Prosesör Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda JDBlack tarafından 15 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. 200-300 lira arasında ( 300'ü geçmeyecek ) beni idare edicek , amfi taşıma derdinden kurtarıcak prosesör arıyorum , gözüme çarpanlar Korg AX5G ve Zoom G1Xn oldu , Korgu deneme imkanı buldum amfide gayet iyiydi , Zoomun daha yüksek bir modelini denedim kulaklıkla iyi sonuç alamadım. Şuan kafamda iki soru var ;
    1-Zoom kağıt üstünde daha iyi gözüküyor , bit mit khz vs. olarak
    2-Zoomun sitesinde G1Xn için kabin simülatorü içerip içermediği yazmıyor , benim için en önemli nokta bu direk mixere girip amfi taşıma derdinden kurtulmak
    Bu fiyatta ahım şahım kalite beklemiyorum eli yüzü düzgün 6-7 ton tuttursam yeterli.

2. Bende Zoom G1m var (Michael Amott signature) fazla dijital geliyor başlangıç gitarımla beraber almıştım ilk başlarda çok güzel geliyordu sesi daha sonra drive tonları dijital gelmeye başladı ama modulation efektleri ve akustik simülatörü filan fena değil kullanılabilir. G1Xn'in bundan çok fazla farkı olduğunu sanmıyorum amfi taşıma derdinden kurtarmaz bence. Korg hakkında bilgim yok siz denemişsiniz zaten. Line 6 Pocket Pod var bunlardan ayrı olarak onun sesi çok daha iyi gelmişti, bir de ona bakın isterseniz. 300 civarı olması lazım.

3. Sadece miksere mi gireceksin ? Bu durumda canlı performans için kullanmayı düşündüğünü anlıyorum ? Kabaca ne tipte tonlar arıyorsun ?

Benim tavsiyem ikinci el cihazlara da bakarak opsiyonlarını genşletmen olur, çünkü verdiğin fiyat aralığında alınabilecek sıfır cihazlar çok kısıtlı. Zoom G2.1Nu daha iyi bir seçenek olabilir, expression pedalı ve biraz daha dayanıklı gözüken düğmelere sahip. G1xn oyuncak gibi duruyor. Switchler de üstüne bassan kırılacak gibi:) Yeni Zoom G3 de daha yeni mimariye sahip sanırım, o da daha iyi bir tercih olabilir (ama pedalı yok...)

G1xn'de kabin simülatörü olmaması mantıken mümkün değil, çünkü amfi modelleyici olarak geçiyor. Amfi modelleyici de kabin simülasyonu olmadan işe yaramaz. Ama dediğim gibi, bence switchler çok küçük ve dayanıksız gözüküyor. Böyle cihazları odadan dışarı çıkarmaya gelmez derim:) Hele de barda filan çalacaksan...

Ayrıca yine ikinci el piyasasına da bakarak Digitech RP 155-255-355 modelleri de potaya girebilir. Sonu 5 ile bitenler (RP500 ve 1000 gibi üst modeller hariç) daha yeni mimariye sahip. Ben 355 kullandım, çoğu açıdan 155-255 de benzer onunla. Kabin simülasyonları da efektler de fiyat aralığı için çok iyi. RP255 filan ikinci elde çok uygun fiyatlara düşürülebilir ve bütçene uyabilir. AYnı şekilde, eski kuşak ama kalitesi belli bir kaç başka cihaz da (Line 6Floor POD, Boss GT-6) uygun fiyata düşebilir. Bunların tümü de bahsettiğin iki modelden daha üstün cihazlar bence ve ikinci elde kelepir düşen cihazlar da pekala olabilir, araştırman lazım.

Eğper illa ki saydığın iki model arasından seçim yapacak isen Korg daha kullanışlı duruyor. Ama onu da amfide denemişsin. Bu yanıltıcı olabilir. Amacın miksere girmekse o şekilde denemelisin.

Son olarak, "eli yüzü düzgün 6-7 ton tuttursam yeterli" demişsin. Bu aslında söylediğin fiyat aralığı için o kadar da düşük bir beklenti değil. Bahsettiğin Korg ve Zoom modellerinde eli yüzü düzgün bir tane clean, bir tane de distortion tonu alabilirsen iyidir derim:) Çünkü o cihazların içi kullanışsız ve saçma sapan efektler ile dolu.

4. Q: Does the G1N/G1XN provide two types of modeling algorithms for amp connection and line connection, like the upper-end models of the G series (G2/G2.1u/G7.1ut/G9.2tt)?
    A:
    No, the G1N/G1XN does not incorporate a modeling algorithm for line connection. When using a line connection, you should use the cabinet simulator to add a speaker cabinet sound

İlk bakışta burdan kabin simülatörü olmadıgını sandım , özelliklerinde de yazmıyordu ama sanırım var kabin simülatörü , bu iki aleti tekrar denedikten sonra karar veririm , ikinci el daha detaylı birşey alıp almayacağıma . Amfiyle gayet keyifliydi çalması ama youtubedaki kayıtlar vs. iç açıcı değil.

5. J-P

J-P

793
    416
    1,705
    line6 pod xt vardı forumda 350 liraya ona bak derim

6. Arkadaşa pedal formunda bir cihaz lazım doğru anlıyorsam. O nedenle XT uygun olmayabilir.
    G1 hakkındaki İngilizce ifadede kabin simülatörü yok denmiyor. Varmış pekala, ama üst modeller gibi iki farklı tip algoritma yokmuş.

7. Bütçen için önerebileceğim en iyi processor Line 6 POD 2.0 ya da XT olur(pedal anlamında kullanmayacaksan tabii), ama pedal alacaksan zoom g2nu önereceğim. söylediğim cihazları kullandım, tecrübeyle sabittir.. ;)

Bu Sayfayı Paylaş