Coffee and Cigarettes

2003 Jim Jarmusch filmi.
Steve buscemi (Big Fish, Barton Fink, Reservoir Dogs), White Stripes in üyeleri Meg ve Jack, Tom Waits, Iggy Pop,Steve Coogan (24 hour party people), Roberto Benigni (life is beautiful).

Roll dergisinde Jack White bi röportajinda filmden bahsediyor:

Kahve ve Sigara tam da size uygun bir filmdi. Bu filmdeki Tesla muhabbeti nasıl ortaya çıktı?
Jack White: Jim e çok saygı duyarım. Onun burosundaki eski kahve ve sigara skeçlerini seyrediyorduk. Bizim bölümün diyalogları içinbizde fikirler vardı, ama çoğunu Jim yazdı. Bürosunda bir Tesla kitabı gördüm ve tesla yı sevip sevmediğini sordum. Muhabbet böyle başladı. Ben Tesla yı, başka biri de Edison u canlandiracaktı. Edison un, Tesla nın alternatif akımının tehlikeli olduğunu kanıtlamak için bir file elektrik verdiğini biliyor muydun? Ve bunun görüntüsü de mevcut. Biz de bu sahbeyi canlandıracaktır ve Meg de fili oynayacaktı. Edison un fili dürmesi üzerine filin cesedinin üzerine zorla AC yazdıracaktım, sonra laboratuarda kavga edip Edison u öldürecek ve kellesini ampul niyetine asıp üzerine de DC yazacaktım. Fikir buydu. Jim geldi ve bunun yarım milyon dolara patlayacağını söyledi. Projeden vazgeçildi ve Kahve ve Sigara daki fikir doğdu.

Ben de 2-3 ay önce izlemiştim. İzleyenlerin bir kısmı nedir bu böyle diyebilir film için ama gerçek bir kahve tiryakisiyseniz pek de absürd gelmez. Hatta bizim gibi insanlar için yahu niye daha önce izlemedik bu filmi falan yorumunu yapmıştım. Cidden güzel gözlemlerdi; sigara ve kahve tiryakileri üzerine... Mesaj kaygılı da görünebilir ancak evet yahu ben de bu sorunlu insanlardan biriyim gibi bir özeleştiri yapıp hayıflandıktan sonra durumla dalga geçer hale gelirseniz film lezzetli bir hal alıyor. Kahve ve sigara tiryakiliğiyle dalga geçercesine anlatılmış, tiryakilerin çoğunun cidden sorunlu arıza insanlar olduğuna değinmiş, öyle samimi gözlemlerdiki izlerken gidip bir kahve yapsam ayıp mı olur diye düşünmedim değil. Filmden çok tiryakiler üzerine mizahi bir yaklaşımla hazırlanmış inceleme-belgesel gibiydi. Ama gerçekten objektif bakıp, yok canım ben öyle değilim konduramamazlığını atabilirseniz her bir kişi ve olayda kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz.

Muhtesem yonetmen Jarmusch'un "A Night at Earth" filmiyle cok benzer yanlari var. Bu filmdeki hikayelerde kahve ve sigara disinda genellikle ortak olan bir diger sey de zorlama muhabbetlerdi... Neredeyse hepsinde masa basindaki insanlar "ulan ne desem de dogru durust bir muhabbet donse" der gibi kasaraktan muhabbet konusu olusturmaya calisirken bir yandan da harartetle sigara ve kahvelerine saldiriyorlardi... Ozellikle Iggy'nin bolumu muhtesemdi bence...
Jarmusch'un siradan insani sinemaya tasima takintisindan bir ornek daha... Benzer seyleri Stranger than Paradise, Adaptation ve benzeri filmlerinde de gormek cok olasi... Birbirini yillardir taniyip paylasacak hicbir seyi olmayan sadece birlikte takilip bira icen, arabayla gezinen ya da kahve ve sigara ikilisine takilan insanlar... Cook severim Jarmusch'u...

hayattan sıradan kesitlerdi ama jarmusch olunca ister istemez "yok ya kesin bi bit yeniği vardır,masaların hepsi siyah beyaz kareli-her masada fazladan bi fincan da var,altından kesin bişey çıkcak bu filmin" edasıyla izlediğim için belki de pek sarmadı beni..hepimizin günlük hayatta görebileceği sigara-kahve tiryakileri diyalogları..dümdüz sade bi film..

Kahve ve sigara hayatımın gerçekten önemli bir kısmında yer alıyor, filmi izlerken ben de bir yaşanmışlık duygusuna kapıldım ve beni en çok etkileyen bu oldu. Filmi izlemeden önce "Ghost Dog" yüzünden Jarmusch'a karşı ciddi bir antipatim vardı; ama bu film bu antipatiyi yıkmayı başardı...

Şimdiye kadar hiçbir filmini izleyemedim.Bulamadım daha doğrusu.Ama çokta merak ediyorum açıkçası.Bu film başlamak için nasıldır sizce?

enchant demiş ki:
Şimdiye kadar hiçbir filmini izleyemedim.Bulamadım daha doğrusu.Ama çokta merak ediyorum açıkçası.Bu film başlamak için nasıldır sizce?
ahh hayır ii diildir..ama kısa metrajlı gibi düşün izleyeceksen de..altında hiçbişi arama,öyle sıradan masabaşı sohbetleri.. :LOL:

noSurprises demiş ki:
enchant demiş ki:
ahh hayır ii diildir..ama kısa metrajlı gibi düşün izleyeceksen de..altında hiçbişi Arama,öyle sıradan masabaşı sohbetleri.. :LOL:

katılıyorum, özellikle alfred molina'nın tanınmamış bi aktörü oynadığı bölüm var ki... offffff :LOL:

ben bir sigara ve kahve tiryakisi değilim ama bu filmi izledikten sonra da düşünmedim değil.:) kısa kısa filmlerden oluşturulmuş sanki... bildiğimiz o sigara ve kahve tiryakisinden farklı bölümlerde vardı. öyle çokta sıradan bulmadım filmi ama bazı replikler sanki uyuşturucu madde almışsın da öyle konuşuyorsun gibime geldi. sıradan masabaşı sohbetleri de var fakat çoğu insan çoğu sigara ve kahve tiryakileri (en azından bizim ülkemizdekiler) böyle konuşmuyor, böyle sohbet etmiyor. bu filmde biraz da enetelektüel tarafa kaçan yerler de var ama bir eksiklik sezdim; o da johnny depp'in bu filmde olmayışıydı. 9. kapı'da neredeyse her planda sigara yakan bu ismi bu filmde görmek isterdim; ne de yakışırdı.:)

bu arada benigni'ye hala alışamadım. tom waits mükemmeldi. bu filmde bence jarmusch'un iyi işlerinden birisi. uçuk, kaçık farklı işte... :D

auroboros demiş ki:
2003 Jim Jarmusch filmi.

Roll dergisinde Jack White bi röportajinda filmden bahsediyor:

Kahve ve Sigara tam da size uygun bir filmdi. Bu filmdeki Tesla muhabbeti nasıl ortaya çıktı?
Jack White: Jim e çok saygı duyarım. Onun burosundaki eski kahve ve sigara skeçlerini seyrediyorduk. Bizim bölümün diyalogları içinbizde fikirler vardı, ama çoğunu Jim yazdı. Bürosunda bir Tesla kitabı gördüm ve tesla yı sevip sevmediğini sordum. Muhabbet böyle başladı. Ben Tesla yı, başka biri de Edison u canlandiracaktı. Edison un, Tesla nın alternatif akımının tehlikeli olduğunu kanıtlamak için bir file elektrik verdiğini biliyor muydun? Ve bunun görüntüsü de mevcut. Biz de bu sahbeyi canlandıracaktır ve Meg de fili oynayacaktı. Edison un fili dürmesi üzerine filin cesedinin üzerine zorla AC yazdıracaktım, sonra laboratuarda kavga edip Edison u öldürecek ve kellesini ampul niyetine asıp üzerine de DC yazacaktım. Fikir buydu. Jim geldi ve bunun yarım milyon dolara patlayacağını söyledi. Projeden vazgeçildi ve Kahve ve Sigara daki fikir doğdu.

Demek ki Jack White'ın senaryosunu yazdığı ya da yönettiği ilk filme gitmeliyim :D

Adamım bee, yürü bee :D

Geri