Fender Cleanlerinin Derinliğini Verebilen Manyetik Nedir ?

Merhaba arkadaşlar , fender'in clean tonu müthiş bir şekilde hoşuma gidiyor fakat sert tonlarda benim için yetersiz kalıyor o yüzden esp ltd ec-1000fm aldım neck te duncan 59 var.Bu tarzda istediğim manyetik piyasa da var mı yoksa sadece fender'e özel bir şey mi yardım lütfen!!!!!

oturulup düşünüldügünde cevabını bulmanın cok zor olmadıgını gordugumuz soru. fender cleanlerinin derinligini verebilen manyetik yine fender manyetikleri olacaktır.

eger sert tonlar ve fender cleani birlestirilmek istenirse sss bi fender alınır, bridge manyetigi ve pickguardı degiştirilir. cıkışı güclü bi manyetik takılır. olabildigine sert, metalci distorışını alınır, gain sona vurulur. boylelikle sert tonlara ulasılır.
derin fender cleanı yakalamak icin el switche götürülür. bir ve ya iki tık yukarı cekilen switch bridge manyetiginden uzaklasır. boylece derin fender cleanlarına ulasılır.

esp - ltd gibi bi gitar alıp bunu fendere benzetmeniz siz de takdir edersiniz ki orjiinalde mümkün olmayacaktır

boylece bir cok elementi gorduk ve bir cok elementi tanıdık

varan1: ya yardan ya da selden gecilir.
varan2: fender,fenderdir. ltdyle fender arasında bi bulmaca misali 7 fark degil 7bin fark vardır
varan3: ünlü bilim adamı aynştayn öleli 57 sene olmuştur, saygıyla anıyoruz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nobody farkındaysan sorumun cevabını alamadım , yakın bir manyetik varmıdır varsa vardır bu şekilde yakalarsın gibi ya da o sesin yanına yaklaşamazsın hiç bir modifiyeyle gibi ...

Thrashheaven; Nobody'nin verdiği yanıt belki biraz iğneleyici olduğu için hoşuna gitmemiş olabilir. Ama söyledikleri bence de doğru. Fender clean tonu sadece manyetik ile ilgili bir şey değil; ancak muhtemelen sen ve başka bir çok kişi de meseleyi sadece bu şekilde düşünüyor. Hatta kimileri o sesin ancak Fender marka gitardan çıktığını filan bile düşünüyor ki, "Fender'e özel bir şey mi ?" şeklindeki sorun aslında biraz da buna karşılık geliyor. Diğer taraftan, bilmemek de ayıp değil.

Aşağıda Alshain isimli kullanıcının bir mesajını alıntıladım; durumu en güzel özetleyen o, senin soruna da yanıt veriyor:

"Strat tonu da strat tonu, hep söylüyorum, strat tonu dediğiniz şey alması en kolay tonlardan, ihtiyacınız olan şeyler; kızılağaç ya da dişbudak gövde(ıhlamur, kavak ve ceviz de olur, ancak has twang akçaağaç ve dişbudaktan gelir), akçaağaç sap, single manyetik ya da coil split edilmiş aşırı güçlü çıkışlı olmayan bir humbucker."

Yapabileceğin en iyi şey coil split edilmiş (single coil olarak da çalışabilen) bir humbucker kullanmak. Ama, maun kasa üzerine maple kaplama olduğunu tahmin ettiğim gitarının Fender kadar parlak tını vermesini beklemek yine de gerçekçi olmaz.

Buna ek olarak, her güzelin bir kusuru olduğunu da eklemek lazım. O parlak temiz tonları veren single manyetikler distortiona hiç gelmezler ve gürültülü olurlar. Ben senin yerinde olsan o canım Duncan 59'a hiç dokunmazdım. Sadece clean arpej çalmak için filan o temiz tonu istiyorsan bunu preamfi-prosesör üzerinden halletmeye çalışabilirsin.

hocam gövde ve sap maun olduğu için o ton o gitardan çıkmaz. Kızılağaç, dişbudak,ıhlamur,kavak,ceviz gibi ağaçlardan alırsınız ancak o tonu. ancak mevcut manyetiğinizi coil split ederek biraz daha hoş clean ton alabilirsiniz tabii ki.

Sap baglantisi ve scale farki da onemli burda.
Fender'ler bolt-on, EC1000 set yada set-thru, bol-on'larda da attack daha one cikiyor.
Fender 25.5 (EC1000 24.75) olcusunde, bu da tona biraz parlaklik veriyor.

Sap manyetigini coil split yap(tir) eger 4 kablolu ise, bunun faydasi olacaktir; ama agac, olcu ve sap yapisi farkli iken EC1000'den tipkisinin aynisi bir Fender tonu beklememek lazim.

Nobody farkındaysan sorumun cevabını alamadım , yakın bir manyetik varmıdır varsa vardır bu şekilde yakalarsın gibi ya da o sesin yanına yaklaşamazsın hiç bir modifiyeyle gibi ...

ben ilk mesaja gore cevap verdim demekki ifade eksikligi varmıs, benim igneleme amacım yoktu yanlıs anlasılmasın :D
einstein benzetmesini kendime yakıstırdım, bazı şeyleri fena acıklayınca kendimi zeki hissediyorum

onun dışında dediklerimde ısrarcıyım, single manyetik takamayacagına gore
clean tonlarda etkileyici bişeyler istiyosan manyetige degilde pedala yüklenmeyi dene
(chorus, compressor,octave,eq)

Coil split işlemi üstüne gitmeyi düşünüyorum , iyi bir luthiere götürüp danışıcam olur mu olursa işe yarar mı gibi herhalde çözümü o şekilde bulabilirim.

Thrashheaven; Nobody'nin verdiği yanıt belki biraz iğneleyici olduğu için hoşuna gitmemiş olabilir. Ama söyledikleri bence de doğru. Fender clean tonu sadece manyetik ile ilgili bir şey değil; ancak muhtemelen sen ve başka bir çok kişi de meseleyi sadece bu şekilde düşünüyor. Hatta kimileri o sesin ancak Fender marka gitardan çıktığını filan bile düşünüyor ki, "Fender'e özel bir şey mi ?" şeklindeki sorun aslında biraz da buna karşılık geliyor. Diğer taraftan, bilmemek de ayıp değil.

Aşağıda Alshain isimli kullanıcının bir mesajını alıntıladım; durumu en güzel özetleyen o, senin soruna da yanıt veriyor:

"Strat tonu da strat tonu, hep söylüyorum, strat tonu dediğiniz şey alması en kolay tonlardan, ihtiyacınız olan şeyler; kızılağaç ya da dişbudak gövde(ıhlamur, kavak ve ceviz de olur, ancak has twang akçaağaç ve dişbudaktan gelir), akçaağaç sap, single manyetik ya da coil split edilmiş aşırı güçlü çıkışlı olmayan bir humbucker."

Yapabileceğin en iyi şey coil split edilmiş (single coil olarak da çalışabilen) bir humbucker kullanmak. Ama, maun kasa üzerine maple kaplama olduğunu tahmin ettiğim gitarının Fender kadar parlak tını vermesini beklemek yine de gerçekçi olmaz.

Buna ek olarak, her güzelin bir kusuru olduğunu da eklemek lazım. O parlak temiz tonları veren single manyetikler distortiona hiç gelmezler ve gürültülü olurlar. Ben senin yerinde olsan o canım Duncan 59'a hiç dokunmazdım. Sadece clean arpej çalmak için filan o temiz tonu istiyorsan bunu preamfi-prosesör üzerinden halletmeye çalışabilirsin.

Has twang'in kızılağaç'tan gelmeyeceğini mi düşünüyor?

Geri