meksika FSR Telecaster'den gayet memnunum. Tek sevmediğim yanı olan sap manyetiğini de Seymour Duncan Phat Cat ile değiştirttim. Gerçi daha dinlemedim ama eski sapa göre çok daha iyi olacağı aşikar. Bunun yanında eğer geleneksellikten yanaysan 2. Meksikalara, Squier'in pahalı modellerine bak derim. Aynı yıl, aynı parti mallarda bile farklı gitarlar çıkabilen Fender/Squier'den ziyade fiyat/performans açısından her gitarında belli bir standartı yakalamış Blade de çok iyidir ki üstte de söylemiş bluecaster. İlk düşüncem Blade idi fakat marka takıntım yüzünden Fender aldım açıkçası :D Ayrıca benim vaktim bol, hepsini deneyeceğim diyorsan SX'lere de bak. Cidden sağlam gitarlar çıkabiliyor içinden. Bu arada tarz belirtmemişsin, buradan Telecaster'i iyi tanıdığını varsayıyorum demek isterdim ama ben yine de söyleyip görevimi yapayım :) Telecaster alıp da metal falan çalmaya çalışma :D eğer ben alıp Country, Blues, Blues Rock, Rock N Roll, ucundan Led Zeppelin tarzı rock yapacağım diyorsan al. John5 gibi Telecaster ile metal yapan gitar ilahı denebilecek bir abimiz de var ama o abinin ekipmanları, özel yapım gitarları var. Bence üstte saydığım 3-4 tür dışında müzik Telecaster'in ruhunu öldürüyor. Bir de sağlam bir lambalı Fender amfi sahibi olmadan Telecaster'den o orgazmik soundları alamazsın. Umarım cevaplayan arkadaşlar olarak kafanda biraz fikir oluşturabilmişizdir.

bluescaster bunu beğendi.
  12. Gerçek telecaster soundu tabi ki de amerikan standart, deluxe ve custom shoplardan gelir. Bu modeller ve telecaster kasa G.L vb modeller pahalıdır. Meksika modelleri idare eder, arar senin. Bir kalitenin sınırında bir fiyat içinde arama yapıyorsan çok fazla şeyler beklememelisin gitardan. Ancak tüplü bir MArshall veya Fender ya da bunun gibi kendini telecasterlarda kanıtlamış amfilerle ses kalitesini artırabilirsin.

13. Hocam yazdıklarının büyük çoğunluğuna katılıyorum yalnız. "Gerçek Telecaster soundu Amerikan Standart, Deluxe ve Custom Shop'tan alınır " ifaden bana biraz hatalı gibi geldi. Youtube'de sağlam amfi, manyetik takviyeleriyle Amerikanlar kadar sağlam işler yapan Meksika, Japon bir sürü Telecaster var.

14. Evet vardır tabi ki, onlar da dediğin gibi takviyeyle oluyor zaten. Aslına bakarsan üst model herhangi bir marka gitarın tadını da ancak o kadar iyi, tüplü bir amfi verebilir. Ucuz bir amfiyle de iyi bir gitardan tam performans alamazsın. Yani tencere-kapak hesabı, iyi gitar-iyi amfi ancak iyi sound demektir. İyi modifiye edimiş bir orta kalite gitarı da iyi amfide çalarsan o modifiyenin rengini hakkıyla alabiliriz.

Şahsen birçok defa özellikle orta kalite gitar alıp (Ibanez genellikle) iyi modifiye ederek çok çok iyi sonuçlar almışımdır. Öyle ki 370 TL ye ikinci el aldığım gitarı Joe Satriani tonlarını almak amaçlı modifiye ettim ve asla JS serisi hiçbir modelle takas etmem, o derece... :p

15. Çok pahalı olmasa, alınacak en süper telecaster'lardan biridir. Ömürlük gitardır.

*Hohner 'the Prinz' telecaster*

16. yamaha mike stern deneyen varmı ?

17. Ben denedim.Müthişti şurda da bir video var

18. Ben denedim.Müthişti şurda da bir video var

19. Sx thinline telecaster(ash) + istediğin manyetikler + kulaklar+ köprü evet masraflı oluyor.. ama çıkacak sonuç tatminkar olabilir... en azından gerçekten sx in dediğim modeli dene hakanzitonun dediğini.. sonra git mexico bi fender dene bence sx daha iyi :)

Bu Sayfayı Paylaş