Gitar Kayıtlarında Profesyonel Ses Almak

B

BerkerAntalya

Merhabalar arkadaşlar,

Yaptığım elektro gitar kayıtlarında aldığım soundu yeterli bulmuyorum. Özellikle üst 3 bass tellerindeki Mute seslerde aldığım sesler çok dijital geliyor. Kabinleme kullansam dahi gıcırtılı fazla basslı geliyor. rp350'nin usb'siyle kayıt yaptım sonra m-audio fast track ile kayıt yaptım ikisi de aynı kaliteyi verdi. Bu kaliteyi nasıl arttırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Herkese çok teşekkürler. Örnek bir kayıt;

Selam, bir iki tüyo vereyim.

Öncelikle ritm gitarlarını en az iki kere kaydedip gitarların birini sağa birini sola yasla. Post-EQ kullanarak bu iki gitara çok hafif karakter farklılıkları da kazandırabilirsin istersen. Bu işlem hacmi epey epey artıracaktır.

Elindeki prosesörden çok şey bekleme.
Genelde hacim ve definition için amfi falan mikrofonlarken gain'i rahat edilebilecek en düşük seviyede tutarız, ama senin prosesörün buna nasıl bir tepki verir bilemiyorum. Mute'lar güçsüzleşebilir. Deneme yanılma yoluyla uygun bir seviye bulabilirsin. Gain'i çok açmak çok fazla kompresyona neden olur, ton cansızlaşır ve çamurlaşır. Gain'i olabildiğince düşük, tuşeni olabildiğince yüksek tut.

Miks yaparken gitarların bass gitarın frekans aralığını işgal etmemesine dikkat et.

Hacimli ve sert overdrive tonlarında bas gitar kaydı çok çok çok(altını daha ne kadar çizebilirim bilemiyorum) önemli.
Bas gitarı direct kaydet ve kaydettikten sonra kanalın kopyasını al. Bass için iki kanal ayır yani. Birini lowpass filterdan geçirip kompresyona sokarak sadece deep bass vermesini sağla.
Diğer kanalda ise bandpass filter ile midler harici herşeyi filtreleyip bol bol overdrive kullan. Nereyi filtrelemeyeceğini deneme yanılma yoluyla zevkine ve kulağına göre bulabilirsin. Bu mid-yoğun drivelı bass gitar, bass'ın transient'lerini canlı tutarak, senin bass gitarın ile elektro-gitar tonunun birleşmesini sağlayacak.

Şöyle düşün, kaliteli bir 5+1 de iyi bir miks dinlerken, sıkı bir "bass" duyduğumuzda, "vay aletin bass tepkisi çok iyiymiş" deriz. Oysaki subwoofer harici tüm hoparlörleri söktüğümüzde duyduğumuz sadece uğultu halinde ne olduğu anlaşılmayan bir basstır. Bassa "sıkılığını" veren transient içeriğidir. Tele ilk vurduğunda çıkan, dinleyen kulakta "bak benden sonra güçlü bir bass gelecek" hissini yaratan mid-ağırlıklı kısım.

Elindeki ekipmanla breaking benjamin tarzı bir miks yapmak (ki benim sound açısından açık ara favorimdir bu grup) epey zor olabilir, ama zamanla elde edeceğin tecrübeyle az çok yaklaşabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
PhoibosApollon, bilgilerin için ne kadar teşekkür etsem azdır. Eminim benim gibi bu sorunu yaşıyan birçok arkadaşıma da yol göstermiş oluyorsun. Bass gitar bateri vs. elektro gitar haricini gitar pro programından midi ye dönüştürerek mixcraft'a atıp kullanıyorum. Yani sadece midi oluyor gerisi, attıgım kayıtta da öyle zaten. M audio ses kartını alırken büyük hevesim vardı. Dedigin gibi rp350den beklemiyorum birşey ama m-audiodan direk gitar girip amplitube falan kullandıgımda da aynı kalite oluyor. dediğin gibi sağ sol kanalları ayırarak yaptıgım kayıtlarda oldu. Hacmi arttırıyor fakat o mutelardaki üst tellerdeki dijital gıcırtıyı bir türlü alamıyorum. Prosesörün kabinleriyle oynadım farklı kombinasyonlar bu dinlediginden daha orjinal bir ton elde etsem de yine de o beklenilen sesi vermiyor bass teller. Ses kartının bir etkisini göremedigim icin usb den yapıyorum kayıtları. Chevelle - Tug o war şarkısını da dinlersen eminim beğenirsin breaking benjaminle neredeyse aynılar. Fakat yanına bile yaklaşamıyorum o soundların. Ekipman olarak tavisye edebileceginiz birşey varmı yada bu elimdekilerle daha ne gibi bir yol izleyebilirim midilerle?

PhoibosApollon, bilgilerin için ne kadar teşekkür etsem azdır. Eminim benim gibi bu sorunu yaşıyan birçok arkadaşıma da yol göstermiş oluyorsun. Bass gitar bateri vs. elektro gitar haricini gitar pro programından midi ye dönüştürerek mixcraft'a atıp kullanıyorum. Yani sadece midi oluyor gerisi, attıgım kayıtta da öyle zaten. M audio ses kartını alırken büyük hevesim vardı. Dedigin gibi rp350den beklemiyorum birşey ama m-audiodan direk gitar girip amplitube falan kullandıgımda da aynı kalite oluyor. dediğin gibi sağ sol kanalları ayırarak yaptıgım kayıtlarda oldu. Hacmi arttırıyor fakat o mutelardaki üst tellerdeki dijital gıcırtıyı bir türlü alamıyorum. Prosesörün kabinleriyle oynadım farklı kombinasyonlar bu dinlediginden daha orjinal bir ton elde etsem de yine de o beklenilen sesi vermiyor bass teller. Ses kartının bir etkisini göremedigim icin usb den yapıyorum kayıtları. Chevelle - Tug o war şarkısını da dinlersen eminim beğenirsin breaking benjaminle neredeyse aynılar. Fakat yanına bile yaklaşamıyorum o soundların. Ekipman olarak tavisye edebileceginiz birşey varmı yada bu elimdekilerle daha ne gibi bir yol izleyebilirim midilerle?

Bass gitarları midi kullanmak yerine canlı kaydedersen çok şey değişecektir. Kullandığın gitar sound'u çok çok da kötü değil. Mute'lardaki doğal gelmeyen çatırtı rp serisinde var, ondan kurtulman mümkün değil gibi görünüyor. Ama seni en azından tatmin edebilecek bir yere varabilirsin sanıyorum.
Amplitube ve türevlerini kullanmayı seçersen eğer, seçtiğin amfinin önüne drive 0 level 10 olacak şekilde bir tubescreamer koy mutlaka. Mute'lardaki ve pinch armoniklerdeki güzellik o aletten geliyor. Onun dışında amfi üzerindeki gaini dediğim gibi olabildiğince düşük tutmaya çalış. Kabin simülatörü mutalaka kullan, zevkine göre uygun birşey bulacaksındır.
Davulları guitarpro'dan midi exportlayıp cubase gibi vsti destekleyen bir sequencerin içine atarak SuperiorDrummer2 gibi bir vsti ile daha gerçekçi yapabilirsin. Ayarlaması biraz karışıktır ama değiyor. Yukarıdaki kayıtta öyle yaptım ben.
Sadece clean bass kanalında bass amfi simülatörü için IK multimedia ampeg vsti kullandım, drivelı bass kanalındaki drive ve bütün EQ'lar için waves bundle'ını kullandım.
Gitar soundu ise amfiden mikrofonlama ile.

Tabi ki bütün bu plug-in'leri orjinal alıyoruz, korsana hayır falan filan. :p

Güçlü bir gitar kaydında önemli olan husus gain'i tonu fazla kompresyona sokmayacak şekilde ayarlayıp "punch" veren low-midleri boostlamak. Benim gitar kaydının grafiğine bakarsan her yaptığım her mute'da volüm genliğinin şişip daraldığını görebilirsin. Gitarların dinlerken mute'larda suratına suratına vurmasını sağlayan şey o.
V şeklinde bir EQ ile midleri kısıp biraz daha açık bir ton olması için de upper-mid'leri açabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler yardımlarınız için bunları göz önünde bulundurarak yapacağım kayıtları. Ama şu var mesela ses sitemine bağladıgımda rp350'yi güzel sound alıyorum fakat aynı patch'le kayıt yaptıgımda o ton ses gelmiyor. Ve hani youtube'da ses kartına pc nin line'dan girerek kayıt yapanlar var süper onlar. Benim ses kartım dandik diye m-audio aldım sonuc değişmedi. Bu üzücü oldukça

Geri