Jeff Loomis

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Pentaxian tarafından 19 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Forumda hala Nevermore başlığı altında konuşuluyor Jeff baba tanıyalı 1 ay oldu adamı ama resmen örnek alacağım gitaristlerden birisi oldu ki Jeff Loomis Signature almamda bundan kaynaklı :)  [​IMG]

  Neyse Jeff baba 2. albümünü çıkardı.

  [​IMG]

  Albümün adı;

  JEFF LOOMIS – Plains of Oblivion

  Albüm bilgileri
  Çıkış tarihi
  2012
  Şirket
  Century Media
  Kadro
  Jeff Loomis: Gitar

  Konuklar:
  Dirk Verbeuren: Davul
  Ihsahn: Vokal (7)
  Christine Rhoades: Vokal (4, 8)
  Chris Poland: Gitar (6)
  Attila Vörös: Gitar (5)
  Tony MacAlpine: Gitar (2)
  Marty Friedman: Gitar (1)
  Shane Lentz: Bas Şarkılar
  1. Mercurial
  2. The Ultimatum
  3. Escape Velocity
  4. Tragedy and Harmony
  5. Requiem For The Living
  6. Continuum Drift
  7. Surrender
  8. Chosen Time
  9. Rapture
  10. Sibylline Origin
  Web
  www.jeffloomis.com
   
 2. Ben açıkçası tüm şarkıları sevdim Christine Rhoades'in 4 ve 8. şarkıdaki vokalleri harika.. Aynı şekilde Tony Macalpine'da The ultimatum şarkısında kendi tarzını yansıtacak şekilde gitarını konuşturmuş.Dinlediğinizde onun çaldığını bilmeseniz bile ''enaa ne kadan Tony'e benziyor bu'' diyorsunuz.Ihsahn babayı sevmeme rağmen 7. şarkıdaki vokalini beğenmedim.

  Jeff'e diyecek yok.İlk albümü gibi bu albümde çok güzel iş çıkarmış.İlk albüme göre bazı parçalar hafif daha duygusal..

  Billboard listesine 179 numaradan girmiş 2.900 satarak.

  Pasifagresif kritik yazdı.Okumak isteyen..

  http://www.pasifagresif.com/2012/04/jeff-loomis-plains-of-oblivion/
   
 3. Christine Rhodesli olan şarkılar facia, Ihsahn hakikaten olmamış. Bunların dışında başarılı bir albüm ama biraz piyasaya oynanmış gibi.(ilk albümün bende bıraktığı etkiyi bırakmadı açıkçası, bu yüzden oluşan yüksek beklentimi de karşılamadı.) Yine de Tony MacAlpine'ın The Ultimatum'daki solosuna hasta oldum, böyle bir şey yok.
   
 4. Jason Becker yok bizde jeffle idare ediyoruz artik :) Atilla ile calismasina anlam veremedim ben.
   
 5. Kendi kuşağı ve tarzının belki de en önemli gitaristi bu adam. Benim gibi Shrapnel kuşağı gitaristlerini dinleyerek büyümüş ve ne yeni dalga extreme metalden, ne de fazlasıyla teknik odaklı yeni kuşak progressive metalden keyif alabilen (belki Angra gibi istisnalar hariç) birisi için bile Loomis keyifle dinlenen bir gitarist.

  Düşünün, adamın grubunun yaptığı müziği dinleyemiyorum bile, (hiç işim olmaz, o derece...) ama Loomis'in enstrümantal parçalarını gerçekten beğeniyorum. Melodiden ödün vermiyor ve sololarda "nefes almayı" biliyor herşeyden önce. Vibratosu, tuşesi, tonu...her yönüyle çok iyi bir müzisyen. Kompozisyonel olarak karanlık minör modlara ve agresif şeylere odaklanması biraz tekdüze gelebiliyor, ama oralarda bile sıradanlaşmamayı beceriyor. Ders videolarından Napoliten dizilerini de kullandığını anladım (ki normalde pek bilinen ve kullanılan diziler değillerdir); bu da ne kadar çalışkan ve kendini geliştirmeye yönelik bir gitarist olduğunu da gösteriyor.

  Cooley ve Broderick gibi abartılı teknik hakimiyeti olan ama müzikal olarak bunları pek olgun ve yaratıcı kullanamayan rakiplerine -daha doğrusu kankalarına:) - kıyasla uzak ara önde görüyorum Loomis'i. (biliyorum, şimdi Cooley ve Broderick hayranları çullanacak üzerime...) Ayrıca, Loomis gibi insanların kendi idollerine de bol miktarda kredi verdiğini ve böylece daha yeni kuşaklara da bu adamları tanıttığını düşünüyorum. Albümde MacAlpine'a bir solo çaldırması da bu açıdan kayda değer. Gönül istiyor ki Loomis gibi adamlar üzerinden insanlar bu adamların eski çalışmalarını, özellikle de MacAlpine'ı keşfetsin. Uzun süre hakkı yendiğini düşündüğüm bir gitarist olan MacAlpine'ı Devil's Slingshot, Planet X, CAB veya Ring of Fire'dan ibaret sanmasın, gitsin Edge of Insanity veya Maximum Security'yi dinlesin. Loomis'in melodik olarak ilham aldığı asıl cevher oralarda bence. (Ve tabi Vinnie Moore- Mind's Eye, Joey Tafolla - Out of The Sun, Friedman - Dragon's Kiss ve Becker-Perpetual Burn'de...)
   
  J-P bunu beğendi.
 6. Tüm duygularımı özetlemişsin noktası noktasına uyuyor.Shrapnel konusu ise ayrı bir olay.Müthiş gitarcıları bünyesinde barındırmışlar tam bir shred factory olmuş.
   
 7. J-P

  J-P

  Albümü bende dinledim tek kelimeyle anlatılmaz ama harika baştacı olmuş :)
   

Bu Sayfayı Paylaş