Elektro Akustik Gitar Tavsiyesi (bütçe 1000tl)

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda Casablanca tarafından 15 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba, çok uzun zamandır bir akustik gitar almak istiyorum. Akustik gitarlar konusunda hiçbir tecrübem ve bilgim olmadığı için doğal olarak tam ne istediğimi bilememek gibi bir durum oluştu. Akustik gitarda en sevdiğim şey şu doğal metal sesi. Belki ileride sadece bu yüzden bir rezonatör gitar alabilirim :) Dolayısıyla plugged şekilde bile istediğim o metalimsi tadı veren bir gitar gerçekten çok güzel olabilir.

  İstediğim ton olarak Pink Floyd - The Division Bell albümünde kullanılan akustik gitarları örnek gösterebilirim (tabii ki David Gilmour un kullandığı gitarlar bütçemi çok çok aşıyor). Ayrıca tonları pek birbirine benzemese de, aşağıdaki parçalar da bir referans oluşturabilir. İlk parça The Division Bell'den;


  Son olarak bütçe olarak 1000 tl belirledim, ama 1100 tl ye kadar zorlayabilirim (hep epiphone ej-200ce yüzünden :D)
   
 2. Dostum bu verdiğin örneklere bakarak diyorum ki 100 Liralık bi gitar alsan da işini görebilir, linklerdeki gitarların hepsi farklı akustik çeşitleri hatta biri klasik gitar. :) Zaten akustik gitar vidyodan seçilmez, gidip bi sürü denemen lazım, bi çok kez de yanılman lazım. Akustik gitar elektroya göre biraz daha karmaşık vokale eşlik edeceksen dreadnought kasalar kullanılıyo genelde, EJ200 jumbo kasa sesi daha gür bas karakterli olur. Bence Lag modellerini denemeden gitar alma.
   
 3. Daha dikkatli dinleyince farkettim, gerçekten de empyrium naylon telli akustikmiş. O derece kopuğum sanırım akustik enstrümanlardan :D Attığım şarkılarda kullanılan akustiklerin hepsi de dediğim gibi birbirinden çok uzak tonlara sahip, sanırım biraz elektro gitar seçer gibi düşündüm ve "çok yönlü" bir gitar istedim.

  Aslında bu denli tercih eksikliğimin bulunduğu bir enstrüman için fazla para harcamamam gerekli. Ama ilk elektro gitarımı alırken yaptığım hatayı yapmak istemediğimden dolayı en azından orta seviye denilebilecek bir gitar istiyorum. Gitar üreticileri bir seviyenin altında gitar üretirken, ürettikleri gitara hiçbir saygı ve önem göstermiyor. Bu da bir sürü sorunu olan gitarların piyasaya sürülmesiyle sonuçlanıyor tabi :)

  Deneyip karar vermek en iyisi sanırım. Biraz konu içeriğini değiştirsek, ve bana akustik gitarda dikkat etmem gereken şeyleri söyleseniz nasıl olur acaba :)

  Ayrıca EJ200 den en başta hoşlanmamın sebebi, sahip olduğu o bas karakteriydi. Ama rahat edemiyorum o kadar büyük bir gitarla. Dreadnought kasalar en uygunu gibi.
   
 4. Lag, Faith Takamine gibi markalara öncelikli olarak bak bence..

  Birde çoğu zaman bende arada kalabiliyorum klasik mi akustik mi? Diye..

  Ama empyrium parçalarında daha çok klasik kullanır :D
   
 5. Seagull 'lar çok güzelmiş fiyat performans açısından. Kanada üretimiymiş. Bol bol miş kullanıyorum çünkü denemedim pek bilmiyorum. :)
  Denk gelirsen bir dene derim.
   
 6. Akustik gitar çok göreceli ve derin bi konu. Kendi adıma şu an için tam olarak istediğim gitarları seçmem yaklaşık dört yıllık deneme yanılma süresini aldı, on iki gitar değiştirdim, gerçi beş tanesi hala evde ama ikisinin telleri bile takılı değil, elime almıyorum... Öncelikle seçim yapacağın konu gitarın gövde şekli; jumbo kasa geniş olduğundan rahat değildir diye düşünme, alışınca incelerden daha rahat gelebiliyo. Şöyle bi durum var, jumbo kasanın arpejde kontrolü daha zor, strumming yani akor basıp sağ eli kökleme konusunda diğer kasalar eline su dökemez, en dengeli ses bunlarda. Dreadnought kasalar her yola gelen gitarlar, bunlarda da bas ve mid karakterli bi ton oluyo ama ses biraz daha düşük. Auditorium kasalar vokale eşlikte en ideali ama Türkiye'de bunlardan tam istediğin gibi olanını bulmak zor. OM, 12 fret Parlorlar falan pek yok buralarda onun için bunlara da pek girmiyorum. Fiber kasalar da ilgimi çekmediğinden bilgi veremiycem. İnce kasalar daha mid karakterli, ses olarak çok bi şey vaat etmiyolar, tamamen kullanım rahatlığı göz önüne alınarak tasarlanmışlar.

  İkinci önemli konu ses tahtası. Bunda genel olarak iki seçenek var, sedir ve ladin. Ben sedir diyorum. Daha gür sesli, daha sıcak, doğal, daha geleneksel oluyolar, ladin daha tiz ve sesin yüksekliği sedirden düşük. Sedirin sorunu çok yumuşak olması, iyi bakılmazsa hem çabuk yıpranıyo hem de yapısı bozuluyo. Tabi hangisi olursa olsun masif ses tahtası olması gerek. Bunların yanında yanların ve arkanın ağacı ve yapısı yani masif olup olmaması, bracing, sapın yapısı, bağlantı şekli de önemli ama ilk aşama bunlar.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş