Manyetik Tavsiyesi. Vol. Bilmemkaç

selam arkadaşlar.. şimdi strat sahibiyim. bridge pozisyonda böyle cazır cazır distortion sound u alabileceğim. kemik gibi distortion riffleri alabileceğim, bir o kadar da sololardaki rezonans i yüksek, pinchleri v.s. çatir çatir okuyan, bir humbucker tavsiyesi istiyorum.. daha çok tiz ağırlıklı bir manyetik sanırım istediğim. deneyimlerinizi aktarırsanız sevinirim.

neck manyetiği olarak ta yukarıda saydığım karakteristin tam tersi, alnico, cleanleri öldürmeden cam gibi çıkmasını sağlayacak "funky çıkı çıkı" sı soundlarını almakta zorlanmayacağım bir single coil manyetik tavsiyesi de istiyorum. e değiştirmişken orta manyetiği de değiştirmek sağlıklı olacaktır..ona da bir tavsiye lütfen. çok teşekkürler şimdiden.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ayrıca hsh mi yoksa hss mi dizayn etsem kararsız kaldım.. hsh olursa neckteki, üst mesajmda belirttiğim işleri yapabilecek bir humbucker bulabilir miyim ? hsh nin artıları eksilerini hss ye göre bir kıyaslarsak çok müteşekkür olurum.

funky çıkı çıkı lar ve cam gibi cleanler isterken sapın H olmasını istemek biraz zorlamak olur işi bence çünkü cam gibi cleanler yerine, tellere vuruş gücüne bağlı olarak bayağı basslı çıkar cleanler, cam gibi olmaz pek ve çıkı çıkı yerine bass bass boğuk bişiler çıkar.. HSS dizilim derim ben.

Andy Timmons manyetik setini tavsiye ederim. Single sounduna yaklaşan Cruiser mini humbuckerlar ile single gürültüsü problem olmuyor (ama seramik...). Ama tabi gerçek bir single kadar olmuyor.

Köprü manyetiği olarak da AT-1 hiç fena değil.

http://www.dimarzio.com/player/andy-timmons

Yalnız, bence kafandaki soundu belirleyen 1-2 grup veya gitarist söylersen daha da net tavsiyeler verilebilir. Cayır cayır distortion deyince Michael Romeo da anlaşılabilir, Andy Timmons da...:) Herkesin algısı farklı distortion denince...

Ayrıca, köprüde single kullanıyor olsan ilk tavsiyem Seymour Duncan Hot Rails olurdu, tam tanımladığın gibi bir manyetik. Ama Hot Rails'in humbucker muadili ne oluyor emin değilim.

şu anda köprüde hot rails takılı ancak distortion karakteristiği iyi olmasına rağmen çok midli bir manyetik.. bilmeyenler düşünenler için de şöyle bir şey yapayım:
bas---
tiz ---
mid-----

bu yüzden daha tiz ağırlıklı bir manyetik arıyorum ki humbucker ın yerini tutmuyor rails manyetikler..

kafamda da bir gitarist yok işte. ama megadeth in rust in peace albümündeki riffleri tanımlayabiliriz.. sololarda ise vai-satriani deyip geçelim.

funky çıkı çıkı lar ve cam gibi cleanler isterken sapın H olmasını istemek biraz zorlamak olur işi bence çünkü cam gibi cleanler yerine, tellere vuruş gücüne bağlı olarak bayağı basslı çıkar cleanler, cam gibi olmaz pek ve çıkı çıkı yerine bass bass boğuk bişiler çıkar.. HSS dizilim derim ben.
zaten blues funk ana tarzim olduğu için tuşem sert. haklısın bu yüzden teşekkür ederim. hss de karar kıldım evet. neck için var mı single coil tavsiyen ?

şu anda köprüde hot rails takılı ancak distortion karakteristiği iyi olmasına rağmen çok midli bir manyetik.. bilmeyenler düşünenler için de şöyle bir şey yapayım:
bas---
tiz ---
mid-----

bu yüzden daha tiz ağırlıklı bir manyetik arıyorum ki humbucker ın yerini tutmuyor rails manyetikler..

kafamda da bir gitarist yok işte. ama megadeth in rust in peace albümündeki riffleri tanımlayabiliriz.. sololarda ise vai-satriani deyip geçelim.

Bu durumda AT-1 sana uymaz, çünkü basları çok kuvvetli.
Benim kullandığım manyetikler içinde bu tanıma uyan DiMarzio D-Activator (ama midleri de kuvvetlidir). Ancak bu manyetiği bir single ile nasıl dengelersin bilemiyorum. Funky clean ile eski Megadeth arası bir yelpazeyi tek bir gitar ile yakalamak da kolay bir iş değil bana sorarsan. Ben olsam köprüde böyle yüksek çıkışlı gain canavarı bir humbuckerı dengelemek için o Hot Rails'i de sap pozisyonuna alırdım:) Ama bu şekilde gitar shred canavarı olur ve senin arzu ettiğin o "her yöne gelen" karakter yakalanamaz.
Bu durumda belki biraz daha "nötr" karakterli bir manyetik seti oluşturup preamfi-pedal üzerinden farkı yakalamak amaçlanabilir. Mesela benim kullandığım AMT-SS20 preamfi resmen böyle bir pedal; temiz tonlar Fender clean, hi-gain 3. kanal ise bangır bangır metal...

aslında şöyle tarif edeyim; her yola gelsinden kasıt bridge aldiğimda sololarımda humbucker farkı olduğu hissedilsin, e humbucker olmuşken de şöyle güçlü, iyi bir alet olsun istiyorum. herkesin bildiği gibi her gitarla çok ekstrim tonlar hariç her şey çalınıyor zaten. iyi bir ekipman olduktan sonra. ancak işte önemli olan farkı benim hissedebilmem bunu istiyorum yani satriani vai takılırken humbuckerden gelen karakteristiği(ulan amma kullandım bu kelimeyi) onun dışında neck im klasik fender den şaşmasın. cleanlere örnek verecek olursam zaten eldeki manyetiklerle bunu elde edebiliyorum ancak daha kuvvetli bir şeyler arıyorum.. örnek: jamiroquai sound u..

dostum algılayamadın galiba. manyetiklerim stok fenderler ve güçlü manyetikler ama arayiş içerisindeyim.. bu yüzden DE ĞİŞ Tİ RE CE ĞİM.. şimdi olmuştur umarım.

İlla pasif olacak demiyorsan EMG 85 ya da 81 tavsiye ederim köprü için. Eğer HSS olacaksa da EMG Steve Lukather manyetik setini de düşünebilirsin.

saolun bütün dostlar.. bütün tavsiyelerinizi didik didik araştiracağim.. ama tavsiyeye devam ne kadar seçenek olursa seçmek o kadar kolay olur benim için.

Geri