Buyur Buradan Yak: "özümüz Olan Türkçe Rock"

'Müzik - Genel' forumunda barrios tarafından 30 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Geçenlerde burada açılan "o cazlar blueslar beni mahfediyor" konulu muhteşem (!) video üzerine gündeme gelen müzikal faşizm, "gülsem mi, ağlasam mı" dedirten örneklerle etrafta kendini göstermeye devam ediyor. Bakınız aşağıdaki ilan metni:
  "....Öncelikle Tarzımız, Yabancı Rock Metal grupları değil,Özümüz olan Türkçe
  Rock grubumuzu yaratmak."

  Şu "özümüz" lafı ile yazılışı bile İngilizce olan "rock", nasıl oluyor da aynı cümle içine giriyor ? Rock müziğin Türkçe ile ne bağı var ki ? Kimsenin Türkçe rock yapmasına ititrazım yok, ama anlaşılan o ki, Türkçe rock yapmak isteyen bazı arkadaşların "yabancı rock metal" ile ciddi sorunları var ?!!

  Bizim "özümüzün" neden illa Türkçe rock olması lazım ? Ayrıca benim "özümün" ne olduğuna başkası neden karar veriyor ? Bu dangalaklığın sonu gelmeyecek mi ?
   
  dthakankoca bunu beğendi.
 2. Mütevazi bir radyoyla Pendik'te bile yabancı dilde herhangi birşey yakalayamıyorum artık. TRT3 konusu ortada..Söz konusu ilanda da arkadaşlar zamanın ruhuna göre hareket ediyorlar muhtemelen.

  Sızıntı geçtiğimiz Ocak "yabancı müzik kültürü" dedikleri şey konusunda saydırmıştı.. Türkiye'yi yönetenlerin bazı noktalarda benzer şekilde düşündüklerini varsaymak çok hata olmaz herhalde.. Düşünce mekanizmasını ve argümantasyonu anlamak için okumak faydalı olabilir.

  http://www.sizinti.com.tr/konular/ayrinti/yabanci-muzik-kulturu-ve-dusundurdukleri-ocak-2012.html

  Şunu da ekleyeyim: Görebildiğim kadarıyla muhafazakar zihniyet anlayamadığı her şeye genelde karşı oluyor.
   
 3. yazı tahlisiz bir yazı olmuş muziği yabancı yerli, 2 kelime 3 kelime diye ayırmak.Müzik evrenseldir.Belki de bu yüzden cennetten çıkma ya da ruhun gıdasıdır derler.Her insan birşey bulabilir onda.Türk olup alman sanatçıların müziğini sevmek gayet doğaldır,olabilir.Malum çevrenin siyasi kaygıları ile çıkarttığı bir derginin "muhteşem" analizine sizin de tüm muhafazakar genelleyerek ima oluşturmanız ayrı bir "muhteşemlik" olmuş.Zaten bu kelimelerde komik geliyor bana yok o muhafazakar bu solcu öbürü milliyetçi öbürü kemalist...yahu hepsi tornadan mı çıkıyor bunların? herhangi bir şeyi farklı olamaz mı? dünyada 7 milyar insan yaşıyor 7 milyar ayrı kişilik görüş demek.Bu fişleme kelimelerini sağ olsun 70-80 arası yaşayan gençliğe empoze ettiler onlar da ister istemez çocuklarına...Bu yıllar arası üniversite ya da lise yıllarını yaşamış biri ile konuşun yeni birini tarif ederken hep ya sağcı ya solcu ya atatürkçü vs vs ....çü ile biten sıfatlar kullanacaktır.Türkiye bu travmadan kurtulacak az kaldı o zaman müzik de özgür olacak.
   
 4. Hangi genellemeden bahsediyorsunuz? Onun dışında yukarıdakilerle ilgili size herhangi bir şey yazmak istemiyorum. Geniş hayal dünyanızda mutluluklar dilerim.
   
 5. eklediğiniz genelleme...
  "Şunu da ekleyeyim: Görebildiğim kadarıyla muhafazakar zihniyet anlayamadığı her şeye genelde karşı oluyor." gibi.​
   
 6. Bu şekilde düşünmem ve bugüne kadar bunu tecrübe etmiş olmam sizi neden rahatsız ediyor? Başbakan muhafazakar kelimesini kitlelelere duyurabilirken, benim bu kelimeyi kullanmama neden tepki gösteriyorsunuz? ÖM ile cevap verin lütfen. barrios'un konusunu kirletmeyelim.
   
 7. Bu tarz yaklaşımlar birçok tür ve tarz için mümkün.
  Yani;
  (acınayan bir ifade ile)"Ayy siz Türkçemi çalıyorsunuz" diyende duydum ben.Ki yıllardır Türkçe çalarım.

  Bazen mekanlarda mekan sahipleride yapıyor"Haluk levent falan çalmıyorsunuz değilmi?".Yok zaten çalmıyoruzda gruba giriş cümlesi abest değilmi?(Çalsak ne olur ayrıca)

  "Özümüz olan Türkçe Rock"da biraz garip durmuş ama bu adamlarada sağda solda sürekli ayy Türkçemi çalıyorsunuz ıyyy şunumu çalıyorsunuz vay Türkiyede grupmu var vay Türkçe şarkımı olur denmişse biraz sitemkar bir tavır sergilemiş olabilirler.
   

 8. bu mesaj herşeyi anlatıyor öm den anlatacak birşey yok.Hep travma bunların hepsi... başbakan vs hepsi de aynı dönemin travmasından geçmiş ne yazı ki.
   
 9. Bence de anlatacak birşey yok.
   
 10. Bu günlerde öz işi gelenek işi din ve milliyette bağlanıyor aslında herşey bu kadar basit bence evet özümüz Türkçe rock söylemi salakça olmuş kelimelerden geçtim sen tutup bizim müzik kültürümüzde olmayan birşeye nasıl özümüz dersin adamların müzikleri yarın ses aralığına dayalı bizimki tam seslere dayalı.Bundan geçtim bizde makam denilen şeylerin karşılığı olan şeyler ise onlardakinden çok çok farklı.Bu noktada en güzeli müzik evrensel demek.Bu dangalaklıkların sonunun geldiğini biz göremeyiz.Popüler kültüre olan direç söz konusu aslında burada, etraftakilerle uyumsuz olduğumuz için ve de hep bu diyaloglar.Bunlara kulak asmayıp Sam Dunn ın dediği gibi siz olmasanız da olur demek lazım.Bu denilmemiş olsaydı Türkiye'de bu kadar ilerleme olmazdı rock-metal türevlerinde.Bir de 1999 daki b.ktan olaylar olmasaydı şu an çok farklı biryerdeydik.
   
 11. Bu aslında bu tarz kafaların anlamamalarıyla ilgili değil zamanında yapılmış olanların ve ezikliklerini hissettikleri şeylerin acısını çıkartmak.Örneğin tiyatro.Bu aralarda bu çok konuşuluyor ve devlet tiyatroları şehir tiyatroları gibi kurumların özelleştirileceği söylendi. Neden peki? Tutucu kimselerde sanat hadisesi çok çok farklı bir yerde onun dışında da tutucu kimselere yönelik( yanlış anlaşılmasın yobaz olanlardan neyin ne olduğunu bilmeyenlerden bahsediyorum ki toplumda yadırganamayacak kadar fazladır bunlar.Bir kısmı ise bizleri yönetiyor malesef.) eleştiriler laf sokmaları çok oldu.Adamlar nereden zarar görürse nereden darbe alırsa ya da ne duyumları olursa kendi aleyhlerinde oraya saldırıyorlar.Sızıntı denen salak derginin yazdıklarına gelirsek r&b ye ve rap e özellikle şundan dolayı yüklenmiş; metal ve rock her ne kadar tamam kitlesi küçümsenemese de yeni trend olarak görünen şeyler r&b ye ve rap türleridir.Kenar mahallesinden en zengin züppesine kadar dinleyeni çok fazla bu tarzı.Yükselişte olan yine metal ve ilintili türler olsaydı giydirme o yana doğru olacaktı.
   
 12. benim şahsi fikrim şudur ki kendi öz müziğini karakterinde harmanlayamamış birisi istediği kadar batılı müzik yapıyorum desin magazinden öteye gidemez ki derdi de sanırım bundan ibarettir...
  ama bir erkan oğur a bakacak olursak ne demek istediğim anlaşılır...

  bosverin bu hilkat garibelerini
   
 13. Kendi öz müziği nedir abi? Genetiğimizde mi var? Alın yazımız mı? Müzik evrenseldir. Çeşitli kültürlerin etkisinde çoğu müziğin geliştiği doğrudur. Fakat bu müziğin evrensel olduğu gerçeğini değiştirmez. İsteyen istediğini dinler icra eder. İnsanların hür iradeleriyle yaptıkları seçimleri BİZİM ÖZ gibi zırvalıklarla kısıtlamaya çalışmayın. Bu sadece müzik için geçerli değil.

  Bu işin baya çivisi çıktı. Zaten ülke olarak her konuda artık insanların seçimleri önemsizleştirilmeye başlandı. Ne dinliyorsanız dinleyin. Neyi savunup sahipleniyorsanız yapın. Ama başkalarının seçimleri sizi hiç ilgilendirmez. SENE 2012 lütfen saçmalamayı bırakın başkalarının seçimlerini yadırgamayın. Size bu hakkı kimse vermiyor.
   
  antbalci bunu beğendi.
 14. Rock müzik herhangi bir toplumun kültürü değildir. Dünyanın evrenselleştiği bir zamanda neredeyse tüm dünyada aynı anda büyümüş, gelişmiş, güçlenmiş bir müzikten bahsediyoruz. Bütün toplumlar bu müziğe kendi kültürünü katıp, kendi "rock müziğini" oluşturmuş. Bizde kendi "Anadolu Rock" kültürümüzü oluşturmuşuz. "Rock müzik bizim kültürümüzde yok" demek çok aptalca. Kaldı ki rock müzik ruhu -her toplumda olduğu gibi- bizim toplumumuzdada yüzyıllar öncesinden beri varolan birşey. En keskin örneğide Dadaloğlu bence. (Bugün yaşasa Manowarla dövüşürdü :) )Tabii eğer sizin rock müzikten anladığınız sadece distorşınlı seslerle, ingilizce tekerlemeler söylemekse ona diyecek birşeyim yok.

  Kısacası, "özümüz olan Türkçe rock" kullanımı gayet normal bir kullanım. Başka biriside çıkıp "özümüz olan İngilizce rock" dese oda gayet normal bir kullanım. Zira senin özünü, hangi kültürden etkilendiğin belirler. Ve tekrar ediyorum, rock müzik her toplumun kültüründe kendisine yer bulmuştur.

  Moğollar bizim kültürümüzün değilde, hangi kültürün unsuru acaba? Ya da bir Cem Karaca İngiliz kültüründe mi yetişmiş, yoksa Amerikan kültüründe mi?
   
 15. Milliyetçi,muhafazakar dışa kapalı bir kafa yapısı için oldulça normal davranışlar, "Özümüze ait müzik dünyadaki müzik türlerinin tamamına basar" anlayışını yadırgamıyorum.
   
 16. Bence özümüz, doğduğumuz günden şu ana kadar geçen her saniyede, yaşadığımız çevrede, kulağımıza bilinçli ya da bilinçsiz gelen seslerin oluşturduğu dağarcıktır.
  Kendi adıma bir liste yapmam gerekirse, benim kulağıma gelen sesler ya da müzikler, sırasıyla:
  annemin ninnisi (annemin sesi çok kötüdür, canım annem :)
  ezan sesi,
  babamın sabahları sonuna kadar açtığı FM radyodan çıkan klasik müzik
  üvey dayımın kanunu (kendisi zeki müren, bülent ersoy, adnan şenses gibi isimlerle çalışmış bir kanuni, ama bana ergen dönemleri denk geldi, hiç yoktan iyidir di mi)
  üvey anneannem (sesi çok güzeldir, bol bol türk sanat müziği dinledim)
  üsküdar'da adını bilmediğim düğün salonunda çalan abiler; çocukluğum düğünlere kaçak girip bi kenarda gizlice çömelip, çalanları izlemekle geçti. O yıllarda elektronik aletler de çıkmamıştı; düğün grupları davul, bas gitar, elektro gitar, hammond org ve saksafondan oluşuyordu (80'lerin başı), arada nadiren bağlama çalan abiler de katılıyordu ekibe.
  Yine o yıllarda FM radyoda Teleskop programı, İzzet Öz, Trt'de Sezen Cumhur Önal'ın programları
  Evde dinlenen Orhan Gencebay'dan Pink Floyd'a, Erkin Koray'dan The Doors'a, yüzlerce kaset ve plak, Donna Summer, Jose Feliciano, Leonard Cohen, Nazareth, Led Zeppeline, Beatles, karman çorman her telden...
  Üsküdar'da -yıllar sonra alakasız bir sebepten gayrimüslim olduğunu öğrendiğim- mahallede müthiş flamenko çalan abiye heves edip gitara başladım, bıyıklar terlerken babama zorla aldırttığım strat taklidi Eko ve Fender Champ 12 amfi.
  ... Ve ardından çoğunuzun yaşadığı standart gelişimler, cover/beste grupları vs.
  Ben bu birikimin müziğini yapıyorum. Kimsenin "özüne dön" demeye haddi yok.
  Özün/özüm budur arkadaş, başka bir şey değil.
  Şu anda elime bağlama da tutuştursan, gayda da versen, yabancı cisim buldum diye polise teslim ederim.
  Yok bağlamaya o kadar da yabancı değilim, askerde diskoda çalmıştım :))
  bu arada yaşımı merak eden olursa, 1974 doğumluyum. Müziğim, dinlemek isteyen varsa (sanırım) imza alanında youtube kanalımın linki gözüküyor. Umarım yazdıklarım bi anlam ifade ediyordur. Sevgilerimle.

  Edit: Bu arada hızlı yazmaktan, Barış Manço, Cem Karaca, Moğollar ve şimdi yine bir anda aklıma gelmeyen onlarca ismi yazmayı unuttum, onları görmezden geliyorum sanmayın. Hepsi özümüzdür. MFÖ, Sezen Aksu, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, ya bunları dinlemeden büyüyebilir miydik, ne yapsaydık kulaklarımızı mı tıkasaydık, hayret bişi :)
   
  antbalci, birTURK ve aiyiadam bunu beğendi.
 17. "Ben bu birikimin müziğini yapıyorum. Kimsenin "özüne dön" demeye haddi yok."

  Özetle benim söylediğim de budur
   
 18. "Ben bu birikimin müziğini yapıyorum. Kimsenin "özüne dön" demeye haddi yok."
  İşte burada sanırım hepimiz hem fikiriz.

  Ancak benim ısrarla söylemek istediğim rock müziğin sadece avrupalılara atfedilip, diğer milletlerin kültüründe yokmuş gibi bir tavır takınılmasının ne kadar saçma ve yersiz olduğu. Bu müzik milletlerinin kültürleriyle kaynaşıp, kendi alt dallarını oluşturmuş bir müzik. Ve rock müziğin Türk kültüründeki önemide büyük. Zira dediğiniz gibi "özümüz, doğduğumuz günden şu ana kadar geçen her saniyede, yaşadığımız çevrede, kulağımıza bilinçli ya da bilinçsiz gelen seslerin oluşturduğu dağarcıktır." Bizde yıllardır bu seslerle yaşıyoruz.
   
 19. "Özümüzün Türkçe rock olduğu" iddası ile "Türkiye'den müzisyenlerin rock müziğe katkıda bulunduğu" iddiası benim açımdan tamamen iki farklı tartışma. Ben alıntı yaptığım metinde bu ikinci iddia ile ilgili hiç bir şey göremiyorum. Bu ikinci iddiaya ilişkin görüşlerinizde size katıldığım ve katılmadığım noktalar var. "Rock müziğin Türk kültüründeki önemi de büyük" saptaması, örneğin, son derece hayalperest bir iddia. Keşke doğru olduğuna ben de inansaydım, ama genel olarak hayalperest bir insan değilim. Türkiye'deki rock konusunda hiç değilim.

  Fakat buradaki asıl mesele, Türkçe rock yapmayanın/dinlemeyenin ötekileştirilmesi ve bunun "kıymeti kendinden menkul" bir buyurganlıkla yapılması. Elbetteki bu toprakların müzisyenleri de samimi olarak kendi duyduğu ve hissettiği şekilde çalmalı bu müziği. Ama hangi dilde ifade etmeyi seçeceği onun bileceği iş olmalı. Bu seçim üzerinden müziğin yargılanması ve değersizleştirimesi son derece kaygı verici. İlanı yazan arkadaşın ötekileştirmeye yönelik milliyetçi bir bakış açısı olduğu çok açık. Ayrıca, bu müziğin çığır açmış gruplarının çok büyük ölçüde İngilizce müzik yaptığı da inkar edilemeyecek bir durum. Bu nedenle da iddia giderek daha tutarsızlaşıyor ve kompleksli bir söylem haline geliyor. Rock müziği gelişiminde bir başka dilin ne kadar büyük rol oynadığı ortadayken, bunu alenen inkar eden bir söylem var ortada. Benim söz konusu ilan sahibinin iddiasında gördüğüm şey, resmen şizofrenik bir ruh hali: Bir tarafta "yabancıların" "yabancı dilde" icra ederek popüler hale getirdği bir müzik türünü seven, (ama durumu bu şekliyle sindiremeyen), Türkçe olunca ise birden bu müziği "özümüz" kabul eden bir zihniyet...
  Dolayısıyla, -sizin aksinize - ben, "özümüz olan İngilizce rock" diyecek bir başkasına tahammül edebilecek bir zihniyet de görmüyorum bu söylemde. Bu da yine iyimserliğin ötesine geçen, hayalperest bir yorum olmuş.
   
  aiyiadam bunu beğendi.
 20. Ben ilan metnini daha çok "özümüz olan türkçe" rock şeklinde algılıyorum.
   
  Sinan Güngörer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş